Souhlasím s těmi diskutéry, kteří se obávají o psychické zdraví pana premiéra. Jeho výroky už nejsou o sebevědomí, ale o naprosté ztrátě soudnosti a zdravého uvažování čili rozumu. V Bohnicích by ho mohli vrátit do reality.
A co jeho kolegové ve vládě? Ti to nevidí, neslyší a neznají reakce občanů, nebo s ním z obavy o svá teplá místečka u kormidla (chtělo se mi napsat u koryta) mlčky souhlasí? Dělají tak nejen premiérovi, ale celé republice medvědí službu.
Připomíná mi to dobu před rokem 1989. Tehdy taky většina národa sice s ledasčím nesouhlasila, ale taky jsme mlčeli a jeli dál ve stylu cyklisty - sklonit hlavu, ohnout hřbet a šlapat do pedálů.
Já jsem sice necinkala, ale ne z přesvědčení jako spíš z obavy z té ohromné euforie, jakou jsme už jednou prožívali, a to od jara 1968 a do srpna 68 a pak zažili o to citelnější zklamání. A ať někdo cinkal klíčemi na náměstí, nebo s nadějí jen sledoval to dění vyvolané 17.listopadem 89 u rádia, televize, v tisku a uvěřil, dnes je nám to všem stejně platné. Tedy pokud žijeme tady a zůstali jsme dál těmi stejnými a obyčejnými lidmi, zklamanými z politického, morálního, společenského a ekonomického vývoje v naší republice.
U nás zcela normální jev - neměří se všem stejně. Tedy ani v tomto konkrétním případě žádná změna. Myslím, že už samotný návrh je spíš ke škodě a v neprospěch současného prezidenta, než naopak. A na reakci občanské veřejnosti se může "těšit" jak autor návrhu, tak ten, kvůli němuž se zrodil. Myslím, že lidi vyjádří dost zřetelně svůj nesouhlas. Za sebe říkám jednoznačně NE!
Totéž se mi stalo před lety u výtahu v paneláku, ale stačila jsem výtah takřka hned zastavit tlačítkem STOP, tzn. dřív, než se navíjecí vodítko stačilo odmotat. Od té doby jsem při používání výtahu ve střehu, aby můj pes byl pořád u mne. Ve výtahu v našem domě tlačítko STOP VŮBEC NENÍ, tak si neumím představit, jak bych pohybující se kabinu zastavila.
Bože co to tady zase rozebíráte!
Tak neříkejme česky domovník a domovnice, ale hezky cize "domovní operátor". A budeme už spokojeni?
Jste vtipálek. Připomíná mi to označení "operátorka podlahové kosmetiky" pro profesi uklízečky. Jistě i pro tzv. "hajzlbábu" (omlouvám se, nejde o nadávku, ale o běžně vžitý název) by se něco podobného dalo vymyslet.
Vydržela jsem silou vůle do konce 1. dílu, ale bylo to zklamání na celé čáře. Ani můj oblíbený herec Miroslav Donutil to nezachránil. Příští neděli si najdu v programové nabídce jiných stanic zajímavější program (např. na ARTu), nebo nechám telku odpočívat. Naštěstí její sledování nemám povinné. Souhlasím s většinou diskutujících, nikoli s odborným názorem v úvodu recenze.
Jenže najaté firmě se platí mnohem víc, než kolik by se zaplatilo domovnici, kvalita úklidu firmou je diskutabilní a není to vždycky na jedničku. Pracovnice úklidové firmy jsou pro nájemníky anonymní, střídají se atd. O slušném pozdravení ze strany uklízeček si můžeme nechat zdát. O utření prachu z madla zábradlí je musíme požádat až poprosit (zdůrazňuji že slušně) a máte někdy vidět ty jejich "ksichty".
O výtah se stará odborná firma a ani tenkrát to nedělal domovník nebo domovní důvěrník. Stejně jako o další odborné činnosti týkající se např. rozvodů elektrického vedení, plynu, vody a i té odpadní a rovněž o vyvážení "popelnic". Domovníci ale zajišťovali, že kolem popelnic byl pořádek. Ty byly na dvorech a ne před domy na ulici (např. na hlavní městské třídě), kde je kolem nich často nehorázný nepořádek. Když bylo venku mokro, blátivo či sníh, domovnice vytřela chodby, schody a výtah častěji než jednou za týden. Nemá cenu pokračovat a polemizovat, zkušenosti mluví ve prospěch domovnictví.
Jsem z generace, která pamatuje, že v každém domě byl domovnický byt a v něm bydleli domovníci. Žena - domovnice většinou nechodila do zaměstnání, ale starala se o čistotu a pořádek v domě a jeho nejbližším okolí, mnohdy však taky o život nájemníků. Odtud ta nálepka "drbna či klepna". A navíc podle potřeby a své povahy "vychovávala" čili pérovala děti. Její manžel měl zaměstnání a vedle toho se staral o běžnou drobnou údržbu (např, výměnu prasklé žárovky, namazání vrzajících dveří ve společných prostorách), popř, v domě s ústředním vytápěním - kotelnou v suterénu - plnil úlohu topiče.
Dnes by domovnická funkce třeba jako vedlejšák byla většinou pro dům přínosem.
Když se domovnictví zrušilo, nájemníci převzali dům do tzv. socialistické péče a zvolili si domovní výbor v čele s důvěrníkem. To byl konec pořádku v domě, pravidelně umytých schodů a chodeb, vznikaly spory mezi sousedy, kdo jak uklízí, žárovku obvykle musel vyměnit domovní důvěrník a tak bych mohla pokračovat.
Jsem pro znovuzavedení domovníků jako profese. Ovšem významnou roli hrají peníze - kdo je bude platit a jaká bude mzda a bude-li vůbec o domovnictví zájem.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Tady je možné úplně všechno, tedy i takový soud nebo soudce či soudci. Vypadá to, že ten, kdo vydal takové rozhodnutí, studoval asi v Plzni. Za co berou soudci své nadstandardní platy? To nemají a nemusí nést za svá soudní rozhodnutí odpovědnost? Ještěže někdo soudný zasáhl!