Prosimvas o kom to mluvite, kdo jsou u nas ti "zbytecni lide, kteri jsou sice bohati, ale neprinaseji spolecnosti zadny uzitek"? Muzete se vice rozepsat, koho jste si to vybajil? Protoze tech superbohatych je u nas opravdu mizive procento populace. A ty zahranicni skutecne moguly naprosto v zadnem pripade neumime zdanit. Myslite tim treba meho pribuzneho, co budoval tricet let fabriku, aby dnes zamestnaval pres sto lidi? Jasne, nyni si konecne postavil krasny dum a zaleti si na super dovolenou, ale taky zacinal v bytovce s pujckami od pribuznych, riskoval vsechno, v noci musel brat prasky na spani, protoze nemohl spat, jak to a to zvladne, jak lidi zaplati, jestli nesezenou zakazky, ma za sebou uz dva infarkty... Takovi lide jsou drahy pane ti, co to tu drzi nad vodou, u nas jsou nejvetsim zamestnavatelem male a stredni podniky. Nez hledat konkretne u nas v nasich podminkach bajnou 'onu' skupinu, co jste popsal, co takhle se zamerit na to, ze z nasi zeme odchazi pres 300
miliard rocne vydelanych penez u nas pryc materskym firmam do zahranici, misto aby je nekdo jakkoliv motivoval alespon cast utratit u nas? Nebo se zasazovat v ramci EU o narovnani stavu, kdy nektere zeme EU (napr. Irsko) zcela bezskurpulozne tezi z toho, ze jsou tak trochu danovymi rajemi?
Poukázal jsem na něco jiného a lituji, že jste v mém příspěvku nepochytila základní esenci.
Padají tu argumenty, "proč by měli být úspěšní trestáni neschopností neúspěšných". Stačilo mi pak projet diskuzi, abych dokázal odhadnout, že cokoliv napíši, bude reagováno předvídatelnou odezvou, přesto se podělím. Tedy ikdyz nepatřím mezi nejbohatší, ale ani mezi nejchudší, jsem pro Reagana. V trochu jiné rovině sám pravidelně přispívám na charitu (ne nějaké závratné částky, ale pro ten pocit, že můžu pomoci, cítím se díky tomu užitečný o trochu víc) a zároveň chápu roli státu jako solidárního systému, kde to bez toho přerozdělování tak úplně nejde. Na druhou stranu jsou to jen peníze a nepřipadal bych si zrovna zdravě, kdybych v křeči jako někteří řešil, jestli budu mít měsíčně o pár tisíc míň nebo víc. Těm kdo se zde chtějí hádat do krve o nějaké své drobné bych přál, aby se také dokázali cítit lépe a užitečně, aby jejich život byl naplněný něčím smysluplným a část z nich, která to tak má, se dokázala vymanit z pojetí tzv. zbytečných lidí, kteří sice jsou bohatí, ale nepřinášejí společnosti žádný užitek, zajímá je jen vlastní zisk. Dokud se tohle nezmění, nikam se jako společnost neposuneme. Je třeba naučit se vnímat svoji roli v kontextu celku. Bohužel, tak to je a uvědomuji si, že v českých podmínkách (přebujelá byrokracie tomu také moc neprospívá) možná příliš bláhové. No a teď do mě.
Bylo by vhodné zvažovat o univerzitách typu "open access", které by povinně nevyžadovaly maturitní vysvědčení, namísto toho by pro zájemce poskytly přípravný kurz následovaný přijímacími zkouškami pro splnění modulů například z matematiky, fyziky, nebo angličtiny. Studijní programy by byly modulární a online, což by znamenalo, že veškeré studijní materiály, přednášky a testy jsou v aplikaci, za kterou student každý měsíc platí nějakou rozumnou částku, pokud ne přímo za balíčky kreditů. Aplikace by obsahovala nesčetné množství interaktivních prvků. Výhodou by bylo rovněž, že by si student sám zvolil tempo, jakým chce nebo má možnost studovat. Parametry by bylo studium pouze omezeno principy návazností a po splnění minima kreditů z předchozího semestru by mohl pokračovat dále a jedno, jestli mu semestr zabere 3 měsíce nebo rok. Díky této online distanční formě by mohlo být studium přístupné všem a neexistoval by žádný limit v tom kolik studentů lze přijmout do programu. Na druhou stranu by tato forma měla být placená nějakou symbolickou částkou, aby si studium mohli dovolit všichni a splnilo tak účel vytvoření vzdělané společnosti. Vzdělání totiž podle mě rozhodně není jenom o tom mít lepší pozici na pracovním trhu, to je jen třešnička na dortu, skutečný význam vnímám ve zvýšení kvality myšlenkovych procesů a vnitřního růstu.
Říkám to už více než 5 let. V česku to směřuje k tomu, že část bytů (odhad v extrémním případě až 60%) zůstane neobsazených - lidi na to mít nebudou, nebo zkrátka majitelé si nebudou chtít prodělávat starosti s pronajímáním, zatímco v těch zbývajících bude žít i několik rodin v jednom bytě, aby to bylo alespoň nějak zvládnutelné. Řešením z téhle zapeklité bytové krize vzhledem k tomu, že masivnější výstavba nových bytů zůstane i nadále přidušená by bylo rozvolnění pravidel pro umisťování karavanů, maringotek a mobilheimů, nebo montovaných domků na soukromých pozemcích i bez nutnosti stavebního povolení a to pro účely bydlení. Tohle je asi ta nejjednodušší cesta, jak to alespoň nějak smysluplně řešit, aby nebylo to vlastní bydlení tak úplně nedostupné.
Neplacení výživného je hnus, ale tahle změna by měla být udělaná důsledně. Čili neplatič by měl mít v první řadě vytvořený psychologický profil s motivem toho proč teda neplatí. U někoho může jít o shodu okolností (ztráta zaměstnání, úraz, nemoc, nezamestnatelnost), ale nejspíš tam někdy taky bude hrát roli vyčůranost některých a podle toho by se pak měly odvíjet další kroky. Kdo neplatí systematicky s úmyslem neplatit, pro toho by mělo být to krajní řešení. Jiné varianty by pak měly být posuzovány individuálně, ale hlavně by měly být řešitelné a stát by měl taky ukázat nebo ještě lépe prorazit cestu jak to řešit, když už tu jednou máme tak přebujelý byrokratický aparát, tak ať je k něčemu. Věc která s tím souvisí okrajově pak je oddlužení. Proč se prostě nezavede pravidlo že exekuce se automaticky nepřevedou do procesu oddlužení tím že by se to prostě sjednotilo do jediného procesu? Dneska už si na černo nikdo neriskne pracovat, každý má bankovní účet, řešení zintegrovat cely proces se tak nabízí samo.
Na tom není co řešit. Kdo se připojuje a je pomalejší, toho předjedu levým. Měl by mi pak technický umožnit se zařadit zpátky, nebo přidat, abych se mohl zařadit zpátky co nejdřív. O žádnou nepovolenou jízdu v levém pruhu tak nejde, je to standartní předjíždění z hlediska zachování maximální plynulosti, nikoliv pouze rozměr gentlemanství jak zde autor poukazuje.
Hele lidi, co kdybysme se domluvili, že jim tenhle tejden trochu zahejbem statistikama a budem jezdit -10km/h pod limitama+ všechno dodrzovat, abychom tím ukázali že žádnou represí v časech budoucích nepotřebujeme? Každý samozřejmě sám za sebe, začne od sebe. Jen nápad, mě to třeba nic neudělá přijet někam o 5 minut dýl 🙂 myslím že z toho budou tam nahoře všichni v šoku, že se žádná silniční apokalypsa nekoná
Nejsem si úplně jist, jestli by měla škola v dnešní době ještě sloužit jako určitý širokospektrální kurz k přípravě výkonu povolání. Za manufaktur koncem 19.stoleti, když byla potřeba šička, nebo dělník do fabriky na výrobu hrnců bylo jediným východiskem mít to navázané na vzdělání, neexistovaly technologie, které máme dnes a které umožňují minimálně tu teoretickou část studovat z větší části v teple domova. Osobně tak vnímám školu jako něco, co slouží primárně studentům chápat svět ve kterém žijí, zároveň kultivovat vlastní projev, dokázat přemýšlet v abstrakci, zároveň logicky. Ikdyby se nějakým způsobem změnila koncepce maturit s tím, že maturitní zkouška odpadne a akcent se přenese do absolvování jednotlivých ročníků s přiměřeným zvýšením náročnosti studia se zachováním maturitní závěrečné práce, pořád má vyšší hodnotu pro studenta to jak pilně studoval a co mu takové studium dokázalo dát, nikoliv tedy jen ten papír pro potřeby zaměstnavatelů.
Maturita by se měla v kontextu současnosti chápat jako naprostý základ, který sice k výkonu konkrétního povolání nepřipraví, ale poskytne rámec vědomosti, na který lze dalšími moduly navázat a hlavně prokáže, je absolvent je člověkem schopným se učit, což je pro výkon jakékoliv práce naprosto klíčové. Přípravu k budoucímu povolání by tak měly zajišťovat specializované kurzy pro úroveň vyučení, vyšší odborné školy, případně školy vysoké. To nakonec také může vymanit Česko z pozice montovny a levné pracovní síly, ktera přestává být levná, ale ekonomicky... Snad jindy :)
Jenže čí blaho sledujeme my? Je třeba se zamyslet nad tím, jestli jsme opravdu ti, co absolutně vědí, co je to nejlepší pro všechny. Snažím se na to dívat z pohledu nezúčastněného pozorovatele, jakoby z venku s vyváženými předsudky vůči zúčastněným stranám, tedy bez hodnocení "kdo je lepší, kdo horší" a můžeme-li se na to dívat i takto, pak lze globální problém zobecněně rozdělit na složky dané do vzorce 1) koherence státu nebo uskupení vzhledem ke světovému míru, 2) míra altruismu (mínění dobra pro druhé bez ohledu na vlastní profit), 3) dostupnost zdrojů a energií, ve jmenovateli pak 1) nacionalismus, 2) míra agrese vnucování vlastnich názorů a dogmat 3) míra technologické vyspělosti. Mělo by vyjít skóre, které sice ukáže nejvyšší hodnoty zemím jako je Kanada, Island, nebo Nový Zéland. Na druhou stranu i přes užitečnost aplikace takového vzorce na úrovni globálního statistickém modelu, kterým lidská společnost bezpochyby je se nemůžu ubránit dojmu, ba lépe řečeno kritice toho, že současný globální trend vede do slepé uličky a je potřeba hledat kompromis, vnuknout veškerým vůdcům ideu, že to jak to praktikují nyní nikam nevede a měli by být laskavější vůči svým oponentům, měl by se vrátit přirozený respekt a nějaká ta elementární vůle a snaha všechny třecí plochy zahladit necim konstruktivnejsim a hlavně užitečnějším celku než je současný trend, kdy se lidstvo chystá spáchat sebevraždu v podstatě pro nic, pro žádnou vznešenou ideu, žádné dobro všem, jen vlastní sobecké pohnutky.
Neztotožňuju se ani s jednou stranou, mám pocit že do tohohle světa nepatřím.
A čí blaho sledují režimy jako je ten kremelský, severokorejský, íránský nebo čínský? Než něco napíšete, přemýšlejte.
Jenže čí blaho sledujeme my? Je třeba se zamyslet nad tím, jestli jsme opravdu ti, co absolutně vědí, co je to nejlepší pro všechny. Snažím se na to dívat z pohledu nezúčastněného pozorovatele, jakoby z venku s vyváženými předsudky vůči zúčastněným stranám, tedy bez hodnocení "kdo je lepší, kdo horší" a můžeme-li se na to dívat i takto, pak lze globální problém zobecněně rozdělit na složky dané do vzorce 1) koherence státu nebo uskupení vzhledem ke světovému míru, 2) míra altruismu (mínění dobra pro druhé bez ohledu na vlastní profit), 3) dostupnost zdrojů a energií, ve jmenovateli pak 1) nacionalismus, 2) míra agrese vnucování vlastnich názorů a dogmat 3) míra technologické vyspělosti. Mělo by vyjít skóre, které sice ukáže nejvyšší hodnoty zemím jako je Kanada, Island, nebo Nový Zéland. Na druhou stranu i přes užitečnost aplikace takového vzorce na úrovni globálního statistickém modelu, kterým lidská společnost bezpochyby je se nemůžu ubránit dojmu, ba lépe řečeno kritice toho, že současný globální trend vede do slepé uličky a je potřeba hledat kompromis, vnuknout veškerým vůdcům ideu, že to jak to praktikují nyní nikam nevede a měli by být laskavější vůči svým oponentům, měl by se vrátit přirozený respekt a nějaká ta elementární vůle a snaha všechny třecí plochy zahladit necim konstruktivnejsim a hlavně užitečnějším celku než je současný trend, kdy se lidstvo chystá spáchat sebevraždu v podstatě pro nic, pro žádnou vznešenou ideu, žádné dobro všem, jen vlastní sobecké pohnutky.
A co kdyby si tam nahoře přestali všichni poměřovat p**díky a řeklo se, že ok tak jsme to zkusili, ale tudy cesta nevede a začlo se všeobecně diskutovat o tom, jak zlepšit světový mír ku blahu a spokojenosti všech? Nikdo z těch mocipánů totiž nedokáže uvažovat nad meze dobra "pouze pro vlastní", což zavání pouze egoismem. Nikdo se totiž nezeptá těch druhých co vlastně chtějí a kde najít nějaký kompromis.
Jen spekulujete a manipulujete bez špetky znalostí reality.
Víte chtěl bych říct, že Ukrajince mám docela rád, ale spíš zastávám názor, že mi nikterak zvlášť nevaděj, jsou tam lidé různých natur a kvalit jako mezi námi. Na druhou stranu by mohli být nápomocní tak aby to bylo i trochu vidět a mělo by se určitě začít psát i o tomhle. Co zde zaznělo výše nemyslím nikterak zlé a nijak proti jakékoliv skupině. Spíš by mohl být dojem dlouhodobého čtenáře a hltace zpravodajství v Česku takový, že přišli a nic nedělají. Já se proboha modlím aby to nebyla pravda, pochopte to, protože toho špatnýho už bylo mezi námi příliš
39
Sledujících
0
Sleduje
39
Sledujících
0
Sleduje
Vidíte, já raději pravicovou vládu, "moc ti nevezmu ale také ti moc nedám". Raději si své peníze utratim jak chci já. Je to výrazně efektivnější...pomáhám kde je třeba co se týká peněz. Btw kdo je bohatý?
1 odpověď
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Bohatý je ten kdo nic nepotřebuje 🙂 takže v podstatě všichni jsme.