Britský herec Rupert Grint (36), nejlépe známý jako Ron Weasley z filmové série Harry Potter, si v dohledné době sáhne hodně hluboko do kapsy. U soudu totiž neobstál proti britskému daňovému úřadu HMRC a za rok 2011-2012 musí doplácet na daních. Konkrétně jde o částku 1,8 milionu liber, v přepočtu tedy téměř 55 milionů korun.
„Nezasloužím si být tady“ je prohlášení, které se dá od člověka ve vězení čekat. Ale Tetjana Potapenková neoblomně trvá na tom, že není tím, za koho ji má ukrajinský stát. Odpykává si první z pěti let za mřížemi a je jednou z 62 odsouzených za kolaboraci ve vězení nedaleko Dnipra, píše server britské BBC.
Veřejnou debatou cloumají spory o to, jak se poznají dezinformace a jak s nimi bojovat. Ke škodě věci ale málokdy dojde řeč i na podstatné otázky, proč lidé rozlišují pravdu od lži a jak si vytváříme představu o okolní realitě.
Výbuchy na plynovodech Nord Stream ze září 2022 byly výsledkem ukrajinské tajné operace. S odvoláním na řadu ukrajinských a západních představitelů to napsal list The Wall Street Journal (WSJ), podle kterého měla sabotážní počin na svědomí šestičlenná posádka malé jachty. Plán původně schválil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj; později se operaci snažil zastavit, ale neúspěšně, tvrdí WSJ. List se v obsáhlém materiálu odkazuje mimo jiné na čtyři vysoce postavené ukrajinské činitele…
Opětovný rozhovor (po dvou letech) s nejmenovanou pražskou Ukrajinkou, která vyrostla v Rusku a jejíž totožnost je autorovi i redakci známa. Nově mluvíme i s jejím manželem. Ukrytí jejich identity je z důvodu bezpečnosti. A to jak v České republice, tak i jejich rodiny v Rusku a na Ukrajině. Lze předpokládat, že pokud by si ruská či ukrajinská strana spojila jejich jméno s jejich příbuznými na svém území, měli by tito s tamními režimy problémy, které by mohly vyústit až k jejich pronásledování či uvězněni. Od současné české vlády se komunitě, v níž rodina žije (jak se ještě dozvíme) už také dostalo mírné šikany – ale anonymitu si manželé vyžádali výslovně z důvodů bezpečnosti své a svých blízkých ze strany ruského a ukrajinského státu.
Houstnoucí střet mezi Maďarskem a Slovenskem na jedné straně a Ukrajinou na straně druhé ohledně dovozu ruské ropy přes její území je pozoruhodný i z jednoho spíše přehlíženého důvodu. Ukrajina totiž nesankcionuje ruskou ropu jako takovou.
Ruská ekonomika zrychlila v prvním pololetí růst na 4,7 procenta z 1,8 procenta ve stejném období loni. Nezaměstnanost v červnu klesla na rekordní minimum 2,4 procenta. Podle agentury Reuters to vyplývá z oficiálních statistik. Ruské hospodářství roste do značné míry díky rozsáhlým vládním výdajům na zbrojní výrobu, protože Moskva financuje svou agresivní válku na Ukrajině. Armádní a zbrojní sektor pak zároveň odčerpávají množství pracovních sil.
William Calley, který se stal tváří jednoho z největších válečných zločinů v americké vojenské historii, dostal v USA v roce 1971 za prokázané zavraždění 22 lidí doživotí. Za mřížemi strávil jen tři dny.
Že Evropský parlament parlamentem být nemůže (ba ani nesmí), ví u nás snad každý středoškolák, aniž by se musel trápit nudnou politologií a pravidly zastupitelské vlády. Volený sněm tvoří stafáž nevolené vládě Evropské komise, aby se zdálo, že rozhoduje se souhlasem poddaných.
Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o tom, že tím, kdo ve válce v Izraeli maximalizuje civilní oběti, jsou teroristé z Hamásu. Je hrozné, když během války umírají civilisté. Někdy ale země nemá na výběr a musí vést válku, aby ochránila sebe a své občany. Přesně v takové situaci se Izrael 7. října 2023 ocitl. Válka v Gaze začala genocidním útokem Hamásu, který zabil téměř 1200 Izraelců a cizích občanů během jediného dne, 7. října. Asi 800 z nich byli civilisté.
Redakce Seznam Zpráv nechala přeložit plné znění projevu, ve kterém ráno 24. února 2022 ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na Ukrajině.
Nový výzkum Edith Cowan University (ECU) zpochybnil zákonnost rozhodnutí Ruska označit a stíhat zahraniční bojovníky, kteří byli naverbováni do Ukrajinské mezinárodní legie územní obrany (ILTG), jako žoldáky.
Téměř polovina lidí by chtěla ukončení válečného konfliktu na Ukrajině, který trvá už přes dva roky, vítězstvím napadené země. Ukázal to poslední průzkum Středoevropské observatoře digitálních médií C…
Nově zveřejněné dokumenty vyvracejí ruské tvrzení, že válka na Ukrajině mohla skončit už v roce 2022, jenomže Západ zabránil ukrajinskému vedení v podpisu připravené mírové smlouvy. Záznamy z jednání ukázaly, že navzdory jistým posunům přetrvávaly mezi oběma stranami v několika klíčových oblastech zásadní rozdíly. Žádná hotová dohoda, o které mluvilo Rusko, na stole nebyla.