Většina doktorů jsou pitomci. Ano, jsou statisticky o něco chytřejší, než je průměr. Ale rozhodně to nejsou žádní géniové, žádní dříči a už vůbec než lidumilové. Asi chodíte většina k jiným doktorům, když je tak adorujete. Na schopného doktora, se kterým je navíc normální řeč, narazím v jednom případě z dvaceti.
Doktor by měl mít plat navázaný na platy v ekonomice. Není možné, aby si ve slabší ekonomice doktoři mysleli na platy, jako mají jejich kolegové ve Německu, ale přitom ostatní profese braly české platy.
Výborně. Uhlí špatně, dřevo špatně. Plyn drahý a elektřina ještě dražší. U nás na vesnici to bylo vcelku dobré. Většina lidí topila plynem nebo suchým dřevem. Stav z 90. a dříve, byl na hony daleko. Vloni se to ale otočilo. Lidi začali více topit vším možným, vlhkým dřevem, paletami, uhlím ve starých, nepoužívaných, kotlech, někteří i odpadem. Nelze se tomu vůbec divit, sám mám nezateplený starý dům a kdybych nemohl topit v krbových kamnech, tak to prostě neutáhneme, ne po pádu BE, následném DPI a poté násobně dražší smlouvou pod ČEZ. Mrzí mě že se zde často nedá větrat. Ale zlobit se na nikoho nemohu. Aspoň, že jsem ztratil čich po covidu. 🙂
Teď by to ještě chtělo vědět, kolik je skutečná míra inflace, ne ten blábol, který nám předkládají, ale hezky započítat plně nemovitosti, když už ne další investiční aktiva. Reálná inflace 20%, to už je hezký fičák.
A nechat si něco radit od toho šaška Vávry, good luck. Ten o co se otřel, to je průser.
To teda zase objevili Ameriku. Celé je to jedna velká demagogie. Vědci jsou placení za to, aby potvrzovali globální oteplování zaviněné člověkem. Nedovolí si říct nic jiného, protože by přišli o granty a pověst. Je to přesně v duchu kam vítr, tam plášť. Přitom se používají nejrůznější manipulativní metody překrucování reality a hlavně historie. Antarktida byla zeleným kontinentem. Grónsko má ještě z nedávné historie, od Vikingů, název Greenland, zelená země. Permafrost je pozůstatek doby ledové a po drtivou většinu historie vůbec zmrzlý nebyl. Teploty se na planetě Zemi zvyšují, ano, ale je to zcela přirozený proces, teprve se vrací k průměru a bude to trvat tisíce let. Místo, abychom bojovali proti přírodě, bychom se měli přizpůsobovat měnícímu se prostředí.
Bohužel je dost lidí zeleným náboženstvím doslova vymyto. Mladým to tlačí do hlav už od první třídy. Ono to jednou skončí, jako všechny zcestné ideologie, ale do té doby se budeme vůči nastupující Asii minimálně ekonomicky střílet do nohy a poškozovat vlastní obyvatelstvo inflací a energetickou chudobou. Vždyť by nás vůdci nové ideologie nejraději viděli žít v jeskyních...
Tady to nikdo nebudete chtít slyšet. Ale tento článek je snad první v mainstem médiích, který popisuje situaci tak, jak se stala, děje a nejspíš bude dít. Vyšší úroky potřebujeme jako sůl, jinak nás sežere inflace za živa. Špatně je jen to, že ČNB hasí svoje vlastní chyby. Aspoň může, narozdíl od ECB a FED.
Místo vymýšlení složitých konstrukcí o tom, co inflaci vyvolává a co ne, tak se stačí podívat na růst peněžní zásoby. Dá se říct, že ve všech vyspělých zemích vzrostla o 20 - 35 % během jednoho až dvou let. Což je bezprecedentní číslo. A to je na nejnižší úrovni také důvod všeobecné inflace. Dalším důvodem je, že se k těmto penězům dostala široká masa lidí, lidé na podporách, živnostníci přes xx programů, podpory firem. Proto je tu odlišnost od stavu po finanční krizi. Tehdy nejen, že se k penězům dostali spíše movitější lidé, kteří nové peníze investovali do nemovitostí, dluhopisů, akcií, ale také objemy tisknutí peněz nebyly tak velké. Nyní se k novým penězům dostalo více lidí a proto je inflace mnohem více vidět na všem, nejen v investičních aktivech.
Tak jako tak, skutečným viníkem jsou centrální banky a vlády(CB už dávno nejsou nezávislé). A to minimálně svoji politikou od roku 2008. Jsem toho názoru, že krize jsou očistným procesem v ekonomice, které z kabátu vypráší blechy. Krize se měla nechat proběhnout tak, jako mnoho před ní. Místo toho se vytvořila situace inflační bouře.
Ještě můžeme být rádi za ČNB, která, i když má máslo na hlavě, má odvahu šlápnout na brzdu a hlavně má prostor a možnost si to vůbec dovolit. To taková ECB nemůže a FED jen velmi omezeně. Uvidíme, jak dlouho ČNB dokáže odolávat veřejnému a politickému tlaku, tlakům, které preferují krátkodobé zisky a výhody nad dlouhodobou strategií a udržitelností. GL
I kdyby neměli, reálná úroková míra je stále záporná a tedy se hypotéky vyplatí, stejně jako nízko úročené dluhy obecně. Pořád máme extrémně uvolněnou měnovou politiku. Teprve sazby kolem 6% by se mohly blížit neutrální míře. Pořád je prostor pro bezpečné zvyšování a buďme rádi, že se tak děje. Eurozóna je na nejlepší cestě k tureckému hospodářství...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
FIO je jediná banka, kde se obyčejný člověk nemusí bát, že bude lustrovaný jako nějaký kriminálník, aniž by to bylo založeno na něčem, co skutečně udělal. Všude jinde už panuje presumpce viny a leckde omezují, co můžete a nemůžete dělat se svými penězi. Doufám, že pokuta na přístupu FIO nic nezmění!
3 odpovědi