Mám pro p. Lanzu také zprávu: Nejen Rusko, ale i USA a další velmoci se podpisem Budapešťského memoranda zavázaly garantovat nezávislost a územní celistvost Ukrajiny výměnou za to, že se Ukrajina vzdá jaderných zbraní na svém území. Ukrajina svůj závazek splnila, Rusko si s touto dohodou vytřelo anus, jak se nakonec zachová nejmocnější země svobodného světa?
To samé jako Lukašenko říkám už dávno. Akorát že on to asi myslí vážně, protože ve shodě s Trumpem říká mír tomu, když dáte agresorovi to, co chce, nebo aspoň zlegalizujete podstatnou část lupu. Já bych Trumpovi tu nobelovku přál, kdyby donutil Rusy vrátit uloupené území, zaplatit reparace, omluvit se a přestat škodit. Ale pokud to dopadne tak, jak všichni čekáme (tzn. ruská okupace a pravděpodobně i válka bude pokračovat), měl by Trump složit funkci, protože své voliče brutálně podvedl.
Vedoucí Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity tvrdí, že ANO má spoustu liberálních voličů? To trochu zaspal dobu. Možná ANO ještě zbyla část voličů, kteří nejsou programově levicoví, ale poté, co se Babiš zbavil všech významných názorových oponentů ve svém hnutí (Telička, Stropnický) a co se jako důsledný populista veze na xenofobní vlně, ho dnes již žádný liberální volič volit nemůže. Bohužel liberální voliči o vítězi voleb téměř nikdy nerozhodují, většina voličů preferuje vládu pevné ruky a politiku "od pangejtu k pangejtu".
Politici, kteří uvažují o výměně vstupu Ukrajiny do NATO za územní ústupky, jen porcují medvěda, který ještě běhá po lese. I kdyby k tomuto ponižujícímu kompromisu donutili Ukrajinu (protože sama nemá dost sil válku vyhrát), nic nenasvědčuje tomu, že by s tím souhlasilo Rusko. A v situaci, kdy agresor pomalu, ale jistě postupuje, je zřejmé, že se o takovém kompromisu vůbec nebude bavit. Podobné úvahy ho pouze ujistí, že nás (nejen Ukrajinu, ale celý Západ) má v hrsti a může si diktovat podmínky. Obávám se, že NATO je už bezmála tři roky ve vleku událostí a nemá žádný plán B.
Čím dál víc to všechno připomíná slovenský scénář: Suverénně nejoblíbenější se stane strana/hnutí kolem populisty-chcimíra s předlistopadovou komunistickou minulostí (Fico + Babiš), prozápadní strany ho ve volbách porazí jen díky tomu, že vytvoří velkou koalici, ale pak se mezi sebou začnou rafat, a v dalších volbách (možná i předčasných) tak svému úhlavnímu nepříteli předají žezlo na stříbrném podnose. Demokratickým silám pak už zbude jen post prezidentky/prezidenta (Čaputová + Pavel), což je ovšem víceméně reprezentační funkce, a i do té může zanedlouho premiér-populista protlačit nějakou sobě loajální figurku (Pelegrini + ?). Opravdu tohle chceme?
Pojištění uzavřeli 4 dny před povodní, tedy v době, kdy už bylo jasné, že velká voda přijde, jen nebylo jisté, jak vysoko vystoupá. Tvrdit tedy, že existence 10denní karenční doby pro ně byla "největším šokem", je buď lež, nebo jsou nesvéprávní. Možná bych i věřil, že to v tomto případě z jejich strany nebyla spekulace, nýbrž jen neznalost pravidel, ale tohle rozhodně není situace, kdy by si měli na pojišťovnu stěžovat, nanejvýš mohou pokorně poprosit o plnění ex gratia.
Můj selský rozum mi říká, že prostor zabraný parkováním nemá mnoho společného s typem pohonu, takže ke zvýhodňování např. elektromobilů není žádný důvod. Chceme-li je "odměňovat" za nulové emise (které jsou ovšem vzhledem k našemu energetickému mixu velmi diskutabilní), jediným férovým nástrojem k tomu je spotřební daň - ta je a nejspíš by i měla vždycky být na benzín či naftu vyšší než na elektřinu, i když i na onu elektřinu by nějaká být měla. Myslím, že daň z elektřiny sice existuje, ale maloodběratelům se odpouští.
Takže shrnuto: Jediná oblast, v níž většina Američanů vkládá více nadějí do Trumpa, je ekonomika. Jeho recept na ozdravení hospodářství se ovšem jmenuje protekcionismus, což není nic jiného než potlačení svobodné soutěže. Uvalením cel na dovážené zboží (jímž hrubě poruší desítky let platná pravidla světového obchodu, k nimž se USA zavázaly) by americké firmy získaly krátkodobě neférovou výhodu - jakýsi doping, ale snížením konkurenčního tlaku by postupně ztratily konkurenceschopnost a dlouhodobě by to vedlo k jejich zaostávání. U nás s tím máme bohaté zkušenosti z dob, kdy nás od světa dělila železná opona. A tenhle člověk má tu drzost obviňovat své politické protivníky, že jsou marxisté...😲
Levněji by ji vyšlo, kdyby se z toho zkusila vylhat, že to neznamená příjmení, ale slovo "trumf" (anglicky "trump"). Nebo - ale na to by potřebovala na čele víc místa - by si tam mohla nechat ještě něco dopsat. I staré slovníky z dob, kdy byl Trump pouze známým podnikatelem, uvádějí sloveso "trump up" (nejčastěji ve spojení s "accusation") ve významu "vycucat si z prstu" (obvinění). Ale to by si lidé také mohli spojit s tím, kdo si vycucal z prstu obvinění z falšování voleb...😉
Mám vážné pochybnosti o tom, že je (nejen) zde správně používáno označení "branci". Pokud si vzpomínám na své mládí, branci jsme byli nazýváni po dosažení odvodového věku, dejme tomu i po odvodu (Tam už ale bylo přesnější označení "odvedenci"), ale určitě ne po obdržení povolávacího rozkazu (To už jsme byli povolanci či prostě vojáci). Pravda, do složení přísahy věrnosti pracujícímu lidu, vedenému Komunistickou stranou Československa, tzn. první měsíc po narukování, jsme zdaleka nebyli plnohodnotnými vojáky - např. jsme neměli nárok na žádné vycházky. Ale mám za to, že ta zmíněná nezkušená ucha v ruské armádě nejsou žádní branci, nýbrž prostě nováčci, kteří si odbývají základní službu, ale zatím neabsolvovali dostatečný výcvik k boji.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tak nevím... Výrazné snížení daňového zatížení poplatníkům s nejnižšími vykázanými příjmy má omezit šedou ekonomiku? Mně naopak přijde, že to posílí motivaci přiznávat co nejnižší příjmy, protože díky nepřiznaným přivýdělkům (spropitné, doplatky k oficiální mzdě vyplácené "bokem", brigády a práce načerno) jim průměrné zdanění klesne daleko výrazněji. Vedle zmiňovaných samoživitelek a sociálních případů by tak stát štědře "odměnil" i ty, kteří ho de facto podvádějí.
1 odpověď