Článek by byl zajímavý, kdyby autor byl objektivnější. Protože jsem Rusko také několikrát navštívil proti uvedení snímků nemohu nic mít. Jenže autor jaksi zapomněl uvést, že Rusko bylo vždy státem kde byla nejdůležitější armáda. Když ta armáda čas od času, složená ve většině z mužiků bydlících doma v zemljankách byla užitečná v některých chvílích, kdy jiné, bohatější Evropě, teklo do bot. jevRusko bylo vždy rozděleno na vzdělanou elitu a ty ostatní. Rusko zastupovala elita. Co například Mendělejev, Čajkovskij a ti další? Když chtěl Stalin udělat z Ruska velmoc, musel volit někdy i hrůznou diktaturu. Což pro nás je nepřípustné, jenže Rusko na rady Evropy málokdy dalo. Pamatuji se na osvoboditele v 45. Hodinky od zápěstí po rameno, zoufalé pády na ukradeném bicyklu, skákání mé matky v noční košili, v noci, když se za ní hnali dva fešáčtí sovětští, a myslím, že ukrajinští důstojníci ...a tak dál. Jenže kolik jich padlo - a nám přinesli svobodu. To že to v 48. mohlo dopadnout jinak je otázka. Zda předání věčně brblajících Čechů Stalinovi nebylo někde domluveno ...Jinak - protože jsem navštívil několikrát i USA - mohu napsat, že ony ty USAslamy se od některých fotografií autora neliší. Když jsem jel z Washingtonu na letiště viděl jsem i baráky pod volným plechem. A poučeními, kam nejet ani za nic na světě, aby Vám tam nerozebrali auto, nám v uších také neznělo lahodně. Kdybych ovšem napsal, že to, o čem jsem nyní napsal, že to jsou USA - lhal bych.
Spisovatel a cestovatel by neměl mudrovat. Měl by pokud možno objektivně informovat. A nezapomenout na historii a kontext
co je to objektivní informování od cestovatele?
Cestovatel má vždy subjektivní zkušenost, kterou ale může podpořit dalšími zdroji informací, což pan Hrabal-Krondak dělá. Navíc, Rusko a další země Sovětského svazu procestoval dost důkladně, takže jeho subjektivní zkušenost je myslím dost vypovídající. Bordel ve světě, rozpadající se chatrče, negramotné obyvatelstvo atd. můžeme najít všude ve světě, u nás i ve vyspělých zemích světa, včetně USA a jiných zemí. Otázkou je, co převažuje. A slovy Bohuša z Dědictví "...děláte machry a hajzly máte na dvorku" sedí nejvíc na tu "nejskvělejší a nejmírulovnější zemi na světě".
Je smutné a pro řadu diskutujících zde symptomatické, že neznají význam slov a nechápou čtený text. A proto klidně zamění zeměpisné názvy krajiny (hora) se společensko-politickými názvy států.
fajn...
bohužel ale i řada "pouhých" geografických názvů je symbolem politiky... viz Denali (původní název místních obyvatel) vs. Mount Mckinley (název přiřazený bělochy). A taky symbolem ovládnutí prostoru (viz kontroverze ohledně Mount Rushmore v Jižní Dakotě). A abychom nechodili daleko, spousta geografických názvů v našich Sudetech po 2. světové válce nejsou pouhými překlady německých místních jmen...
Tato problematika má mnoho rovin, leckdy víc, než jednotlivé diskutující vůbec napadne.
P.S. Jsem si vědom, že můj předchozí příspěvek je v mnohém velmi nedokonalý, uznávám.
Dobré ráno
No tééééééééédáááááááááááá
já jsem to přejmenování z McKinley nějak minul
😄
a hele,...........když už jsme v tom, co přejmenovat ještě něco?
na druhou stranu,..........jak si počínat v případě kdy v oblasti byly dva kmeny a každý ji říkal jinak?
otázka také je zda by ta hora neměla mít ruský název když Aljaška byla původně ruská?
Aljaška byla původně původních obyvatel... "Indiánů a Eskymáků"
Víc než sto let měla hora název, který byl známý milionům lidí po celém světě. Před deseti lety se ho progresivisté rozhodli změnit na název, který znalo pár stovek místních. Ač nejsem Trumpův fanoušek, připadá mi návrat k názvu Mount McKinley správný.
fajn logika... jenom si pleskáním masíruju čelo.
Naše země se několik staletí jmenovala země Koruny české, byla součástí Rakouska (habsburské monarchie), a jen 32 let se jmenujeme Česko. Neměli bychom se přejmenovat na historický název nebo aspoň na Československo, tak nás přece znaly a leckde stále znají miliony lidí po celém světě...
(odpověď zní, ne neměli. Ovšem Trumpovo jednání je mimo jiné charakteristické nerespektem ke všem jiným než k sobě samému, a krom toho plácá, co ho zrovna egoisticky napadne...)
Na druhou stranu. U nás to není o nic lepší. Také máme ve slovníku slova, která byla nahrazena novými. A co hůř, za použití těch starých potenciálně hrozí i problémy (dokonce i postih).
A odsouhlasili to námi zvolení zákonodárci. Takže, vlastně to něco vypovídá i o nás...🫤
můžete uvést nějaký konkrétní příklad?
Robert Fico je politik, který se stará o potřeby běžných lidí své země. To se bohužel o drtivé většině politiků EU nedá říci.
Vážně tomu věříte? Že se Fico stará o potřeby občanů své země? Nebo hlavně a zejména o ty své, maximálně svých kamarádíčků z "party"? A u nás se podle Vás Babiš, Zeman a Okamura taky starají o potřeby běžných lidí?
Tak pokud člen NATO a EU kolaboruje s Ruskem, je to v pořádku.
Ne, samozřejmě, že to není v pořádku. Ovšem, změní-li se po volbách vládní sestava, která to vede jinam, okamžitě danou zemi z nějakého seskupení vyhodíte? A po dalších volbách, když se opět změní vláda, zemi opět přijmete? A tak v průběhu let x-krát dokola? Takhle to přece nemůže fungovat.
Otázkou je, jaké existují všechny možné obranné mechanismy, když někdo začne rozkládat nějaký spolek zevnitř, jako to činí Orbán, teď Fico - a nemyslím tím teď jenom jejich politická prohlášení (to jsou častokrát kecy pro domácí obecenstvo), popř. demonstrativní cesty do Moskvy apod., ale opravdu snižovat funkčnost. To je na dlouhou debatu, byť by byla potřeba kolikrát rychlá reakce - ale jaká? Rovnou někoho vyloučit????
Kdyby si začali Maďaři nárokovat území Slovenska, kde žije maďarská menšina, Orbán by si vymyslel spoustu "bohulibých záminek" o tom, jak ochrání své utlačované soukmenovce a pak by (hypoteticky) vytáhl se svou armádou přes hranice, aby "od-klerofašistoval" bratislavský "režim", a shodou okolností by byl Orbán silnější, jak a co by pak Robo kvičel? Že maďarská duše se nevzdá, neb "nem, nem, soha!"? Vskutku skřítek (bez deminutiva, ovšem), jen co je pravda.
Chovej se slušně mladej ke starším lidem!!!
Tam kde nejsou argumenty, se v mluveném projevu přidává na hlasitosti, a v písemném na "tykání", "poučování" a psaní s "morální převahou" v zádech, ať už to znamená cokoliv. Původní diskuze byla mj. o tom, jestli se za války může hrát v zemi fotbal nebo ne, končí to "pseudoargumenty" - "určitě toho vím víc jak ty" - to je teda úplný trumf!.
Aha, a jak to je podle Vás "správně"? Vše (= území ČR) jsou "Čechy"?
Nevím, odkud pocházíte, ale pokud znáte Prahu - co byste mi řekl na to, kdybych například opakovaně tvrdil, že "dolíček" Bohemky je na Vinohradech (a ne ve Vršovicích), co na tom, že je to hned vedle sebe... pousmál byste se shovívavě nad mou neznalostí, anebo v případě opakování byste mě třeba označil za ignoranta, kterému není pomoci...? Jiný příklad - jak vnímáte to, když někdo ve světě i více než 30 let od rozpadu federace mluví o naší zemi pořád jako o Československu, popřípadě si ji plete s Čečenskem nebo si myslí, že jsme byli součástí Jugoslávie? Co si o takových lidech myslíte? A naopak, když byste to někomu vysvětloval a uváděl na pravou míru, připadal byste si jako nacionalista, potažmo rovnou separatista?
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Indiáni a Eskymáci si vlastnictví nějakého konkrétního jasně definovaného území jistě nenárokovali. Oni žili jiným způsobem, takové právní kategorie v našem smyslu jim byly cizí. O nějakých základech státní správy na Aljašce lze hovořit až v období Grigorije Šelechova.
1 odpověď
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
Jedna věc je existence státu, druhá otázka pojmenování prvků krajiny. Další věcí je, zda musí být vše zařízeno podle "podmanitelů" nebo může být - v tomto případě - pojmenováno "podmaněnými".