Tentokrát s autorem glosy nesouhlasím. Znám případy lokálních politiků (starostové, místostarostové), kteří se prosadili v krajské nebo celostátní politice (radní, zastupitelé, senátoři apod.) a přesto dokázali zůstat v kontaktu se svou obcí a jejími občany. Podobně by mělo být možné, aby europoslanec (europoslankyně, eurokomisař, eurokomisařka) byl (byla) v kontaktu s domácí politikou. Jeho (její) rady vůbec nemusí být "hraběcí"...
Mě spíš zaujalo, že chtějí centralizovt správu základních registrů. To je dobré k čemu? Stejně tam nebudou mít všechny státní registry a budou muset řešit napojení nějakých agend (třeba informací o budovách, které jsou evidovány stavebními úřady) do příslušného základního registru (v případě budov do registru RÚIAN). Nebo ty základní registry nechají běžet tam, kde jsou nyní provozovány, a budou řešit jen nějaký společný přístupový bod?
Mohl by někdo vysvětlit, proč je i v dnešní době nutné žádat o voličský průkaz pouze úřad v místě trvalého bydliště? Pokud by šlo voličský průkaz získat při osobní návštěvě na Czech-pointu, vůbec by se nemuselo řešit neschopnost pošty doručit zásilky... (A pokud by šlo volit on-line, bylo by to ještě jednodušší.)
Zaujalo mě, že u členů rady pan primátor naprosto odmítá kumulaci funkcí, ale jako 2 na kandidátce mají Piráti paní Komrskovou, 1. místostarostku Prahy 10, která zároveň vede kandidátku na Praze 10. (Navíc aktuálně 1. místostarostka fakticky zastává funkci starostku, protože poslední starostku Prahy 10 Piráti společně s TOP, ODS a ANO odvolali.)
To, že ne vždy uspějí místní nadšenci, ovšem neznamená, že bychom v komunálních volbách měli volit výhradně strany nebo hnutí známé z celostátní politiky. Jediná nevýhoda "nadšenců" je ta, že nemají (nemusí mít) spřízněné politiky ve "vyšším patře" (magistrát, kraj, sněmovna). Nicméně někteří nadšenci se teď hlásí ke STAN...
Vedoucí pracovníci na ministerstvech rozhodují nejen odborné otázky, ale i otázky politické. Předchozí vláda např. v oblasti zemědělství více podporovala velké podniky, přehlížela škody na krajině a majetku osob a obcí, k jejichž vzniku někteří zemědělci přispívali nešetrným hospodařením (trochu to zjednodušuji). Teď nová vláda (zase viděno zjednodušeně) sází víc na menší firmy, větší důraz na ekologii. Rozhodnutí "podpořit větší nebo menší firmy" je politické, následně ale je nutné řešit jednotlivé dílčí agendy (dotace, kontroly, vyhlášky) a měli by to dělat lidé, kteří dosud prosazovali naprosto odlšnou politiku... Skuteční profesionálové to buď zvládnou nebo sami odejdou, nicméně obávám se, že zdaleka ne všichni vedoucí pracovníci na ministerstvech jsou takoví profesionálové.
Potěšila mě informace, že ministerstvo školství pokračuje ve stejném obsazení, včetně bývalého ministra Plagy (nyní náměstek) - zjevně nová koalice nevyhazuje všechny bez rozmyslu.
Jedním z důležitých přínosů zemědělství je péče o krajinu, v niž žíjeme. Vhodným obhospodařováním může zemědělec snížit riziko eroze půdy (vodní erozí je ohroženo cca polovina orné půdy!) a zvětšit schopnost půdy vsáknout vodu. Vemte si, kolik škod způsobí po přívalovém dešti splavená ornice na majetku obcí (poničené cesty, sportovní areály) nebo jejích obyvatel (vyplavené sklepy, domy...).
Možná by bylo řešením více provázat dotace a řádnou péči o krajinu. Někteří velcí zemědělci postupují příkladně a ti ať mají nárok na maximum dotací. Ale ti, kteří krajinu plundrují, by měli být na dotacích podstatně kráceni. (Bohužel neumíme vymáhat škody po původcích eroze.)
Ještě ohledně "nedostatku půdy": zmenšeme dotace na pěstování technických plodin, kterými plníme nádrže aut nebo bioplynové stanice. Předloni mi vysvětlovat jeden šéf středního zem. podniku, že na obilí vydělá, pokud se jemu urodí výrazně víc než je celostátní průměr (= jsou vyšší ceny a má hodně obilí), ale na řepce vydělá vždy. Do bioplynek ať jde odpad, nikoliv celá úroda.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Těší mě, že se Piráti poučili a na kandidátkách nabídnou zajímavé ženy. Nicméně v části textu věnované situaci na Praze 10 autorka vynechala důležitou informaci, že to byli právě Piráti, kteří na zastupitelstvech pravidelně navrhovali odvolání paní místostarostky Koumarové. Jak je vidět, jejich úsilí se vyplatilo...
A pokud zmiňuje minulé volební období, tak Piráti měli v zastupitelstvu Prahy 10 dvě zastupitelky a osm zastupitelů a v radě 1 místostarostku (autorku článku). Více žen v radě i zastupitelstvu bylo díky koalici Vlasta (4 zastupitelky, 7 zastupitelů; v radě 2 ženy 1 muž), ale opět to byli Piráti, pod jejichž vedením byli radní z Vlasty odvoláni.