Každopádně je dobře se na ruské nácky připravit. Všechny vlády posledních několik desítek let na obranu kašlaly. Je ovšem pravdou, že v Evropě 21. století holt nikdo velký vojenský konflikt nečekal. Však se uskromníme. Rusové vydávají na obranu desítky % HDP, my jistě zvládneme alespoň 3%. Teď ani ne 2.
Rusko vydá v příštím roce na zbrojení 2,9 bilionu korun, země západní a střední Evropy ale loni utratily za zbrojení 7,4 bilionu korun.
"tak je potřeba říci, že sto miliard korun na to bude málo,“"
No, takže teď by to chtělo aby Zelensky konečně začal vracet dluhy. Nebo si budeme půjčovat a půjčovat a strkat peníze na Ukrajinu, i když je potřebujeme my?
Buďte ráda, že Ukrajinci bojují i za nás. Nenalhávám si, že stejně jako jinde tam nekvete korupce a zneužívání pomoci, nicméně pořád je to levnější a pro nás lepší, než kdyby jsme byli napadeni sami.
Pane Staňku, vy jste nějak kvalifikován posuzovat výhodnost/nevýhodnost zbrojních zakázek? Jaká že je ta vaše kvalifikace?
Pane Šveci, na to nepotřebujete mít žádné odborné znalosti, aby jste pochopil, že nákupy MO ČR jsou dlouhodobě směřovány podle zájmu lobistů, jejich výběr je chaotický a z hlediska dnešního stylu a vývoje boje potencionálního nepřítele v podstatě k ničemu.
Souhlasím s Vámi zjednodušit a zeštíhlit státní byrokracii. Jen připomenu. Zaměstnanci eráru jsou kromě úředníků na ministarstvech také hasiči, učitelé, policisté, zdravotníci, soudci a zaměstanci soudů, či vojáci a další. A zkuste říct, že jim přidáte "jen" tolik kolik je růst komerční sféře. Tak to jsou stávky. Odbory začnou vyhrožovat.. Jaký řev byl, když stát řekl, že sníží počet úřadů práce. Jaký je řev, když stát řekl, že část zaměstanců ve školství by měly platit zřizovatelé, to jest obce a kraje. A i to je "erár". Jako na jednu stranu ulice řve, že stát stojí moc peněz (což je pravda). Ale na druhou stranu tatáž řvoucí ulice požaduje mít rozsáhlé, bezplatné státní služby a to dostupné na každé mezi...
Souhlasím, ovšem i u hasičů, policie či ve školství a zdravotnictví je spousta míst zřízených navíc, dost často jsou to místa honorována víc, než místa výkonná. Trafikanti na místech s vymyšlenou agendou a gescí jsou od obcí po unii. Podívejte se jen, kolik přibylo za poslední roky předpisů, povinností a jejich správ a kontrol. Svobodné rozhodování občanů o svých věcech je na horší úrovni než za totality, na všechno jsou kolonky, zákazy, příkazy. A zákony tvoří stát.
Bodejď jó, dostane provizi! A Bureš taky, jedou v tom všichni. A ti co v tom nejedou to zaplatí!
Nezlobte se na mně, pokud vidíte za vším Babiše, je to už jistý příznak stihomamu. Tato causa se táhne od devadesátek a vznikla hlavně díky médiím, která z pochybností ministra Bojara o Šťávovi udělali kampaň, která vedla až k jeho zatčení. Její řešení v prvopočátcích bylo v rukou ODS a ČSSD. Mimochodem, je zdokumentováno, že tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek z TOP09 svého dlouholetého známého Šťávu, který usiloval o miliardy korun v arbitráži proti státu podporoval, přičemž jako ministr měl stát hájit.
Přesně. Odlehčit, zjednodušit a zeštíhlit byrokratickou kuratelu na všech úrovních. Stát má být služebníkem svých občanů, ne jen jejich diktátorem, kontrolorem a výběrčím. Státní moloch už neví kde se rozrůstat, zřizuje stále nové úřady, kontroly, kontroly kontrol, a předpisy, aby bylo co řídit a kontrolovat.
Ekonomické podmínky nejsou u nás až tak špatné, jak to mnozí vykládají, nejistota není o nic větší, než byla kdykoliv v minulých letech. Problém vidím spíše v tom, že si lidé chtějí užívat života. A taky v tom, že je málo volného času. Ještě nedávno bylo rodičovství provázané s babičkami a dědečky, kteří pomáhali mladým rodinám se o děti starat. Dnes si prarodiče chtějí užívat také, jsou přece aktivní, když už musí i pracovat do vysokého věku, na vnuky tak nemají tolik času. Jsou sice kroužky, kluby, sport. Všeobecně jsou ale, jako ostatně vše pro děti, moc drahé, navíc z veřejných prostředků významněji podporované pouze v soutěžní rovině, takže opět nic, co by k zájmu o to mít děti vedlo. Jako malí jsme mohli blbnout i bez rodičů v parcích, lesích, městech. Dnes se vše hlídá, koriguje, zakazuje a trestá, za každou ptákovinu jsou pokuty. Děti se staly přepychem, zabírají rodičům už tak zoufale málo volného času, jejich přirozená chuť k vlastnímu rozvoji je všeobecně potlačována, limitována a formována, mnohdy v rozporu s hodnotami, které vyznává jejich rodina. Ať se to někomu líbí nebo ne, může za to stát a dnešní mainstreamová politika, které svobodu a demokracii limitují dle svých představ.
Proč musí učitel u tabule pořád blábolit o něčem, co dnes v sekundě vyjede každý průměrný chatbot? Všechno je to otázka informací, technologií a financí. Dřív měli informace k dispozici zejména učitelé, dnes je může mít každý žák a student ve stejném rozsahu a kvalitě ve svém mobilu nebo tabletu. Pomocí hypertextových odkazů ve Wikipedii nebo Kiwixu lze nastudovat jakékoli téma i s kontextem a souvislostmi. Možný je i výklad a správná interpretace obsahu, pokud není zřejmý jeho přesný význam. Buď se dá doptat dobrého chatbota, nastudovat online zdroje z referencí nebo zadat pokročilý dotaz do vyhledávače. Možností je mnoho. Takto si lze osvojit téměř každý tematický celek, zvláště pokud jde o popisné vědy. Jak je z textu výše zřejmé, až 80 procent školních procesů lze už dnes efektivně nahradit používáním moderních elektronických prostředků a jejich aplikací. Digitální obsah má mnohé výhody. Pomocí hypertextu lze obsahem brouzdat kontextuálně, najít potřebné souvislosti a vysvětlit obsahové nejasnosti. To bývá častý problém při frontálním výkladu, a proto se žáci často tak málo naučí. Maturita z češtiny a angličtiny po 14 letech výuky je dnes jen akt zoufalství. Rodina aby mohla trochu slušně žít, musí předat do tohoto nefunkčního školského systému děti už kolem třetího roku. A pak se pokračuje v tom marasmu často až do 25 roku. Nadto je zde špatná sociální politika s drahými novými byty a vysokými půjčkami. Není toho opravdu moc pozitivního, co by přimělo mladé ženy mít dítě. Je to sice radost, ale i spousta starostí. Vláda se stará jen o sebe, vše ostatní je jí jedno.😔👎
Problém školství je i v tom, že mnozí učitele nejsou schopni a ochotni nové technologie používat stejně jako ti, koho učí, trvají na biflování a dogmatech, neučí hledat cesty k informacím a rozvoji.
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
To ale takhle přece nemůžete počítat.
Za prvé, velké procento výdajů Kremlu na zbrojení je utajených, takže reálně nevíme kolik Kreml na zbrojení skutečně vydává.
Za druhé, průměrný důchod v Rusku je méně než 5000Kč a průměrný plat nějakých 14 tisíc Kč. Ruská pracovní síla je ve srovnání s pracovní silou v EU velmi levná.
Za třetí, zatímco EU musí suroviny nakupovat, Rusko je má k dispozici velmi lacino.
Za čtvrté, zatímco Rusko preferuje levnější, nepřesné, ale velmi silné zbraně (např. několikatunové bomby), západ preferuje mnohem dražší, přesné, ale slabší zbraně.
Jen z těchto čtyř bodů vyplývá, že Rusko je velmi nebezpečné a nemůžeme nad ním jen tak mávnout rukou.
1 odpověď
0
Sledujících
1
Sleduje
0
Sledujících
1
Sleduje
To samozřejmě vím, jen mě to vede k úvaze, jestli není něco špatně v efektivitě vynakládání spotřebovávaných prostředků.