Překvapuje mě, jak neuvěřitelně nepřesný je tento článek. Sloužil jsem v tu dobu u letectva, mám tedy osobní zkušenost. Kdo nevěří, pusťte si na youtube rozhovor s Václavem Vaškem.
Některá fakta, která je třeba vzít v potaz. Rusáci nám, Čechoslovákům, nikdy nevěřili, věděli, že za WWI jsme z Rakousko-Uherské armády dezertovali a bojovali proti vlastní zemi, že během WWII jsme se nepodvolili a nebojovali za Hitlera atd. Proto nám prodali MiG-29A a nikoliv moderní MiG-29 SMT. To však na Západě nevěděli a tak se oprávněně našich migů obávali. Rozdíl mezi verzemi A a SMT byl obrovský. Verze A neměla žádnou schopnost boje BVR (mimo vizuální vzdálenost), měla motory, které palivo doslova chlastaly a měly zlomkovou životnost. Shrnuto, MiG-29A byly pouze letové demonstrátory s v podstatě nulovou bojovou hodnotou. Stejné verze měl Irák a MiGy 29 byly v zálivu úplně bezbranné proti F-14, F-15, F-16, F/A-18 tehdejších verzí. V roce 1989 útvary vyzbrojené MiG-29A nedosáhly takové bojové hodnota jako útvary s MiG-23, zejména s verzemi ML.
No na to že jste sloužil v tu dobu u letectva, tak toho co jste napsal, je totální snůška nesmyslů a jen dokazuje, jací to “odborníci” tam tenkrát seděli a proč naše letectvo dopadlo, jak dopadlo!
Když se rozhodovalo o nákupu Mig 29, tak se jednalo o období 86-87 tehdy byla na export pouze verze “Izdělije”9-12, verze 9-12S nebo 9-13 byly vylepšeny a dodávány výhradně pro potřeby SSSR. Mig 29S, SM (9-13S, 9-14) se testoval v 6-ti exemplářích někdy kolem roku 1986, ale vývoj zastaven. Verze Mig 29SMT vznikla jako pokus o získání exportního úspěchu na základě testovaných a ještě vylepšených verzí SM/M (Izdělije” 9-15) které závod Mig vyvinul (ale nevyráběl) v touze prosadit se na světové trhy v 90 letech, tedy po rozpadu SSSR!! Zkrátka a dobře, když se rozhodovalo, co si jako ČSSR koupíme, tak verze MiG 29SMT ještě neexistovala!
Jste blázen ne? I po jejich odstavení se budou pálit fosilní paliva o 106. Palte je ještě 50-100 let a budete tady mít Saharu.
Proboha přestaňte! Zjistěte si něco o skleníkových plynech, zjistěte si něco o CO2 jeho účinnosti v atmosféře a hlavně jeho celkovém obsahu v atmosféře, Vy Saharo!!
Přečtěte si něco o planetě, vývoji teplot, jejich změnách, že byla období, kdy množství CO2 v atmosféře bylo větší a rozhodně nebylo tepleji.
Nejhorší skleníkový plyn, kterého je i největší podíl, a který má největší vliv na změnu teploty je vodní pára…Měli bychom to jako společnost řešit a omezit její množství v atmosféře.
Jsem pro okamžité odstavení všech saun do roku 2028!! 🙈😁
No, Finové nadšeni rozhodně nebudou….
Víte co jsou souvislosti? To co lidem tak často uniká. (A tykejte si spolusedícím v cele).
Ach jo! To co často uniká je v tomto případě prosté…Pokud chcete hovořit o souvislostech je třeba je jako souvislost s tématem doložit (nejlépe daty). Předložené podání v tomto případě je nepodložená domněnka, tedy blábol!!
Díky cukru ročně zemře 15x víc lidí než vlivem působení uhelných elektráren.
(No a teď mudruj, stejný blábol že?)
Pokud vím, tak mu to prodali s výjimkou na deset let. Dobrý kšeft, ale jak pro koho. Ročně zemře v souvisloti s provozem jedné takto vybavené elektrárny cca 100-1000 lidí v celé ČR. Uhelné elektrárny v ČR napáchají každý rok škody za sumu 51 miliard!
Proboha a tohle jste vzal (chápej vycucal) kde? 🙈🙈
To si jako Ukrajinci myslí, že při výrobě a dlouhodobém skladování nedojde k určité “zmetkovitosti”??
0,05% (5 z 10.000) je vzhledem k době výroby některých nábojů a délce skladování v různých podmínkách velice slušný výsledek!
Tímto jednáním akorát všechny zainteresované “naštvou” a v budoucnu by se dalších iniciativ také nemuseli dočkat.
Naprosto hloupé a amatérské jednání.
Fakt že ta s těmi tanky nevjeli Britové osobně, stejně jako zbytek NATO, je sám o sobě ostudou ... dávno se mělo Russko obsadit, pochytat tu mafiánskou vládu a sjednat pořádek ... a pokud malá slabá Ukrajina dokáže russku vzdorovat, co by dokázalo mnohonásobně větší a silnější NATO? Ta neschopnost západních politiků se vypořádat s russkem jednou pro vždy, je tragikomická ...
Ale ono tam NATO vjelo.
Nebo si myslíte, že Ukrajinci jen tak “píchli prst” do mapy a TADY?!!
Zpravodajské informace, situační povědomí, satelity, REB apd…
Jasně sedí v tom UA, ale jen díky tomu, že se NATO a USA nepo… z planých výhružek se děje, co se děje…
Tento článěk je totální green washing. Firma Seven a její hlavní uhlobaron ničí zdraví lidí ČR tím, že emise vysoce překračují normy rtuti, píše článek o tom, jak něco řesí. Neřeší vůbec nic (viz elektrárna Chvaletice) - jde jim jen o jediné - drancovat severní Čechy, pálit uhlí v socialistických zastaralých elektrárnách a inkasovat neskutečné miliardy. Toto by jim v civilizované zemi lidé nežrali.
Krásně jste napsal, že o tom vůbec nic nevíte!!
Židé se rozhodli, že budou mít svůj stát r. 1897, kdy vzniklo sionistické hnutí, a jeho zakladatel Teodor Herzl vydal knihu " Židovský stát" . To byl počátek židovské imigrace do Palestiny, v židovském pojetí návrat k hoře Sijón v Jeruzalémě po 1800 letech vyhnanství. Sionisté nebrali v potaz, že od r. 637 tam už " bydlí" Arabové, kteří je tam nechtějí. V to dobu žilo ve vzájemné toleranci a spolupráci v tehdejší osmanské Palestině na 750 tisíc Arabů, ale jen 20 tisíc Židů ( zato v Evropě miliony).Ve světle pozdějších událostí se nabízí hypotetická úvaha, jak vy dnes vypadal svět, kdyby v r. 1904 Židé využili nabídky Britů vytvořit svůj stát na 13 000 km2 prakticky liduprázného a na vodní zdroje bohatého území tehdejší Britské východní Afriky. Bohužel vedeni iracionálními náboženskými pohnutkami Židé trvali na návratu do své starověké domoviny, navzdory tomu, že tak se svými semitskými bratranci žijí v dvojdomku při vzájemné nenávisti.
O 10 let později Britové (Lawrence) a Francouzi slíbili za pomoc při povstání proti Osmanům území dnešní Sýrie, Jordánska, Palestiny, S.Arábie, Iráku Arabům a současně Židům za podporu jednání s Moskvou o setrvání ve válce spolu s “financováním” spojeneckého válečného úsilí I.sv.války území Palestiny. Tam to vše začalo. Následný rozvoj údálostí zapříčiněný vymáháním zájmů Anglie a Francie rozdmýchal plamen nenávisti trvající dodnes.
Přitom např. v Iráku ( v Bagdádu a okolí) žili Židé a Arabové poklidně pospolu staletí.
Nemá. Západní zbraně jsou na sovětskou techniku přizpůsobovány adaptéry a ovládáním z tabletů přes bluetooth. F-16 budou operovat z Ukrajiny, opravovány budou v zahraničí. Jak dlouho budou v provozu si netroufám věštit, ale jejich stavy hodlá Západ postupně navyšovat a doplňovat.
HARM a JASSM nemá Sovietský ekvivalent, pravda, jinak je paleta výzbroje veliká. F16 je velice náchylný stroj na kvalitu
VZPD a spodní sání motoru vyžaduje absolutní čistotu.
Letiště sovietské éry na UA bude pro F16 velkou výzvou. Jakákoli úprava VZDP bohužel neunikne pozornosti Rusáků, takže schovat a obstojně provozovat F16 z UA letišť půjde velice těžko.
Přejme hodně zdaru, bude třeba.
Vůbec netuším, co chtěl básník sdělit. Já jen říkám, že přichází letadlo, které má integrovánu rozsáhlou paletu dostupných zbraní.
Ale to má Mig 29 taky..
Přichází něco, co je sice skvělé, ale použitelnost v podmínkách na UA bude mizivá. Pokud nebudou operovat ze základen NATO, neudrží je provozuschopné ani půl roku.
Protože F-16, AMRAAM, HARM, Sidewinder, Harpoon,JDAM, atd,atd...
Prosím zjistěte si něco o tom letadle, hlavně náročnost na údržbu apd.
Bude to obrovsky složité, udržet je v provozu z letišť na UA.
Dále pokud se hodně neomezí funkce Ruské PVO, na čemž UA dost úspěšně pracuje, je nasazení F16 stejné jako Migu 29 nebo Su27. Mnoho UA letadel šlo k zemi po odpalu střel z letadel, které ani nevletěli do UA prostoru.
Bude to jistě krok v před, ale krotil bych přehnaný optimismus.
R37M mají větší dosah než AMRAAM a radar F16 MLU menší dosah než Su35. Bude moc záležet na způsobu užití HIT&RUN krytého silně prostředky REB a doufat ve vrozený šlendrián Rusů.
No, přeju jim jen plno zdaru, ale rozhodně to nebude vše “růžové”.
1000 MW uhelka není potřeba, místo toho ČEZ bude mít do r. 2030 těch 300 MW v bateriích + další OZE. Ihned stovky MW nepotřebujete, stačí se podívat na údaje o výrobě a zatížení na webu ČEPS. Vzhledem k tomu, že si zjevně o sobě myslíte, že jste chytřejší než strategičtí plánovači v ČEZu, tak debatu končím, protože není moc co řešit.
Uhelné elektrárny v ČR jsou cca 6TW!
300MW v bateriích do roku 2030, když vypnete uhelky dle nynějšího postoje zřejmě dřív než v roce 2028……AHA…😄 OZE, které bez velkých zdrojů nepřipojíte…
Vzhledem k tomu, že absolutně nechápete, nemá vskutku debata s Vámi smysl a děkuji za ukončení.
1000 MW uhelka není potřeba, místo toho ČEZ bude mít do r. 2030 těch 300 MW v bateriích + další OZE. Ihned stovky MW nepotřebujete, stačí se podívat na údaje o výrobě a zatížení na webu ČEPS. Vzhledem k tomu, že si zjevně o sobě myslíte, že jste chytřejší než strategičtí plánovači v ČEZu, tak debatu končím, protože není moc co řešit.
Strategičtí plánovači ČEZu bijí na poplach!
Proto čtete tento článek!! Chápete co znamená?
Zkuste se proboha trochu zamyslet….
Baterie samozřejmě pomůže přesně na to vyrování výkyvů v produkci OZE a udržení frekvence, se kterými jste začal. Stejně jako přečerpávací elektráry, ale ty se staví dlouho. Baterii měl ČEZ ve Vítkovicích za pár měsíců: Odkaz 1
Koukněte se na výkon baterie proboha.
Nepomůže, prostě nepomůže.
Uhelná elektrárna je třeba 600 - 1000MW.
Pokud by jste potřeboval vyrovnat výkyv v síti potřebujete IHNED vyšší stovky MW…
Uhlí je drahé, protože ho drahé dělá nesmyslný systém emisních povolenek!
OZE a čisté zdroje samozřejmě, ale už dávno mělo být postaveno jádro a 3-4 paroplyny o cca 6TW celkem. Pak můžu vypnout uhelný zdroje!!
Vždy mám náhradní zdroje (plyn, vodu, baterie ..), je to jen otázka ceny. Pokud budu uhlí drahé, tak se jako náhradní zdroj neuplatí. To je celé.
Nerozumíte tomu, baterie Bám nepomůže, plyn ano, ale musíte postavit paroplynovou elektrárnu nebo vodní elektrárnu a to vše o výkonu uhelek.
Jde to, jasně že ano, ale výstavba PP je 3 roky, velké vodní 3-5 let. Projekčně 7-9 oboje…
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Děkuji za doplnění, ale smyslem mého příspěvku bylo, že verze A měla v podstatě nulovou bojovou hodnotu. A na tom trvám.
1 odpověď
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Už verze 9-12 měla přilbový zaměřovač a možnost “pasivního” přepadu cíle. Rakety dosah 20-40km.
V roce 90 představovala i pro F16C/Da F15C při dobře zvolené taktice velice nebezpečného protivníka a v blízkém souboji protivníka zcela vyrovnaného možná i lepšího. Proto než šli USA do války v Iráku létaly se v NDR velice intenzivně cvičné lety proti Mig 29 které měla Luftwaffe a hledala se vhodná taktika pro boj proti Migu 29!!
Nulová bojová hodnota verze kterou mělo Československo (9-12) rozhodně v letech 89-93 nebyla!!