Když si vzpomenu, jak dřeli moji rodiče, jak maminka neměla vůbec volno, mám pocit, že se mám velmi dobře. A přesto vím, že pracujeme s manželem daleko víc, než dnešní generace, tudíž i naše děti.
A je to dobře. Pro své děti chce každý rodič něco lepšího, aby se měly lépe než my.
Je pravda, že je rozdíl i ve výchově. Naši neměli čas, byli daleko tvrdší, téměř vůbec se nechválilo. Já se dětem snažila daleko víc věnovat, byly pro mě jedničky (také mi maminka vytýkala, že je rozmazluji), a dnes se dcera dětem věnuje ještě víc, a ta výchova je zase trochu jiná.
Mateřská byla nejkrásnější období. Když vezmu článek, nádobí se hromadí - stačí snad dát vše hned do myčky (co dělaly naše maminky, které myčku neměly), prádlo bude vyprané - no tak ho přehodím do sušičky, nebo na sušák (maminka tahala prádlo na půdu nebo na zahradu, nemluvě o tom, že vyvařovala pleny, a neměla automatku), je třeba uvařit oběd - dnes máme grily, mikrovlnky, roboty (maminky pasírovaly polévky přes sítko, zavařovaly, pekly).
Mám tři děti, a všechny byly naučené, že po obědě spinkaly, takže byl čas nejen na poklizení, ale i na kávičku. A večer byly děti v osm v postýlkách, takže byl opět čas.
Když čtu tyhle články, jsem šťastná za skvělou snachu i dceru, které jsou naprosto v pohodě, mateřskou si užívají, a nemám pocit, že by nějak strádaly.
Ono by to chtělo trochu provětrat systém, ale shora. Tam vzniká to obrovské množství formulářů, dotazníků, hlášení. Tam musí ukázat, že jsou potřeba, a tak vymýšlejí další a další ptákoviny.
Zatím se škrtá dole, a to nejen u policistů, ale třeba u sociálky, finančního apod. a ti lidé pak mají problém, jak všechny požadavky stíhat.
Začít se snižováním stavů, ale na ministerstvech.
Jen by mě zajímalo, o kolika věcech z toho Pavel ví. Zda on objednává ty kávovary, telefony apod. Nebo je to úřednictvo, které si myslí, že může co chce? Opravdu například ve větší firmě ředitel řeší, co si podřízení dovolili koupit. Nechci se ho zastávat, i když proti např. Zemanovi jsme si dost polepšili, ale zajímalo by mě, jestli někdo opravdu předpokládá, že prezident řeší mobilní telefon sekretářky.
Tak to objevili Ameriku. My přestali zaměstnávat někdy před pěti lety. A v předchozích pěti letech mohu říct, že jsme neměli zaměstnance, který by alespoň pětkrát, šestkrát do roka nemarodil. Měli jsme i paní, která nebyla v práci ani jeden celý měsíc.
Zrovna včera byl v Právu článek, že podle dat ČSSZ je nejvíce jednodenních nemocí, bez napsání léků, v pátek a v pondělí. Prostě prodloužený víkend.
Ono by stačilo znovuzavedení prvních tří neplacených dnů v nemoci. Vrácení poplatků u lékaře, a nepočítání krátkodobých nemocí do odpracované doby na důchod.
Oni si ostatní zaměstnanci neuvědomují, že pár vykuků, protože tohle nedělají určitě všichni, škodí všem? Pak nejsou peníze pro opravdu nemocné. Ti poctiví, doplácejí na ty nepoctivé. Lékaři to mají dle mého v tomto případě těžké. Pokud jim někdo do telefonu vykládá, jak je mu zle, co mají dělat než napsat neschopenku.
A přitom řešení by bylo docela jednoduché.
Každý živnostník mívá pravidelně kontroly, takže tvrdě kontrolovat tyto ubytovny. Vždyť většinou ten nájem stejně platí stát formou dávek. Takže kontrolovat, zda bydlení odpovídá nájmu. Ale zároveň rychle postihovat ty, co ničí majetek, neplatí nájmy apod. Proč vyloučené lokality, ty hromady odpadků uklízí města, a ne ti, co to způsobili?
Možná jde o to, komu ty ubytovny patří. A na druhou stranu se ozvou zase neziskovky.
Tento pořad jsem měla vždy ráda. Byl pohodový, noblesní a díky Marku Ebenovi i vtipný. Šaty byly vždy elegantní, tanečnice i tanečníci upravení. Letos, nevím proč, není v porotě Zdeněk Chlopčík, který hodnocení vždy podával vtipně, byl skvělý. Dnes hodnotí pan Tománek, a jeho "lepší šestka", "dobrá pětka", snaha vše rádoby vtipně komentovat dost vadí. A nejhorší jsou opět kostýmy. Podíval se někdy návrhář Star Dance na slovenskou obdobu Let's dance? Měl by. Potom by nemohl soutěžící oblékat do té hrůzy. Mám pocit, že tento pořad je velmi oblíbený, ale že ho chce ČT divákům znechutit.
Opět promluvil "odborník" přes gastronomii. Pan Kastner ve spolupráci s Dotykačkou. A opět nesmysly. Je, alespoň tady u nás, dost restaurací, které takové ceny nemají. A zároveň je dost těch, které jsou dražší. Je pravda, že smažený květák s bramborem (6 růžiček) za 210,- Kč mi přijde přehnané, a přesto je v té restauraci plno. A pokud je restaurace dobrá, zákazníky má pořád. Tohle je jenom strašení. Většinou, když něco komentuje tento pán, jenom tím hostinskému sektoru škodí.
EET mně vůbec nevadilo, pokud pominu hlouposti jako např. na účtence musely být sekundy, v malých provozovnách se musela napřed vytisknout účtenka, teprve poté vzít peníze (což u velkých marketů neplatilo), pravidelné aktualizace apod.
Co mě vadí, a proto máme posledního zaměstnance (měli jsme jich 5-10), že musím platit prvních 14 dní nemoci, že musím platit návštěvy u lékaře, pokud se žení či vdává, platím, úmrtí v rodině, platím, stěhování, hledání nového místa platím. Všechny svátky - platím. Zaměstnávat je dnes peklo. První otázka zaměstnance není, co mám dělat, ale na co mám nárok.
To je strašně ekologické, vyhodit tisíce funkčních kotlů. Ještě lepší je zadotovat některým lidem koupi nového zařízení, jen pak nechápu, proč stále slyšíme, jak se musí šetřit. Stát má zřejmě peněz dost. Nebylo by lepší, nechat staré dosloužit? Nebo je to další akce, jak vytahat peníze z kapes lidí, a skvělý byznys pro výrobce a prodejce. A kdo nám zaručí, že za pár let nebudou tyto kotle opět nevyhovující, a situace se nebude opakovat.
My na dovolené vstáváme v 6.30 (pro nás je to luxus, protože přes rok jsme před čtvrtou v práci). V klidu se nasnídáme a jdeme k bazénu. Od osmi jsou všechna lehátka obsazená, ale bazén máme jenom pro sebe, do devíti, někdy i do deseti si užíváme ten klid a prázdný bazén. Bohužel, kdo přijde později, má smůlu. Letos se to hotel snažil řešit, zřejmě si někdo stěžoval, ale tak nějak vlažně. A plavčíka, který to dostal na starost, nám bylo opravdu líto. A přitom je to tak snadné. Hodinu tu neležíš, ručníky pryč.
Zvláštní, že pokud dojde k propouštění úředníků, vždy je to u nás "dole", "nahoře" rozuměj v Praze se musel podle článku počet navýšit. Takže zatímco v menších městech se ruší finanční úřady, úřady práce, sociálky, nahoře nám to vesele bují.
A já si myslím, že by to mělo být naopak. Propustit z ministerstev, protože tam si nejvíc vymýšlí další a další ptákoviny, předpisy a formuláře a posílit dole.
Na sociálce a na úřadech práce úředníci stačí dnes pouze evidovat žadatele, kontrola téměř žádná. Přitom zrovna třeba úředník z úřadu práce by měl mít čas zjistit, proč člověk nenastoupil na místo, zda měl důvod, a pokud se to opakuje, jít na pohovor třeba s ním, aby se nestávalo, že k vám do firmy přijde žadatel z ÚP a jako první hlásí, že vlastně o práci zájem nemá a chce pouze razítko. To samé na sociálce. Je hezké, že mají všichni vzorně vyplněné formuláře, ale úřad by se měl ptát, proč ten člověk bere tak málo, jestli třeba nedělá málo hodin, proč je každou chvilku doma apod. Ale kapříci si rybník nevypustí. Takže bude pořád přibývat nesmyslná agenda, jen aby ti nahoře dokázali, jak jsou činní.
Máme malou firmu, většinu příjmu máme přes faktury, ale v hotovosti také něco. EET nám naprosto nevadilo, ale karty nepřijímáme a přijímat nebudeme. Já osobně kartu nepoužívám, maximálně k výběru z bankomatu. A potom, sice platí, náš zákazník, náš pán. Ale zase nesmí platit, že živnostník bude za hlupáka. I kdyby byl poplatek pouze pár korun, stále je to pár korun, které musím vydělat. Vy mi je jen tak nedáte. A i o těch pár korunách si budeme rozhodovat sami.
Je spousta míst, kde kartou nezaplatím. Kartou nezaplatím u holiče, u pedikérky, u kosmetičky, u veterináře, u zemědělce, u kterého beru mléko, brambory, u švadleny.
Možná, až bude poplatky platit zákazník, a třeba dostanu bonus za přijímání karet, pak možná. Ale asi ani pak ne.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Praktikujeme to podobně. Dospělí si dárky nedávají, brácha většinou přiveze k rodičům dobré víno, a my kupujeme každému stírací los. Dárky se dávají pouze dětem.