V prosinci zmíněného roku byla inflace 4,3 procenta vy brepto.
Asi moc nerozumíte, jak funguje ekonomika co? Celé to inflační martýrium začalo právě o tom podzimu. Skokově se zdražil plyn i elektřina. To všechno se následně projevilo do cen, ale opožděně, protože smlouvy na energie jsou dělány na dlouhou dobu dopředu. I proto zkrachovalo Bohemia Energy, protože nebyli schopni za nasmlouvané ceny nakupovat plyn a elektřinu.
Dělám rozpočty pro příspěvkové organizace našeho města a byla to opravdu krize, protože z ceny za teplo 350 Kč/GJ to skočilo až na 800 Kč/GJ - ceny reagovaly okamžitě - dodavatel nakupuje teplo od firmy DEZA z koncernu Agrofert nakupuje plyn na burze. Tak tak to dokázaly sanovat ze svých rezervních fondů. A když se už v lednu a únoru zdálo, že se situace zklidní a ceny energií půjdou dolů, tak přišla válka. A taky inflace je záležitost trhu. Vláda má opravdu velmi omezené prostředky, jak ji krotit. Nejdůležitější organizací v boji proti vysoké inflaci je ČNB a tam si svého člověka, ještě před koncem svého mandátu, dosadil bývalý prezident Zeman.
Zlevňují k cenám z jakého data? Z roku 2021? To je stejné jako inflace meziroční 2,2 procenta ale k roku 2021 je to přes 30 procent.To je období vládnutí této vlády. To jen aby bylo jasno.
Celé zdražování začalo ještě za vlády vašeho guru Babiše. Bylo to na podzim 2021, kdy se skokově zvýšily ceny energií a zkrachovalo Bohemia Energy. V únoru 2022 pak začala válka na Ukrajině. S tím neměla současná vláda nic co dočinění. Naopak pomohla zkrotit tu šílenou inflaci, která tady zbyla po Babišovi a kvůli válce!
Né tolik dětí jsem neměla 🤣. Jen jsem žila v jiné době. V době kdy se v tomto věku do důchodu odcházelo. A babičky jako já mohly hlídat vnoučata aby se matky mohly vrátit brzy po mateřské do práce a nestrkat děti do jeslí. No všechno je jinak a já si svoje vnoučata ani neužiju protože než budu v důchodu už budou skoro dospělé. A tak nezbývá než se s tím srovnat.
Bohužel doba je někde jinde. Vyrůstal jsem taky v době, kdy jsme se sestřenicemi a bratranci jezdili přes prázdniny na týden nebo dva k příbuzným nebo k babičce a dědovi. Dnes jsou mateřské školy otevřeny celé léto, jsou tady příměstské tábory, prarodiče už taky nejsou tak ochotní hlídat vnoučata - často jsou mnohem aktivnější, než byli mí nebo vaši prarodiče - mí neměli ani řidičák, všude jezdili autobusem, vlakem, na kole či pěšky. Je ta doba velmi uspěchaná. Základní věc je, že se velmi prodloužila střední délka života a důchodců tím pádem přibývá velmi mnoho, ale bohužel porodnost velmi klesá - to však není jen záležitost naší republiky, ale celosvětový problém rozvinutých států. Celý průběžný důchodový systém závisí na tom, kolik se vybere na sociálním pojištění od ekonomicky činných obyvatel a jak se to přerozdělí mezi důchodce. Bohužel do všeho vstupují emoce, politika a populismus. Důchodová reforma je důležitá, ale velmi nepopulární. Osobně nevěřím, že by ji další vláda (pokud ji povede Babiš) zruší - současná vláda za ně udělala špinavou práci a oni z toho budou jen těžit.
To nic....já měla jít v 57 a jdu 64 a 8 měsíců . Nó a to taky ještě možná není definitivní 🤮😭
Chápu, ale současný systém nastavení průběžného důchodového systému je naprosto neudržitelný. Píšete, že jste měla jít v 57 letech. To předpokládám díky dětem. Ovšem toto snížení důchodového věku v závislosti na počtu dětí bylo zrušeno už relativně dlouho.
Vůbec nechápu, že tady někdo nadává na vládu nebo na to, že "jen" informují. Už vůbec nechápu to zlehčování celé situace. Já vím velmi dobře, co to jsou povodně. Byl jsem v roce 1997, společně s rodinou, zatopen v místní části Valašského Meziříčí - Juřinka. Na zahradě jsme měli 2 m vody a to samé i ve sklepě. Nikdo nás nevaroval. Nic jsme nevěděli. Najednou se začala zvedat voda v potoce, který teče před našim domem - je spojen s Bečvou - a během hodiny a půl jsme byli zatopeni. Tak tak jsme zachránili psa se štěňaty, slepice. Spousta majetku nám zůstala pod vodou. Kdybychom měli informace dříve, mohli jsme zachránit mnohem více majetku. Nakonec nás evakuovali na člunu a V3Sce. Tady ti rádoby odborníci a hateři by měli raději mlčet a připravovat se na možné povodně obrovského rozsahu. Pokud si pamatuji, tak v roce 1997 spadlo během 3 dni okolo 500 mm srážek. Tady ty předpovědi od toho nejsou daleko. Naštěstí se od roku 1997 změnilo mnohé a taky mnoho protipovodňových opatření bylo vybudováno.
jak říkám, nepouštěl jsem si zpětně opakování, ale na každém ze záběrů byl na modrém štítu s označením státu jiný název - na jednom jednoslovný a na druhém dvouslovný, tím jsem si jist stoprocentně, a i při francouzském pořadí (na T začíná Česko i Česká republika v obou případech stejně jako na C v angličtině!) by měl záběr být spíše ke konci (jak onen "oficiální" nakonec opravdu byl), nikoli v počáteční sekvenci prezentace států, kdy byl první krátký "neoficiální" střih zařazen mezi země, jejichž název začíná na C v angličtině. Ale to je koneckonců víceméně detail a jen drobný organizační kiks jakých se děje denně fůra, byli jsme tam nějakým nedopatřením prostě dvakrát v různé verzi, asi to nemá smysl donekonečna rozebírat, prostě stalo se, a hlavní je, aby naši z Paříže přivezli nějaké medaile, ne?
No někde jsem slyšel, že to byly záběry kameramanů České televize 🤔
No, nechci se hádat, zpětně jsem si to nepouštěl, ale první záběr na české olympioniky byl na loď, kterou sdíleli ještě s dalšími týmy (byli v takové nějaké divné mezeře jako bývají na těchto výletních plavidlech při vstupu do podpalubí, resp. na krytou palubu) a mávali jen malými vlaječkami bez hlavní vlajky. Ale tým byl regulérně označen tou oficiální modrou cedulí jako Czechia (tedy C), a v této písmenné sekvenci byl také mezi ostatními zařazen (byli tam, myslím s nimi ještě Chorvati (Croatia) nebo jiná země s C-čkovým názvem. Ovšem vše prošlo bez absolutního povšimnutí či vysvětlení komentátorů, navíc to byl tak krátký několikasekundový moment, že bych se nedivil, pokud jim to úplně uniklo, až nějakou dobu poté oznámili, že náš čas teprve přijde k závěru - a to se také stalo, jenomže to už český tým plul na samostatné lodi a s vlajkonošem třímajícím velkou státní vlajku (takže v prvním záběru asi těžko šlo o moment, když vyplouvali, ledaže by jim tam ostatní týmy a jejich označení na modrých tabulích nějak podivuhodně naskákaly cestou 🙂 a navíc s označením Česká republika - zřejmě stejně zázračně transformovaným z Czechie), a také v poněkud nelogickém zařazení v abecedním pořadí (byť plusminus odpovídajícím ke konci abecedy podle francouzského pojmenování), avšak stejně nepatřičně (mezi abecedně řazenými státy) pokud by se bralo pořadí striktně podle francouzské abecedy. Tak nevím... Ale přinejmenším se měli komentátoři, kteří nepochybně sledovali stejný přenos o nějaké, pokud možno logické, vysvětlení této nesrovnalosti viděné určitě spoustou českých diváků pokusit
To je hloupost. Jela loď Španělska a měli oficiální modrou ceduli psanou Spain, ale byli na začátku ne na konci. Podle francouzského Espagne! Takže my jsme měli na lodi Czechia, ale jeli jsme jako jedni z posledních. Udělali v tom pořadatelé poněkud zmatek. Měli rovnou psát cedule se jmény zemí ve francouzštině a bylo by to jasné hned.
To že "POUZE V HOTOVOSTI" mají napsané malé kiosky či stánky mě tak neštve, ale stalo se mi, že jsem se s kamarády stavil na pivo na Václaváku, přímo pod orloj a číšník na nás při placení vyrukoval s tím, že upřednostňují platbu v hotovosti!!! Tak to jsem fakt nečekal. Hotovost už skoro nenosím. Max pár stovek nebo drobné. Jen když vím, že někam jedu, kde hotovost neberou (např. jako vloni na Lipno), tak jsem se dostatečně zásobil hotovostí. Už i v naší vesnické hospodě berou karty, protože pochopili, že svět je už jinde.
Na cigaretách tehdy byla přirážka asi 5% - stát na jedné straně podporoval volné podnikání, na druhé straně nutil hospodské dotovat cigarety lidem, protože když cigarety nakoupili, tak se z platby za ně odváděla daň, která byla vyšší než těch 5%. Vy byste na to přistoupil?
Nikdo cigarety nedotoval. Vzpomínám si jak jsem v normálním novinovém stánku kupoval cigarety za 30 Kč a ty samé stály ve vedlejší hospodě 45 Kč. Šlo tehdy o regulaci cen cigaret. Tak stály všude stejně. Hospody je přestaly prodávat, protože už na nich tak nerýžovaly a měly v nich velké peníze v zásobách. Na cigaretách se dalo dobře vydělat i potom. Obchodníci platí dodneška z cigaret jen DPH a pak daň z příjmu. Nakoupí krabičku za 120 a prodávají za 127.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
A že se ten rudý nok neozval, když do Ruska dorazily tisíce severokorejských vojáků? Tomu já říkám eskalace.