Tak si pojďme trochu pohrát s čísly:
průměrná mzda v NH činila u zaměstnanců v soukromých podnicích (kterých je většina) za první dvě čtvrtletí 2024 45. 854,- korun, přičemž medián těchto mezd (cca 60% obyvatel na průměrnou mzdu nedosáhne) za stejné období činí 38.529,- korun hrubého. To je přibližně 2,6x méně, než činí hrubá mzda ve SRN. Nebo jinak - naše mediánová mzda činí cca 38.5% hrubé mzdy ve SRN.
Za předpokladu, že průměrná hrubá mzda ve SRN (nebo Rakousku a pod.) neporoste čtyři roky vůbec, pak abychom dostávali stejnou hrubou mzdu jako ve SRN, musela by mediánová hrubá mzda každý rok vzrůst přibližně o 15%, nepočítaje v to ovšem inflaci, "díky" které ještě letošní průměrná hrubá mzda (nikoliv v nominálním vyjádření, ale dle skutečné kupní síly spotřebního koše) nedosahuje výše mzdy v předkovidovém období r. 2019.
Ve státě, ve které nám nepatří (až na výjimky) banky, strojírenské podniky, voda, pouze cca 2/3 ČEZu (protože předchozí vlády ODS a ČSSD rozprodaly rodinné stříbro) a odkud odtékají stamiliardy na ziscích do rukou zahraničních vlastníků, si předseda vlády dovolí vyslovit tuto smělou předpověď. Aby to bylo možné, musel by HDP růst přibližně rovněž rychlostí 15% ročně, přičemž ta neoptimističtější předpověď Eurostatu činí pro rok 2025 pouhých 2,5%.
To, co se nepodařilo předchozím vládám za 35 let, to náš předseda vlády a spol. dokáží za čtyři roky. Skutečně by mne zajímalo, zda tomu opravdu věří, nebo si z nás, tak jako už mnohokrát, dělá legraci.
Není problém brát nominálně 100.000,- korun, vždyť ve Výmarské republice stál pecen chleba 3 miliardy marek
Jaký je to propastný rozdíl oproti majitelům floristické firmy v Olomouci, na jejímž pozemku roste 40 let sekvojovec obrovský, který svými kořeny narušuje statiku starého skleníku, takže se majitelé rozhodli strom porazit a v Olomouci ozdobit jako vánoční strom. Přitom takových stromů je v ČR jen několik. Kdyby byli olomoučtí jen trochu chytří a vyhlásili sbírku, nebo požádali o státní pomoc Ministerstvo životního prostředí, jistě by se našlo více prostředků, než je cena chátrajícího skleníku.
Tam, kde je vůle, najde se i cesta.
Pohrdat slabším z pozice silnějšího, opovrhovat chudým, když mám sám plné kapsy a vysmívat se někomu, kdo se postavil zlu, o ledasčem svědčí. Nemusím souhlasit se vším, co se na Ukrajině dělo a děje, nic není černobílé a nejde vždy jen o boj dobra se zlem, není to o tom, zda mám českou, americkou, nebo míchanou krev. Je to o nazírání světa kolem sebe a mých postojích k lidem i dějům. Hlupák v zrcadle sám sebe neuvidí.
Milá Mensanko,
s velkým zájmem jsem si přečetl vaši úvahu, týkající se pana Wericha, i některé další úvahy. Na vašem profilu jsem se na cca 35 řádcích dočetl, co všechno jste. Patrně se stydíte za svoje jméno, když vystupujete pod nickem.
Také se představím: jsem starý lékař s 42 letou praxí, primářskou licencí a státní zkouškou z psychiatrie. Způsob, s jakým vedete svoje úvahy mne utvrzuje v přesvědčení, že budete velmi nešťastnou ženou, pokud však články nejsou vedeny AI či jistým záměrem redakce. Každá věc, okolnost i skutečnost se dá vyjádřit mnoha i nesouhlasnými způsoby. Ten váš je pro mne velmi odpudlivý. Vaše narcistická sdělení ukazují na poruchu osobnosti.
Myslím, že bych vám dokázal pomoci.
Zákon samozřejmě neznám, ale pokud je v něm klauzule, že předčasný porod lze provést (o potrat vzhledem k pokročilému těhotenství nelze hovořit) v případě ohrožení života - zde matky - pak druhé nemocniční zařízení, které diagnostikovalo sepsi, lidově otravu krve, což je bezprostředně ohrožující stav, by mělo být potrestáno vč. lékařů, a to i když byla pravděpodobně dotyčná nepojištěná, neboť na tyto případy pamatuje zákon.
Je to, podle mne, výsledek náboženské ideologie a strachu z citelného finančního postihu. Přitom v případě akutního ohrožení matky má její záchrana prioritu, neboť je větší pravděpodobnost, že tato matka může mít další dítě (pokud nepřijde při záchraně života o dělohu).
Pánečku! 🤦
Tak to probereme: mezinárodní kosmická stanice ISS létá ve výšce 350 až 400 km nad zemským povrchem. Balistické rakety pak mají dostup přibližně týž, výjimečně 1000 km. Ale tahle severokorejská dle autora sdělení 7000 km. No panečku, ti Severokorejci musí být ale pašáci 🤣
Doporučuji autorovi sdělení, aby nepřejímal bez rozmyslu blbiny, co někdo napíše, ale snažil se napřed zamyslet a ověřit si z veřejně dostupných zdrojů, jak se věci mají. Bylo by dobré neplést si dojmy s pojmy.
Svým způsobem je to velmi tristní.
Aby se každá ze stran dostala do Poslanecké sněmovny, potřebuje 5% hlasů těch, co přijdou k volbám. Aby se dostaly dvě strany, potřebují ne 10, ale jen 8% voličských hlasů. A aby se dostala do sněmovny trojkoalice, potřebuje nikoliv 15%, ale jen 11%.
Sama ODS má v průzkumech cca 12-14%, takže je zcela jisté, že ODS se do parlamentu probije tak jako tak. TOP 09 a Lidovci jako samostatné strany by se s největší pravděpodobností do sněmovny nedostaly. Proto ono memorandum strachu, ať je nazývají, jak chtějí. Nedělejme si tedy iluze, že o vrcholných představitelích těchto stran po volbách neuslyšíme. Na druhé straně sám osobně ale nevidím alternativu. Pokud nevznikne nová strana, která by dokázala odčerpat část hlasů těmto třem dávno zdiskreditovaným stranám, budeme tak, jako už mnohokráte v minulosti, volit mezi menším a větším zlem. A z toho je mi smutno.
Msgr. Šrámek, spoluzakladatel strany, se musí obracet v hrobě nebo lítostivě usmívat na nebi: stranu, resp. lidi, kteří ji v minulosti vedli a spolupracovali s komunisty přes 40 let, nyní nahradili jejich političtí pohrobci, kteří mají tu drzost ostatní nálepkovat, zatímco ztratili odvahu kandidovat sami za sebe, protože je jim jasné, že sami by to nedokázali. Inu tak: účel světí prostředky.
Je mi líto každého zbytečně ztraceného života a mladého o to více. V Izraeli je zdravotnictví (jako ostatně mnoho dalšího), ať státní či soukromé, na špičkové úrovni. Rodina viní stát, že se o jejich dceru aktivně nepostaral. Nikde ale není uvedeno, že by příbuzní kontaktovali zdravotní služby jakékoliv úrovně, aby jim s řešením dceřiných problémů pomohly.
Když budu mít problém, s jehož řešením si neumím pomocí (jako zde příbuzní oné dívky) a na nikoho se o pomoc neobrátím, pak nemohu vinit ostatní, že si mého problému nevšimli a nepomohli mi.
Když pročítám komentáře, které mne, jako otce a současně lékaře urgentní péče zajímají, nestačím se věru divit. Dva skoro nesmiřitelné tábory, kdy jedni označují ty druhé za málem vyvrhele jen proto, že mají odlišný názor. Pár diskutujících, kteří se to snaží odlehčit, je okamžitě označeno za bl.ce. A všechno se svádí na jinou dobu. Tu dobu si děláme my sami. Ta doba, kterou se oháníme, je tvořena námi a ne obráceně. Těhotentví, porod, šestinedělí a další doba je skutečně poznamenána hormonálními, sociálními, sociologickými a mnoha jinými změnami. Bylo (a bude) tomu tak vždycky.
Sami sobě prokazujeme medvědí službu, jak se snažíme si všechno ulehčit a zjednodušit. Přirovnal bych to k řízení auta, citlivější jedinci ať mi prominou. Zatímco dříve bylo normální řadit (i s meziplynem), dnes máme automatické převodovky a během několika let i samořiditelná auta. O.K. Tak, jako dnes neumí ti, co v autoškole měli auta s automatem, řídit auta s řadící pákou - a dokonce nesmějí - tak za pár let vyroste generace, co nebude schopna řídit vůbec, protože to nebude umět. Vidím to ve svém oboru dnes a denně: co jsme dříve zvládali "levou zadní", a selským rozumem, na to dnes potřebujeme tísňové linky: ať jde o prosté nachlazení, drobné škrábance, chronické bolesti zad, opilost....sami vychováváme generaci sněhových vloček, hroutítí se při sebemenších problémech, nebo když život neprobíhá podle jejich představ. Nedejbože, abychom jim ve škole zakázali mobily 😉 Je to nadsázka, ale je to tak. Ne, to není volání po dříve uplynulém, je to volání o tom, abychom našli pevnou půdu pod nohama.
1
Sledujících
6
Sleduje
1
Sledujících
6
Sleduje
Pan premiér má kolem sebe tým (i) ekonomických poradců. Jestli mu tohle poradili, tak ten kdo může a je soudný, by je měl z úřadu propustit. Pokud si zaměstnanci řeknou o vyšší plat a zaměstnavatelé na to uslyší, roztočí se inflační spirála, kterou bude velmi obtížné zvládnout za mnoho let. Tak jako nyní (nejen) Volkswagen zavírá svoje podniky ve SRN (protože si zaměstnanci řekli o vyšší plat, tím vzrostly výrobní náklady a klesla ziskovost), tak to nemůže dopadnout u nás jinak, kde většina strojírenských podniků je v cizích rukách. Zaměstnavatelé si velmi rychle spočítají, zda se jim vyplatí zde vyrábět, nebo přesunout výrobu jinam.
Otázkou ovšem je, proč když je produktivita práce u nás na cca 80-85% produktivity ve SRN, proč mediánové mzdy v nestátním sektoru činí pouze přibližně 40% mezd ve SRN. Ale to už je otázka pro skutečné ekonomy, kteří stojí nohama na zemi. Přerozdělovací a dotační ekonomický model se dávno vyčerpal a vládnoucí garnitura nemá odvahu s tím cokoliv dělat. Pak už jen zbývají výkřiky do tmy, jako ten nedělní premiérův. Podle mého názoru to svědčí o ztrátě soudnosti, ale spíše o poruše myšlení ve smyslu velikášství, v přesvědčení o vlastní výjimečnosti. Zajímalo by mne, zda se někdo soudný najde v jeho blízkosti a otevře mu oči, bude-li to co platné. Jinak musíme počkat do voleb.
1 odpověď