Jestli mám dítě vychovávat, musí to být podle nějakých pravidel. Dítě si chce většinou dělat to, co ono samo chce. I v životě za nedodržení pravidel přijde trest nebo pokuta. Takže vychovávat bez trestu nelze. Jde ted jenom o formu trestu. Nemluvím o tom, že dítě musím nutně bít. Ale přiměřeně věku může přijít například nějaký zákaz nebo omezení. Ale úplně bez trestu a bez nastavení hranic to prostě nejde.
Je mi líto, že paní neodhadla svoje hranice toho, co zvládne. Děti dokážou neskutečně vytáčet a někdy až do takové míry, že dospělá osoba je tak frustrovaná, že nedokáže ovládnout své emoce. Pak křičí, nadává, chce mít autoritu... A je tam, kde být prostě nesmí. 🙈🙈🙈 ALE! I rodiče některých dětí by potřebovali "výchovnou". Děti nad jídlem ohrnují nos, na nočník si nesednou a vzpírají se, nemají absolutně žádné hranice v chovaní a když se mají zapojit do aktivit, dělají všechno možné, jen ne to, co mají. Viděla jsem i dítě, které na zem shodilo rohlík se šunkou se slovy FÚÚJ!!!!! Dnes pracovat ve školství je mnohdy odvaha a sebezapirani.
Co se,týče péče o rodiče, je třeba zhodnotit všechny faktory a okolnosti a vyhodnotit, co se zvládnout dá a co ne. Naše maminka 76 trpí 3.stupnem Alzheimerovi choroby a jednoduše nebylo v psychických silách se o ní postarat. Ani na střídačku. Tak byl Domov seniorů jediným možným řešením. Kdo nás bude soudit? Jen ten, kdo neví, jak taková diagnóza terorizuje celou rodinu.
Co k tomuto napsat? Výchovu děti potřebují, sami si nejsou schopné nastavit hranice. Způsob, jakým to rodič dělá, je věc druhá. A třetí věc je kritika a přesvědčení, že "já to dělám nejlépe ". Paní Zděšená patří k číslu 3. Asi má fajn děti, které jsou zvladatelné a dá se s nimi jen po dobrém. A podle sebe soudím tebe. Článek nikomu nepomáhá, jen přiléhá olej do ohně...
Přestaňte proti sobě štvát zaměstnané a OSVČ. Každý má svoje starosti i radosti. Ale malý příklad.: Zamestnala jsem si normálně učitelku k dětem. Klienty jsem sehnala, zaplatila soc a zdrav jako zaměstnavatel a nakonec mi tatovzena začala využívat "benefity" zaměstnaných. Neustále neschopenka, nebo paragraf... Za neschopenku platí rovněž první dny zaměstnavatel. A najednou jste bez peněz i bez zaměstnance a máte stejný problém jako na začátku. Není člověk k dětem...Když jsem já v létě onemocněla (zápal plic) a musela jsem na neschopenku, prvních 15 dní si zsplat sám.... byla jsem tři týdny, musela jsem opět místo sebe někoho sehnat. A od sociální jsem dostala 600 Kč. A odvody mi nikdo nesnížil. Nestezuju si, jenbukazuji na druhou stranu mince...
Já myslím, že každý politik by měl pracovat zadarmo a svůj post by měl brát jako čestné místo důvěry, které mu svěřili občané ČR. A po dobu mandátu bych bývalému zaměstnavateli našich politiků umožnila výplatu ve výši předchozí mzdy. Aby přece jen měli z čeho žít. Ale při cenách za jídlo v poslanecké sněmovně by jim to mělo stačit.
Článek jsem nedočetla... skončila jsem zhruba v polovině, ale působí to na mě velice negativně.... Děti, které si můžou dělat co chtějí a jak chtějí bývají často sobecké a rozmazlené, neschopné sociálního rozvoje. Jako majitelka jeslí vidím, že děti do 3 let potřebují vypěstovat především návyky a řád je udržuje v bezpečné zóně. Samozřejmě potřebují lásku, ale také hranice, co smí a co už nesmí. Říká se tomu výchova.
Životní minimum je směšná částka a částka 1.3 životního minima nebude nijak vysoká. Tím pádem většina pracujících nedosáhne na žádnou dávku. A ještě příklad ze života: naše nejmladší čtvrté dítě nikdy nemělo nárok na přídavek na dítě, neboť jeho tři starší sourozenci studenti měli brigády a jejich příjem se započetl do příjmu rodiny. Takže peněz máte dost, přídavek zamítáme.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Opravdu hloupý článek. Jaká šlechta? Dcera učí na střední škole, bere čistého cca 30 tisíc, podobně jako prodavačky v Lídlu. K tomu, aby mohla učit, potřebovala si k filosofické fakultě dodělat pedagogickou složku a má dva magisterské tituly. Kde je tedy to ohodnocení, že se neflákla a studovala. A 4 měsíce? Kde? Lení prázdniny to je osm týdnů (ten poslední devátý je přípravný), jarní týden, podzimní 3 dny, pololetní 1 den, a zimní většinou týden. Když si letos normální zaměstnanec vezme 4 dny dovolené ve starém roce a dva dny v novém roce (tedy dohromady 6 dní), může být doma od 21.12. do 5.1. včetně, tedy celých 14 dní. Ze zimních prázdnin je to šest pracovních dní, tedy týden a jeden den. Sečteno jednoduchou matematikou je to 11 týdnů což nejsou ani tři měsíce.
Kromě toho, nejsou to učitelé, kdo určují prázdniny, ale ministerstvo školství.
3 odpovědi