V tom článku jsou typické příklady těch, kteří si za svoje problémy můžou jen a pouze sami, ale stěžují si na všechno okolo a na "systém".
První pracoval v zahraničí a měl tam levné bydlení, přesto si vůbec nic nenašetřil. A je pro něho problém, že výplata bude až na konci měsíce a že si nemůže dovolit dát za bydlení 7 tisíc. To jako fakt?
Druhý si stěžuje na to, že nedostane líp placenou práci, protože byl ve vězení.
Ne, takových mi fakt není líto.
Připadá mi dost zvláštní spořit/investovat na důchod už malým dětem. Samozřejmě vím, že delší doba znamená vyšší zhodnocení. Ale dává mi smysl dítěti pomoct hlavně s jeho startem do samostatného života (studim, bydlení...). Ideálně nějaká akciová ETF, přisypávat tam pravidelně každý měsíc, a za těch 20-25 let to bude vypadat velmi hezky. Ale připravit na důchod by se měl potom už každým sám dle svých životních plánů a možností.
To je pro mě osobně naprosto šílená cena za prostor o velikosti desítek m2, kde člověk ani nemá pořádnou svobodu, protože je ve spoustě záležitostí ovlivněn sousedy nebo zkrátka vlastnostmi toho celku, kterého je ten byt součástí.
Za tu cenu se dá pořídit i dům v obyvatelném stavu s použitelným pozemkem. Sice za tu cenu asi ne ve městě, ale prostor a svoboda na nesrovnatelně jiné úrovni.
Nechápu, jak nad tímto někdo vůbec dokáže přemýšlet. Absolutně by mě nenapadlo něco chtít za to, že nemusím nikam jezdit 🙂 Ušetřím na dopravě tolik peněz, že se mi vybavení mého domácího pracovního koutu vrátilo za pár měsíců. Plus obrovské množství ušetřeného času, které jde v ročním součtu do stovek hodin.
Mohlo by se začít opětovným zavedením regulačních poplatků zá návštěvu lékaře, které tehdy údajně měly viditelný pozitivní vliv. Jen by to po těch 17 letech nemělo být stejných 30 Kč, ale minimálně dvojnásobek a nebo rovnou zaokrouhlit na stovku.
Dále zavést úhradu alespoň za stravu v nemocnici, což by pro člověka nebyl žádný náklad navíc oproti pobytu doma.
Podle mě ta "posedlost" platí spíš pro starší ročníky a je pozůstatkem dob minulých, kdy člověk s titulem byl v očích tehdejší společnosti prostě "někdo". Stačí se podívat na nějaké starší filmy, jak se tam inženýrům nebo doktorům málem klaněli 🙂
Ale mám pocit, že se to už docela zklidňuje a hlavně mezi mladšími se to už moc neřeší. Pracuji v docela velké české firmě, kde máme velký poměr odborných pozic a tím pádem vzdělaných lidí, ale jaký má kdo titul vůbec nevíme, protože se u nás nikde neuvádí. Zásadní je jen to, co kdo umí.
Dobře vedená bakalářka se smysluplným tématem podle mě může být pro další rozvoj člověka vcelku prospěšná. Pro mě to byla první zkouška toho, jaké to je pracovat delší dobu na nějakém větším samostatném projektu a dodat ho včas a v odpovídající kvalitě. A taky, jak sepsat rozsáhlejší odborný text, aby to mělo hlavu a patu. Co mi ale vyloženě vadilo a to i u diplomky, je povinný rozsah práce co se týká počtu stran, který je podle mě zbytečně velký a člověka nutí vymýšlet způsoby, jak tam cpát úplně zbytečnou a nepodstatnou "omáčku" jen proto, aby ten rozsah splnil.
Půjčky na Vánoce nikdy nepochopím. Vlastně celé to šílenství a utrácení za Vánoce mi nedává moc smysl, i když na to člověk má. Lidi se honí utrácením za nesmysly, které téměř nikdo nechce a nepotřebuje. Samozřejmě vím, jakou radost dárky dělají dětem. Ale čistě pragmaticky, dospělý co chce a potřebuje, to si koupí sám podle svého vkusu 😉 Radši s lidmi trávit a užívat si čas, než jim kupovat zbytečnosti.
Nechápu ani to utrácení za sváteční obžerství. Já si dám rád tradiční jídlo i cukroví a zapuju to něčím kvalitním, ale stačí mi to jednou a maximálně zbytek dojíst druhý den. Ale jak se tím někdo může spokojeně přecpávat týden v kuse... a pak šílet s novoročními předsevzetími a přecpanými fitky v lednu. Je to ujetý 😄
V diskuzi mě celkem překvapilo, kolika lidem ty boxy vadí vizuálně. Příznám se, mě taková věc ani nenapadla. Někde na ulici nebo parkovišti, kde stojí desítky plechových krabic všech barev a tvarů, si nějaké další plechové krabice skoro nevšimnu. Jasně, že někde v parku nebo u památkových budov bych to nechtěl, ale jinak v tom nevidím žádný problém.
Doporučil bych se kvalitně pojistit hlavně všem lidem s hypotékou a taky těm, na jejichž příjmu je závislý někdo jiný. A taky lidem bez větších úspor a majetku, pro které by výpadek příjmu znamenal velké potíže.
Na druhou stranu bych to ale nepřeháněl s pojištěním všemožných "menších" rizik, které poradci rádi nabízejí (a spousta lidí na to i slyší). Pokud má člověk možnost, tak je pro takové případy nesrovnatelně výhodnější mít odpovídající rezervu na spořícím účtu nebo v nějaké bezpečné investici, kde nehrozí větší kolísání hodnoty a která by se dala v případě potřeby rychle zpeněžit.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Nesmyslný a manipultivní nadpis "Vánoce na sněhu. Štědrý den může být nejchladnějším za posledních 16 let".
Modely ale říkají, že na absolutní většině území nebudou srážky žádné. Jeden z těch chladnějších Štědrých dnů za ty roky to sice bude, ale pořád bude na většině území dost nad nulou (cca 2-5).