Zajímá se o nové trendy a technologie.
Jsou požáry elektromobilů opravdu tak časté, jak by se mohlo zdát na základě jejich frekvence v médiích? Statistiky to rozhodně nepotvrzují. Například americké zdroje uvádějí, že na 100 000 prodaných elektromobilů připadá jen 25 požárů. Zato u benzínových aut je to 1 530 požárů a u hybridů 3 475 požárů. Australský web EV FireSafe uvádí, že u elektromobilů prodaných mezi lety 2010 až 2020 došlo k požárům jen v 0,0012 % případů. Spalovací auta na tom byla s podílem 0,1 % mnohem hůře. Z nejnovější zprávy datových analytiků dále vyplývá, že od roku 2010 do 30. června 2023 bylo celosvětově potvrzeno 393 požárů trakční baterie v elektromobilech a plug-in hybridech. Dalších 74 případů je v analýze a 21 případů je neověřených.
Jde tedy o zanedbatelné množství, když si uvědomíme, že jen loni se na světě prodalo přes 13 milionů bateriových vozidel včetně plug-in hybridů. Nejčastější příčinou vznícení baterie je nehoda, tedy ne nějaká chyba samotného akumulátoru. Požár baterie může vzniknout také během nabíjení. Na tyto situace připadá 18 % požárů. Když všechna čísla shrneme, vyplývá z nich, že právě elektromobily jsou na požáry náchylné nejméně.
Tak plánované hospodářství nemůže nikdy konkurovat volnému trhu, jelikož nevystihuje reálné požadavky poptávky a nabídky obyvatel a podniků. Státní úředník odhadem spočítal kolik je potřeba vyprodukovat rohlíků, mléka až po šroubky s hřebíkama. Bohužel realita byla vždy úplně jiná, navíc ceny neodrážely reálné hospodaření. V socialistickém zřízení v ČR bylo spousta anomálií oproti západním ekonomikám postavených na poptávce a konkurenci. Jednak to bylo sdružení RVHP (obchod byl založen na směně zboží), dále nezaměstnanost byla rovna 0 což je pro ekonomiku velmi špatně (velmi nízká produktivita). Byl prakticky znemožněn volný obchod se západem (poptávka po západní zboží vytvářela podpultový a černý trh). Zakázaná směna valut pak vytvořila tzv. "Veksláky", kteří se pohybovali na hranici zákona, byť s odstupem časy byli považováni za první podnikatele svého druhu.
Je potřeba změnit pohled na dynamicky se vyvíjející svět a zvláště v 21.digitálním století. Realita je asi taková, že tvorbu v rádiu a pořady v rádiu lidé poslouchají výrazně méně než tomu bylo kdysi. Maximálně si člověk pustí hudbu ale většinou už volí digitální streamy jako youtube music, nebo Spotify či další. Platit nuceně za službu, která je méně a méně žádaná, je dle mého názoru špatně. Podle mě se to stejně v průběhu dalších 10ti let zlomí a služby jako rozhlas a TV budou čelit velké reformě nebo útlumu/zániku. Co lidé sami nechtějí, to trh přirozeně vyloučí a co chtějí to si rádizaplatí. Tady se aktuálně násilím drží "výpalné" protože si na to tyto služby zvykly, že dostanou pořád stejně zaplaceno bez ohledu na tržní zájem.
Podle mě to je celé pouze o momentální investici a ta se projevila dočasnou ztrátou, ale z dlouhodobého hlediska to není nic špatného. Podstatný je, zdali má firma zdravé vedení a management, který má nějakou růstovou vizi a naplňuje ji. Dle mého názoru budou tyto sužby na vzestupu, střední a vyšší vrstvy se budou chtít více a více věnovat jiným činnostem, než trávit čas v supermarketech a parkováním kolem. Osobně se domnívám, že pokud bude obecně růst ekonomika a bohatství obyvatel, tak ruku v ruce s tím bude růst i zájem o podobné donáškové služby.
Článek je tendenční, neobjektivní a psaný na míru "konzervám" v ČR. Kdokoliv vyjel do zahraničí, tak najde úplně jiný svět elektromobility, která se každým rokem technologicky, infrastrukturálně a ekonomicky zlepšuje. Aktuálně je to pouze o předsudcích a upřímně "český človíček" je specialita nejen na EV. Ono to stejně časem přijde a všechny tyto debaty budou mimo a v zapomnění, stejně jako doba, kdy se nahrazovaly klasické žárovky a dneska někoho trápí, že má doma chytrou, levnou a úspornou LED?
Zajímá se o nové trendy a technologie.
16
Sledujících
1
Sleduje
Zajímá se o nové trendy a technologie.
16
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Všichni jsme rádi, že zdravotníci odvedly kus dobré práce. Bohužel po tomto si možná stát příště řekne, že žádné odměny nebudou, práci stejně lidi musí udělat. A teoretická otázka, když měl někdo dovolenou, jak se podílel na Covidu?
2 odpovědi