Čili potvrzujete, že vládnoucí strana je proti členství v EU?
Proti Rusům nikdo nic nemá, bohužel jejich režim jim to kazí...
Gruzie uvažuje pragmaticky, to EU má extrémní postoj. Diktovat někomu s kým se má kamarádit, není demokratické. A jestli to EU nemíní respektovat, tak se Gruzie opravdu přimkne k Rusku.
Strana, která dělá kroky neslučitelné s členstvím v EU, nemůže být pro členství. Program té strany je spíš proruský, než proevropský.
85% jsou přibližně čísla vycházející z průzkumů veřejného mínění, pravda, lepší nemáme k dispozici, čili jsou to spíš kvalifikované odhady, jak už to ve statistice bývá...
Proevropský program je rusofobie, a to je hodně drahý luxus, který se nevyplácí.
Na uhelky zapomeňte těm odzvonilo. Jejich potřebu tlačí pouze Bakala. Nové nikdo stavět nebude a ty stávající jsou na hraně životnosti. Nejsem eko fanatik. Prvotní debata byla o razantním snížení podpory OZE. To je za mne špatně a důvodú proč si to myslím už jsem uvedl dost. Hezký večer a třeba zas jindy u jiného tématu.
Těžko říct. Když nebude zbytí, pojedou uhelky dál i za obrovských pokut. Blackauty nikdo nechce. 👋
Pokud by jste vše nechal pouze na ruce trhu bude to tu vypadat jak v 80 letech. Na podzim nebylo ve velkých městech vidět na krok. Koukněte kam to dotáhla Čína s kvalitou ovzduší. Tam už tedy stát zavelel k obratu a také ty náklady nese na svých bedrech. Klimatická změna nás bude rozhodně stát více než podpora OZE. No a to je teprv začátek. Už dnes je o 1/3 více slunečných dní než v minulosti. Rovník sice neposunete, ale klimatické pásy si už tak nějak příroda posouvá sama. Ona se nás ptát nebude. Na to mají vliv mořské proudy, které se díky neustálému zvyšování teploty vody mění. Ono to sice vypadá jako ideologická debata, ale jen pokud to téma przní politický boj. Kdyby se naslouchalo klimatologům, kteří tyto scénáře předpovídají 30 let a přináší i řešení, netahala se do toho politika, nikdo by se nad nějakou podporou OZE nepodivoval.
Dnešní tepelné elektrárny splňují přísné limity oproti těm v 80 letech. Jsou nepoměrně šetrnějsí k životnímu prostředí. Do 80 let se modernimi tepelnými elektrárnami dostat nemůžeme. Otázka je co se stane s oteplováním planety, když se oblepíme černými panely. Louka a lesy přirozeně ochlazují planetu, protože energii vstřebávají. Černé panely vám tu planetu budou ještě víc oteplovat. Jestli jste teda fanda do ekologie, tak toto vám asi ušlo. Zabírame přírozené chladiče louky, lesy a sazíme na ně černé tabule, které teplo akumulují a posílají zpět do atmosféry.I na toto jsou vědecké výzkumy, že soláry s ekologii nemají nic moc společného. Je to byznys, ale když bude fungovat a bude to stabilní zdroj, nejsem proti. Jenže ono to nefunguje. A v podstatě tento systém soláry, ke kterým potřebujete stejně uhelku, tu přírodu zatěžuje ještě víc, než kdybychom měli jen uhelky s jaderkou. Musíte mít totiž oboje jak soláry tak uhelku.
V čem nás to ruinuje, když máme asi 8% OZE ? Ruinují nás neschopní politici co se točí kam zrovna fouká vítr. Energetický plán s přesahem alespoň přes dvě volební období je sci-fi. Vyhazují se miliardy na zateplení čehokoliv i když energetická úspora je zanedbatelná. Se změnou klimatu tu máme do dvou dekád slunečno jak ve Španělsku. Hory kolem dokola celé republiky a nemáme vítr ? To je zajímavé že Němci ho mají. Stačí dojet na Klínovec a kouknout směr Německo. Těch větrných parků napočítáte kolem deseti.
Byl jste někdy na třeba u Baltu? Tady nikdy nebude foukat jak na severu. A slunečno tu taky nikdy nebude jak ve Španělsku. Rovník prostě neposunete. A že tu bude víc tepla? To na sluneční svit nebude mít vliv. Je vidět, že tomu nechcete rozumět. Že nás to nerujnuje? Víte za kolik musíme povinně vykupovat zelenou energii od solarníků? KWh za to 13,50 Kč.A víte proč? Protože jinak by se jim to nevyplatilo. Prostě by prodělavali. Takže stát jim to přes daňové poplatníky kompenzuje, navíc je to priorita. Takže když svítí tady i v Německu tak uhelky mají smůlu. Jedou se stejnými náklady naprázdno. Tohle to taky prodražuje. V tržním prostředí by energie ze soláru neměla šanci, ale jsme bohužel v protekčním prostředí a platíme to my. Zákazníci.
Tak to vysvětlete i těm zemím kde OZE má 40% podíl. Řekněte jim jak špatně to dělají. Nestabilní zdroj jen částečně. I dnes lze energii ukládat. . Je jen otázka času, kdy někdo přijde s efektivním a levným uložištěm. Dávno se u nás místo jaderek ( na které stejně nemáme finance) mohli testovat a stavět modulární reaktory. To zase prozměnu zazdilo ANO. Tak se to přesunulo do Rumunska a Polska.
Podívejte u nás nefouká jak v Norsku a nesvítí jak ve Španělsku. Tam to ještě trochu chápu, ale pro Česko je tato strategie utopie, která nás finančně rujnuje. A i tyto země musí mít založní stabilní zdroje. O ukládaní je zbytečné se bavit, protože je financně neuvěřitelně nákladné. Já neříkam, že Norsko to děla s větrníkama špatně, ale my s našimi geografickými podmínkami to špatně děláme.
Psal jsem o USA neboť tu někdo zmiňoval jak Trum odstoupí od dohod. Jaderky jsou fajn. Postavte 10 bloků za 20 let. Utopie. Takhle rychle postavíte pouze plynové. Jenže jste závislý na dovozech. Soláry a větrníky postavíte rychle. Za 20 let je zrecyjlujete a jedete na novo. U jaderek jsme za 50 let nebyly schopni vyřešit kam s vyhořelím palivem. Netvrdím bezhlavě budovat solární parky, ale je 100% hloupost si tuto větev budoucnosti zavřít. Za 30 let bude lidstvo potřebovat 100 x více energie než dnes. To bez slunce vody větru dohromady nedáte. Když už lidstvo pokročilo tak daleko, že je schopno z přírodních živlů vyrábět energii je moudré to dále posunovat. Celý vyspélý svět to dělá. My jdeme zase opačně.
To že se měly budovat jaderky místo investic do nestabilních oze je fatální chyba, která se nám vrátí, ale to nevyléčíme výstavbou solarních elektráren, protože to je nestabilní zdroj. Někdo špatně rozhodnul. Nejdřív mělo být jádro, protože se bez soláru obejde a pak investice do solárů, ke kterému stabilní zdroj nejčastěji jádro, potřebujeme. Jo samozřejmě u soláru a větrníků jste obrovským způsobem závislý na dovozech. Takže se tím vůbec nepomůžete. Prostě projekt oze jako hlavní zdroj energie je zcestný, a to hlavně v našich podmínkách. Netvrdím, že do energetického mixu nepatří vůbec. Jen je jaksi nespolehlivý, takže by to měl být vždy pouze doplněk.
Pořád stejná písnička. Argumenty co je teď. Koukejte na trend a budoucnost ne přítomnost. Ty trendy jsou jasné. To co vláda dnes udělá bude mít dopad za 20 let. V OZE jsme na chvostu a do 20 let postavíme možná dva bloky JE. Můžem stavět plynové el. , ale zase nemáme plyn. USA jede plyn ten si sami těží a z OZE už 4 roky po sobě vyrábí více než z uhlí a jádra. Kde byla Čína před 10 lety s OZE ? Byla to 0. OZE nelze spojovat s elektromobilitou a uhlíkovou neutralitou. Tam byla EU opravdu zbytečně aktivní.
Oze vyrabí víc než jádro a úhlí? U nás urcite ne. Jediný kdo se o to pokouší je Německo a tak se díky tomu stali z čistého vývozce, díky jaderkám, čistí dovozci, protože si jaderky zavřeli. Místo investic do oze je smysluplnější jádro. Je to levný a stabilní a vůbec nás nemusí trápit nějaký chvost. Za 20 let bude z dnešního oze hromada nefunkčního šrotu a budem začínat od piky.
Proč jsou na to vlastně dotace? Má to zachránit automobilky jako když bylo šrotovné? Nebylo by lepší do trhu nezasahovat a nechat ať si trh poradí sám? Nutit soukromý objekt aby vyráběl něco co nikdo nechce a nevyráběl něco co chce většina je zvrhlost. To je jako by prevíti z ČEZu měli lidem nabízet ebenovou tyč a lišší ocas za extrémní cenu a zakázat jim vyrábět elektřinu a divit se že krachují...🙄
Dotace jsou tu proto, protože v tržním prostředí tento projekt není životaschopný. Takže se všichni povinně skládáme, aby výrobci elektroaut nezkrachovali. Demokratické to moc není a připomíná to doby dávno minulé.
Bohužel praxe. Loni mi byla zablokována karta a letos také. Já už jinak než přes virtuální kartu na internetu neplatím. Z mé strany - varování pro ostatní, co se tu děje. Informoval jsem bezpečnostní odbor na České spořitelně, řekli, že o problému vědí, ale odkázali mě pouze na požívání jejich produktu virtuální karty. Jinými slovy: je to průšvih. Mělo by se to celé stopnout.
Já používám jedině virtuální kartu, ale už se mi stalo, že v některých obchodech s ní nezaplatím. Takže mám v aplikaci bloklé platby přes internet a odblokuji jen když platím. Taky mám tu zkušenost, že mně vyluxovali účet. Dobrý je mít peníze bokem, třeba na spořícím účtu. Tam se nedostanou.
Čína jako doplněk ? Jak jsem psal zbytečná debata. USA může ustoupit od čeho chce. Přiznaná platí a v obnovitelných zdrojích jsou USA daleko před Evropou. Blízký i dálný Východ. Austrálie, Indie. To že Evropa na to nešla úplně šťastně a ukousla si velký krajíc je fakt. To že celosvětová dohoda na uhlíkové neutralitě je platná a každý stát podniká nějaké kroky, aby závazky splnil je také fakt.
Čina 57% energie je uhelek a pouze 10% je z větrníků a solárů, to samé Indie.Jestli vám 10% nepřijde jako okrajová zaležitost, tak to je opravdu zbytečná debata. Oze nikdy nebude hlavní zdroj energie už kvůli nestabilitě 24/7. Hlavně životnost těchto elektráren je kolem 30 let. Obrovské náklady na vybudovaní, údržbu a následnou likvidaci. Oze na rozdíl od jádra není rentabilní, a proto se musí dotovat nejen výstavba, ale následně i samotný odběr energie a ještě k tomu potřebujete vždy záložní zdroj. Jádro na sebe vydělá několikanásobně s životností 60-70let.
Pokud do budoucna má být obnovitelný zdroj ten hlavní. Což je celosvětový trend. Jak sám píšete je to rychlé a dnes už i poměrně levné. Pořád vzhledem k nižší účinnosti potřebujete vybudovat robustní síť. To zkrátka něco stojí a chvíli trvá. Stát to budovat nechce tak to musí zadotovat. Dnes není solár plně konkurence schopný. Za 30 let bude solár naopak cennově výhodnější než jádro.
Oze nikdy nebude stabilní zdroj, vždycky k tomu bude muset být založní stabilní zdroj energie. A jelikož je prodej z Oze prioritní, tak uhelky jedou na prázdno, ale náklady jsou stejné. Oze je hodně drahý rozmar. Celosvětový trend to rozhodně není. Ujíždí si na tom pouze Evropa a občané EU to platí.
To jsou hrozný žvásty! Cenu určuje poptávka a né zateplení!!!
To je sice fakt a mělo by to tak být, ale v EU leží nařízení, které musíme implementovat do našich zákonů a přesně toto obsahují. Pokud vaše budova nebude mít minimalně třídu E a od roku 2030 D tak můžete být omezeni na prodeji a pronájmu. Žvásty to nejsou, i když to tak vypadá.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
No však taky Gruzii Rusko diktuje, s kým se má kamarádit...
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To samé dělá EU. Spadli jsme na úroveň Rusů. Ti si aspoň nehrajou pokrytecky na demokraty.