Upřímně, chvíli to trvalo, ale přesvědčila jsem babičku aby nakupovala na rohlíku. Zavoláme si, řekne co by chtěla, když jsme u ní, ukážu jí akce, vybere. Přijde kurýr, vynese jí to až do bytu, v klidu si to uklidí, a je po problému. Už pro ni totiž začíná být problém pracovat s kartou, občas zapomene PIN, občas najednou zmatkuje. Takhle zase začala jíst věci, které na ní byly těžké a nechtěla je nosit a my jsme nebyli schopni rozklíčovat, co by přesně chtěla. Naprostá pohoda, moji rodiče pak už umí s internetem, takže tam to bude ještě snažší.
No berte to z té lepší stránky. Je nedostatek pediatrů, učitelů apod, ale děti přestaly vznikat, takže možná pediatři budou stačit. Je nedostatek míst ve školkách, základních školách a středních školách ve velkých městech. Za 3 roky už míst bude aspoň ve školkách dostatek. Konečně bude čas na děti individuálně, když jich ve třídě nebude 30, ale 15 a méně. Konečně by mohlo začít fungovat, aby školky braly děti i od 2 let a ne až od září roku, kdy dovršily 3 roky.
Prostě je potřeba použití mozku na obou stranách. Upřímně, když jsem cyklista a vidím matku s kočárkem, zpomalím a v klidu objedu. Když jsem matka s kočárkem a tím pádem na MD/RD, vyrazím na cyklostezku v nějaký méně exponovaný čas. Viděla jsem magora, co málem najel do Mateřské školky, protože šli přes přechod přes cyklostezku, viděla jsem magora matku, kterou nešlo na cyklostezce objet, protože měla batole, dítě v kočáru a psa na vodítku a vydala se za sobotního dopoledne v té největší vřavě na tu nerušnější část stezky co tady je.
Dokud na učebních oborech, bude taková atmosféra jako je, nikdo se tam hrnout nebude. Další věc je, obkladačem se přeci nemusím učit 3 roky, neříkejte měl, že za 1 školní rok, by to nešlo zvládnout a zbytek by byl všeobecný, aby i ten obkladač mě nějaké povědomí o podnikání o účetnictví apod. A to je další problém, dneska skoro nejde být řemeslník a přitom zaměstnanec a když je vám 18. vylezete z účňáku, těžko začnete jen tak podnikat, to není jen tak.
Přijde mě úplně mimo, že za bydlení platí 23 tisíc a přitom to není jejich...Tohle nikdy nepochopím, raději začnu v 2+kk, ale ve svém, protože hypotéka se roky bude snižovat, ale nájem jenom zvyšovat. Zbytek nákladů je asi normální. Upřímně 60 tisíc pro 4 člennou rodinu není nějak málo, ale ani nijak extra moc.
Tak hlavní problém je, že paní už v období zdraví a mládí, si nezajistila bydlení, neměla žádné pojištění ani spoření a jela z nuly do nuly i s partnerem. Podle článku, toto naučila i svou dceru, která je sice mladá, ale evidentně je na tom stejně mizerně. Takže celý problém je finanční negramotnost, takže paní může být ráda, že žije kde žije. A dostane kromě důchodu i doplatek na bydlení, který ji zajistí bydlet sama ve 2+1 v nájmu. Možnosti jednoduchého přivýdělku je třeba jít sedět k volbám, volby jsou každý rok, někdy i dvoje. Dostane stravenku a ještě odměnu za sezení v komisi. Ale paní kromě finanční gramotnosti chybí i představivost, hledání příležitostí a možností. Asi nebude kamarád ani moc s technologiemi a tak si tak vesele živoří. Třeba zdravotní pojišťovny nabízí různé plavání a cvičení zdarma, jsou zdarma různá divadelní představení a výstavy pro seniory. V každém městečku je klub dříve narozených, kde se dá zajít na kávu a popovídání, mají různé přednášky, tvoření, cvičení paměti apod.
Přesně je to past, ideál by byl někde kolem 2 let a pak garantovaný zkrácený úvazek, pokud o něj matka má zájem. Taky dostatečná kapacita školek(jesliček), kam dítko dát, když jste v práci. Pak by se matky mohly vrátit do práce v klidu. Taky nástup do školek v průběhu roku, kdy dítě dosáhne požadovaného věku. Co je to za bordel, že dítě může nastoupit jen v září. Co když jsou mu 3 roky třeba v dubnu. Takže v září předchozího roku vás nevezmou, protože je moc malé a po dovršení 3 let, musíte čekat ještě 4-5 měsíců, než vám možná umožní nástup. A přitom nově je rodičovská jen do 3 let věku. Problém je to hlavně pro dělnické a méně kvalifikované profese, které mají problém často poplatit normální školku(přibližně 20 tisíc za školní rok) a platit tedy třeba 8 tisíc měsíčně je nereálné. Matky pak zůstanou raději na ÚP nebo sociálních dávkách a roztáčí se nám tady kolotoč, toho co nechceme.
Tak moment, problém není ani tak v té rodičovské, jako v nedostatku jeslí, školek, škol.Dostupmého bydlení. Pracovních pozic, které korespondují s otevíračkou školky, aby matka dítě stihla přivést i vyzvednout. A protože hodně lidí hledí na matky skrz prsty, hodně lidí se rozhodlo děti nemít. Systém 3 až 4 roky ženu doma držet skoro násilím, protože nemůže dítě nikam dát neseženete práci, neuplatí nájem je pro stát špatně. Spousta žen je doma pak třeba 8 let a zapojit je zpátky do procesu se skoro nemožné.
No jako matka, která zažila problém s obrázky ve školce, to vlastně chápu:)). Jakkoliv to zní bizarně, tak syn dostal ve školce růžovou kytičku, v té době měl období policie a hasičů a kluci vedle měli jeden policejní a druhý hasičské auto a on mezi nimi s kytičkou....No byly mu necelé 3 roky a nakonec jsme skříňku museli vyměnit s jinou maminkou, jejíchž holčička zase dostala autíčko a nechtěla ho. A bylo to pár perných dnů, kdy učitelky řekli, že s tím nejde nic dělat a v šatně každé ráno několik řvoucích dětí, že ten obrázek nechtějí. Ale pravda je, že jde asi o barvy. V druhé školce kam chodil syn, byla barva všech znaků stejná a žádné scény si nepamatuju. Jen podle barvy třídy jsou obrázky třeba na zeleném pozadí. A dostatečně neutrální, aby si nikdo nezáviděl, prostě větrník, panáček, hříbeček apod. Nejsou tam hustá auta, nebo barevní jednorožci. Pak když kluk dostane růžového jednorožce a holka policejní vrtulník, může dojít k problémům.
Prostě to chce rozum do hrsti a dítě respektovat, ale i sám chtít po dítěti, aby respektovalo potřeby druhých. Dítěti je potřeba se věnovat, ukazovat mu možnosti a svět, ale zároveň je potřeba ho naučit v tom světě žít. Že i dospělý občas nemohou všechno koupit, vždy dělat co by dítě rádo apod. A pomaličku to nasměrovat, aby se všem dobře společně žilo a nebyl to boj o život.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Bohužel je to takovéto odezdi ke zdi. Zatím co, tady dítě pčíkne a týden skoro nesmí do školky. Moje zkušenost z USA je, že s angínou jak hrom, dostanete antibiotika a druhý den šupajdá do školy, žádný vylehávání. Ani jeden z těchto přístupů prostě není zdravý. Ale nějak ve světe nenacházím nějaký ten rozumný střed. Takže to dělám podobně jako autorka, prostě když je dítěti blbě, je v posteli, když je mu líp, chodíme i na klidnou procházku a když má jenom rýmu, vůbec to neřeším prostě děláme vše jako normálně.
1 odpověď