Tlak na výkon, krásu, profesní úspěch, zkrátka dokonalost ve všech ohledech nás okrádá o mír v duši, spokojený život a klidné prožívání dní. Být průměrný se zatím zkrátka nenosí. Ve světě, který ovládá neobyčejnost, výstřednost a úspěch se takové přiznání ani škatulka nepromíjí. Málokdo si přitom uvědomuje, o co všechno tím člověk přichází.
Krávy zvítězily. Nerušeně přežvykují na širokých pastvinách – už sto dnů, kdy je Donald Trump u moci. Být u ní Harrisová, mají utrum, jak se nechal šéf Bílého domu slyšet.
Při odstraňování antibiotik a dalších nebezpečných látek z odpadních vod lze využít účinnou a ekologickou fotokatalýzu. Metodu vyvinul výzkumný tým Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR.
Kampaň proti nelegálnímu stahování filmů z počátku tisíciletí se stala legendární. Špinavě bílé nápisy na černém pozadí „Auto byste neukradli“ nás nabádaly nestahovat filmy. Jenže jak se nyní ukazuje, tvůrci této kampaně se sami možná dopustili toho, co ostatním vyčítali – digitální krádeže.
„Zavřou kšeft, přijdou o práci a už nikdy neotevřou.“ Tak stroze popisuje Ryan Petersen, šéf logistické společnosti Flexport, dopad 145% cel na čínské zboží. Podle něj by tato opatření mohla zničit až 80 % malých podniků, které dovážejí zboží z Číny.
Iberský poloostrov postihl rozsáhlý výpadek elektrické energie, který zasáhl i metropole Madrid, Lisabon či Barcelona. „Tady na severu Španělska v Kantábrii všechno stojí,“ popisuje Čech dění z místa.
Studie na syrských uprchlících rozpoutala bouřlivé vědecké diskuse. Dokazuje, že prožité trauma se propíše do DNA a přenáší se na dvě další generace. Popsaný fenomén zapadá do konceptu tzv. transgenerační epigenetické dědičnosti.
Důvěra v českou ekonomiku v dubnu klesla ve srovnání s březnem o 2,8 bodu na 96,7 bodu. Snížila se po dvouměsíčním růstu, dolů šla u podnikatelů i spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským dubnem byla letos důvěra nižší o půl bodu.
Zelená klimatická dohoda se dostává pod tlak. Evropským politikům začíná být jasné, že v situaci, kdy je neodkladné zvyšovat výdaje na obranu a čelit celní válce, je nemožné současně dekarbonizovat za biliony.
Nejistota na trzích je podle španělského ekonoma Sergiho Basca horší než samotná celní politika USA, která ji spustila. Aktuální ekonomická situace je prý ještě vážnější, než byla v době pandemie covidu. Obavy odráží i pesimistická predikce Mezinárodního měnového fondu (MMF). Proto je pro ekonomy aktuálně velmi náročné cokoliv predikovat.
V rozporu s optimistickými prognózami některých českých úřadů a politiků hrozí, že Česko bude na konci dekády čelit nedostatku elektřiny. Je to dlouho známý problém, který teď ale politici začínají řešit pět minut po dvanácté.
Mařiče mění přebytečnou elektřinu na teplo bez dalšího využití. Zákon zakazuje jejich provoz kvůli ochraně trhu a sítě. Výjimku mají jen zařízení s prokazatelně smysluplným využitím.
Americká ekonomika v uplynulých letech opakovaně odrážela útoky pesimistů vyhlížejících hospodářskou recesi. Letošní šok vyvolaný Trumpovou politikou ale rozdané karty zamíchal znovu a z hospodářského útlumu je najednou scénář číslo jedna. Renomované instituce zvyšují ve svých odhadech pravděpodobnost recese v USA a podle ekonomů je otázkou jen to, jak špatné časy zemi čekají.
Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na sobotním pohřbu papeže Františka ve Vatikánu dav přivítal potleskem. Překvapil ale i relativně formálním oblečením, které je u něj od začátku války na Ukrajině neobvyklé. Ještě před začátkem pohřbu se setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími státníky.