On ale myslel flotilové emise vyrobených fungující aut. Nyní nesmí flotilová emise evropských automobilek překračovat nějak 90 gramů CO2 na 100 kilometrů a tuším od nového roku to má být nějak 60 gramů. Neboli evropské automobilky musí prodávat na jednoho spalováka tak asi dva elektromobily, jinak platí Bruseli miliardové částky srovnatelné se ziskem automobilky.
Pak uz je asi nechápu, proto, že za takových podmínek by měli být rádi, že si někdo BEV kupuje, ale aktuální cenová politika vypadá spíše, jako by prodávat nechtěli. Proto, že kdyby byly ID.3 kolem 400-500 000 tak by se prodávaly asi samy i bez dotací, když tedy soudím podle požadavků mých pár známých, co čekají víceméně na první BEV s lepším poměrem cena/výkon. Ve firmě máme už 2 BEV a když si to půjčovali mezi sebou, tak se to dost líbilo.
Nevím jestli to je pravda, ale myslím si že když prodají auto mimo EU tak za něho neplatí Bruselu vypálené v podobě emisních povolenek.
Ano, povolenkami by se dalo ospravedlnit 1% z 50% Cena emisních povolenek se podílí na celkových nákladech výroby elektromobilu VW ID.3, ale tvoří relativně malou část ceny. Emisní povolenky jsou potřeba zejména kvůli emisím CO2 spojeným s výrobou vozidla, především baterií, protože samotný elektromobil během provozu emise neprodukuje.
V roce 2024 se cena emisní povolenky v EU pohybuje kolem 80 až 100 EUR za tunu CO2. Výroba jednoho VW ID.3 by mohla vygenerovat přibližně 5 tun CO2, což znamená, že náklady na povolenky by se pohybovaly kolem 400 až 500 EUR. Při průměrné ceně vozidla kolem 40 000 EUR to odpovídá zhruba 1 % z celkové ceny.
Tento podíl závisí na tom, jakou technologii výroby a zdroje energie automobilka používá. Pokud se ve výrobním procesu uplatňují obnovitelné zdroje energie, množství emisí může být nižší a s tím i náklady na povolenky. Naopak při vyšším podílu fosilních paliv ve výrobě by cena povolenek mohla narůstat.
Třeba lidé chtějí levnější vozy s levnou údržbou. Je docela smutná pohled dívat se na to jak VW umí v Číně prodávat stejně vybavený vůz jako tady za polovinu. V tomto případě se liší pouze chemií baterie a LFP je pro lidi co jezdí méně dokonce i lepší. Požadavky na jejich ziskovost na domácím trhu se mi zdají příliš vysoké. Odkaz 1 A pak tu vidíme, že už i některé firmy se přeorientovávají na nákup ojetých vozů. A proč by ne když u těch nových vychází špatně poměr cena/výkon. Příklad třeba VW passat nový 1.2M ve výbavě, po 3 letech 0.6M , Tesla model Y ve výbavě 1.2M, zkuste najít ojetinu pod 0.9M. V roce 2020 tesla vyrobila globálně cca 454000 modelů Y a VW vyrobil 260 000 oblíbených VW passat
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
JJ nabízejí to tady moc draze, když v Číně prodávají ID.3 v akci za 400 000 , tak jde vidět, že na našem trhu mají ještě obrovské možnosti k optimalizacím.
2 odpovědi