Tak pravda, spousta prací je dost mizerně placených a vyjít tak není lehké, nicméně:
-"Oproti rokům před boomem inflace si mnohem méně lidí vybíralo zálohu na mzdu na úhradu volnočasových aktivit či dovolené. Vinit z finanční situace velké části českých rodin čistě jejich peněžní gramotnost tedy úplně nelze." Já bych skoro řekl, že někoho, kdo si potřebuje vzít zálohu na mzdu, a utratí to obratem za dovolenu ,nelze považovat za zrovna finančně gramotného.
-Progresivní zdanění u nás samozřejmě je (vyšší mzda znamená více peněz odvedených na daních), autor měl zřejmě na mysli progresivní sazbu daně.
"Prodej porovnal s reálnými údaji o úsporách u přibližně 2,5 tisíce svých zákazníků, kteří fotovoltaickou instalaci nebo tepelné čerpadlo mají."
...a to je ten problém. Lze předpokládat, že nejdříve si fotovoltaiku / tepelné čerpadlo pořídí právě ti zákazníci, kteří tímto krokem nejvíce ušetří. Dělat z nich reprezentativní vzorek a odvozovat výši možných úspor i pro zbytek je naprostý nesmysl.
"Dochází k prudkému rozvoji fotovoltaiky. Ten došel až do situace, kdy se od majitelů fotovoltaiky vykupuje energie za záporné ceny. To znamená, že energie je přebytek."
To ano, ale pouze v létě. Na zimu musíte zajistit paralelně jiné zdroje, které tím pádem nemohou být celoročně optimálně provozované. V konečném důsledku to cenu el. energie zvyšuje.
"Na účtu 2. důchodového pilíře by byly nastřádány velké peníze. Bylo by škoda je nevyužít, peníze nemají ležet ladem, mají se točit. Peníze by se mohly „půjčit“ do jiných kapitol státního rozpočtu"
Tohle není dobrý nápad i když to na první pohled tak může vypadat. Základem investic na důchod by měla být pokud možno širší diverzifikace. Takhle by i 2. pilíř zcela závisel na hospodaření státu.
"Přetrvávající tvrzení o obrovské potřebě sezónního skladování těchto zdrojů energie tak mohou být přehnaná. Podle měsíčních údajů pracují větrná a solární energie v tandemu a vzájemně se doplňují, aby zajistily stabilní výrobu ve všech měsících roku 2023"
Opravdu? Třeba taková výroba el. energie tento prosinec v Německu rozhodně nijak nenaznačuje, že ta tvrzení jsou přehnaná. Spíše naopak.
Proboha, ať už konečně podobné článku píše někdo kdo utrpěl základní vzdělání v daném oboru, popřípadě alespoň nějaké technické vzdělání.
Výkon se opravdu neudává v kW/h. Tepelné čerpadlo potřebuje především odpovídající (nízkoteplotní) otopnou soustavu.
Jinak tahle část je opravdová perla:
"Podle expertů jsou tepelná čerpadla vhodná i do nezateplených domů s původními radiátory, ale s okny s tepelnou izolací. Z ekologického hlediska je tepelné čerpadlo rozumnější volbou než zateplený dům s kotlem na uhlí nebo plyn"
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Nezlobte se, ale ten výpočet v článku je naprostá katastrofa. A to buď čistě matematicky - z popisu v článku to vypadá, že autor vzal celkovou očekávanou naspořenou částku a z ní vypočetl určité procento (očekávaní průměrné roční zhodnocení) a výsledek následně přičetl k naspořené částce. Což je naprosto chybný postup.
Nebo použil správně vzorec pro složené úročení, ale pro změnu použil nesmyslně nízkou hodnotu úročení. Což by svědčilo o ne úplně dobrém přehledu / znalostech ohledně správy peněz. V horizontu 35 let by ten poměr vložené sumy peněz / sumy peněz získané úročením musel vypadat úplně jinak a to i při velmi konzervativním přístupu.