Můj život ovlivnily tři oblasti: zahraniční politika, automobilový průmysl, energetika. Po zkušenostech před r. 89 odmítám ideologii "světlých zelených zítřků".
Vláda ČR s rostoucí chudobou počítá. Přečtěte si, jak chce třeba řešit rostoucí dopravní chudobu, má na to dokonce komise složenou z vysokých úředníků řady ministerstev. Jinak pro léta 2026 až 2032 má Česko z EU dostat na důsledky energetické transformace = obecné i energetické chudoby 50 miliard Kč. Protože 1 milion lidí je už pod hranicí chudoby a 2 miliony Čechů k ní míří, tak na jednoho Čecha ze tři miliónu chudých se za období této pomoci dostane 200 korun měsíčně. Už slyšíte, jak všichni jásají?
Dobrý den,
Je nepochybně zájmem každého dodavatele elektřiny, aby byla "drahá", ale i ČEZ ve středoevropském prostoru má zanedbatelný vliv na její cenu na burze. Tu určuje především Brusel svou "zelenou" politikou a Berlín způsobem jejího provádění její variantou "Energiewende"
Tu ovšem vláda Petra Fialy odkývala a ignoruje názor lidí jako Jaroslav Míl, že žádná povinnost mít stejně drahý trh s Němci neexistuje. Cenu by měl určovat energetický mix. Ovšem je jasné, že i když ČEZ přes Lipskou burzu zobchoduje asi 5 % své produkce elektřiny, rád i tu zbývající prodá za "referenční" lipskou cenu. Umím si představit vlhké sny manažerů ČEZ, že jednou bude kWh za 25 korun...
ČEZ ovšem může ovlivnit svou nákladovou cenu, která je u elektřiny z uhlí daná z více než 90% cenou emisních povolenek.
Ano, vy tleskáte speciální emisní dani, která zničí naše zdroje z uhlí. Přitom jsou v USA recenzované studie, že LNG je vinou způsobu těžby, skladování, dopravy a opětného zplynování pro planetu stejně emisní nebo dokonce horší než uhlí spalované na patě dolu. Ostatně Evropská komise má připravenou Metanovou strategii, takže brzy nejen nesmíme mít uhlí, ale ani zemní plyn. Konečně Zelení Khmerové vyhrají. Odkaz 1
Jednou zjistíte, že žádný blackout nepřišel. Pa si možná řeknete, byl jsem hlupák.
Vzdělání je málo. Potřebujete znát podrobnosti. Podrobnosti znají odborníci a umí počítat..
Je možné, že Spolková agentura pro sítě v Německu a český ČEPS v případě energetické nouze rychle odstaví průmyslové podniky. A vězte, že z dnešní situace jsou zděšeni špičkoví odborníci. Pokud jste nepochopil z mého článku, že už dnes není cenami elektřiny a plynu německý a český průmysl konkurenceschopný a že odstávky kvůli prevenci blackoutu průmysl definitivně dorazí, tak byste měl číst asi jiné články.
Zbytečně dlouhej článek. Prostě je třeba vyrábět pomocí těch naddimenzovaných FV instalací a Wind turbines vodík a ten "pálit v zimě".
Třeba zde ... a bude to u bývalýho JZD v každý druhý vesnici, pak to půjde.
Sluníčko je spolehlivej dodavatel energie ještě pár milionů let.
Mám rád benzínový motory, krásně vrčí. Mám rád parní lokomotivy, nádherně funí a houkaj. Ale, slunce je slunce.
Jen to soudruzi v německu uspěchali, no.
Oni totiž dělají jenom velké chyby, nikdy jen ty malé 🙂
Pane Piku, elektrolyzéry za miliardy potřebují STABILNÍ přísun elektřiny, konkrétně 55 kWh na výrobu jednoho kg vodíku plus 11 litrů v podstatě destilované vody. Účinnost je kolem 25 %. Kdyby to s vodíkem, jak soudíte, šlo tak snadno, tak už ho Němci se 163 GW v OZE dávno vyráběli. Místo toho Němci mluví o potřebě masivního dovozu vodíku ze zahraničí. Odkud? Stabilní elektřinu potřebujeme každou sekundu, minutu, den. Ne někdy, až nastanou "světlé zelené zítřky". A kromě toho, bez stabilní elektřiny nám klekne průmysl a s tím i schopnost financovat ekonomiku státu a všechny drahé projekty jako nové jaderné bloky.
Při blackautu zůstane jen v Praze 40 000 lidí uvízlých ve výtazích, nefunkční semafory, na křižovatkách hromady nabouraných aut a zraněných, záchranáři se nikam nedostanou kvůli neprůjednosti ucpaných silnic, nefunkční benzinky, policie, armáda, telefonní společnosti bez napájení vysílačů, takže mobily, internet, televize a rozhlas nefunkční. V nemocnicích fungují jen JIP v případě, že mají diselagregát u kterého za pár hodin dojde nafta a tu nikdo nedoveze. Ucpané kanalizace, přetékající WC, netekoucí voda, cisterny s vodou nikdo nerozváží, jaderné elektrárny v horším případě bez dochlazování reaktoru, který se roztavuje a vydává na cestu k protinožcům, tzv "australský syndrom", nejezdí vlaky, metro, tramvaje. Školy, podniky, zavřené, obchody taktéž, drancující davy hladových lidí. Umírající lidé bez pomoci. Toť nepatrná ukázka.
Tolik zkušenosti z USA a Evropy. Obnovení dodávky v celé Evropě se odhaduje dle závažnosti a škod v přenosové soustavě a systémových elektrárnách na dny až 2 týdny.
Větrnými , fotovoltaickými elektrárnami a bateriemi nelze elektrizační soustavu uvést pro chybějící technické možnosti /statická a dynmická stabilita, regulace napětí a kmitočtu/ do provozu. Tak se lide český vzpamatuj!
V únoru 2021 umrzly v Texasu, který se do té doby příliš spoléhal na "zelené" zdroje energie, desítky lidí. Odkaz 1
Ne. To to zase překrucujete. Za český plat u nás je o trochu lépe než za Německý v Německu. Za Německý v Čechách samozřejmě paráda. Ale to samé by mohly Němci říci o Švýcarsku že tam jsou boží platy a že je chtějí taky. Ale to jsem z jejich úst nikdy neslyšel. Všude je chleba o dvou kůrkách. Tak to prostě je.
No že se masivně Němci a Rakušané nestěhují do Česka...Ještě jednou: Němci mají čistý měsíční průměr 64 000, Češi polovinu. A to si myslíte, že nájmy jsou u nás třeba v Praze a dalších velkých městech levnější než v Německu? Byl jsem tuhle za hranicemi u Chebu, v německých marketech je cena stejná nebo mírně vyšší, ale ta kvalita. O 25 % je v D levnější obuv i textil. Dražší je kvůli emisním daním benzín a nafta, o něco také elektřina.
V roce 2019 Andrej Babiš v Bruselu schválil jen ideologii Green Deal s cílovými parametry dekarbonizace. Konkrétní "prováděcí plán" v podobě legislativního balíčku Fit for 55 schválila až vláda Petra Fialy, dokonce velmi aktivisticky za předsednictví ČR v EU. Odkaz 1
Mně se to taky týká, poněvadž topím uhlím a mám, jako spousta ljiných lidí, automatický kotel třídy, která je doporučená a schválená . Taky si myslím, že jsou uhelky dobře odfiltrované.
Od roku 2027 nastoupí nové emisní povolenky EU ETS 2, které před dvěma lety tato vláda schválila, nyní se proti nim zřejmě neúspěšně Petr Fiala vymezuje. Kromě nové emisní daně na benzín a naftu bude uvalena tak obrovsky vysoká emisní daň na vytápění obydlí uhlím (trochu méně na plyn), aby donutila topení s uhlím zastavit. Máte na to jen dva roky... Odkaz 1
To vás teda lituji. Mě nikdo do koupi elektrického auta nenutí. V klidu si jezdím starým autem na LPG. Ani pro většinu lidí strašák "STK" mě netrápí. Staré auto lze dát do pořádku za pár korun. Nic složitého ani drahého na autech vyrobených před 20 lety není.......Na emisích díky LPG má moje auto hodnoty na 10% těch hraničních kdy lze projít.
To tedy klidnými majiteli spalováků být nemůžeme: Odkaz 1
Mě vždy fascinují komentáře různých lidí typu Novacek kteří si myslí že němci mají statisícové platy.
Dle Eurostatu činil v roce 2023 průměrný ČISTÝ (po zdanění) měsíční plat v Německu v přepočtu 63.900 korun, český 32 000. Odkaz 1
Fór je v tom, že ji sháněli opravdu zoufale, aby se jim nerozpadla celá síť, takže ji nakupovali za deseti i dvacetinásobek běžné ceny. Ale jen několik dnů. A ty peníze, co to stálo navíc, jsou při pevných cenách rozprostřené do celého roku, tím vznikají ty ceny trvalé.
Tedy někdy platím víc, než je cena na trhu dnes a jindy zase míň.
Fixace cen nebývá obecně pro zákazníky příliš příznivá, jinak by to překupníci nenabízeli.
Pane Gregore, i v Česku jsou firmy i domácnosti, které vsadily jen na spotové ceny a nechaly se zlákat reklamou, jak silová cena elektřiny bude levná. Takže i vzkaz pro pana Bohmera, opravdu byste chtěl záviset jen na spotových cenách zvláště za období od října do března? Já osobně uzavírám dvou či tříletou smlouvu. Ostatně cena silové části elektřiny bude tvořit stále menší část finální ceny. Ostatně tak je tomu už v Německu. Protože například dle vyjádření ERÚ musí ČEPS a soukromí distributoři investovat jen do roku 2030 do posílení sítě a její správy 387 miliard korun. Všechny investice samozřejmě zaplatí nakonec spotřebitelé v ceně elektřiny. Od ledna se zvyšuje částka za jističe, neboli instalovaný příkon. Každý by měl zvážit, zda může kapacitu jističů snížit. Takhle distributoři ostatně chtějí tvrdě prověřit trh (s následně snížit své náklady), zda ke každému zákazníkovi opravdu dle jeho jističů musí dodat příslušný objem elektřiny.
V Evropské unii se uhlí těží v Polsku, trochu na Slovensku a u nás.Ohromné revíry, jako bylo Porúří, Belgie, Francie, kam za první repbliky cestovali horníci z celé Evropy, aby si vydělali, jsou dávno rekultivovány. To samé platí i pro Velkou Británii.
V počátcích sedmdesátých letech jsme na fakultě počítali srovnání cen uhlí australského a ostravského. Kromě cen nákupních byly započítány i dopravní v náklady přes půl světa a následně lodí pod Dunaji. Vím, že ceny u nás byly poněkud deformovány plánovaným hospodářstvím; přesto se cena ostravského uhlí s tím australským vyrovnávala někde v polovině dnešní Slovenské republiky.Černé uhlí bylo již v těchto letech nekonkurenceschopné; pouze Rakousko pravidelně odebíralo koksovatelné uhlí pro vysoké pece. Ostravská komunistická klika ovládala celý rezort paliv a energetiky; to bylo patrno i na složení tehdejší FMPE. Kdo odebíral uhlí, byl "in"; především elektrárny a teplárny. Tuto závoru prorazila až jaderná energetika, kde ruský zájem byl politicky silnějším.
Ani zkušení investoři, jakým byl například pan Bakala, nebyli schopni ostravské uhlí prodávat; haldy českho uhlí v Hamburku se týčily vedle rychle se obracejících deponií australského a amerického uhlí.
Chci tím říci, že si za možnou energetickou katastrofu můžeme sami tím, že stát se ostýchal zatížit těžbu adekvátními royalties a tím ukázat, že ekonomika uhelného hornictví, po léta dotovaná výtěžky z tranzitní přepravy zemního plynu, je slepá cesta. Řešení ovšem existuje, ale nebude laciné.
Pane Ludvíku, lobby za nové plynové zdroje je sice legitimní, ale problém je, že i metanová strategie EU může plyn, který nevíme jistě odkud a za kolik nakonec dovezeme, zatížit stejně drahými povolenkami jako uhlí. Ostatně i teď s poloviční emisní povolenkou proti uhlí to plynovým zdrojům škrceným na méně než 2000 hodin provozu ročně ekonomicky nevychází. A do doby, než za 5-7 let a za nesmírně drahé státní instalační dotace a provozní dotace nové plynové elektrárny postavíme, nám zmizí tuzemský průmysl. Pak už bude snad stačit i ta stabilní produkce z 4,2 GW z jádra. Pro chudé domácnosti a na provozování tradičního lázeňství a golfu pro bohaté Asiaty a muslimy.
97% Keňanů jsou křesťané, kteří mají s islámem vlastní špatné zkušenosti.
Problém není v barvě kůže, ten je v té ideologii zvané islám.
Problém je vždy v evropském dovozu imigrantů ze zcela jiného civilizačního okruhu. Asimilované menšiny se postupně stanou asimilujícími většinami. Ten vraždící Saúd žil v Německu 18 let a byl dokonce lékařem mající chránit život za všech okolností (také syrský diktátor Asad je lékařem...). Z 60 milionů Keňanů je 10 procent obyvatel vyznávajících islám. Aktivismus a progresivismus naši západní civilizaci doprovodí do hrobu. Stačí, že nemáme dost dětí ani na udržení vlastní populace. Jediný region, který je schopen čelit agresivním formám islámu a islamismu, je křesťanská Latinská Amerika.
Idiocie německých politiků pokračuje: v září podepsali smlouvu o dovozu 250 tisíc černochů z Keni. Mají to být prý samí učitelé, lékaři a zdravotní sestry, sem tam pár řidičů...
Co takhle začít zcela zásadní prorodinnou politiku, aby se zvedla porodnost? Totéž platí pro české vlády, kdy letos zažije ČR nejnižší míru porodnosti na tomto území za více než 250 let.
Jsem zvědavý, kdo sestaví pořadník provozů, které budou odpojovány v případě braunflaute. A jaké náhrady budou dodavatelé elektřiny platit za způsobené škody a ztráty.
Ten bo-del zaplatíme my, ne politici
Pane Svobodo, jsem si jistý, že ČEPS takový seznam pro tvrdou regulaci spotřeby má dávno hotový. Jinak v listopadové analýze zdrojové přiměřenosti MAF CZ 2023 do souboru nutných opatření (tedy 5x více OZED, jedna nová PPE a 20 % importu elektřiny) zařazuje "demand size response", tedy reakci na straně spotřeby: buď dobrovolnou (ceny holt nezvládnou), nebo nařízenou.
Jak už je u autora zvykem, výborný článek s množstvím precizně odzdrojovaných argumentů. A opět trochu dlouhý pro normálního člověka, kterému by stačila těch argumentů polovina.
V jedné zásadní věci ovšem s autorem nesouhlasím a to je v závěru článku uvedené tvrzení, že ČEZ upřednostňuje své obchodní zájmy před energetickou bezpečností ČR. Kdyby ČEZ upřednostňoval své obchodní zájmy, lobboval by proti emisním povolenkám a házení klacků pod nohy jaderné energetice, protože v těchto oblastech má oproti jiným evropským energetickým společnostem velkou konkurenční výhodu.
Vedení ČEZu tedy především upřednostňuje politické zájmy současné české vlády (silně provázané s nejrůznějšími “čerpači dotací”). A to jak před zájmy občanů ČR (energetická bezpečnost), tak před zájmy minoritních akcionářů ČEZu. Sám jsem jedním z nich. Rád bych se dožil dne, kdy se minoritní akcionáři zorganizují natolik, že za to podají na současné vedení ČEZu žalobu.
Najděte si na webu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu
ze 17.12.2024. Minoritní akcionář ČEZ Šnobr tam jasně říká: elektřina musí být drahá, protože z emisních povolenek se bude platit zelená tranzice. Dokonalý pokus o perpetuum mobile. Ano, cílem ČEZ je i při prudce klesající produkci stabilní elektřiny z uhlí (dosud 8,4 GW výkonu) mít drahou elektřinu, z ní zisky, platy a odměny pro vedení a spokojené akcionáře. Jenom to má malý, malinkatý problém: ani jakkoli velké odčerpání zisků z ČEZ pro státní rozpočet nenahradí obrovský výpadek, který zaznamená ČR odchodem průmyslu. A to nemluvím o společenské atmosféře a financování nových statisíců nezaměstnaných. Když holt někdo přemění republiku na ČEZland, dopadne to hodně špatně. A nakonec i pro management ČEZ.
Jinak doporučuji si najít na včerejším Seznam Médium článek odvoleného pirátského poslance EU parlamentu Peksy. Článek dal Seznam exkluzívně na home page. Peksa také hodnotí dunkelflaute v Německu. Jeho recept je prostý. Pacientovi, kterému je zle z předepsaných "zelených léků", nařídit ještě větší dávky této drogy.
6
Sledujících
2
Sleduje
6
Sledujících
2
Sleduje
Už před několika lety, když Němci plánovali vypnout jaderky, jsem se na blackouty připravil. Centrála je pořád zabalená v krabici. Nic se nestalo.
Já přestal být vyplašenej. Zkuste to taky.
Pořád ještě někde sedí odborníci, kteří umí počítat a znají podrobnosti.
1 odpověď
Můj život ovlivnily tři oblasti: zahraniční politika, automobilový průmysl, energetika. Po zkušenostech před r. 89 odmítám ideologii "světlých zelených zítřků".
1
Sledujících
0
Sleduje
Můj život ovlivnily tři oblasti: zahraniční politika, automobilový průmysl, energetika. Po zkušenostech před r. 89 odmítám ideologii "světlých zelených zítřků".
1
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Čtěte ještě jednou a pozorněji: jde o riziko kolapsu p r ů m y s l u.
1 odpověď