Nejhorší je, že melete nesmysly. Psal jsem to tu v jiném příspěvku, když budete chtít, tak to najdete. Jen chci podotknout, že dodávky F35 mají být dokončeny v roce 2035, a to kdo ví, jestli, přičemž v roce 2030 má být vyroben první funkční prototyp stíhačky 6 generace -TEMPEST. Po zkouškách, které trvají cca. 10 let, bude mít ČR staré krámy a zase bude chtít investovat do 6 generace!!!
Navíc s nákladným provozem F35 bude potřeba i letounů 4 generace, protože provoz F35 je prostě drahý. Jasně to ukázal Izrael při posledním útoku na Írán, kdy F35 otevřeli nebe nad íránem zničením PVO, a útoky na primární cíle provedly letadla 4 generace, tuším F15 a F 18.
Navíc k využití F 35 je potřeba,aby všechny schopnosti, které F 35 má, byla naše armáda schopna využít, což jsou další náklady navíc, o kterých se VŮBEC nemluví.
Jsem pro to, aby naše armáda měla kvalitní moderní prostředky, ale ty musí být jasně definované a pokud možno vyráběné v EU, čímž by se snížila závislost na USA
Navíc se zvažuje, že by EU měla mít společnou armádu? čímž by se zvýšila efektivita vynaložených prostředků na zbrojení a bylo by to celkově bezpečnější, než závislost na mimoevropských dodávkách zbraní.
Ale tvrdit, že letadla 4+ generace jsou zbytečná, je nesmysl, jaký jsem neslyšel už dlouho od člověka, který se prezentuje jako odborník. Přeji příjemný den
Nesmysly píšete leda tak vy. Škoda že jsem si neschoval odkaz, ale v jedné diskuzi někdo dal odkaz na přehledy provozních nákladů za jednotlivé typy bojových letadel u jednotlivých druhů vojsk USA, byl to oficiální dokument americké administrativy. A budete se divit F-35 měli provozní náklady srovnatelné nebo nižší než většina F-15 a F-18 a často jen o 10-15% vyšší než F-16.
A součinnost F-35 a modernizovaných letadel 4. gen. je předpokládaný/plánovaný způsob boje. Není důvod, aby jste měl všechna letadla 5. gen, těch stačí omezené množství pro dosažení vzdušné nadvlády a řízení boje. Letadla 4. gen se předpokládají jako "nosiče" zbraní řízených z těch F-35, případně když je ve vzduchu bezpečno, mohou likvidovat pozemní cíle samostatně.
Základ je ale těch pár F-35, zbytek je doplněk, ne naopak. A ČR jaksi nemá na to, aby mělo 50 nebo 100 letadel, aby vám mohlo udělat radost a F-35 doplnit letadly 4. gen, to si může dovolit leda tak 4x větší Polsko, popř. my jen pokud bychom uvažovali o koordinaci se Slovenskem (v tom případě by ale bylo fér, že poloviční Slovensko pořizuje levnější F-16 a my dražší F-35).
Já netvrdím, že je 5 generace. Gripen E je oproti C/D uvnitř prakticky zcela novy. Je postaven na podobném principu elektronického boje jako F-35, ovšem s tím rozdílem, že vše je snadno vyměnitelné, modernizovatelné a nahraditelné. Má větší rozměry, větší nádrž, silnější motor (mimochodem létá rychleji než F-35). Může nést i větší užitečné zatížení díky deseti závěsníkům, má novy radar AESA, má schopnost vedení pokročilého elektronického boje se sférickym pokrytím (sebeobranné systémy jako varování při zachycení radarem, varování před blížící se střelou, rušička, aktivní protiopatření; ale také ofenzívní schopnosti v této oblasti využitelné nejen pro potírání protivníkovy protivzdušné obrany), má intuitivní HMC (Human-Machine Collaboration, spolupráce člověka a stroje) s umělou inteligencí a četné pasivní senzory, které vyznamně posilují situační povědomí pilota. Gripen E nese ve standardní konfiguraci šest střel vzduch-vzduch, tedy stejně jako F-35A, ale jeho velkou vyhodou je integrace střely Meteor, která je považována za vyrazně lepší než AIM-120D z vyzbroje F-35. Gripen má také tu vyhodu, že může přistávat na provizorních přistávacích drahách, včetně běžnych dopravních komunikací, kdežto F-35 nikoliv. Obrovská výhoda oproti F-35 je, že používá modulární avionikou s oddělenou architekturou. Takže skutečně není 5. generace jak píšete, protože byl navržen jako 4. generace. Ovšem vybaven vším co má 5 a v ledasčem ji překonává. A pokud by někdo něco namítal o jeho provázanosti s el. systémy NATO a F-35, tak ano jeho systémy plně s nimi spolupracují.
Takže se svými schopnostmi pokročilého boje sice Gripen blíží F-35, ale bohužel má tu smůlu, že ho protivník sestřelí z dálky mnohem dřív, potenciálně dřív než Gripen vůbec zaregistruje protivníka na radaru, čímž mu bude celé jeho pokročilé vybavení na prd.
Petře Mirečku. Jenom zbývá vyřešit jediné, a to , kde s těmi F35 budeme létat, proč a nač. Nad ČR se ani neotočí a za ty peníze na letovou hodinu toho také moc nenalétají!
To je ale kravina. F-35 se bez nadsázky otočí na několika metrech, protože díky vysokému AOA je ovladatelná i když téměř "stojí". Fakticky se spíše propadá při zanedbatelné horizontální rychlosti - tohle neuděláte téměř s žádným letadlem vč. stíhaček 4. gen.
Něco podobného jako Milei navrhují Svobodní.
"Přes 80 miliard korun ročně ušetříme díky zrušení a reorganizaci dalších 36 zbytečných úřadů. Následkem toho bude uvolněno přes 8000 pracovníků z těchto úřadů, kteří si v době nízké nezaměstnanosti jednoduše naleznou uplatnění v soukromém sektoru."
Tak to je ale nesmysl, za 8000 úředníků ušetří tak 8 mld. ne 80.
A kdo chce rušit veřejnoprávní média je pro mě nedůvěryhodný, protože tím otevírá cestu populistům a manipulátorům, mezi které s největší pravděpodobností patří sám.
Kupodivu, víza nejsou velký problém. Pokud si dá člověk práci s vyplněním online formuláře, který je až do pátého kolene a k tomu tolik otázek, že to zabere asi 2 hodiny. Ale není potřeba nic řešit s ambasádou. Vízum je online, do 4 dnů, za 50 USD, na 16 dnů - online vizum platí ale jen na některých vybraných přechodech.
Zdravotnictví jsem naštěstí využít nemusel. Ale mimo velká města a zejména v periferních republikách jako je třeba Dagestán to nebude žádná sláva. Ale kupříkladu Čečensko je takový Švýcarsko Ruska - na pohled luxusní ultračistá výstavní země - holt Kadyrovova loajalita stojí Moskvu hoooodně peněz. Viz tohle video. Tam to nemusí být špatný.
Já mám práci, kterou mohu dělat online, takže se mohu takhle potulovat světem. Předělal jsem si malé starší terénní auto, tak aby se v něm dalo plnohodnotně žít tak, abych nebyl na ničem závislý (krom nafty) a všude se sním dostal i terénem. Takže pohoda:)
Myslím, že to Kadyrov vlastně dělá celkem chytře. Je jasný, že když se netrhli v 90 letech, tak teď nemají šanci dostat se z Ruské sféry vlivu. Tak proč za trochu divadla, kde si určitě léčí i své ego, že de facto musí poslouchat, radši nepřítele pořádně nepodojit... Pro Čečence to má evidentně mnoho výhod, oproti oblastem za Uralem jako třeba Burjatsko...
Tak jsme si vyzkoušeli, že sankce na suroviny jsou účinné, pokud v praxi fungují. Jenže na uhlí ruský zahraniční obchod vyloženě nestojí.
Tak co s LNG, které putuje do řady zemí EU rovnou z Ruska? Není žádný závažný důvod proč nezakázat její dovoz.
A co s ruskou ropou, která se vozí z tranzitních zemích jako Turecko, kde mění původ? Take není žádný závažný důvod, proč nezakázat dovoz ze zemí, které sami nezakázaly její dovoz z Ruska.
Pokud se nic nestane, tak si těžko budeme moct přečíst, jak je Ruský ropný a plynárenský průmysl na kraji bankrotu a bez toho nebude na kraji bankrotu ani Ruská státní kasa... 🤷♂️
Ten dojezd je naprostý výsměch!
V praxi to znamená, že s tímto "golfovým vozítkem" bude o strach byť jen přejet z Prahy do Brna a ještě bude potřeba se u toho modlit, aby po trase nikde nebyla zácpa, protože v opačném případě bude nutné volat odtah k nejbližší dobíjecí stanici!
Takže něco takového je úplně na ....... a jde o čistě vyhozené peníze!
Tak tady je vidět, že o tom víte akorát kulový, protože tu píšete nesmysly. Spalováku v koloně extrémně roste spotřeba, ale u elektromobilu je tomu přesně naopak.
Atomové zbraně Ukrajiny jsou mimo její dosah a žádná z mocností ji své nedá. Jejich výroba je těžší než produkce nábojů a svět vám za takové pokusy dá přes prsty. Včetně aktivních podporovatelů Ukrajiny.
Vyrobit atomovku není až tak složité - problém je získat dostatek štěpného materiálu (typicky plutonia). To však zvládne každý rozvinutý stát, který provozuje jadernou elektrárnu (vč. ČR).
Po tom, co Zelenský řekl Trumpovi buď vstoupíme do NATO nebo si pořídíme atomovku, jsem slyšel odhady odborníků, že by to Ukrajina mohla zvládnout za méně než 1 rok. BTW na to Trump odpověděl něco jako, že to je fér...
Mimochodem atomovku zvládl vyrobit i neporovnatelně méně rozvinutý Pákistán, který by si na rozdíl od Ukrajiny zřejmě nebyl schopen vyrobit např. poměrně sofistikované střely Neptune.
Tohle je úžasný příklad toho, proč se musíme všichni učit o všem! To, že není moc pravděpodobné, že v nejčastěji navštěvovaných místech by udeřilo tsunami, neznamená, že to nepoužijeme v životě do budoucna a třeba také tím se zachrání další.
Až tedy budeme říkat, že se naše děti učí blbosti a že se toho učí moc, to mnohdy jen proto, že lidé se víc pohybují než v letech předchozích a je třeba vyššího vzdělání.
Tohle je dobrá práce učitele. A ukazuje i rozdíl mezi učitelem, co učí (řekne o tsunami) a inspiruje (najde si skutečný příklad a ukáže to na příkladu, nejen tupě přednáší). Budiž tedy příkladem i pro učitele - když si chcete zasloužit zvýšení platů, zvyšte i své schopnosti.
A je dle mého důležité, aby i české ministerstvo školství reagovalo na potřebu učitelů a vytvářelo vhodné učební pomůcky (videa) v češtině a nebo umožnilo zdarma stahovat že zahraničí (bez hrozby postihu).
Dobrá práce, tehdy mladé slečně, která věřila sama ve své vědomosti, a nenechala se zviklat!
Tak se zkusíme vrátit nohama na zem...
Bavíme se tu o náhodě, kdy se shodou okolností dívka učila o tsunami jen 14 dní před událostí. Kdyby se tak stalo o rok později, tak by si na to vzpomnělo sotva 1-2 děti ze třídy. Klidně se vsadím, že minimálně na polovině pláží, kde byli zahraniční turisté byl aspoň 1 člověk, který aspoň 1 za život viděl nějaký dokumentární film, jak vypadá tsunami vč. příznaků, ale všichni to dávno zapomněli, protože je to informace, kterou k životu desítky let ani jednou nepotřebovali.
Takže mnohem efektivnější by bylo, kdyby součást pravidelného výcviku plavčíků či jiného personálu, který dohlíží na pláže, na oceánském pobřeží, kde je třeba i malé riziko tsunami, zahrnoval instruktáž týkající se identifikace příznaků tsunami, evakuace a případně dalších preventivních opatření směřujících k minimalizaci škod a ztrát na životech.
Jim se třeba jen malá tsunami připomene každých pár let. Krom toho zapamatování, získají také zkušenosti, jak velké příznaky jsou u malé tsunami. A když ty příznaky budou ve srovnání s tím, co si pamatují, obrovské, tak jim bude jasné, že jde o velký průšvih a je nutné utíkat do bezpečí nějaké kamenné vícepatrové budovy.
Česko bude ve velkém dotovat elektřinu, vyváženou do Německa.
Garance minimální výkupní ceny znamená, že pokud bude v létě cena elektřiny nízká nebo záporná, Češi budou elektrárnu dotovat.
Zatímco v zimě, kdy bude cena vysoká, si elektrárna zisk ponechá.
Píšete hlouposti. Není garantována minimální výkupní cena, ale výkupní cena, tím pádem je lež, že v době vysoké ceny el. si ponechá vysoký zisk z vyšších cen.
Němci nepočítali s tím, že Rusko přepadne Ukrajinu a Putin začne EU vydírat pomocí plynu. Oni zjevně počítali s tím, že Rusové jednají racionálně a mají zájem o rozvíjení své ekonomiky - tedy, že dlouhodobě budou spolehlivými dodavateli zemního plynu pro německý trh.
Proto Němci jako na běžícím páse stavěli plynové elektrárny. Měli to vymyšlené tak, že pokud bude foukat a svítit slunko, tak budou mít levnou energii z OZE (občasných zdrojů) a v případech, kdy tato levná občasná energie nebude k dispozici, tak to vykryjí plynovými elektrárnami.
Jenže Putin jim do toho hodil vidle a dneska je všechno zcela jinak.
To bohužel není pravda. Němci nejsou schopní z OZE krýt svojí potřebu energie ani když v létě svítí slunce a fouká. V té době snižují podíl tepelných elektráren, ale v pracovní dny obvykle i přes den pálí plyn.
Když se podíváte na hodnocení Energiwende německým Bundesrechnungshof (obdoba NKÚ), tak zjistíte, že Německo má obrovské zpoždění jak v budování zdrojů (zejména OZE), tak sítí. Takže pokud se nic nezmění, tak bude kolem roku 2030 co se týče energetiky v háji a nezbude mu než zakázat vypnutí uhelných elektráren.
Raketa mohla dosáhnout výšky až 80 km, dosahovala rychlosti až 1400m/s (5000 km/hod). Palivo vydrželo jen 68 sekund, raketa potom v podstatě po balistické křivce padala na cíl. Žádná přímá obrana v té době neexistovala, jen nepřímá - byly ničeny odpalovací zařízení nebo samotné rakety při přepravě.
Před raketovými útoky se nedalo ani včas varovat. Britská vláda se dokonce zpočátku pokoušela před veřejností raketové útoky utajit, kvůli zachování morálky.. Exploze sváděla na havárie plynového potrubí, ale tomu nikdo moc nevěřil. Londýňané začali raketám říkat "létající plynové trubky". Až 10. listopadu 1944 Winston Churchill v parlamentu oficiálně přiznal, že Anglie je již několik týdnů pod raketovým útokem.
Tak detekovány ano, ale zneškodněny ne, to už beru...
Jak jsem teď koukal na Wiki, tak v březnu 1945 dokázali v 81% dokonce správně predikovat místo dopadu.
6
Sledujících
0
Sleduje
6
Sledujících
0
Sleduje
No naše, pokud potřebujete každý den k nastartování letadla kod od jeho dodavatele tak moc vaše tedy není, představte si koupit auto které potřebuje každý den poslat klíč aby jste ho mohl nastartovat, chtěl by jste takové auto?
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Kam na ty kraviny chodíte...?
Něco jiného je, že vám výrobce nedá k dispozici zdrojové kódy sw., abyste si mohl udělat audit (to nedostanete ani od MS Windows na svém počítači), jestli tam není nějaká zranitelnost nebo backdoor a případně si sám sw. upravit, což je BTW hlavní důvod, proč jsou 2 projekty na vývoj vlastního letadla 5./6. generace v ostatních zemích NATO a Japonsku a něco jiného kravina, co tu píšete.