Probůh, tak ať nejsou k těmto dílům zneužívány skutečné historické osobnosti. To že jsou mrtvé a nemůžou se proti lžím a manipulacím bránit není argument.
Případně ať tato "díla" obsahují informaci, že tvůrce se nechal unést a manipuluje historií, protože ví, že známé osobnosti, drby a sex táhnou.
Je to film! Z jeho podstaty plyne, že tvůrce se dívá na jeho témata ze svého účelem daného pohledu, to nemusí nikdo nikam psát, to je přirozený a samozřejmý fakt.
Vy o voze, já o koze. Pokud někdo ve filmu nechá Commoda zabít no name generálem, je to špatně, protože se ví, že to bylo jinak. Když se William Wallace vyspí s francouzskou princeznou, je to špatně, protože v době jeho rebelie to byla malá holka a vůbec nevěděla, že se dostane do Anglie. Bitva u slavkova rozhodně neprobíhala tak, jak je v naprosto ujetém filmu Scotta, apod. To, že někdo neřekne něco přesně tak, jak to řekl kdysi nebo, že se polopaticky nepopisuje každý rok života dané osoby popř. že se neuvedou všechny osoby, které se kdy s dotyčným potkaly, jsou drobnosti mi nevadí. Stejně, jako když někdo vymyslí dějovou zápletku, o níž nevíme, došlo-li k ní nebo ne. Nevím, jak je to ve filmu Smetana a neznám jeho životopis tak detailně, ale mrknu a přečtu si. Já kritizuju zásadní rozdíly oproti doloženým faktům, která významně ovlivňují děj nebo osud doložených postav.
No mluvíme právě o tom samém, jen na to máme jiný názor. Já si myslím, že když někdo nechá ve filmu zabít Comoda, nebo se vyspí s francouzskou princeznou, či generála Bradleyho hrát černošským hercem, je to správně, pokud to zapaá do dramatického děje a příběhu vymyšleného scénáristou. Byl bych nerad, kdyby došlo k tomu, že si někdo bude historii představovat dle toho, co vidělve filmu a cokoli, co diváka upozorní na to, že jde jen o film, je vítáno. Film není a nemá být přímou učebnicí dějepisu. Podnítí-li diváka k tomu, že si o historickém rámci v němž se fil odehrává zjistí ví, tím lépe (což třeba zrovna odlišnosti od reálií dokážou lépe, než hra na "realitu".
No, tak to se pak bavme o jednotlivých věcech, jestli se ví, že staly, nestaly nebo potenciálně mohly stát. Já to myslel obecně. Nemám rád, když se do historických filmů vkládají nesmysly. Buď, že se postaví ty dějiny úplně jinak nebo se tam objeví, něco, co tam obecně nemá co dělat.
Ale polemika s dějinami je přece legitimní způsob přístupu k nim.
Ty filmy se různě drží historie. Některý víc, jiný míň. Z hlediska faktů byl až na drobnosti jako scéna s otráveným jablkem docela dobrý Oppenheimer, pak třeba Králova řeč, Chaplin, Muž na měsíci, Lawrence z Arábie, Bonnie a Clyde, Jeden život, Tajemství krve, Člověk proti zkáze, Smrt krásných srnců.
Ani jeden z vámi zmiňovaných filmů by před historiky neobstál - ale to není jejich funkce. Historie je historie a film je film. Historik si vymýšlet nesmí, dramatik musí. Historie je o faktech, drama o výpovědi tvůrce. Když čtu historickou studii, oceňuji fakta a jejich souvislosti, když jdu do kina, požaduji prožitek a oceňuji výpověď, subjektivní pohled tvůrce, estetično a strukturu vyprávění.
Vůbec nechápu co se tady neustále řeší. V dalším článku píšou, že Pavel uvolnil již 60 českých občanů, kteří odešli bojovat na Ukrajinu. V každém státě defakto probíhá to samé. Pak tedy nechápu proč vadí pomoc, kterou si domluví druhá válčící strana? Je to nemlich to samé. Aby se z těch Korejců náhodou někdo nepos.....
No protože jednotlivec je jednotlivec- rozhoduje se sám a bojuje sám za sebe. Vojenská jednotka, která je součástí pravidelné armády, znamená v podstatě oficiální účast daného státu na konfliktu.
Sám jste si odpověděl. Životopisný televizní film. Čekám, že tam bude jeho životopis, ale kvalitně zdramatizovaný. Ne fikce.
Tak to čekáte na nesprávném hrobě. Životopisný film, je jen označení žánru, (navíc myslím, že ani v podtitulu díla není napsáno, že jde o životopisní film).Historický a životopisný film je vždy jen fikce- to je podstata dramatického díla. jak už jsem napsal- pro fakta si musíte sáhnout o odborné literatury, ale ta nebude moc dramatická. Můžete mi dát prosí příklad životopisného filmu, který splňuje vámi požadovaná kritéria, protože já takový nejspíše ještě neviděl (mám rád historii a dovedu ocenit i dobré filmové drama).
To sice koukám, ale ne zrovna v tomhle žánru 😉 a nemám na TV moc čas. Vy se mi každopádně zdáte nějaký naivní. 10s na internetu a "Na úplatky lékařů šlo 16 milionů. Hejtman z ANO patřil k aktivnějším", "Lékaři předepisovali léky vybraných firem, na úplatcích si měli přijít na 12 milionů" - 200 lidí, z toho 151 lékařů. "Před soud půjde dalších 63 zástupců firem a lékařů v kauze předepisování léků za úplatky. " Šest lékařů odsouzeno za úplatky. Předepisovali léky podle přání distributorů" "Nelegální podpora prodeje léků. Policie navrhuje obžalovat 25 farmaceutů a lékařů" "Policie obvinila 180 lékařů. Od firem měli dostávat peníze za předepisování léků" "Léky přímo od doktora někdy dostala až polovina lidí. Je to přitom nelegální " a tak stále dokola co léta běží..mimo obálek dovolené, tzv. semináře apod maskující dovolenou a jiné skryté úplatky. To je prostě léta letoucí evidentně běžné a ze zkušenosti s nemocničními zakázkami, výběrovými řízeními a jak to v nemocnicích napojených na politiku funguje co se výběru a nákupu všeho možného týče to už jen člověk nevěřícně kroutí hlavou. Výrobcům léčiv jde v první řadě o zisk a peníze jak to ve světě chodí už stovky let a jako charitu to prostě nedělá nikdo, to je naivita nejhrubšího zrna a samo by se nesnažily všude možně uplácet a prosazovat svoje produkty aby se více prodávali a dávali pacošům. A také pokud jde o pacienta tak ty léky neprodávám tam kde dají nejvíc - státy apod. což se děje soustavně s tím čeho je málo.Ekonomicky - proč by se snažily vyrábět něco levného co je třeba občas místo dražšího co je třeba stále-blbost
30 let pracuji ve farmaceutickém výzkumu, řekl bych že se docela orientuji ve strategiích farmaceutických firem. Titulky, které uvádíte jsou titulky ze senzacechtivého tisku, ale v reálu je výskyt podobných excesů nesmírně vzácný a firmy se jim vyhýbají jako čert křízi, protože to nejdůležitější, na čem mohou stavět svou obchodní politiku je reputace a dobré jméno - bez toho není důvěra a posléze ani prodeje. Systém v této oblasti je natolik kontrlovaný a lehce kontrolovatelný, natolik provázaný s mnoha dalšími kontrolními mechanizmy, že každý kdo v něm seriozně podniká ví, že žádná lež v něm nezůstane neodhalena.
No a k té druhé části otázky- vyrábět levněji, neznamená levněji prodávat a levnější výroby se chopí každý zejména proto, že když tak neučiní on, učiní tak jeho konkurent a ten mu vezme trh- právě o tom je ten boj o zisk.
Velmi dobře jste to popsal, pane Hlauco. Jenže čím větší diktátor vládne, tím více na něj naštvaných lidí občanů kolem sebe. Mohl by skončit třeba jako libyjský diktátor Kadáfí. Ten byl zastřelen na ulici bezejmenným libyjským občanem.
On dobře ví, že to mu na Slovensku ani nikde v EU nehrozí. On není diktátor, on je řádně zvolen.
Ale politici to at chcete nebo ne schvalují! A mohou brát v potaz odborne osoby, ale nemusejí, stejně jako výrobci léků běžné lobují u politiků, podplácí lékaře apod, aby co nejvíce vydělávali. Pokud je psáno, že tato jedna aplikace tohoto co roste nyní všude a da se sušit a hádám jednoduše u pěstovat možné ev nahradila na mesice každodenní zobání antidepresiv, tak není těžké pochopit co by se výrobcům antidepresiv zamlouvalo více.
Vy se moc díváte na americké filmy. V kontrolovaném a silně regulovaném Farmaceutickém podnikání se podvádí a podplácí velice těžko- a pokud k tomu dojde vždy se to odhalí.
No a na otázku, co by se výrobcům antidepresiv zamlouvalo lépe je odpověď snadná- samozřejmě, že nový produkt, který by porazil konkurenci a navíc by byl výrobně nenáročný a tedy by mohl mít potenciálně vysokou přidanou hodnotu, a hlavně kdyby byl bezpečnější a s minimálními nežádoucími účinky. Výrobcům léčiv jde vždy v první řadě o pacienta.
Pánům "novinářům" nezmrzly kokosy díky tomu, že není žádná zima a ne proto, že by si nějak EU zvlášť poradila.
EU si poradila absolutně a pro Rusko velice bolestně. Odteď se už navždy obejde bez ruského plynu. Když bude Gazprom po válce moc škemrat, možná ten ruský s hodně sníženou cenou kopí (pokud budou ještě funkční plynovody), ale já doufám, že ne, že tam ta zeď zůstane na tisíc let.
5
Sledujících
0
Sleduje
5
Sledujících
0
Sleduje
Takže natočit film o Hitlerovi jako lidumilovi by bylo nic proti ničemu?
1 odpověď
10
Sledujících
1
Sleduje
10
Sledujících
1
Sleduje
V podstatě ano. Dokonce jeden takový je- a je docela dobrý. Nepamatuji si jeho název, ale je to film pojednávající o Hitlerovi v letech 1907-1912, kdy žil nuzně ve Vídni a maloval kopie pohlednic. Film není učebnice historie, ale nabídka úhlu pohledu na výsek z ní. Divák přece ví, kdo byl Hitler a co se stalo, někdo může ukázat i střípek z toho, ktrý trochu objasní proč (aniž by obhajoval jeho činy).