Fakta o klimatu jsou nezisková organizace se sídlem v Brně sdružující experty zabývající se energetikou a zpracováním dat. Funguje od roku 2020 z peněz nejrůznějších dárců, za svou misi považuje kultivaci diskuze o dekarbonizaci a patří na tomto poli k často citovaným zdrojům, a to hlavně mezi příznivci rychlé proměny zdejší energetiky.
Zapamatovat si tyhle jak to říct slušně - no však vy víte...
"Konec uhelných elektráren, který má podle většiny předpovědí nastat v nejbližších letech, nebude pro Česko žádná pohroma. Zachraňovat je ze státních peněz by byla zbytečně drahá chyba, tak to alespoň říká nová studie, kterou vydal spolek Fakta o klimatu."
Absolutní Green dealový nesmysl - pamatujme si tuhle krátkozrakou rétoriku...
Fotbal nejvíce poškozuje simulování hráčů, to lze na VARu dokonale zjistit (že se např. dotyčného nebo jeho obličeje viník ani nedotkl) a za to by měl VAR udělovat žluté nebo i červené karty (u penalty nebo poslední hráč), oni by s tím komedianti přestali... A další věc je simulování hráčů, pokud mu nehrozí akutní kolaps, tak bych je nechal se válet nebo ať si odejdou za čáru na ošetření - hru nepřerušovat pokud nejde o život. Za klasické vkutálení se zpět na hřiště ze zámezí údajně zraněného hráče nemilosrdně žlutá karta... netolerovat před střídáním polehávání a zdržování pak by se snad vše zlepšilo. Nyní se hraje čistého času max 60- 70 minut apokud nebudou změny a VAR takké něco zabere je na místě zavést jako v hokeji čistý čas - alespoň 80 minut (tolik se nyní nikdy neodehraje)
Armáda může samozřejmě provádět vojenské operace různými způsoby – maximalizací vedlejších ztrát, jejich nezohledněním nebo jejich minimalizací. V izraelské válce proti Hamásu je stranou, která maximalizuje civilní oběti, Hamás. Navíc nelze vyloučit, že při plánování útoku 7. října jej Sinwar naplánoval tak, aby vyvolal nejbrutálnější pomstu Izraelců. Nicméně IDF dělá vše pro to, aby minimalizovalo civilní oběti.
Smrt je zbraní Hamásu. Využíváním svého monopolu na data a jejich zveřejněním prostřednictvím OSN, organizací pro lidská práva a mainstreamových médií vytváří Hamás falešný obraz genocidy v Gaze. Je to paradox, ale k dosažení svého cíle Hamás využívá genocidu nejen Židů, ale i svých vlastních lidí.
Před provedením útoků IDF shromažďuje informace o přítomnosti civilistů prostřednictvím satelitních snímků, skenování mobilních telefonů a dalších metod sledování cílů. Posouzení rizika pro civilisty se vždy provádí předtím, než odpovědný důstojník vydá povel ke střelbě. V mnoha případech byl útok zrušen, když průzkum zahlédl děti poblíž cíle. Militanti Hamásu se proto často pohybují ulicemi Gazy obklopeni dětmi.
IDF varuje obyvatelstvo v dostatečném předstihu před kombinovanými vzdušnými a pozemními útoky a dává obyvatelům čas na evakuaci do speciálně vytvořených bezpečnostních zón. To se děje několika způsoby najednou: telefonní hovory, hlasové a textové zprávy, letáky rozptýlené ze vzduchu. Během války IDF jsou vidět denní čtyřhodinové humanitární pauzy, aby umožnily civilistům opustit aktivní bojové oblasti bezpečnými koridory. Dalším inovativním opatřením, jak zabránit civilním obětem, byla distribuce vojenských map IDF a dokonce i městských bojových plánů na pomoc při evakuacích civilistů. Žádná armáda v historii to nikdy nedělala.
V důsledku těchto bezprecedentních opatření byla IDF schopna dosáhnout bezprecedentního poměru obětí mezi bojovníky a civilisty ve válkách v hustých městských oblastech.
Například 4. listopadu loňského roku zveřejnil palestinský novinář Amjad Taha na svém twitterovém účtu video a fotografie ukazující těla mrtvých místních obyvatel. Taha tvrdil, že je zabili ostřelovači Hamásu, aby zastavili tok uprchlíků z Gazy na jih pásma. 14. května IDF zveřejnila unikátní záběry z Rafanou, na nichž je vidět, jak teroristé spouštějí palbu na palestinské civilisty, kteří se pravděpodobně pokoušeli získat humanitární pomoc. A konečně, podle IDF, když rakety vystřelí na Izrael z Gazy, asi 15 % raket buď exploduje na začátku, nebo spadne na hlavy Gazanů a vychýlí se z trajektorie. Přesně to se stalo 17. října 2023 na parkovišti nemocnice Al-Ahli, kde explodovala raketa Islámského džihádu.
Ve všech takových případech jsou civilní oběti přímým důsledkem porušení zákonů a válečných zvyků Hamásem.
Izrael přijal více opatření, aby zabránil úmrtím civilistů než kterákoli jiná země, která bojovala v městské válce. V první řadě použití přesně naváděné munice (PGM), to se stalo například v sobotu při zabití strůjce útoku na Izrael Rafu Salámího.
Smrtící zbraně Hamásu
„Smrt vašich dětí a dalších Palestinců je mízou našeho lidu,“ napsal vůdce Hamásu v Gaze Sinwar vůdci politického křídla Hamásu Ismailu Haníjovi, jehož tři syny zabily IDF. Sinwarovy dopisy nedávno zveřejnil The Wall Street Journal. Z korespondence jasně vyplývá, že maximalizace obětí v Gaze je součástí vojenské strategie Hamásu. Sinwar se ani nesnaží zabránit civilním obětem. Naopak, velký počet obětí zvyšuje kritiku akcí IDF v arabském světě a na Západě, což vede k vlně protiizraelských protestů a protiizraelské mediální kampani a to vše prospívá Hamásu. V jednom ze svých dopisů Sinwar píše o ztrátách během války za osvobození Alžírska (1958–1963): „Statisíce tam zemřely, ale byly to nutné oběti.“
Používání civilistů jako lidských štítů je naprosto v souladu s touto strategií. Ozbrojenci Hamásu všude odpalují rakety z obytných oblastí, z oken a střech obytných budov, z nemocnic , škol , mešit, hřbitovů a míst OSN . Je zřejmé, že odvetné útoky IDF by mohly vést k civilním obětem. Bylo zaznamenáno mnoho případů, kdy Hamás zabránil evakuaci civilistů z válečné zóny po odpovídajícím varování od IDF. Při několika příležitostech bylo hlášeno, že militanti Hamásu zahájili palbu na civilisty.
Ale i po zjevném falšování údajů Ministerstvem zdravotnictví Gazy, OSN, mezinárodní organizace pro lidská práva a vlády různých zemí, včetně amerického prezidenta Joe Bidena, tato data nadále používají. A ze všech těchto „zdrojů“ končí v médiích data Hamásu v již „vyčištěné“, legitimní podobě.
Mezinárodní institut sociálních a právních studií (IISLS) v Izraeli se rozhodl prověřit, jak přední světová média pracují s daty o obětech v pásmu Gazy. Analýza publikací z pěti médií – CNN, New York Times, Washington Post, BBC a The Guardian – za únor 2024 ukázala, že 92 % publikací nezmiňuje, že mezi zabitými byli bojovníci v Gaze. 96 % článků se statistikami obětí vůbec neuvádí počet zabitých militantů Hamásu, ačkoli tyto údaje publikuje IDF. 78 % publikací poskytuje data z Hamásu a pouze 4 % publikací poskytuje data z IDF.
Zbývající články odkazují na údaje od úředníků a mezinárodních organizací (zpravidla se jedná o převyprávění údajů téhož Ministerstva zdravotnictví Gazy). Ve 20 % případů novináři neuvádějí zdroj informací a pouze prezentují data jako ověřená fakta. Navíc ve všech těchto případech využívají údaje z Ministerstva zdravotnictví Gazy. Žádná z publikací, které IISLS posuzovala, nezmiňovala, že by čísla Hamásu byla neověřitelná nebo protichůdná. Naproti tomu téměř 4 % publikací uvedla, že údaje Izraele nelze ověřit. Vzhledem k minimálnímu zastoupení Izraele jako zdroje informací je toto procento neúměrně vysoké.
Během války Hamás a IDF zveřejnily stovky videí z pásma Gazy, ale žádné z nich neukazuje bojovníky Hamásu ve vojenské uniformě. A k počtu „civilních obětí“ se přidali i ti, kteří ve svém domě drželi rukojmí, tedy ti, kteří byli přímo zapojeni do teroristických aktivit a byli likvidováni při speciálních operacích.
Hamás tímto způsobem skrývá ztráty mezi svými bojovníky. Přesto o nich určitou představu máme. Za prvé, stejná zpráva Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí uvádí, že z 24 686 ověřených obětí je 10 006 (40 %) dospělých mužů. Není známo, jaké procento ze 7 987 nezletilých, kteří zemřeli, byli ve skutečnosti 15 až 18letí bojovníci, kteří se účastnili nepřátelských akcí, a byli tak legitimním cílem IDF podle pravidel války a mezinárodního práva. Ale takoví bojovníci jsou také mezi zabitými dětmi.
Podle odhadů IDF v době vydání této Zprávy bylo během vojenských operací zlikvidováno asi 14 tisíc militantů z Hamásu a dalších teroristických organizací.
Zdálo by se, že jak výrazná korekce údajů Hamásu ze strany úřadu OSN, tak i samotná skutečnost, že neobsahují žádné informace o bojovnících, by se měly stát základem pro pochybnosti o spolehlivosti údajů Ministerstva zdravotnictví v Gaze. O odhalených faktech přímého falšování ani nemluvě. Například po výbuchu rakety na parkovišti nemocnice Al-Ahli v Gaze 17. října 2023 oznámilo nemocnice Ministerstvo zdravotnictví Gazy 500 mrtvých ve zničené budově. Doslova druhý den se ukázalo , že budova je téměř nepoškozená a výbuch prostě nemohl zabít tolik lidí.
Pár důkazů o lžích Palestinců a jejich příznivců:
Ohledně počtu obětí existuje pouze jeden zdroj informací v pásmu Gazy během války a tím je Ministerstvo zdravotnictví Gazy, složka Hamásu, stejně jako všechny civilní úřady v palestinské exklávě. Takže podle tohoto ministerstva k 23. červnu zemřelo během války v pásmu Gazy 37,5 tisíce lidí.
Ministerstvo zdravotnictví Gazy tvrdí, že všichni mrtví byli identifikováni. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí se to ale rozhodl prověřit a zjistil , že z 34 844 obětí deklarovaných v době zveřejnění zprávy v Gaze bylo ověřeno “pouze” 24 686 zabitých, u nezletilých se počet snížil ze 14 500 (podle zprávy UNICEF) na 7 987 a počet zabitých žen – z 9 500 (zpráva OSN z 1. března) na 4 959.
Je důležité, aby statistiky Ministerstva zdravotnictví Gazy neoddělovaly údaje o civilistech a militantech. Hamás využívá toho, že pásmo Gazy není stát, oficiálně nemá ozbrojené síly, a proto lze všechny zabité v Gaze, včetně militantů Hamásu, nazvat „civilními oběťmi“. I z tohoto důvodu okamžitě po útoku na Izrael 7. října ozbrojenci Hamásu svlékli své vojenské uniformy a bojovali v civilu, čímž se přidali ke statistikám civilních obětí.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
No pokud je po mamce Romaně, co dotáhla jako kapitánka náš tým do finále MS v Karlových Varech, tak super.
1 odpověď