Soudci nemohou soudit podle života, ale podle práva.
Soud rozhoduje podle práva, ale to, abyste rozhodl, zda čin se stal nebo ne, právník být nemusíte. Přikloníte se k obžalobě, nebo obhajobě. Právní klasifikaci již máte stanovenou. Navíc - přísedící soudci mají znalostí, které soudcům chybí. Znají právo, ale projednávaná věc není vždy jen o právu.
Laici nemají u soudu co dělat, v senátu mají být přítomni jen profesionální soudci. Kdysi jsem se šla podívat jako veřejnost na jedno jednání v trestní věci, kde byli přísedící laici. Soudce si vše řešil sám, přísedící celou dobu mlčeli a byli tam pouze do počtu, aby se neřeklo. Neuznávám ani porotní soudy, i u těchto došlo zbytečně k mnoha justičním omylům. Prostě profesionální soudce s právnickým vzděláním je vždy nejvyšší záruka zákonnosti rozhodování, tečka.
Vidíte, Jarko .. a přesto jsem přesvědčen, že se mýlíte ... 🙂
Přísedící byli jen politováníhodné figurky. Kulisy. Nic víc..🤷♂️
Opravdu? Jsem přísedící, v civilním životě se zabývám právními předpisy, nemám důchodový věk a rozhodně se s kolegy za figurky nepovažuji. Nejednou byla naše rada u soudu cenná, neboť soudci profesionálové vidí věci jen z hlediska práva a ne z podstaty. A to je při řešení rozdíl.
A Já myslel, že jde o to, aby Ukrajina vyhrála tuto válku! A ono jde o politiku pár senilních dědků.
Tak to vidíte Vy, já a věřím, že většina dalších, aby Ukrajina vyhrála válku ... obávám se však, že vždy nakonec jde jen o politiku senilních dědků a jim podobných ... kdyby tak ti dědkové si chtěli dát navzájem přes ústa v gelovém ringu, ještě bych jim tleskal a pozval nějaké mažoretky :-D
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Vlastně bych se na toto díval stejně jako Vy, ale chtě nechtě, musíme se podívat i na druhou stranu mince. Ve vězení i malý a celkem neškodný zlodějíček, který opakovaně kradl sušenky v hypáči, se od větších mistrů při pobytu ve vězení naučí daleko závažnější trestnou činnost a otázka je, zda to tak sami chceme. Třeba nucené práce by ale nebyly od věci 🙂
Ale jo, tomuhle celkem nerozumím. Pakliže je nějakej zloděj schopnej škodu splácet, tak proč se taková osoba trestá vězením. Však mnohem přínosnější je, pokud se mu uloží podmínka, a to klidně i recidivistovi s tím, že pokud škodu splatí v určitém čase, do basy nejde, pokud ji nesplatí, tak nástup ale i s pracovní povinností... Soud by tam povinně na konci té zkušební doby, zda poškozený nahradil způsobené škody. Přičemž za každou nenahrazenou třeba tisícovku by následovalo nějakých x dní za mřížema. Prospěje to jak věznicím, tak poškozeným, atd... Celkově nechápu, proč se veškeré majetkové trestné činy neřeší v prvé řadě uložením povinnosti škodu nahradit s tím, že pokud je škoda nahrazena, tak žádná basa, v opačném případě se výše neuhrazené škody přepočte na pobyt za mřížema.
Ono to tak obecně je. Za krádeže jsou ukládány tresty výchovné v podobě podmíněných trestů, čemuž odpovídá i množství uvězněných. Trest nepodmíněný je ukládán u škod řádově vyšších, nebo právě při porušení podmínky. Za opakovanou krádež kuřecího masa k nepodmíněných trestům není přistupováno. I právě pro to, co sám píšete - aby měl možnost odsouzený škodu uhradit.
Že by šéf vojenské rozvědné služby, který je cvičený na mlčenlivost a vyzrazení tajemství se v těchto vodách netoleruje, řekl do novin strategickou obrannou informaci o počtu a rozmístění vojáků své země (byť velmi obecnou a neformální) ... ? 😄😄 ale no tak ...... tito lidé pustí do medií jen to co chtějí (a nebo media již vědí) a jak chtějí a zcela jistě za nějakým účelem. A ten účel ke sdělení ven rozhodně není 🙂 .
Víte, všichni jsme si zvykli někoho vinit a zapomněli na starou dobrou nešťastnou náhodu nebo souhru nešťastných náhod. Děti se pošťuchují na hřišti a Jenda strčí lojzu a ten si zlomí ruku. Dnes bychom ho obvinili, potažmo rodiče a nejraději nechali zavřít. Dítě jde po chodníku, upadne a zlomí si nohu a dnes bychom popotahovali majitele chodníku, že chodník div nevyluxoval. Ano, je to hrozná tragédie, zemřelo dítě. Ale zde vidím více zkur***ných náhod, než zavinění. Motorkář, překážka, kterou objede, zkoprnělý kluk a nemožnost už na to reagovat. To daleko větší odpovědnost jsem viděl v případu, kdy žena malého vzrůstu, která neviděla pořádně přes volant svého velkého SUV, vjela do pěší zóny u rodinných domků a to že přežvejkla holčičku asi vůbec nezaznamenala. Smrt jiné osoby je vždy strašná. Máme z povahy chuť ukázat na někoho jiného. Ale je to tak vždy správně? A pokud tu hodnotíme rozhodnutí soudu, jsou naše znalosti případu dostatečné? Máme přístup k soudnímu spisu, na základě kterého soud rozhoduje a který obsahuje všechny relevantní detaily včetně znaleckých posudků? Nebo tu jen čteme krátké info novináře, který ke spisu zcela jistě vůbec přístup neměl?
Od toho prokurátorka je, aby vyčerpala veškeré právní možnosti, aby obžalovanému zařídila co nejvyšší trest. Jestli je vinen nebo ne, je věc soudce.
Státní zástupkyně (dříve prokurátorka) samozřejmě není od toho, aby zařídila co nejvyšší trest, ale aby navrhla trest v souladu s právní úpravou v případě, kdy je jako dozorující orgán přesvědčena, že se trestný čin stal tak, jak popisuje policie v přípravném řízení. A rozhodně nic zařídit nemůže. V tomto případě zřejmě byla přesvědčena, že se trestný čin stal (otázku zda právem či nikoliv nechám stranou). Na to, abychom si mohli udělat přesnější úsudek, bychom museli vidět soudní spis a ne souhrn novináře. Ze zkušeností vím, že bývá zavádějící (byť neúmyslně). A, jak píšete, o vině nakonec rozhoduje soudce, resp. soudní senát.
2
Sledujících
1
Sleduje
2
Sledujících
1
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Laičtí přísedící u soudu - postkomunistický přežitek. Mělo být dávno zrušeno.
4 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Vidíte ... a naopak já si myslím, že to bylo jedno z mála, co bylo dobré. Raději názor 3 lidí, než názor jen jednoho.
1 odpověď