Což ovšem nebyla "vada" sousedů, ale vnitřního uspořádání státu.
Mělo snad Československo v roce 1938 nějaké "liberum veto" nebo něco podobného??
Je to marný, je to marný, jak jsem napsal, liberum veto bylo později omezeno a ještě později (příliš pozdě i zrušeno). A diky sousedům Polsko zaniklo. A nadále tvrdím, že funkčnost a princip jsou dvě věci
Jdu dělat ne o užitečnějšího.
Dobrou
Díky komu byla nefunkční?? Snad kvůli komu, pokud tedy nepokládáte tuto nefunkčnost za veskrze pozitivní jev.... Ovšem mýlíte se, a to naprosto zásadně. Nefunkční rozhodně nebyla kvůli sousedům. Na vině bylo vnitřní uspořádání tohoto státu, kvůli kterému už nebylo možné přijmout prakticky žádné politické rozhodnutí.
Vnitřni uspořádání - myslíte zřejmě zásadu "liberum veto", kterou mohl uplatnit kterýkol poslanec který byl samozřejmě uplácen sousedy,, tedy zásahy Pruska, Ruska a Rakouska....a navícc tato zásada byla později omezena, takže to nejsem já, kdo se hluboce mýlí.
Mnichovskou dohodu považuje VB a Německo platnou až do 15.3.1939, Itálie a Francie uznali její nulitu. O zřízení Protektorátu mohl rozhodnout jen parlament a ten Hácha rozpustil a velmocí ho neuznaly. Takže šlo o okupaci. Já jsem jen chtěl upozornit na to, že Ziegler nezná význam pojmu, které používá a plete si anexi a okupaci. A Vy také. A můžete mi teda říct, který stát v 19. st. uznával existenci Polská a neuznával ruské hranice?
Samozřejmě, že mnichovská dohoda byla platná až do 15. 3., 1939, protože ČSR přestala existovat. Kdyby k tomu nedošlo, platila by nadále, že. Stát, který přestal existovat samozřejmě nikdo již nemůže uznávat, tak jako např. v době existence SSSR nikdo neuznával samostatné Estonsko, Lotyšsko apod., že?
Polsko byl na konci své existence v 18. století stát, kterým nejenže volně procházely armády sousedů a plenily jeho území, ale sousední mocnosti také fakticky rozhodovaly o všech vnitřních záležitostech. Nelze mluvit o žádné suverenitě.
S Československem nelze srovnávat ani z principu.
Poslední věta je váš názor, nepochopil jste, nebo nechcete, vaše věc. Navíc píšete, že Polská Rezecpospolita (tím myslíte zřejmě Rzeczpospolita) byla na konci své existence v 18. století bohužel už zcela nefunkční. Byla omezeně funkční, ale určitě ne zcela nefunkční. A díky komu byla tak omezeně funkční? Oba víme (aspoň doufám), že díky Prusku, Rusku a Rakousku, které si její území rozdělily (ukradly). A jinak, chcete tím naznačit, že když byla omezeně funkční, že neměla právo na existenci?
DLR a LLR právně nikdy neexistovaly, protože je nikdo (kromě Ruska) neuznal. Jde o území okupované Ruskem. První dvě dělení Polska uznalo i samotné Polsko a po třetím dělení už nebylo s kým podepsat další mír. Stačilo vzájemně uznání mocnosti, které si zemi rozdělily. Kongresovku přiřkl Rusku Vídeňský kongres. Nikdo celé století nezpochybňoval, že území Polska je součástí jiných zemí. S Vasi logikou by Halič R-U také jen okupovalo.
První dvě dělení Polska uznalo samo Polsko, asi jako že česká protektorátní vláda uznala Protektorát, že? K odstoupení Sudet Německu taky stačila vzájemná dohoda mocnosti, že? To myslíte vážně? Jako fakt?
Pane Zieglere, nechte si od někoho vysvětlit, co je to okupace. Ruské impérium v devatenáctém století žádná polská území neokupovalo. Polské království právně zaniklo a jeho část byla součástí Ruska. A s tou větou, že Češi měli nějakou váhu jen jako součást R-U jste mě dostal také. Na to, jak jste to myslel, byste mohl zaměřit nějaký další článek. Rád se pobavim.
Vy si nechte od někoho vysvětlí, co znamená, když "právně" něco zanikne. Polsko zaniklo právně, prototo vyhlásil car? Dle Vaší zvrácené logiky Luhaňsko a Doněcko rozhodnutím Ruska taky právně zaniklo a stalo se po právu součástí.Ruska, že? Napište ještě něco, ať se pobavim.
Nezapomeňte na to, že jde o slezský region. Původní Slezsko prohrála Marie Terezie s Pruskem, takže velká většina Slezska spadala pod úřední jazyk německý. Ten malý kousek Slezska, který je součástí ČR, lze dále dělit na západní část - Slezsko (až po Bohumín), východní část až po Hrčavu není Slezsko ale Těšínsko. Jazyk, který je zde běžně užívaný - ono "po našymu" není žádná zkomolenina polštiny, ale naprosto samostatný jazyk - viz odlišné výrazy na předměty v denním užívání - český kapesník je taktéž slezský kapesník, ale polsky chustka; česky ponožky - slezsky fusekle, polsky skarpetki atp.
Český historik Rudolf Žáček vyjádřil tuto dualitu slovy: „Vedle jazyka úředních dokumentů existoval v zemi i živý jazyk obyvatel, přiklánějící se spíše k polštině než k češtině, nemám nic co bych dodal.
Těšínsko je část Slezska, není v tom žádný rozpor, říká se i běžně Těšínské Slezsko, stačí si zadat do google
není to zkomolenina - souhlasím, to jsem nikdy netvrdil
fusekle - mají jasný německý původ
Máte tam chybu zhruba 8 tisíc, žádný 1792 obyvatel, ale 9 800.
Dle oficiálních stránek ČSÚ, poslal jsem vám i odkaz.
Je jasné, že neznáte živou historii, ale jen tu z odkazů a výkřiků.
Poslední větu popisujete zřejmě sám sebe, východní strana těšínska není nový pojem, byl použit i historiky na rozdíl od vaší "kolonizace|"
Ne, retrospektivní pohled 1869 - 2011; b) v krajích a městech s více než 10000 obyvateli v roce 2011; tam je informace 9800 obyvatel ( v ORP Třinec to bylo ve sčítání v roce 1869 dokonce 18 tisíc).
Tak se podívejte na wikipedii - také tam citují z Vámi uváděného lexikonu, ale je tam počet 1792, počet obyvatel v těchto letech je čirý nesmysl :)
Tedy nedokážete, v 80. letech 19. století měl Třinec okolo 9,5 tisíc obyvatel, nikoli zhruba 1500 ( Odkaz 1 ), pak je jasné, že se ti Češi někde ztratí.
Tento údajz českého statistického ůřadu je pro obce s rozříšenou působností, tedy pro celé okolí :)
Tedy nedokážete, v 80. letech 19. století měl Třinec okolo 9,5 tisíc obyvatel, nikoli zhruba 1500 ( Odkaz 1 ), pak je jasné, že se ti Češi někde ztratí.
Proč bych nedokázal - podle sčítání lidu z roku 1880 bylo v Třinci, tehdejší vesnici v rakouském Slezsku, 109 domů obývaných 1792 obyvateli, mezi nimiž byli: Češi – 259, Poláci – 829, Němci – 524, Židé – 248. PATRYN, Ludwig. Der Ergebnisse der Volkszählung vom 31. Dezember 1910 in Schlesien. [s.l.]: Im Verlage des schlesischen Landesausschusses Dostupné online
Jsem Slezan a mluvím slezsky.
Slezsky jazyk je při OSN uznan jako samostatný jazyk.
Má vlastní slovosled. Má spoustu vlastních slov. Je mi jasné, že se neznalému muže zdát jako polština. Znám paní, která mluví slezsky, ale polsky nerozumí. Je fakt, že to je vyjimka. Sám jsem se divil.
Nikdo na Těšínsku neřekne - tedy kromě Vás 🙂 - že mluví slezsky, všichnim řeknou, že mluví po naszymu
Takže v rakouské společnosti byli nakonec Němci a ne Rakušané?
A sám uvádíte v Třinci 259 Čechů v roce 1880 ( tedy sám dokážete najít i záznamy ze sčítání z roku 1870).
A já mluvím o zlomu právě v letech 1877 a 1878.
V oficiálním sčítání lidu se deklarovali jako Němci, nikoli Rakušané - dohledatelné ...
Naopak nedohledatelný je Váš myšlenkový konstrukt - že se poláci z ustronie přestěhovali do Třince za prací.
1) Místní Poláci v Třinci a potažmo ve východní straně Těšínska žili odjakživa
2) chodili do práce přes horu Czantrorii - ještě v druhé pol. 20. stol. to bylo pro některé z nich běžné
27
Sledujících
1
Sleduje
27
Sledujících
1
Sleduje
Je zvláštní, jak se autor rád pouští do témat, o kterých nemá ani ponětí. Do ústavu by měli uklidit vás autore. Bylo to stejné jako nyní, buď se s tím rodina poprat dokázala a nebo ne. Nějaký režim s tím skutečně neměl co dělat, mimo těch různých pomůcek, které to nyní opravdu ulehčují.
4 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Kromě urážek autora jse nepředložil žádný protiargument.
6 odpovědí