Zaměstnanci soudů (s výjimkou soudkyň a soudců) mají mnohdy velmi nízké platy. Soudci podpořili stávku justičních zaměstnanců.
Přitom se nabízí velice snadné a rozpočtově neutrální (nebo možná dokonce rozpočtově pozitivní) řešení.
Soudkyně a soudci totiž mají nepřiměřeně, nezdůvodnitelně a nespravedlivě vysoké platy.
Jako přiměřené spatřuji nikoliv 3-násobek průměrných platů, ale cca 2,2-násobek. Rázem by vznikla velká finanční rezerva, která by mohla sanovat extrémně nízké platy úředních pozic na soudech. Dost možná by ještě zbylo.
Další věc je potřeba zavedení trestně právní zodpovědnosti soudkyň a soudců za (ne)kvalitu jejich práce. Pokud by totiž postupovaly/i a rozhodovaly/i v souladu se zákony (nikoliv v rozporu, jak tomu je velmi často), ukázalo by se, že by délka řízení (minimálně v opatrovnickém soudnictví) byla rázem mnohem kratší, mnohem méně účastníků by se odvolávalo, bylo by potřeba mnohem méně soudně znaleckých posudků, méně znalců, méně soudkyň a soudců. Mnohem méně. Ušetřilo by to miliardy ročně.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ženy by měly chodit do důchodu o cca 6-8 let později než muži. Dožívají se totiž o cca 8 let více než muži. V průměru.
Pak by lidé z obou skupin pobírali důchody zhruba podobnou dobu. Nyní ženy pobírají důchody cca 23 roků, kdežto muži jen cca 14 až 15 let. Tímto opatřením by se současně naprosto přirozeně docílilo i mnohem menšího rozdílu v měsíční výši důchodů mužů a žen.
3 odpovědi