No muj nazor je stale stejny, jak ctu neco takoveho tak se mi hned vkrada na mysl jen to stejne. Rodice nehovori se svimi detmi, a nechavaji je vychovavat stryckem internetem, coz jak uz vime je cesta do pekel. To je jedna vec, druha je ta ze rodice stale nejsou v dostatecne mire hnani na zodpovednost za chovani svich deti. A tady ja vidim jako problem. Protoze pokud budu dostatecne se starat o deti a ne o to co pise kdejaky jouda na internetu, tak musi zakone techto vyhrocenych situaci ubyvat, nerikam ze nebudou, ale bude jich min.
Přátelé jeden fakt o rekuperaci!!!
Vzhledem k rozvodům a uzaujícímu prachu a jisté vlhkosti je to skvělá líheň pro bakterie.Nikdy ty rozvody nejste schopni vyčistit a dezinfikovat do takové míry,aby to nemělo jistý vliv na zdraví to je protě fakt.Ale ono vám to moc lidí neřekne do očí.U nás v rodině poměrně slušný nárůst alergií.
Bohužel.
Jsou rozvody vzduchu ktere jsuo antibakteralni a antistaticke. Vetsi mnozstvi prachu je vrozvodech na odtahu. Z koupelen, wc atd. Tady je to vetsinou do 1-3 metru delky. Vyndejte veltily a opatrne vycistete treba luxem:-). Pokud mete nadmerne spinave ipotrubi na privodu cerstveho vzduchu pak z 99% je nekde netesnost v potrubi pokud pravidelne menite filtry. Rounove jednou 1/4 roku papirove minimalne 1x rocne.
Pořídil jsem si rekuperační jednotku do novostavby samostatně stojícího domu na vesnici. Měl jsem projekt od "odborníka", realizace proběhla specializovanou firmou. Výsledek? Po pár letech používání jsem to vyhodnotil v mém případě jako vyhozené peníze. Proč? Rozvody jsou vedeny v neizolovaném podkroví (první chyba) a i když jsou samotné roury izolovány 30 mm silnou izolací, tak se v létě při vypnuté rekuperaci - standartně nastavený režim ji zapíná na 10 minut každou hodinu plus při zapnutí digestoře a zapnutí světla v koupelně a na WC - vzduch v rourách hezky prohřeje. To samé se děje v zimě opačným způsobem. Výsledný kladný tepelný efekt je zhruba srovnatelný se ztrátou potřebnou na napájení ventilátoru rekuperace. V systému je i zemní výměník, 40 m roury 2 m pod povrchem. Jeho kladný efekt je odhaduji tak prvních 5 minut od startu nasávání. Poté už je přenos tepla v zimě a chladu v létě prakticky zanedbatelný. Druhá chyba, zbytečnost. Ve vnitřním rozvodu je i možnost nasávání ohřátého vzduchu nad akumulačními kachlovými kamny a jeho rozvod do ostatních místností. I v tomto případě je efekt minimální - teplota nasávaného vzduchu je příliš nízká na ohřátí dalších místností Třetí chyba, mělo by to smysl v případě mnohem vyšší teploty nasávaného vzduchu. Cena rekuperace s instalací byla cca 300 tisíc. Takže jako nejefektivnější způsob větrání bych v mém případě viděl krátkodobý průvan. No, ale chybami se člověk učí. Je potřeba vše důkladně zvážit v každém individuálním případě.
Tady bych doporucil dve veci. Vetrat neustale na nizsi prutok. A pokud to jde tak vic zaizolovat rozvody i pred lety se doporucovalo cca 5o mm izolace. 20-30 mm izolace je dobre tak na izolovani potrubi pokud je vedeno v tepelne obalce domu a jednotka ma i chladit a topit.
Jj, jsem rád že jsem zvolil nilan s tepelným čerpadlem. Spotřeba na 120m2 v mrazu 7-9kw den, ještě teda podlahové odporové topení zhruba také 7-9 kW den a pod bytem máme restauraci. Cca 4 x za rok je potřeba vyměnit filtr a hřeje nám to i vodu v zabudovaném bojleru a v létě při ohřevu vody vzniká odpadní chladný vzduch, který prichlazuje bytovou jednotku. V létě není problém do bytu pouštět zhruba 8*C, přes noc a přes den to utáhne někde okolo 15*C. To ale neznamená že tam máme jako v lednici. Před pěti lety jsem platil 180k, nikdy bych už topení neřešil jinak.
Tady nekdo dela reklamu:-). Jen je lepsi napsat rovnou kolik platite za provoz rocne .
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
No co dodat, řidič pendolina nebude spát tři dny než se z toho oklepe. A rodina po zásluze dostane 10 tisíc pokuty. Je to evidentně nezodlovednost dospělých co chodi kudy nemaji. Naštěstí se nikomu nic nestalo.