Když mi zaťuká hasič na dveře, že musím jít, tak vezmu tašku a jdu. Mně přijde nepochopitelné neposlechnout. Nebo co si ti lidé myslí? Že to hasiči dělají, protože se nudí a nemají do čeho píchnout? Hodně štěstí všem členům IZS, ať se všichni vrátí domů ve zdraví. A těm, co si mysleli, že byl dobrý nápad machrovat, tak více rozumu do budoucna.
Ještě by mohli zmínit, že pod GDPR spadají i psychiatrická ošetření. Takže naprosto absurdně se stávají situace, kdy v nemocnici přijmete na JIP pokus o sebevraždu nebo intoxikaci návykovými látkami a i jako ošetřující doktor nemáte přístup do jeho záznamu na psychiatrii ve stejné nemocnici. Jasně, můžete studovat lékový záznam, ale pokud pacient vyjádřil nesouhlas s nahlížením, tak máte i v tomhle peška.
My máme každý svůj účet, oba navzájem víme kolik tam je (plus mínus, rozhodně si je nechodíme překontrolovávat). Kdyby se jednomu z nás něco stalo, tak ten druhý má přístupová práva k druhému účtu. Bereme to tak, že peníze jsou společné, nákupy platí ten, kdo má zrovna kartu po ruce nebo ten, kdo má daný nákup na starosti. Nad nákupem od 5 tisíc výš si nejdřív sedneme a domluvíme se.
To, že mi chtěl dát někdo úplatek se stalo jednou. Paní kolem 60 let. Poskytovala jsem ji informace o příbuzné osobě, a když jsem řekla nashledanou, tak mi zničeho nic strčila obálku do kapsy se slovy, abych urychlila vyšetření. Byla to jedna z nejvíc ponižujících věcí, co jsem ve své profesi zažila. V tom šoku, jsem akorát zvládla vykoktat, že jsem ji právě řekla, že už všechno má a čeká se na výsledek, péči dostane stejnou jako ostatní, obálku jsem po ní doslova hodila zpátky a utekla z pokoje jako malé dítě.
Tak jsou dvě varianty. Jedna, že se vnučka opravdu stará a babička na ni chtěla přepsat majetek. A zbytek "rodiny" využil toho, že babička trpí demencí a tudíž jde rozporovat její rozhodnutí i v případě, že není zbavená svéprávnosti. Druhá možnost je, že vnučka postupně a cíleně izolovala babičku od zbytku rodiny, aby ji přesvědčila, že je jediná, kdo se postará a pak ji strčila papíry k podpisu. Obě dvě varianty jsem už u svých pacientů zažila. Dokonce jsem zažila situace, kdy uzurpátor majetku byla sousedka. Bohužel se to blbě dokazuje a prokazuje. V některých zemích existují systémy, že majetek dědí pečovatel s tím, že chodí kontrola, která vyhodnocuje, zda je o seniora řádně postaráno a zda se neděje druhá varianta.
Ježíšek je také importovaný (16.století). Snažili se vytlačit populárního sv. Mikuláše, který zosobňoval ovládnutí pekla i nebe člověkem. Mikuláš porazil čerta, tím obelstil smrt a mohl jako člověk kráčet s anděly. A proto u nás chodí Mikuláš s andělem a čertem. Čert se vodíval na řetězu, teď už ho nosí za pasem.
Tak ten článek je dost zkratkovitý. Tohle téma je dost komplexní.
U takových témat bych doporučovala udělat komplexnější rozhovor s jedním odborníkem, než se ptát 4 různých lidí, vyzdvihnout od každého jednu informaci a pak to náhodně poslepovat k sobě.
Moje tchýně měla celou plejádu zaručených rad. Např. dát ročnímu kojenci na zácpu Coca-colu. Nejvíc se urazila, když jsem odmítla dát dětem polévku z listů, které oškubala na nějakém poli. Nevěděla, co je to za rostlinu, čím to stříkají, ale je to zelené, tak je to určitě zdravé. Nebo zesměšňovala děti, když se odnaučovaly plenkám a čas od času se počůraly (typicky, když byly nemocné nebo hodně unavené a tvrdě spaly). Jako by se ty děti necítily už tak dost špatně, ještě si u toho vyslechly, že jsou ostudy, co se mají stydět.
Nechápu moc argumenty, že je nefér, že lidi bez dětí budou vydělávat na ty s dětmi. A bude fér, až ve stáří budou cizí děti vydělávat na důchod těch, co děti nemají? Takové argumenty také často slyším od mladých bezdětných, kterým vadí, že o hlavních prázdninách dostávají přednost rodiče s malými dětmi. Stejně jako dostávali přednost jejich rodiče, když oni byli malí. A pokud budou mít v budoucnu oni malé děti, tak budou dostávat přednost oni před rodiči s odrostlejšími dětmi. Vždy je to něco za něco. U nás v práci si zase ti, co mají malé děti, neplánují nic v době hromadných oslav (zábavy, Silvestr, firemní večírky, atd...), aby byli schopni zastoupit kolegy v případě jejich společenské únavy. Nebo u nás ti bez malých dětí, dostávají dovolené 3 - 4 týdny v kuse, když chtějí na dovolenou v destinacích na druhé straně zeměkoule. Nikdo si to navzájem nezávidí, každá etapa lidského života má nějaké výhody a nevýhody.
Oba rodiče zde pracují legálně, splňují všechny podmínky, které jim naše zákony ukládají. Mají komerční pojištění, jiné ani mít bez trvalého pobytu nemůžou. Nedělejme si iluze, že to s nimi pojišťovny myslí dobře. Děti pojistit dopředu nemohli. Prostě obyčejná díra v zákoně, za kterou rodiče nemohli. Ženská pracovala až do předčasného porodu. A pak se tady lidi rozčilují, že jim každý pracující občan v ČR zaplatil 10 halířů na to, aby ji neumřelo miminko. Jen tak pro představu, když mi přivezou na JIPku alkoholika, co zvrací krev obloukem, protože mu kvůli chlastu praskly jícnové varixy, tak do něj nasypu léky za čtvrt milionu během prvních 4 hodin. Plus zbylá péče než se dostane ven z nemocnice, to jsme na půl milionu úplně bez problémů. Ale čertit se nad tím, že jsme za svých 10 halířů na osobu dali šanci dítěti do života, to mi hlava nebere.
Vždyť je v půlce záznamů vidět, že čeká před přechodem než projede auto, rozhlédla se, sice ne tak, aby otočila krk pomalu o 180 stupňů, jak by si to tu někteří představovali, a teprve vešla do vozovky. Šla normálním tempem, neběžela, přešla skoro celý přechod. Spíš mě udivuje, kolik lidí tu hází vinu pouze na holku a tím de facto schvalují řidiči, že odjel od nehody, při které srazil děcko. Holka má štěstí, že to nevzala hlavou o obrubník a řidič zase, že holka neměla vnitřní krvácení.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Paradoxní na tom je, že dům pro seniory měl sloužit místním. Ale až se po nich bude chtít, aby se tedy postarali o své rodiče, tak budou křičet, že je to povinnost státu. Kdo chce kam...