Velký díl viny padá na centrální banky a jejich absurdní politiku nulových sazeb po dlouhá minulá léta. A to byl FED v této politice ještě daleko rozumnější než ECB nebo dokonce Bank of Japan.
Management se určitě nevyznamenal, ale jeho situace nebyla jednoduchá. Díky přílivu peněz od investorů do private equity firem musel management řešit otázku, jak tyto peníze investovat, aby přinášely aspoň nějaký zisk. A tak investoval do "bezrizikových" státních dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti, které přinášely úrok alespoň těch 1.5%.
Problém nastal ve chvíli, kdy FED začal extrémně rychle zvyšovat sazby z nuly až na 4.75%. Cena těchto dluhopisů je samozřejmě stejná v době splatnosti, ale ta aktuální cena rychle klesla po každém vyjádření FEDu, že sazby půjdou ještě výš.
Zároveň začal vysychat příliv peněz do start-upů (proč riskovat nejistý zisk ze start-upů, když státní dluhopisy nesou úrok 5%).
A protože start-upy v této době rostoucích nákladů rychle utrácejí peníze, získané od investorů, banka neměla jinou možnost než prodávat se ztrátou ony "bezrizikové" dluhopisy.
Kdyby centrální banky včas ukončily nulové úroky a tisk peněz, nebyl by třeba žádný dramatický růst sazeb a banky by nebyly v problémech.
Když už se Miloš Zeman probral alespoň částečně z naivity ve vztahu k Putinovi, mohl by se už konečně probrat i z naivity ve vztahu k Babišovi.
Babiš není jen zlo, on je především zlo-děj. Nemám na mysli Čapí hnízdo ani daň z korunových dluhopisů, ale málo lidí si dnes uvědomuje, jak se z pouhého ředitele (tedy zaměstnance) Agrofertu stal jeho majitelem. Pro nezasvěcené připomínám, že za 3 mil. Kč jako ředitel prodal 75% firmy s majetkem 500 mil. údajným švýcarským spolužákům, které 30 let neviděl a se kterými strávil ve škole půl roku.
Kde by dnes byl, kdyby zkorumpované nové vedení Petrimexu podalo žalobu na Babišův prodej akcií včas a ne až po jeho promlčení.
Jsem zvědav, jak dlouho bude ještě všem kryptoevangelíkům trvat než pochopí, že přínos bitcoinu pro lidstvo je naprostá nula a že jeho cena tedy nutně musí směřovat ke své vnitřní hodnotě, tedy k nule.
Ještě nikdo z nich mi nevysvětlil, proč bych měl místo platebních karet, GooglePay a PayPal nakoupit bitcoiny a používat je jako platidlo.
A jak dopadl bitcoin jako uchovatel hodnoty nebo ochrana před inflací není potřeba dále rozvádět.
Nevím nevím, proč si kryptověřící vlastně připadají jako investoři. Investovat podle mne znamená vložit peníze do něčeho, co vytváří zisk a tento zisk tedy moje vložené peníze zhodnotí.
Akcie Applu jsou investicí, protože Apple každý rok vytváří zisk a o tento zisk je hodnota firmy vyšší (pokud mi část toho zisku nevyplatí jako dividendu)
Nemovitosti jsou investicí, protože umožňují profitovat z pronájmu a díky inflaci časem stoupá i cena, za kterou je možné nemovitost postavit.
Vlastnictví BTC nepřináší nic, přidaná hodnota nula. Jediné co kryptověřícím zbývá, je víra, že se najde někdo, kdo za BTC zaplatí víc než dnes.
Je třeba uvést na pravou míru nepřesnosti, které zde uvádí p. Ludvík :
1) jaderné el. ve Francii jsou mimo provoz kvůli zpožděné údržbě a problémům s korozí, které se objevily koncem 2021. Pouze několik z 56 bylo nuceno omezit provoz v létě, kdy příliš ohřívaly vodu v Loiře, dnes to nemá žádný vliv
2) autoři zelené ideologie v EU měli lépe promyslet, jak nahradit OZE v období, kdy nefouká a nesvítí. A pokud řešením měl být plyn, bylo třeba vybudovat odpovídající množství zásobníků a tyto naplnit. V rozporu s logikou ty stávající zásobníky byly pronajaty Gazpromu. A jak víme dnes všichni, nízké zásoby jakékoli komodity znamenají růst její ceny.
Válka na Ukrajině a ruské vydírání problém samozřejmě znásobily, ale energetická krize tu byla již dávno před válkou.
Snaha EU omezit emise je naprosto správná, ale velice nerealisticky promyšlená. Pan Tomský má pravdu v tom, že dokud nebude existovat ekonomické řešení jak uskladnit elektřinu, je vypínání jaderných elektráren v kombinaci s dekarbonizací prostě nesmysl.
Jen pro představu : v ČR se výroba elektřiny podílí na emisích z cca 25%, podíl solární energie na výrobě elektřiny je v ČR kolem 2%. V posledních 10 letech jsme tedy díky solárním panelům omezili emise cca o 0,5%. Výdaje na dotace na solární elektrárny za 10 let jsou 250 mld. Kč, a to počítám jenom výdaje ze státního rozpočtu, ne výdaje, které platíme na fakturách jako podporu OZE. Je to opravdu promyšlená vize?
Zločinec Putin používá plyn jako zbraň, ale bohužel tuto zbraň mu dala do ruky sama EU. Pokud EU současně vyhlásila boj proti CO2 a zároveň uzavřela jaderné el. (tedy přesněji Německo), bylo jen otázkou času, kdy přijde období, kdy bude málo foukat a málo svítit, a krize byla na světě. A to měsíce před válkou.
A přitom by teď stačily dvě věci :
1) přiznat si, že systém tvorby cen na energetické burze je za dnešní situace špatný a dotovat výrobu el. z plynu. S cenou plynu lze bohužel udělat málo, když nabídka ve srovnání s poptávkou kulhá na obě nohy. Ale ceny el. by to výrazně snížilo.
2) zrušit emisní povolenky do doby, než se situace s plynem vyřeší
Možná si vzal Musk ponaučení z prohlášení Warrena Buffetta. Ten na otázku, zda by si raději koupil bitcoin nebo akcie Tesly odpověděl, že je to jako byste se ho zeptali, jestli má raději vši nebo blechy.
Akcie Tesly si za současnou cenu může koupit jenom hodně naivní investor. Ačkoli exteriér Tesly je celkem atraktivní, uvnitř je to pro mne žigulík s velkým iPadem. S interiérem Mercedesu nebo jiných německých aut naprosto nesrovnatelné.
Myslím, že i ti méně naivní kryptověřící začínají chápat, že nuly a jedničky (neboli kryptoměny) jako digitální zlato a ochrana před inflací je nesmysl. V posledních týdnech i tehdy, kdy technologické akcie rostly, kryptoměny se jenom zastavily v dalším propadu.
Naprostá většina většina lidí "investovala" do kryptoměn ve vidině snadného zbohatnutí, ale při propadu o 50-80% se sen začne rozplývat a prodávajících bude přibývat.
Nemá smysl se utěšovat tím, že i akcie padají. U akcií to má logický důvod : s rostoucími úroky rostou náklady na financování firem a s inflací zejména energií klesá kupní síla spotřebitelů. Zatímco za akciemi stojí prodej konkrétních produktů jako je iPhone nebo Windows, hodnota nul a jedniček ve vaší kryptopeněžence bude časem směřovat k jejich reálné hodnotě, tedy k nule.
Pokud jde o plyn, naprosté německé diletantství. Jedinou jejich omluvou je, že asi nikdo nemohl tušit, že z Putina se stal šílenec, který nesmyslně napadne celou Ukrajinu.
Ale i bez války na Ukrajině, pronajmout zásobníky na plyn Gazpromu a pak se dívat na to, jak díky úmyslně prázdným zásobníkům cena plynu roste do nebe, to je prostě neuvěřitelné. Zvlášť v kombinaci s Green Dealem, kdy musela logicky nastat situace, že přijdou dny, kdy nesvítí a nefouká a plyn bude třeba použít k výrobě elektřiny.
Moc se mi líbí stále omílaná báchorka kryptověřících, jak je BTC skvělou ochranou proti inflaci.
Inflace je problém posledních 8 měsíců, jádrová inflace v USA v květnu 2021 poskočila z 1.6% na 3% a od té doby stoupá až na současných 4.9%.
Za těchto posledních 8 měsíců cena bitcoinu klesla z 58k na současných 41.8k.
Opravdu vynikající ochrana před inflací.
Když začala praskat v roce 2001 dot.com bublina, také se investoři do indexu NASDAQ nejprve radovali, jak po 20% poklesu levně nakoupili, po propadu o 78% je asi radost přešla.
Většina společností z NASDAQ zkrachovala (= akcie klesly na nulu) a přežily jen ty technologické firmy, které vytvářely skutečné tržby a zisky jako Amazon nebo Microsoft. Bitcoin ale žádné tržby ani zisky nevytváří, bitcoin je jako akcie firmy, která neexistuje.
Cena BTC je klasickým příkladem "teorie ještě většího blázna", kdy jeden blázen doufá, že někdy v budoucnu někdo jiný BTC koupí ještě za vyšší cenu.
Stejně jako v případě jiného náboženství, přesvědčit věřící, že jejich víra je omyl, je velice těžké, takže BTC se možná ještě několikrát vzpamatuje, ale jednou přijde propad na dno.
Jakmile přijde delší období, kdy BTC bude zaostávat za ziskem akcií, sen o rychlém zbohatnutí se začne rozplývat a lidé budou BTC prodávat.
Srovnávat růst BTC s S&P 500 je naprostý nesmysl, akcie dlouhodobě rostou proto, že stoupá jejich vnitřní hodnota (zisky a tržby dané společnosti). Podívejte se na zisky Apple, Microsoft aj. před lety a dnes.
Ikdyž se blockchain v nějaké podobě bude pro finanční transakce využívat, zcela jistě to nebude BTC ani jiné stávající krypto. Budoucí technologie platebních transakcí a cena BTC jsou dvě naprosto odlišné věci.
Kdybych byl Kraus z Pelíšků, řekl bych : "Dávám bitcoinu rok, maximálně dva."
Proč si to myslím? Kryptonadšenci dnes věří, že se BTC jednou stane široce rozšířeným nástrojem pro platební transakce, což je naprosto naivní berlička. Do dvou let centrální banky vytvoří digitální eura, digitální dolary apod. Docela pravděpodobně budou také na technologii blockchain, ale pevně navázány na fiat měny, bez nesmyslné energeticky náročné těžby.
Ikdyž současný systém platební karty, PayPal, Apple Pay apod. je pro 99,9% uživatelů naprosto bezproblémový, digitální eura a dolary budou mít přece jen výhodu : platby budou okamžité a bez poplatků pro VISA, Mastercard a banky. Nebude žádný důvod k transakcím používat BTC, kryptověřícím tak zbyde berlička č. 2 : BTC jako uchovatel hodnoty, nebo chcete-li jako digitální zlato.
Opět zcela naivní berlička, opřená o konečné, pevně dané množství BTC v oběhu. Pokud je množství nějaké komodity skutečně omezené, cena stoupá díky tomu, že ta komodita je užitečná. Zásoby zlata jsou také omezené, zlato je v různých oborech nenahraditelné, a přesto jeho cena nestoupá tak, jako bublina naprosto neužitečného BTC.
Kdyby si celé to místní společenství hlupců před publikováním nesmyslů prostudovalo výsledky hospodaření firem jako Pfizer, zjistilo by, že farmacie je byznys jako každý jiný, a dokonce daleko méně lukrativní, než je všeobecná představa. Kromě toho bych řekl, že výsledky jejich činnosti jsou přece jen pro lidstvo prospěšnější než Facebook a jiné firmy, které mají několikanásobně vyšší zisky než Pfizer. Farmaceutické firmy vynakládají miliardy dolarů na výzkum a vývoj léků, a ne vždy jim jejich investice přinese zisk. Často vyvíjený lék není natolik účinný, aby jej regulátor schválil, často konkurence vyvine lepší lék a investice přinesou ztráty namísto zisku (viz Astra-Zeneca vs. Pfizer) Farmaceutické firmy se mohou chovat neeticky, stejně jako se může stát, že výrobci aut zfalšují údaje o emisích. Ale představa, že farmaceutické firmy jsou plné zloduchů, kteří vyvíjejí úmyslně méně účinné vakcíny, je absurdní.
Statistiky, které porovnávají pandemii bez vakcín a pandemii s vakcínami, mluví naprosto jasně (co do počtu úmrtí a počtu pacientů na JIP)
Jenom další důkaz neuvěřitelné hlouposti celého toho kryptosvěta, kde hodnota "investice" kryptonadšenců závisí na tom, co Elon Musk plácne na Twitter.
Já jsem přesvědčen o tom, že jednou se projeví, že hodnota kryptoměn je podložena naprostým nic a začne směřovat k nule. 90% BTC drží několik málo společností nebo investorů. A ti ve chvíli, kdy malí investoři budou opět nakupovat se slovy "obrovská příležitost", budou mít už dávno prodáno.
Otázka jenom je, kdy toto prozření nastane. Možná to bude ve chvíli, kdy centrální banky spustí projekty typu digitální EUR apod. a kryptonadšenci zjistí, že BTC a další kryptoměny svět vůbec nepotřebuje. Technologie blockchain je výborná věc, digitální fiat měny ji budou velice pravděpodobně využívat, ale BTC a ostatní současná krypta jsou jen spekulativní "aktivum", které bude jednou naprosto k ničemu (pokud nepočítám únosce, vyděrače, hackery apod.)
Hloupost amerických akciových investorů je sice často neuvěřitelná, ale souvislost mezi seriálem a akciemi si pan novinář vybájil.
Akcie Peloton Interactive naprosto nesmyslně stoupaly v době lockdownů až na 171$, v té době měla společnost hodnotu nesmyslných 55 miliard $ (což je hodnata např. firmy Adidas), US investoři si asi mysleli, že si každá rodina koupí hned 5 jejich rotopedů.
S příchodem vakcín začaly akcie PTON samozřejmě klesat, zájem o ně trochu oživil Omicron. Ale když se teď ukazuje, že Omicron přece jen není takovou hrozbou, akcie začaly opět rychle klesat. To je celé.
To, že vznikají krypto ETF, a že se s kryptem dá obchodovat u Goldman Sachs nebo JPM, vůbec neznamená, že BTC má budoucnost. Každé ETF i každý broker, který umožňuje obchodování s kryptem, to dělá pro svůj vlastní zisk z poplatků (nebo rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou).
Ti, co vytrubují do světa zářivé predikce budoucí ceny BTC, to dělají většinou pro svůj vlastní prospěch. Např. Cathie Wood, manažerka ARK fondů, předpovídá BTC hodnotu 500.000 USD. Proč ne, když má ve svém fondu akcie směnárny Coinbase.
Goldman Sachs a JPM také prodávaly v roce 2007 celému světu úžasné hypoteční deriváty, oceněné ratingovými agenturami nejvyšším ratingem. Všichni víme, jak to dopadlo.
BTC věřící si stále naivně myslí, že BTC jednou nahradí fiat měny a bude sloužit jako široce rozšířená měna, kterou si zaplatíte večeři v restauraci.
Přitom těžba BTC, která je nutná k ověření této jedné transakce, spotřebuje skoro 1200 KWh energie, tedy asi 6000 Kč v cenách v ČR.
Praktická využitelnost BTC je prostě naprostá nula. Jediné, proč lidé do BTC investují je víra, že někdy v budoucnu jiný "věřící" zaplatí ještě víc. Těžko odhadnout, kolikrát se ještě vyplatí "buy the dip" (nakoupit, když dojde k poklesu), ale jednou zcela jistě zbydou HODLerům oči pro pláč.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Je lehké dnes US banky vinit ze špatného managementu. Stejný, ne-li větší, díl viny připadá na samotný FED a jeho naprosto mylná minulá prohlášení, že inflace je dočasná a sazby se začnou pomalu zvyšovat až koncem roku 2022.
Pokud měla v době pandemie banka jako SVB příliv depozit, co jiného s nimi měla udělat než vložit je do té "nejbezpečnější" investice - US dluhopisů. A tehdy ty dlouhodobé dluhopisy nabízely (na rozdíl od krátkodobých) alespoň nějaký výnos.
Jediné, co mohla banka udělat, je prodat je dříve s menší ztrátou, ale to není tak jednoduché, když ceny dluhopisů jsou dnes extrémně volatilní s každým zveřejněním dat o inflaci a dat z trhu práce.
1 odpověď