Jen chci konstatovat, že ve státech EU na jih a západ od nás se prosazují tzv. "odpouštějící silnice". To znamená, že silnice a její okolí by mělo být provedeno tak, aby při vyjetí vozidla mimo silnici nedošlo ke zranění. Ve vyspělém světě se vždy na prvním místě řeší bezpečnost silničního provozu. U nás je to naopak. Na prvním místě peníze, následuje ekologie, způsob údržby silnice a nějaká bezpečnost silničního provozu je až na posledním místě. A ještě jedna poznámka. Dle Centra dopravního výzkumu se v ČR náklady na následky dopravních nehod pohybují okolo 80 až 90 miliard Kč, což dle mého názoru není málo.
Tak to je zase článek. Jak bylo dostupné bydlení za komunistů a jak je dostupné dnes. Kolik se ve městech za komunistů vybudovalo sídlišť, byť s panelovými byty a kolik se toho staví dnes. Jaká je dostupnost bydlení dnes a jaká byla dostupnost bydlení tehdy. Dle nějaké statistiky musí dnes člověk, aby získal svůj byt, složit v ČR průměrně 13 ročních průměrných platů. Je to nejvíce v rámci EU. A za komunistů byly družstevní byty dostupné velké části rodin, byly podnikové byty, kdy podniky si fixovaly dobré pracovníky smlouvou na dobu určitou, když jim přidělovali podnikové byty. Kolik se za komunistů stavělo rodinných domů, sice svépomocí, ale bylo dá se říci kvalitní bydlení. Jaká byla sociální podpora mladých (novomanželské půjčky, nenávratné půjčky k zajištění bydlení, poměrně vysoké porodné a podobně), aby se zvýšila porodnost, což se za komunistů podařilo (viz. Husákovy děti). Nic není černobílé. I za komunistů byly dobré věci, které dnes nejsou. Ale o tom redaktoři asi nesmí spát.
To, že kdo chtěl, sehnal si v podstatě byt a to za několik desítek měsíčních platů. Byly byty podnikové či družstevní. Jeden čas jsem bydlel ve státním bytě, nájem pár korun. Postavil jsem si svépomocí rodinný dům. Kdo chtěl a měl odvahu a chtěl si rodinný dům postavit, tak si jej postavil. Ekonomicky na to měl skoro každý. Jen to byly tři roky dřiny a odříkání. Dnes vzhledem k cenám stavebních hmot na stavbu rodinného domu, byť svépomocí, mají jen vyvolení. Ekonomicky si to málokdo může dovolit.
Zase článek připomínající útoky komunistických novinářů za komančů na lidi manifestující či jinak se vyjadřující proti tehdejší komunistické diktatuře. Fialova vláda dělá všechno, aby naštvala co nejvíce lidí, kteří ji nebudou volit. Příklad - navýšení platů politiků, soudců a státních zástupců o několik tisíc korun a přidání důchodcům o nějakých v průměru 350 Kč. To prostě lidi nahněvá (použil bych jadrný výraz, ale byl bych asi vymazán). A nějaké fráze o demokratických stranách si strčte někam. Lidi vidí, že Fialova vláda vede tento stát ke krachu.
Tak tady čtu komentáře a většina lidí ani neví, která bije. Např. vyšetřovatelé jsou v kancelářích a zpracovávají spisy trestné činnosti, kterou objasňuje operativa. Bez zpracování spisu trestného činu by státní zástupce případ nepřevzal. To jsou ti policisté z kanceláří, které kritizujete. A musím konstatovat, že vyšetřovatel se má co ohánět, aby veškeré spisy (co do počtu) zvládl. Problém vidím naprosto jinde. Je čtrnáct krajů a každý kraj má krajské ředitelství. Když jsem nastoupil k policii, bylo sedm krajů a všechno se zvládlo. Prostě si někdo vymyslel, že v ČR bude čtrnáct krajů a každý kraj má své ředitelství. Tady vidím jádro pudla.
Když jsem pracoval u dopravní policii, dělal jsem často rozbory dopravních nehod v okrese, kde jsem pracoval. Faktem je, že na průsečných křižovatkách v extravilánu dochází sice ne často, ale pravidelně k dopravním nehodám s fatálními následky. Na některých křižovatkách nechal kraj zpracovat i bezpečnostními auditory bezpečnostní audity. Ty mnohdy vedly k překvapivým závěrům. Např. na jedné křižovatce bylo konstatováno, že se jedná o tzv. efekt předního pravého sloupku, kdy u vozidel jsou mohutné přední sloupky, za které se "schová" vozidlo, které pak řidič nevidí. Jindy se řešila úprava vodorovného a svislého značení včetně omezení rychlosti na hlavní . Faktem taky zůstává i zkreslení vnímání řidiče přijíždějící z vedlejší na hlavní. To zkreslení vnímání je dokumentováno vědci, kteří se zabývají dopravní psychologií včetně vnímání řidiče. A někdy stačilo ořezat pár větví na stromech či odstranit několik keřů, aby bylo vidět, což měli automaticky dělat silničáři, ti však v této věci nekonali.
Kuřecímu masu se pokud možno vyhýbám. Jeden známý, který pracuje v zemědělství včetně pěstování drůbeže, mi řekl, že vepřový bůček je podstatně zdravější, jako kuřecí maso, poněvadž prý nevíme, čím vším se kuřata krmí. Pokud jím drůbeží maso, dávám přednost krůtímu masu. Tam se to prý takovými sajrajty nekrmí.
Dvořák, to je ten pomatený ministr, který v diskusi v TV (už nevím u jakého programu) pravil, že je dobré obrat občany o další daň z plynu a benzinu, poněvadž se jedná o ruské produkty a přeci nebudeme podporovat Rusko odběrem plynu a ropy. Ta daň zvýší cenu topení ročně u mého domu min. o 4000 Kč, možná i více. To stejné platí o benzinu. Tam to má být dle Dvořáka o více jako 10 Kč na litr.
Pamatuji si jako kluk začátkem 60. let. Do řeznictví přivezli po honu vlečku zajíců. Zajíc stál 10 Kčs, Babička jich koupila 5 a nechala je vyset na půdě. Takže byla i zvěřina k dostání. Není pravda, co píše autor článku. Měli jsme v zimě několikrát zajíce na smetaně. Dnes, i když chcete, zajíce neseženete a když máte štěstí a seženete ho, tak za velmi vysokou cenu. Seženete maso z divočáka, srnčí a možná jelení.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ať si vykládá kdo chce co chce. Nízká porodnost je pouze odrazem sociální politiky těchto vlád. V rodině se chystáme na svět přivítat potomka. Ty náklady jsou hodně vysoké. Kočárek 14 tisíc. Jsou i kočárky za 40 tisíc. Jedna dupačka něco přes 200 Kč. Při dnešních platech, kde na to mají ti mladí brát. Vysoké ceny energií, vysoké ceny bydlení. To se pak všichni diví, že není porodnost. Kdo si dnes může z ekonomického hlediska dovolit dítě. Pamatuji dobu, kdy se rodily tzv. Husákovy děti. Ačkoliv to bylo za komunistů, tak stát tehdy výrazně podporoval mladá manželství a to jak v oblasti bydlení, tak ve vybavení bytů a i v porodnictví. Co v sociální oblasti dělá tato vláda. Naprosto nic, jen oškubává lidi, kde se dá. Pak se diví, že je nízká porodnost.
2 odpovědi