Množství vzbouřených obyvatel Ukrajiny bylo minimální. Pakliže by Rusko cítilo riziko, že by mohlo přijít o základnu na Krymu, spustilo by to tak jako tak. Ostatně první vůdci separatistických republik nebyl nikdo z Ukrajiny, ale Rusové.
No, úplně minimální to množství nebylo a opravdu hodně jich bylo naštvaných. A změnilo se až když Putin Ukrajinu napadl.
První vůdci nebyli Rusové, byli to Ukrajinci. Rusové byli první vojenští velitelé v separatistických republikách.
Ano, základna na Krymu samozřejmě pro Rusko byla a je důležitá.
Souhlasím.
S odstavcem 5 mám problém. Rusko nikdy nemělo v plánu UA celou ovládnout. Dokazují to dohody o konci války z 13.3.2022.
Odstavec 6. Rusko bude vyčerpáno. Zatím nikdo nepočítá s armádami na dálném východu. Ty jsou v plných počtech a s veškerou výzbrojí. Jak je silná Čína nikdo přesně neví. Zatím má naprosto největší loďstvo!
Pokud válka do tří let neskončí může se stát, že UA bude muset kapitulovat. Proto je potřeba jednat. Jednat. Jednat!!
OK, v pohledu se můžeme lišit. Každopádně si myslím, že Rusko mělo v plánu ovládnout celou UA. Nebo minimálně přímo po Dněpr a do zbytku dosadit loutkovou vládu.
Co se týče Číny, tak ano, o její síle možná nejsou přesné informace, nicméně na rozdíl od vojsk NATO její vojáci nemají přímé bojové zkušenosti a na armádu stále vydává o dost méně než USA.
Nemyslím si, že by UA musela kapitulovat po třech letech. A ruská armáda je do značné míry obr na hliněných nohou.
Pro UA není v současné době jednání výhodné. A pro Západ také ne. Každá válka nakonec skončí u jednacího stolu, ale v tomto případě je to možné až poté co Rusové odejdou z Ukrajiny.
Názor z druhé strany. Nelze jej brát úplně na lehkou váhu, jedná se o člověka, který vojenství bezesporu rozumí. Zkusím se na to podívat alespoň trochu objektivně.
1) Ukrajina se svého času vzdala jadrných zbraní, což se při zpětném pohledu ukazuje jako chyba. Garanty neměnitelnosti jejích hranic bylo, kromě západních zemí, i Rusko. To svůj závazek naprosto fatálně porušilo už v roce 2014 a v loňském roce opět. Z toho plyne, že Rusku se prostě věřit nedá.
2) Prozápadní Ukrajinci udělali v roce 2014 chybu, že nerespektovali dohodu uzavřenou s tehdejším prezidentem Janukovičem. Mohli se v klidu uspořádat nové prezidentské volby v nichž by Janukovič zcela jistě prohrál a zabránilo by se vzbouření části ruskojazyčných obyvatel na východě.
3) Rusové v roce 2014 zneužili situace k anexi Krymu a vytvoření loutkových republik. Už tehdy jim to nemělo projít a měly následovat tvrdé sankce.
4) Ukrajinské vlády udělaly chybu, že Doněcku a Luhansku nějakou verzi autonomie neposkytly.
5) Nic z toho všem Rusy neopravňovalo Ukrajinu napadnout a už vůbec ne prohlašovat nesmysly o neexistenci ukrajinského národa, snahu ji celou ovládnout, atd.
6) Ano, USA a Západu jde v tuto chvíli o dvě věci: Nezatáhnout NATO do války s Ruskem a co nejvíce Rusko vyčerpat. To jsou naprosto legitimní cíle. A já osobně doufám, že bude Rusko vyčerpáno tak, že jen alespoň na sto let přejde chuť na další výboje za své hranice. A věřím, že NATO je silnější než Rusko, dokonce i než Rusko a Čína dohromady a bude schopno Ukrajinu podporovat do té doby než vyžene ze svého území posledního Rusa.
Problém je, že si zde EU vytvořila jakou si "církev", kde jako v historii se za kacířské postoje, které nejsou v souladu s hlasem EU, skoro upaluje. Takže i kdyby se našel ranař, co by dostal podporu v ČR od velké části občanů a bouchnul by do stolu Lejnové, tak z druhé strany mu zaťuká na rameno strýček z USA a milým hlasem mu oznámí, že ještě jednou do toho stolu bouchne a ČR zmizí z mapy...možná trošku přeháním, ale od pravdy nebudu daleko, jak to vlastně funguje tam ve výšinách odkud na nás horní smetánka kálí a směje se.
USA by to bylo zcela jedno. Naopak by uvítali kdyby tady měli lepší spojence než je dnes Německo s Francií.
Půjčku ČEZ potřeboval k zaplacení zajištění na burze. Potřeboval ji proto, že stát jako majoritní vlastník protlačil navýšení dividendy a tím vytáhnul z ČEZ hotovost určenou pro tento účel. ČEZ na burze pouze neprodává, ale také nakupuje (je to nutné například při odstávkách JE, nebo mimořádných událostech). Pokud závidíte minoritním akcionářům dividendy, nic vám nebrání stát se jedním z nich a z každé investované tisícikoruny inkasovat těch závratných 48 korun před zdaněním.🙂
Ne, opravdu nezávidím nikomu dividendy. Ale stát nemá právo kohokoli zvýhodňovat v případě, že není 100% vlastníkem a i pak je to možné jen za jistých podmínek. Zvýhodněnou půjčkou uměl navýšil cenu akcií ČEZu. V případ, že by ji neposkytl by cena naopak klesla. A tak by to měl v normální ekonomice být.
V Evrope je realne nedostatek plynu a elektriny. To zadne stropy nevyresi, jedina cesta je dovest vice plynu a vyrobit vice eletriny, tedy resit pricinu.
U nás je elektřin přebytek. A v celé Evropě rovněž. A pokud si Němci chtějí odstavovat své elektrárny a Francouzi je neudržují, je to jejich věc. Určitě jim můžeme pomoci z našich přebytků, ale ne na náš úkor.
Cenové stropy nepomůžou.. a to z jednoho prostého důvodu... pořád někdo bude muset onu "vyšponovanou cenu" zaplatit... A je jedno, jestli ji zaplatíme napřímo ve fakturách, nebo prostřednictvím státu v daních (a vyššího zadlužení.. To už je lepší to zaplatit ve fakturách, aspoň pak nemusíme platit úrok z dluhu).
Nehledě na to, že sám Síkela včera ve zprávách tvrdil, že zastropování na ceně 500eur MWh by náš stát přišlo ročně na 750 miliard..
Takže v kontextu toho prostě cenové stropy nejsou dobré..
Všichni politici unisono hovoří o tom, že se trh zhroutil, zkolaboval, je nefunkční atd.. Takže.. pokud Vám spadne barák, co uděláte? postavíte ho znova i s těma chybama? Ne, postavíte ho jinak... To samé tady.. Pokud se tedy něco zhroutilo, tak i kontrakty v tomto zhroucení jsou špatné, nefunkční, tedy neplatné. Proto říkám... zrušit je a uzavřít nové.. napřímo, primárně s českými distributory a za normálně vytvořenou cenu (vstupní náklady+provozní náklady+daně+zisk). Což dělá cenu energie za cca 4-4,5 za kWh.. Je to asi jediná možnost... jiná mě zatím nenapadá, všechny ostatní nápady pořád vedou ve výsledku k tomu, že to někdo zaplatí..
Jenže do tohoto řešení se nikomu nechce.. proč? No protože by se zjistilo, že Němci nemaj energii (ale můžou si za to sami, svojí šílenou politikou).. No a? Nechal bych je v tom aspoň jednu zimu vykoupat. Aby konečně pochopili, stejně jak u Stalingradu, co maj jejich kroky ve finále za následky.. A zas by dali na dalších 50 let pokoj...
Souhlasím, přímé dodávky jsou jediná cesta.
Bravo Síkela. Regulujme, dotujme, plánujme a stropujme.
Budě líp!
Ono se nemusí stropovat. Stačí kdy bude ÚHOS a ERÚ dělat svoji práci a postihovat zneužívání monopolního a oligopolního postavení.
Což bohužel nedělají. A tam kde neexistuje trh (což je případ rafinerií) nebo je totálně zdeformovaný povolenkami, regulacemi, atd., pak musí nastoupit iiné nástroje. A těmi jsou např. zastropování marží, mimořádné daně, odchod z burzy a nařízení přímých dodávek energií, atd., atd.
Pan Síkela už měl dávno jako ministr skončit. A skončit měl i pan Fiala jako předseda vlády. Oba by měl nahradit někdo schopnější.
Co se týče pana Fialy, tak někdo kdo má podstatně větší politickou odvahu a bude hlavně preferovat české zájmy. Těmi je samozřejmě i pomoc Ukrajině a funkční EU, ale v současné době je to především řešení drahých energií a paliv, nasmlouvání přímých dodávek plynu a celkové řešení inflace.
Na místo pana Síkely by měl přijít někdo ideologicky nezabedněný, který dohlédne dále než na špičku svého nosu a zároveň má vizi, odvahu řešit razantně problémy, širší znalosti a také schopnost dávat věci do souvislostí.
Pokud je o energie zájem, cena bude stoupat dále. Regulace nic neřeší, musel by rozdíl dotovat stát, tedy občané a bude potreba na to zvýšit daně. Cena poklesne pouze ochlazením poptávky. Tedy svítit pouze v nutných případech, v noci není potřeba na ulicích svítit. Vařit pouze po nutnou dobu. Zcela odstavit přístroje, které mohou lidé nahradit svým pohonem, teď elektrická kola, koloběžky, výtahy atd
To by platilo, kdyby fungoval volný trh. Ten ale nefunguje. Úplně jako volný nefunguje nikdy, ale teď nefunguje vůbec.
Cesta je odejít z burzy, nařídit přímé dodávky domácnostem i firmám a na přebytky udělovat vývozní licence. A zastropovat marže na úrovní března 2021.
Stejně tak u rafinerií. U plynu je to horší, tím, že nemáme žádné přímé dodávky, jsme odkázáni na překupníky. Tam už měla vláda dávno přímé dodávky zajistit a po přechodnou dobu nezbývá než ceny zohlednit ve spotřebním koši a z toho se dovíjejících sociálních dávek.
Vláda nemusí zastropovávat ceny obchodníků. Úplně bude stačit když nařídí přímé dodávky výrobců elektrické energie domácnostem a podnikům a na případné přebytky bude vydávat vývozní licence, zastropuje marže distributorů na úrovni roku 2020, popř. března 2021. A samozřejmě i marže obchodníků ke stejnému datu.
Stejně tak by měla zastropovat marže rafinerií a obchodníků s ropnými produkty.
Zároveň by měla svolat mimořádnou valnou hromadu ČEZu na níže by se rozhodlo o doplacení dividend za rok 2021 do úrovně 100% zisku a mimořádné předvýplatě dividend ze zisku za první pololetí letošního roku. To lze realizovat z nerozděleného zisku minulých let. A zároveň by měla začít váže uvažovat o dodatečné výplate nerozděleného zisku z minulých let v případě, že se situace ani příští rok neuklidní.
Co se týče plynu je to složitější, tam je vysoká cena reálná, u energie ne, tam ji vyrábíme za zlomek toho za co ji nakupujeme. Co se plynu týče, tak tam skutečně musí nastoupit běžné sociální nástroje typu doplatku na bydlení, apod.
A vláda by také měla rozhodnout o mimořádné dani vůči bankám.
No okradeni minoritnich akcionaru.
V kostce se jedna o to, ze majoritni akcionar vyzvedne zisk bocnim kanalem, namisto aby jej rozdelil spravedlive na akcii.
Dovedeno do extremu, staci nasadit specialni dan 100% zisku a na minirotni akcionare zustane nula, cista kradez.
Neni to nic sloziteho na pochopeni.
Zisk získaný nespravedlivou cestou nelze spravedlivě rozdělit. To je okrádání zákazníků. A bavíme se o zisku z krizové situace kdy burza de facto nefunguje, protože hlavní hráči z ní odešli. A já nevidím žádný důvod proč bychom z našich peněz měli sanovat německou energetiku a ještě z toho měl týt ČEZ. A je jedno jaké má akcionáře. I kdyby měl všechny soukromé, tak by měl nastoupit stát, ERÚ nebo ÚHOS a krizovým ziskům zabránit.
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Naštvanost není totéž, co ozbrojený převrat. Sám Strelkov, který byl nějaký čas v čele Donětské separatistické republiky prohlásil, že bez jejich vstupu na Ukrajinu by žádné separatistické republiky nevznikly. Ostatně to, že vznikly jen v souvislosti s příchodem zelených mužíčků je celkem jasný doklad toho, že to celé byla především ruská práce.
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
To je pravda, s tím souhlasím.