Je to již několikátý článek od paní Malé na téma vruty a stále mi uniká smysl tohoto počínání. Titulek který je značně zavádějící a informace v článku taktéž.
Věc se má tak, že konstrukční vruty, tzn. vruty do dřevěných nosných konstrukcí musí splňovat požadované normy deklarující jejich vlastnosti. Díky tomu víte, že vrut splňuje například minimální pevnosti v tahu, smyku, odolnosti proti vytržení... Není to žádný špatný diktát EU, právě naopak. Stejně tak jako například u oceli třídy 11 nebo lepidla D3 mohu očekávat určitě vlastnosti, tak u vrutu s ETA mohu mít jistotu že používám to, co do konstrukce patří.
Pokud ovšem potřebuji vruty na nábytek, psí boudu nebo palubkové obložení nemusím používat certifikované a podstatně dražší vruty, ale klidně obyčejné. Obyč vruty bez certifikace ale splňují hlavně velikost, zkoušky jsou drahé a není důvod aby se certifikovaly všechny vruty. S tím ovšem souvisí i to, že některé vruty jsou z "bláta" mají špatně vyrobený pohon a závit nemusí dobře táhnout. Já kupuju své oblíbené a odzkoušené značky, nicméně s tím, co se dá koupit většinou nemám problém. Největší zlo jsou vruty přibalené například k úchytkám nebo v nějakých montážních sadách. Tam občas člověk "vymele" pohon a ještě vrut ani nedošroubuje...
Tak hladinka je novinka jak blázen 😄 To je fakt sranda 😄
Vždycky si vzpomenu na Petra Nárožného v legendárním seriálu Hospoda jak krásně dokázal načepovat pivo na hladinku. Jen to píšu a už na to mám chuť. A tomu seriálu už táhne pomalu na třicítku. I když vlasně pardon, ta hospoda byla pražská...
Jinak pivo se vaří v pivovaru, ale "dělá" ho hostinský. A tak jako dokáže nekvalitní hostinský "zkazit" výborné pivo, dokáže výborný hostinský průměrné pivo povýšit na výborné.
Ale je to samozřejmě věc názoru, jak se praví v Babičce: "proti gustu žádný dišputát". Já osobně preferuji do třetího, čtvrtého piva "hladinku" či "na dvakrát", se stoupající hladinou alkoholu v krvi stoupá i tolerance 😄 Někdy možná raději nevědět jak to pivo vzniká...
Jo a jinak jedna z nejlepších hospod, respektive pivnic kde si s chutí dám výborné pivo a pan hostinský je skutečně PAN HOSTINSKÝ, který umi nejen hladinku, či šnyt, ale i takovou exotiku jako čochtana či řezané (ne skutečně to není tmavé a světlé smíchané dohromady do polotmavého, ale pěkně vrstva tmavého a vrstva světlého piva) leží hluboko v srdci Moravy, čili dost daleko od vlivu pražských "novinek"
Celé jsem to nečetl, zajímalo mě jen to školné a s tím se tak nějak nemohu stotožnit. To že máme školství zadarmo považuji za jednu z nejlepších věcí na něm. Ano, je pravda, že se na vysoklé školy hlásí hromada lidí, kteří si jen prodlužují studentské roky a další spousta není schopna školu dokončit, ale mezi těmi davy jsou i lidé kteří vyrostou v odborníky a možná kdyby bylo školství placené nikdy by se na vysokou nepřihlásili. Každá mince má dvě strany, z ekonomického pohledu je to samozřejmě lákavá příležitost k získání peněz, ale je to na úkor toho, že můžeme přijít o mnoho kvalitních lidí.
To že absolventi po státnicích odchází do zahraničí je problém nikoliv školství, ale pracovních příležitostí, respektive platových podmínek. Před lety má kamarádka doktorka vydělávala po vysoké škole tolik co pokladní v obchoďáku... Není něco špatně.
Věta z článku: "Plat vysokoškoláků je v průměru o minimálně polovinu vyšší, než je průměrný plat v zemi" je taky nesmysl. Jestli dobře počítám tak by to bylo asi 60 tisíc. Znám spoustu lidí, kteří vystudovali vysokou školu, ale 60 tisíc vydělávává opradu málo kdo. Ptám se tedy, kde je chyba? Jsme tak hloupí a neschopní? Bydlíme v nějakých odloučených lokalitách s minimem pracovních příležitostí? Pracujeme pro firmy které své zaměstanance patřičně neohodnotí?
Nedokážu si představit, že s dětmi a hypotékou bych měl splácet ještě školné (mít těch +60 tisíc už bych si to možná představit dovedl).
Nota bene aniž bych chtěl kohokoliv urazit, některé obory by byly jak se lidově říká "zadarmo drahé"...
Je potřeba si uvědomit, že věk dožití se možná zvyšuje, ale řekněme ten "produtivní věk" úplně ne. Stáří na každého působí jinak, někdo je v 70 letech jura a jiný v 50 vypadá že to možná do šedesátky ani nedoklepe... Každopádně, co vidím ve svém okolí, tak kolem té šedesátky je vidět, že jsou ti lidé, kteří celý život pracovali prostě unavení, více nemocní, objevují se chronické choroby jako vyskoý krevní tlak, bolesti pohybového aparátu, lidé často nestíhají dnešní moderní technologie a vůbec celkově dnešní dobu. Na tom není nic špatného, to je normální. Někdo to vydrží déle, někdo ne. Tak jako jsou přiapdy lidí, kterí jsou v kondici, fit, plní elánu a hlava jim šlape i v 90 letech, tak jsou i případy z opačného pólu pohledu.
Nejtěžší věc, co lidé, kteří vymýšlí tyto reformy drželi v rukách byl možná notebook a nestydí se říct těm, kteří celý život tvrdě pracovali třeba na stavbách nebo v těžkých provozech, že pro ně nebude existovat žádná hranice dřívějšího odchodu do důchodu. De fecto, že budou posledních 5 - 6 let před důchodem nezaměstnaní, pokud už na svoji práci nebudou fyzicky mít. A nejde samozřejmě jen o fyzickou stránku, i myšlení se s věkem mění a vydržet stres a tlak, stíhat učení všech možných předpisů, učení nových technologií atd... to už taky každý 60+ nedokáže.
Mám pocit, že je tento problém asi neřešitelný a nikdy se nevymyslí systém, který by fungoval.
A pointa? Reklama na léty ověřený přípravek? Nebo snad zjištění toho že některé firmy mají neproniknutelnou strukturu? Vážně budeme řešit že v té firmě mají podíl dvě ruská jména? Co to je za lidi? Jsou to obyčejní podnikatelé nebo mafiáni? Jsou to Putinovi příznivci nebo odpůrci? Sypou zisky z prodeje na financování války nebo si za to dopřávají na jachtě v Monaku šampáňo a kaviár?
Nic z toho se neví, ale věřím, že existuje řada lidí, kteří si ten lék teď nekoupí, když by tím "financovali Putina".
Kolik ropy a plynu se od Ruska nakoupilo během války?
Toto je, jak tu někdo psal už vážně skoro jako hon na čarodějnice.
Myslím, že by se vše mělo dělat s rozumem. Marně pátrám v paměti jak jsme to s domácími úkoly měli my, ale nepřijde mi, že jsme byli nějak výrazně přetěžováni. Úkoly pokud byly denně tak maximálně dva a ještě v rozsahu, že je člověk stihl vypracovat ráno před vyučováním, když náhodou nebyl čas předchozí odpoledne.
Je to i hodně o komunikaci mezi jednnotlivými učiteli. Dostávat úkoly z každého předmětu je blbost. Děti mají kromě školy všelijaké kroužky + potřebují také volný čas a pokud kromě učení ve škole vyplňují tento čas ještě učením doma, tak je něco špatně.
Známkování je za mě téma na delší povídání, nicméně ve zkratce, špatné známky nejsou jen devizou žáka, ale i samotného učitele. Jsou sice žáci, kteří nejsou tak chytří aby měli dobré známky, ale jsou učitelé, kteří i z takových dokážou vytáhnout potenciál.
Mě by zajímalo, komu to prospěje. Ve velkém techničáku je spousta věcí, co se občas hodí, například datum platnosti STK, aj. Ale OK, pokud to mají nějak vymyšlené proč ne.
Že bude jeden doklad se mi nelíbí z důvodu toho, že když Vám někdo ukradl auto, tak mu byl de facto malý techničák (který spusta lidí v autě nechává) nanic. Teď to bude jako kdyby člověk nechal v přihrádce velký techničák.
Co mě ale nejvíc vadí je technická na veterány. Dodnes to fungovalo naprosto bezproblémově, statisticky moc nehod veteránů způsobených nevhodným technickým stavem asi nebude, majitelé veteránů si svá vozidla hýčkají (většinou).
Osobně bych celou STK zrušil. Je to monopol Dekry a pouhé tahání peněz z lidí. Neměl bych problém zajet jednou za dva roky do servisu, kde by všechno zkontrolovali a hlavně OPRAVILI a pak potvrdili že je stav vozidla OK. Tohle možná pár aut, které nemají na silnici co dělat odstraní, ale je to jen tahání peněz.
Dvouleté dítě patří k mamince (tatínkovi) ne do školky. Pedagogů z mateřinek znám hodně, sám pocházím z učitelské rodiny a každý vám potvrdí, že mít ve třídě taková mrňata je "peklo". Minimum z nich je schopno fungovat jako děti kterým už jsou tři nebo dokonce čtyři roky.
U nás na vesnici se bojuje vůbec o to, aby se do školky dostaly děti od tří let, třídy jsou plné, kapacitně se to už nedá navýšit, protože tomu nestačí ani kapacita celé budovy.
Na svých vlastních dětech vidím, že nejdříve, kdy je vhodné dát dítě do školky je období kolem tří let. Navíc na svých vlastních dětech taky vidím, že do školky dost často nechodí, protože jsou nemocní. Každý zaměstnavatel jistě rád zaměstná rodiče, který bude každý měsíc na paragrafu... Víte, jak to je, někdy stačí rýma a už dítě ve školce nechtějí. Ne že bych to nechápal, v momentě kdy je rodič na mateřské tak to problém není. Hlídací prarodiče ale každý nemá (a s posunováním odchodu do důchodu ani mít nebude).
Kdyby se zajímali kde opravdu ušetřit, tak by se měli soustředit na státní zakázky jako stavba dálnic atp., všelijaké granty, platy vysokých státních úředníků atp., atp.
Tímto krokem docílí jen toho, že možná ubude porodnosti, přibude starostí a kdo si to bude moci dovolit zůstane doma jako osoba bez zdanitelných příjmů, partner zaplatí zdravotní pojištění a stát stejně nic nevydělá.
Jako že atomovky jsou recept na světový mír a USA nám ho zajistí když jich bude mít nejvíc?
Jsem pacifista, války většině přinášejí jen zkázu, vítězi lze nazývat snad jen ty, kteří se ubrání, ale v zásadě prohlávají všichni, protože škody na životech a majetku a jejich následná obnova vyžaduje obrovskou snahu a obroské zdroje, které by se bez války vynakládat nemusely.
Války se vyhrávají u stolu s perem v ruce a podpisy dohod. Dokud bude lidstvo na takové úrovni, že když má někdo velký klacek, tak si pořídím větší nebo rovnou dva, tak se nikam nepohne.
Nedávno tu byl článek o "muži, který zabránil jaderné válce". Mladý ruský voják neuvěřil systému, který mu chybně hlásil odpal amerických raket a místo předepsaného postupu se rozhodl čekat dvacet minut jestli opravdu něco přiletí. Nepřiletělo. Ten člověk řekl, že jediná výhoda toho, kdo zmáčkne první to inkriminované tlačítko je, že bude žít o 20 minut déle než jeho protivník.
Opravdu je nutné vlastnictví a vyhrožování zbraněmi, jejich použití by de facto znamenalo konec světa tak jak ho známe?
Když Alfréd Nobel vynalezl dynamit tak prý řekl, že jeho vynález zabrání válkám, protože v momentě kdy proti spobě budou stát armády s potenciálem zničit se navzájem během několika vteřin nebude nikdo chtít bojovat.
Dnes máme atomovky a ani to nám nestačí k poučení, že to nikam nevede.
Jen bych pana autora upozornil, že věta: "Tradiční škodovácká koncepce s motorem vzadu a pohonem zadních kol byla již v té době překonaná, ale na vývoj jiné nebyly peníze, takže vše zůstalo při starém" není úplně pravdivá. Kdysi jsem viděl dokumet, myslím, že to byly Zašlapané projekty,Škodovka vyvinula úplně nové auto, moderní koncepce, vše už bylo nachstáno do takové míry, že se mohla téměř rozjet sériová výroba, ale soudruzi nahoře řekli "Ne, budeme dělat něco jiného". Prototyp toho auta je myslím dokonce v Technickém muzeu.
Napadá mě taková paralela. Je to jako bych měl supermarket s vlastním řeznictvím. Maso bych ale prodal dodavateli, od kterého bych si ho následně za draho koupil aniž by on přidal nějákou hodnotu. Já bych přihodil nějákou marži, hodil maso na pult a lidem říkal: "Jen to kupujte, já vám pak (až budete úplně oškubaní) dám (možná) poukázku na 500 Kč na další nákup"
Chceme-li cestovat skutečně ekologicky, tak nám nezbývá než hledět hodně do budoucnosti a spoléhat na vynalezení technologií, které si dnes dokáží představit snad jen autoři sci-fi a nebo chodit pěšky, jezdit na kole, případně na koni.
Proti elektroautům jako takovým v zásadě nic nemám, ale tvrdit že jsou ekologická a nahradit jimi spalovací motory je asi stejné jako zákaz plastových brček... K ničemu.
Tak on bude asi i trochu i rozdíl v tom "naplácat" a "naplácat". Pokud je fizický trest jediná výchovná metoda rodiče, určitě to nebude mít na psychiku dítěte moc dobrý vliv. Pokud dítěti naplácám (ne tak že si nesedne, ale jedno dvě plácnutí), protože už veškeré jiné výchovné metody zklamaly tak to asi takové destruktivní účinky mít nebude.
Problém s "nevychovaností" a rozmazleností dnešních dětí a mladých lidí vydím hlavně v tom, že se je rodiče vychovávat ani nesnažili. Víte, ono když nebyla televize a internet, tak rodičům nezbývalo nic jiného než děti zaměstnat, aby se zabavili, připadně je vypustili mezi ostatní děcka. Dnes se pustí TV nebo dá dítěti do ruky telefon a rodič se nemusí o nic starat. Je to snadné, pohodlné a pro dětskou psychiku značně deformující.
Je to můj názor, možná by na to studovaní psychologové měli názor zcela odlišný.
Jsem sice otec začátečník, ale své děti pozoruji, vidím, jak se vyvijí, tuším jejich potřeby a touhy a chci jim nechat dostatek volnosti, aby se mohli seberealizovat. Ale zároveň silně vnímám nutnost nasatvit rozumné mantinely, protože když Vás dítě přeroste, je to špatné pro obě strany. Mantinely se ale nutně nemusí nastavovat tělesnými tresty, to je nejkrajnější řešení a jejich užití a míra musí odpovídat situaci. Nikdo rozumný nechce aby se ho jeho vlastní děti bály. Rodič, který se o své dítě stará s ním umí komunikovat a i když to kolikrát vyžaduje značnou trpělivost, rodič je dospělý, plnně mozkové vyvinutý (občas) a měl by si uvědomit, že tu trochu času, kterou stráví když dítěti něco vysvětluje neztrácí, ale věnuje mu ji.
Jsou lidé, kterí na to mají, mají fortel, chuť pracovat, spousty zkušeností, ale takových rozhodně dvanáct do tuctu nebude.
Nezáleží až tak na tom, jestli člověk dělá hlavou nebo rukama. Myslím, že se sedmdesátiletý zedník bude těšit do práce stejně jako sedmdesátiletá učitelka...
To že se zvašuje průměrný věk je pěkné, ale z tohoto pohledu by se mělo spíše hodnotit jestli se v tom určitém věku "zvyšuje" i zdravotní stav. S patnácti prášky denně a kontolou u doktora každých 14 dní možná vydržím v důchodu 30 let, ale bude to důstojné?
Jsou profese, kdy je řekl bych dokonce nebezpečné aby je dělali staří lidé. Namátkou třeba hasiči nebo "obyčejní" řidiči...
Znám důcohodce co pracují na zkrácený úvazek a jsou spokojení, ale kdyby měli chodit každý den, tak pochybuji, že by to zvládali. Ale samozřejmě někteří lidé to dělají rádi, mají v zaměstnání třeba jedinou "rodinu" a je to šance aby se dostali mezi lidi. Proč ne, když pracovat chtějí, ať pracují.
Těch aspektů podle kterých by se to dalo hodnotit je mnoho, ale jedno je jisté, člověk po šedesátce je na důchod zralý a mělo by mu být umožněno do něj odejít v důstojném stavu.
Pokud vláda nedokáže sehnat peníze na základní věci jako školství, zdravotnictví, důchody, proč chlapcům do armády kupuje hračky za miliardy, které by měly být použity úplně jinak.
Lidé u koryt si prostě vždycky namastí kapsu a obyčejný plebs to odedře...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Je to stejné jako ebay, Aliexpress atp. Internetové tržiště na kterém jsou jak lepší tak horší prodejci. Zboží je sice levnější, ale potenciální reklamace a komunikace většinou se zahraničními obchody může být velmi problematická. Něco málo jsem tam už objednával, ale vždy jen do určité hodnoty, aby člověku nebylo moc líto když to náhodou nevyjde podle představ... To že mažou reference je prasárna, reference je to jediné co člověka může upozornit na to, že obchodník je pofidérní. Třeba na ebay to podle mě funguje lépe a většina obchodníků se snaží vyjít vstříc aby měli reference pozitivní. Ovšem dodací doba z Číny nebo z Polska je diametrálně odlišná, proto jsem teď několikrát objednával z Allegra kde jsem to měl za týden doma...