Piráty jsem nikdy rád neměl, ale výjimečně musím říct, že pan Šlegr má pravdu. To co předvádí ministr dopravy Kupka je obyčejně politikaření, všichni už 3 roky posloucháme od něho to stejné (VRT, dostavění dálnic, nepřímé opakování proslovů od šéfů ČD, SŽ, ŘSD atd.) a vždycky se objeví někde, kde se mu to zrovna hodí, třeba na nějakých akcích od výše zmíněných organizací. Je to vlastně vůbec ministr dopravy?
Takto: výstavba dálnic probíhá (včetně přípravy dalších úseků, které budou stavět další vlády), možná se dočkáme i dokončení D1 u Přerova nebo pražského okruhu. Na tu VRT jsem zvědavý. Běží modernizace železnice, opravy silnic atd. Ale máte pravdu v tom, že některé kroky pana ministra působí zvláštně...
To je sice pěkné, ale pořád je tam to hlavní nesplněné. V nemandatorních výdajích vůbec nic. Třetinu rozpočtu dáváme na něco, co státu, hospodářství nepřináší skoro nic. A to přes sliby na omezení těchto výdajů. Tam vidím hlavní problém vlády. Mandatorní výdaje se vcelku nedají moc omezit ale ten zbytek ano....
A veškeré předvolební sliby beru jako těšínská jablíčka. Jsou alespoň u Fialy jen výkřiky do tmy. Přes nárůst DPH a různých daní, inflaci a tím nárůst příjmu státní pokladny nic. Jen deficity.
Necháme se překvapit....
Děkuji za Vaši reakci. Přiznám se, že jsem asi nepochopil Vaši poznámku týkající se nemandatorních výdajů. Podle tohoto zdroje: Odkaz tvoří nemandatorní výdaje jen 21,4 % a zahrnují třeba investice do infrastruktury (dálnice, železnice), což podle mého názoru hospodářství přináší hodně.
Píšete o nárůstu daní, ale vláda právě díky ODS daně téměř nezvedla. Zvýšila se (extrémně nízká) daň z nemovitostí, u DPH šla řada do nižší sazby (z 15 na 12 %) a jen něco málo do vyšší (21 %), o 2 % rostla daň právnických osob a tuším, že rostly i spotřební daně, ale celkem to mohou být nějaké jednotky miliard Kč ročně. Ovšem vrátit zdanění příjmů fyzických osob na úroveň před zrušením superhrubé mzdy se vláda neodvážila, přestože díky této změně (prosazené poslanci ANO, ODS, SPD a KSČM, navrhl to poslanec Babiš) státu ročně chybí přes 100 miliard Kč.
A co se týká inflace: nominálně stát vybere více na daních (s růstem cen roste DPH, s růstem platů roste daň z něj i pojištění), ale zase platí více na důchodech, více stojí provoz státu (platby za energie), státní zaměstnanci tlačí na růst platů atd.
Tak přepočítejte i deficit Babišovy vlády. Bylo by dle vašeho vzorce nějakých 700 mld. I tak je to slušný rozdíl... A prosím od kdy opozice vládě říká jaké má plány na volby?? Vždy jsou to jen takové pokusné balonky. Počkejte si na tak květen nebo spíše srpen. Tam budou volební programy všech jasné. Ovšem když se bude opakovat situace jako před posledními volbami kdy Fiala tvrdil, že na vše má recept a odborníky a z volebních slibů splnil mizivou část tak je to jedno.
Někde jsem četl že politika je umění možného. To je ovšem pro vládu asi dost špatné vysvědčení protože pro lidi neudělala vůbec nic, jen si je poštvala proti sobě.
Právě že jsem na ty deficity Babšových vlád aplikoval inflaci 35 % (nevím, zda vše za poslední 3 roky zdražilo zrovna o 35 %) a vyšlo mi číslo, které se blíží deficitům aktuální vlády.
Na volební sliby a programy jsem velmi zvědavý. Opravdu.
Fialova vláda je koaliční, musely se domlouvat dvě koalice (SPOLU a PirSTAN), kdy každá z nich mohla mít svůj recept, které ale mnohdy byly dost rozdílné. Politici tak museli hledat kompromisy. Nicméně i tak jsem měl od nich větší očekávání...
Fialova vláda udělala leccos, třeba ty přijímačky na střední se fakt povedly. Nebo prosadila korespondeční volby. V době povodní se nepletla do činnost záchranářů a samosprávy. Bohužel digitalizaci stavebního řízení strany pojaly jako své kolbiště a výsledek všichni známe :-(
No rezervy byly a jsou značné. Která vláda úspěšně dosáhla deficitu 1,2 BILIONU?? To je výrazně lepší než Babišových 830 miliard. Která vláda dosáhla na inflaci 35%?? Taky žádná...
A pane Votoček pro jistotu: popisuji SOUČASNOU vládu 😔😔😔
S výsledky, kterých současná vláda dosáhla, spokojený nejsem. Nicméně když jsem se díval, jaké návrhy předkládá opozice, tak si říkám "buďme rádi za vládu co máme". Pokud by nedošlo k snížení růstu penzí, měli bychom ještě o několik desítek miliard větší deficit. Vliv zvýšení daní (z nemovitosti) se projevil v jednotkách miliard, další miliardy by měl stát získat z ostatních daňových změn (spotřební daně, daně právnických osob) - to všechno, pokud vím, opozice odmítala.
A pokud bychom to vzali ne přes absolutní čísla ale podle hodnoty peněz (= se zohledněním inflace), tak ty rozdíly mezi předchozí a současnou vládou nebudou tak velké (1,35 * 0,83 bilionu = 1,1 bilionu; vím, že by se to mělo počítat sofistikovaněji, ale pro určitý odhad to podle mě stačí).
Proboha, o jakých dobrých výsledcích této vlády píšete?
Za mě mají opravdu velkou zásluhu na tom, že zrušili 10 tisíc předpisů, které zaplevelovaly náš právní řád. To připravil pirát Šalomoun.
Nic dalšího mě ale opravdu nenapadá.
Snížení ztráty České pošty, nižší deficit na "důchodovém účtu" (píštu to zjednodušeně, jde mi o rozdíl mezi vybraným pojistným a vyplacenými důchody), brždění inflace snížením DPH na potraviny, nebo z úplně jiného oboru úspěšná digitalizace přijímaček na střední školy. Pokračuje stavba dálnic (včetně přípravy staveb pro další vlády), modernizuje se železnice. Ministři poskytují rozhovory médiím, nečelí trestnímu stíhání (až na sem-tam nějakého toho náměstka).
Určitě se pln věcí nepovedlo, ale i tak je tato vláda lepší než ta předchozí.
Nechci se svámi přít o tm co se pod vedením téhle vlády děje, snad máte k dispozici výsledky hospodaření státu, mzdy, životní uroven, spokojenost občanů s vládou a premierem. Tak bych asi mohl pokračovat, ale nechám to na vás jak si začnete zjištovat skutečnosti, že vám to napoví.
Zdá se, že vůbec neberete v potaz další vlivy, které ovlivňují dění u nás. Třeba růst cen energií nezpůsobila ani předchozí ani aktuální vláda, podobně těžko můžeme dávat předchozí vládě za vinu Covid jako takový (ale můžeme jí krtizovat za špatné zvládnutí krize) nebo té aktuální dávat za vinu krizi na Ukrajině nebo povodně (ale můžeme řešit zvládnutí těchto krizí).
Tento komentář byl smazán uživatelem.
Takže jste se z médií typu SeznamZprávy nedozvěděla nic o Dozimetru (vlastně v tom lítá i ANO, takže o něm může psát i provládní novinář), o podivné schůzce ministra Blažka (s Nejedlým), o večírku na Ministerstvu práce a sociálních věcí? Nebo o digitalizaci stavebního řízení?
Já bych radši místo kašparů z jakékoliv strany raději viděla ekonomy,odborníky a vzdělaný pracovníky, kteří pomohou ČR postavit na nohy. A bude mě jedno, jakého guru vyznávají
Odborníci hlavně nemají vyznávat žádného guru. A odborníky máme, třeba v NERVu (Národní ekonomická rada vlády), na pozicích náměstků ministrů atd. Ale potřebujeme i politiky, které ty odborné závěry vysvětlí občanům a realizují v praxi.
Voliči si musí sami rozhdnout zda mají zájem ještě pokračovat v téhle zkáze, nebo chtěji opět vidět budoucnost pro sebe a své potomky.Každý snad vidí jak jedeme s kopce, horší to už nemůže být. Odhodme nenávist, zášt, rozhádanost a dívejme se na skutečnost do které jsme se bohužel díky neschopné vládě dostali. Nemůžeme si nalhávat že je to v pořádku, když opak je pravdou.
To ale popisujete tu předchozí vládu, že? Protože stávající vláda má výrazně lepší výsledky než ta předchozí, byť samozřejmě má ještě určité rezervy.
Unikátní u nás je to, že když před 3 lety bývalá vláda přešla do opozice, ze strany médií se vůbec nic nezměnilo, dále jde setrvačně nyní po opozici a navíc si tato média i vláda myslí, že zodpovídat ze všeho se má opozice, nikoliv vláda. Opravdu unikátní. Ale na Slovensku je to podobné. Takový aktivistický přístup. A nyní před volbami to bude zase ještě silnější.
Nemáte pravdu. Když před 3 lety přešla bývalá vláda do opozice, tak se v médiích začaly objevovat články kritizující novou vládu. (Dokonce někteří ministři byli překvapeni, jak to, že teď je média krtizují.) Nicméně nová vláda nemá tolik "problémů" (nebo průšvihů, střetů zájmů, neobvyklých vyjádřední atd.) jako měla ta předchozí a jako má nynější opozice. Média totiž nejsou (až na výjimky) ani provládní ani proopoziční, kritizují všechny politiky. A tak to má být.
tak jestli jsou placení koncesionáři a ti nemohou vystoupit , tak proč dělat něco jiného než novinařinu .Vždyt ČT i Rozhlas jsou nezávislá média , tak proč dělat zábavu a sport .Na to jsou jiní
A proč by nemohli dělat zábavu a sport? Komerční televize nepokrývají všechny sporty, soustředí se jen na ty více populární. Nevím, zda považujete pořady věnované hudbě nebo určitému hudebnímu žánru za závavu, ale komerční televize a rádia se zaměřují jen na ty populárnější žánry...
Vážený autore, po tříleté vládě této sloučeniny prolhaných politiků neschopných řídit stát a dodržet předvolební sliby nezůstane jen u vyhladovělých médií ČT a rozhlasu, které v podstatě nikdo nepotřebuje, to je to nejmenší. Zůstanou po nich dluhy vyšší než za minulé vlády a společnost stejně rozdělená jako dřív., nevyřešená digitalizace, nezvládnutá inflace, rozdrbaný důchodový systém atd. .. Zprávy se dokážeme dozvědět i z jiných zdrojů, tak proč si vůbec platit tuto uměleckou frontu s patentem na rozum a správný názor předkládaný nám ve zjevně nevyvážených politických debatách a sděleních spřátelených herců a novinářů čerpajících dotace z našich daní nebo jinak podporovaných, stranících těm správným spřáteleným politikům?
Názor, že je ČT nevyvážená, s oblibou šíří politici ANO a SPD, protože jim vyhovuje být v očích veřejnosti za ty ublížené. Ale reálně to tak není.
A pokud se týká kritiky vlády: vyberte si, zda Vám vadí nedodržování slibů nebo zadlužování státu. ODS totiž slíbila nezvyšovat daně, v čemž musela mírně ustopit (zvýšila se daň z nemovitostí, snížila se DPH u potravin), ale z pohledu rozpočtu zásadní daně z příjmu fyzický osob se nezvýšily. (Zrušením superhrubé mzdy klesl výnos této daně o 100 miliard Kč ročně.) Vláda díky plnění slibů (nezvyšovat daně) zadlužuje stát. A co se týká digitalizace nebo důchodového systému, tak vláda sice nezvládla všechno co slibovala, ale i tak odevzdá zemi v mnohem lepším stavu než v jakém jí dostala. (Třeba digitalizace přijímaček na střední školy je skvělá.)
A ještě technická k tomu státnímu dluhu: pokud zohledníme inflaci (nebo jinak řečeno pokud ten dluh vyjádříme v množství zboží či služeb, které lze za něj pořídit - třeba kolik km dálnic by se za to postavilo), tak aktuální vláda zadlužila zemi o něco méně než ta předchozí (peníze ztrácí hodnotu).
zrušit v rozhlase několik stanic a v televizi přestat vyrábět pořady Ein Kessel Buntes a detektivky . Rozprášit dozorčí rady , kde jsou politické trafiky .Začít se věnovat veřejnoprávním oblastem od kradení politiků po školky v obcích .Ředitelům zkrouhnout platy podle výkonosti a bez zlatých padáků
Proč by ČT neměla vyrábět zrovna detektivky? Zvlášť když její produkce dosud byla výrazně lepší než to, co v tomto žánru produkuje Nova a Prima? Možná by jich nemuselo být tolik, část kapacit se může věnovat jiným žánrům nebo třeba investigativní novinařině, jak píšete.
Tato vláda nás rekordně zadlužila, nezvýšila platy, ani důchody, ba právě naopak a dopustila zvýšení obchodních cen. Nic kladného, či pozitivního jsem na této vládě nenašel, na rozdíl od pisálka článku.
Tato vláda se dopustila snížení obchodních cen potravin díky snížení sazby DPH: Jinak k růstu důchodů i platů dochází, ale státní finance jsou (především díky předchozím vládám) v takovém stavu, že na větší zvýšení prostě není.
To rozhodně tak není. Jednalo se přece o předvolební koalice, jak tedy mohli vědět, že ve volbách nezískají jako samostatné strany potřebný počet hlasů? Takže již od začátku kalkulovali s tím, že obejdou většinovou vůli voličů!! Nebyli k tomu donuceni volebním výsledkem.
Pravdu byste mohl mít, pokud by se jednalo o povolební koalice, ale nebylo tomu tak.
Pravdu máme oba (což mě velmi těší), protože dvě koalice vznikly před volbami (SPOLU, PirSTAN). V rámci SPOLU se třeba domluvili, že nebudou zvedat daně. Piráti ani Starostové - pokud vím - nezvedání daní neslíbili. Pro sestavení vlády tyto dvě koalice domluvily tu povolební pětikoalici (dnes čtyřkoalici), kdy jednotliví představitelé museli udělat určité kompromisy (daň z příjmu fyz. osob nezvedli, ale zvýšili daň z nemovitosti).
Od začátku (a to se bavíme někdy o cca létu či podzimu 2020) představitelé ODS, TOPky, KDU, STANu a Pirátů řešili to, že sice mohou dostat hlasy od cca 1/2 voličů, ale díky tehdejšímu přepočtu hlasů na mandáty (poslance) mohou prohrát (v roce 2017 potřebovalo hnutí STAN na jednoho poslance více než dvounásobek hlasů oproti hnutí ANO). Proto si domluvili ty předvolební koalice. (Netušli tenkrát, že následně Ústavní soud zruší část volebního zákona, přepočet hlasů na mandáty bude jiný a předvolební koalice až tak důležité nebudou.)
Jsem přesvědčený, že voliči velmi dobře věděli, koho volí (pokud hlasovali pro některou z koalic - viz vykroužkování Pirátů nebo počet mandátů pro KDU). Zároveň obě koalice před volbami připustily, že by spolu mohly po volbách vládnout. Nevidím v tom žádné obcházení voličů.
A kdo mu neustále předhazoval, že dává pánům podnikatelům málo?
Předhazovala mu to tehdejší opozice (mimo jiné). Stejně jako stávající opozice předhazuje vládě, že dělá málo pro lidi. Ale předpokládám, že tehdejší i nynější premiéři jsou vůči takovýmto připomínkám opozice imunní. Pokud by nedokázali rozlišit věcnou kritiku od podobného brblání, nemají na pozici premiéra co dělat.
Naprosto stejně to měl Babiš s kovidem, taky nešlo předem předpovědět, a jak ho všichni stále napadají....
Covid předpovědět nešlo, ale za zadlužení země není Babiš napadán více než Fiala za válku na UK. Nicméně Babiš je kritizován za to, že za Covidu řídil zemi naprosto zmateně, což se projevilo výrazně horšími výsledky než měly sousední země.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Já myslel že zaměstnanci ČD mají režijky na vlak! Tak jaké okrádání?
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Podnik jim platil i hotel. Viz Odkaz