Vraha Pinocheta, který nechal zavraždit během převratu v roce 1973 více lidí než u nás komousi za celých 41 let, opravdu bych nechtěl. Já jsem cinkali klíči v roce 1989 kvůli svobodě a demokracii ne pro nějakou vojenskou diktaturu. A Pinochet u nás neměl žádný vliv na sametovou revoluci, naopak, pokud chtěly USA hlásat ve Východní Evropě politiku lidských práv, tak musely přestat podporovat vojenské diktatury v Latinské Americe. Takže do roku 1989 tyto diktatury v Latinské Americe podporované USA zmizely. Pokud je mi známo, tak nejvyšší životní úroveň v Latinské Americe je v Uruguayi, kde rozhodně nebyla tak krvavá diktatura jako v Chile.
Jinak ráda vysokoškolaku si po studiích nevydela velke peníze, např absolventi pedagogických směrů nebo třeba přírodovědeckych oborů. Medicína se studuje 6 let a pak lékař ještě musí udělat atestace, takže do 30 let, kdy by bylo vhodné založit rodinu, moc peněz mít nebude.
Nemáte pravdu. Dnes i lékař hned po škole má průměrnou mzdu na níž dvě třetiny lidí nedosáhnou.
Školné na VŠ je potřeba zavést. Samozřejmě doprovázené bezúročnými nebo nízko úročenými půjčkami. A také smlouvami se státem na základě nichž by školné mohlo být i následně odpuštěno v případě nástupu tam kam stát potřebuje a v profesích, které potřebuje. Což se typicky týká lékařů, techniků, pedagogů, atd.
Co se týče Uruguaye, tak je to pravda posledních pár let a ani tam to není černobílé.
Vysoké školné je cesta do pekel, protože pro absolventy vysokých škol by bylo neúnosné platit půjčky, pořídit si bydlení a založit rodinu. Tím více by nám klesala porodnost. Zemské zřízení je zbytečná byrokracie a prezident má u nás tradici. A z diktátoru bych si vzor nebral.
Co se týče ekonomiky, bychom si z Pinocheta inspiraci vzít mohli.
Z ostatního samozřejmě ne.
Rozumný článek.
Z pohledu člověka z praxe bych já osobně viděl tyto kroky:
1) Detailní analýza sociálních dávek, jejich podstatné zjednodušení a zamezení zneužívání.
2) Podstatné snížení počtu státních úředníků, a to o 30-50%. Samozřejmě se zjednodušením agendy všeho druhu.
3) Podrobná analýza investičních výdajů a porovnání s komerční sférou. Je známým faktem, že stát dělá vše dráž o cca 30% a více. Najít důvody proč, a zlevnit.
4) Analyzovat a zlevnit služby státu, respektive za stejných výdajů dosáhnout více. A to se týká zdravotnictví, školství, policie, obrany, atd.
5) Až poté co se odhalí a vyčerpají všechny rezervy by mělo přijít na řadu zvyšování daní. Ještě předtím by se ale měla zreformovat a zjednodušit daňová soustava, vrátit EET, zdanit odvody kapitálu mimo republiku a důsledně zamezit odvodům nadnárodních firem formou nejrůznějších více či méně fiktivních služeb. Výše těchto odvodů ať už přiznaných nebo nepřiznaných činí cca 1 bilion Kč.
Pardon, ale to jsou kecy. Česká televize má sedmi miliardový rozpočet.
Velká otázka je jak se chová ekonomicky. Měl by to zkontrolovat NKÚ, ale tomu se brání.
A chtělo by to rozsáhlou diskusi o tom co veřejnoprávnost zahrnuje. Pořady typu Star dance nebo sportovní přenosy z olympiády to dle mého soudu nejsou. To hravě zvládnou komerční stanice.
Spolupráce s Taiwanem a dalšími asjskými zeměmi typu Indie, Singapur, Vietnam a dalšími je samozřejmě žádoucí a potřebná.
Taiwan už z pouhého pudu sebezáchovy bude outsorcovat svůj výzkum a vývoj a čím více z toho bude u nás, tím lépe.
Problém paní Pekarové-Adamové je ale v její nulové sociální inteligenci, agresivitě, svazáckých manýrech, netoleranci a nadutosti. A to překryje i to dobré co dělá.
Problém této vládní garnitury je navíc ten, že zcela nepokrytě lhala a lidé nejsou hloupí. Vládu mohli sestavit díky náhodě a namísto toho aby si byli vědomi svého postavení, kdy většina občanů byla proti nim a snažili se vládnout otevřeně, pokorně a tak aby z toho občané něco měli, nastoupili agresivně, hloupě a arogantně. Především díky jejich neschopnosti jsme měli a máme nejdražší energie v EU, nejvyšší inflaci a nejvyšší propad životní úrovně. Namísto toho aby své kroky vysvětlovali (i když ledacos se vysvětlit prostě nedá) a diskutovali, tak společnost rozdělují svým nálepkováním, snaží se cenzurovat a ostrakizovat rozdílné názory a každého kdo poukazuje na jejich chyba odpálkovávají tím, že je proruský. A lidé zase nejsou tak hloupí jak si asi vláda a spol. myslí.
Babiš není alternativa, ale pokračování této vlády by bylo opravdové neštěstí. Chtělo by to pravicovou stranu s rozumným sociálním cítěním, která udělá potřebné kroky chytře a rychle. ANO to rozhodně není a žádnou jinou zatím nevidím. Ale třeba nějaká vznikne. Musela by ale dostat přes 40% hlasů. A možná už je také čas na změnu volby z poměrné na většinovou. Tak aby se nikdo nemohl schovat za stranickou sukni.
To, že Babiš je gauner je jasné. Také ale je jasné, že to co dělal za minulého režimu už v této době, 35 let po revoluci celkem nikoho nezajímá. Ostatně prezident Pavel by na tom bylo z tohoto pohledu ještě mnohem hůř.
Navíc nejeden dnes oslavovaný státník byl gauner, zločinec a terorista. V dávnější minulosti např. Oliver Cromwell a v novější Menachem Begin.
Babišovo problém je v jeho malosti, hamižnosti, nedostatku rozhledu, vzdělání i v tom, že postrádá velkorysost a sociální cítění. Pro něj je vše jen kšeft, a to z něj státníka opravdu neudělá.
Vláda a parlament nemohou svévolně měnit platy v justici. Tím by měli v ruce nástroj, jak justici ovládat. Což je něco, co skutečně nechceme. Pokud je racionální snížit nějaký koeficient, musí se jednat o pečlivě odůvodněnou změnu, která není jen založena na politické vůli, ale na objektivních ukazatelích. Objektivním ukazatelem není "musíme šetřit", protože pokud se jedná o koeficient, ten se odvíjí od průměrných výdělků ostatních. Logicky tedy, pokud se bude šetřit, tak i při použití koeficientu se to šetření promítne i do justice.
Soudci jsou státní úředníci jako každý jiný.
Je na čase změnit Ústavu, konkrétně paragraf 87, kde by mělo být jasně definováno, že z pravomoci ÚS je vyňato rozhodování o platech a požitcích soudců a také rozhodování o ústavních zákonech.
A nově by se měl ustanovit speciální tribunál zabývající se soudci a jejich pochybeními, který by byl mimo standardní justici, nesměli by v něm být soudci a jmenoval by jej Senát.
To je ale jen část tě pravdy která se vám hodí na obhajobu slovenského stbaka a udavače Bureše, ta druhá je ta že když jste měl část rodiny na západě tak vycestoval jen kovaný komouš a stbak , jinak výjezdní doložka zamítnuta , nebo se pletu ?
a slovenský stbak a udavač Bureš, i s tímto škraloupem cestoval neustále , navíc že by v PZO někdo nebyl v StB , no nevím
Za mě se k tomu i veřejné doznal že byl v té hodné StB a psal zprávy, prostě slovenský stbak a udavač Bureš , lépe by udělal kdyby se omluvil a neustále v tom netancoval , jenže on lže neustále a už ani neví co kde řek, pologramot
Ano, pletete se. Ta situace nebyla vůbec černobílá.
Devizové přísliby dávala banka. Pokud jste tam měl známé, tak jste ho dostal. Oficiálně to šlo jednou za 4 roky, neoficiálně častěji. To bylo v Čechách.
Na Slovensku to bylo mnohem benevolentnější. Například do Jugoslávie bylo možné přes Slovakoturist cestovat každý rok. Na Západ tak ob rok. Ale samozřejmě to bylo pro všechny drahé, takže tu možnost využívalo málo lidí. Tedy kromě té Jugoslávie. Tam se ze Slovenska jezdilo ve velkém.
Co se týče pracovních výjezdů, v PZ se očekávalo, že budete v KSČ (na Slovensku v KSS). Ale jezdilo se i z plzeňské Škodovky, ČKD, atd., atd. A jezdili i lidé, které po roce 68 ze strany vyhodili, pokud byli odborně dobří a neangažovali se proti komunistům. Nebylo to pravidlo, ale sám jsem dělal na zkušebně kde tomu tak bylo.
Já se Babiše nezastávám, nikdy jsem ho nevolil ani volit nebudu. Je to gauner, ale z jiných důvodů. Mám ale rád objektivitu.
Nikdy jsem si nemyslel, že se budu zastávat Babiše.
Ale to, že psal hlášení a chodil na výslechy bylo naprosto normální. To čekalo i sportovce, lidi na montážích, atd.
Ne vždy, ale často. Sám jsem takto byl na výslechu dvakrát po návratu ze Západu.
A to, že se v PZ kradlo je pravda. A fakt ne kvůli disidenství. Krádež je prostě krádež za jakéhokoli režimu. A každý normální podnik se tomu brání také za jakéhokoli režimu.
Zkoncite u velkeho mnozstvi vykonu. Navic zcela legalne, zdravy pacient je spatne vysetreny pacient a o hypochondry se budou lekari pretahovat.
To už tady bylo. Proto se zavedly kapitační platby. Ale zase se to přehnalo na druhou stranu.
Ano, není to jednoduché, ale po více než 30 letech zkušeností by mělo být možné najít rozumnou rovnováhu mezi kapitačními platbami, platbami za prevenci (tak by měla být častější a širší a nejen u praktiků a zubařů) a platbami za léčbu.
To, že to naši politici neumí je jiná věc. Zdravotnictví, co se ekonomiky týče, ustrnulo v socialismu a Kubek a spol. jej svými návrhy na stejné odměňování ve státních i soukromých zařízeních a dalšími zhůvěřilostmi chtějí posunout do komunismu. Je na čase pustit do něj kapitalismus a maximální konkurenci a hlavně kontrolovat co se s penězi daňových poplatníků opravdu děje. Protože dnes je zdravotnictví opravdu černá díra na peníze.
Např. ve Francii musí dostat smlouvu s pojišťovnou každý lékař, který splní kvalifikační předpoklady. A stejné by to mělo být i u nás, ne, že si pojišťovny budou vybírat. Jen tak se zvýší konkurence a tím i kvalita a sníží ceny. Trh funguje všude, jen se mu musí dát šance.
Neni jich dost. Me zajima realita a ne vase smerna cisla. Znovu, mate tu milion lidi bez praktickeho lekare a pediatra. Okolo polovine techto lekaru bude k 60 letum a vice, takze se za par let to bude jeste horsi.
Nam zkoncila ze dne na den detska lekarka, presluhovala v duchodu a uz to zdravotne nezvladla. Najit nekoho noveho - nakonec take v duchodovem veku, ochotnem vzit tri deti, byla komplikovana anabaze a znacny kopec stesti.
Prevence je fajn, ale musite mit volne lekarske kapacity ji delat a to tu ted proste neni.
Statistiky hovoří jinak.
Bez kapitacni platby vam naklady narostou. Lekari nejsou a nebudou a pokud budou prohlidky castejsi a dukladnejsi, nemate na ne volne kapacity. Pokud ma lekar 1700 pacientu a mel by se venovat kazdemu z nich treba hodinu, nedela skoro nic jineho. Mate tu milion lidi bez praktickeho lekare a pediatra, a vy timto opatrenim dostupnost jeste zhorsite.
Ale nezhorším. Lékařů jako celku je dost. Jedná se jen o jejich rozložení po oborech a území. A to stát může ovlivnit například už směrnými čísly při přijímání na školy (jako je to třeba v Německu) a stejně tak i při výběru specializace jako je to ve Francii.
533
Sledujících
0
Sleduje
533
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Opakující se deficity, a tedy narůstající výše dluhu spolu se zvyšujícími se úrokovými sazbami znamená vyšší výdaje na dluhovou službu, které dosáhnou 100 miliard v roce 2025, a tedy zhruba 5 % rozpočtu. Tento výdaj je plánovaný na rok 2025, ale jeho původ je samozřejmě ve schodcích dřívějších rozpočtů. A podobně tento rozpočet přispívá svým schodkem k dalšímu růstu těchto dluhových nákladů v rozpočtech budoucích.
Pravda, kterou ale voličům Babiše nevysvětlíte. Je to na ně příliš složité k pochopení.
Rozumí jen jednoduchým výkřikům typu: Bude líp!
"Souvis" jim uniká, podobně jako mnohé jiné věci, které vyžadují přemýšlet - a Babišovi voliče myslet prostě bolí.
4 odpovědi
1
Sledujících
0
Sleduje
1
Sledujících
0
Sleduje
Ono se to ale netýká jen Babiše. Předtím Sobotky KDU-ČSL a ještě předtím i ODS, atd.