Vrátil jsem se ze Švýcarska. V místním coopu měli půl kila kávy espresso arabica-robusta firemní značka vyrobeno ve Švýcarsku za 3,50 švýcarského franku, což je při hodně špatném kurzu 95 Kč. A pak prý je ve Švýcarsku draho. Oni mají na potraviny DPH 8,1 %.
3,50 franku je ve Švýcarsku cena levného jednoho kopečku zmrzliny, levná káva na stánku 2,50 franku.
Všechno fungovalo, i loňské povodně to staré koryto utáhlo, ale v Praze mají náplavku, tak ji Brno musí mít také. Nesmysl, i když zelená teroristka pí Drápalová mi tady už jednou vysvětlovala, jak to bude úžasné. Kdysi jsem studoval meliorace tak vidím na první pohled, že tam prostě není, kam by se ta voda rozlila.
Polsko a Lucembursko mají minimální možné daně na tabák, které mohou být v EU. A funguje jim to. Dřív si u nás Němec z pohraničí natankoval a koupil karton cigaret. Dneska se mu už vyplatí jen natankovat, ale cigarety a tabák s přemrštěnými daněmi si můžeme narvat do špic a ještě naši lidé z pohraničí kouří polské cigarety. To pan Stanjura z Opavy nevidí? Kolik lidí si v Opavě kupuje cigarety a kolik jich zajede do Polska? Legálně se dá vézt na osobu 800 ks cigaret nebo kilo tabáku s kolky ze zemí EU.
Za první republiky jsme byli před Číňany. Na Letnou v Praze vedly pohyblivé schody, to čumíte? Prostě od roku 1918 do roku 1960 u nás byla vyšší životní úroveň než v Rakousku. STAČILO?
Pohyblivé schodištěPraha 7 - Letná - fotografie pohyblivého schodiště na Letnou
Později, v letech 1926 – 1935 jezdilo na trase bývalé lanové dráhy kryté, pohyblivé schodiště. A jak takové jezdící schody vypadaly? Na ohebný pás byly připevněny dřevěné stupně. Pás se ovíjel kolem dvou válců, které byly umístěny na opačných stranách dráhy. Schody na Letnou nechal vybudovat soukromý majitel, který je i provozoval. Jízdné činilo padesát haléřů. Schody se pohybovaly rychlostí chůze. Pokud si schody budete chtít prohlédnout, můžete je spatřit ve filmu Muži v ofsajdu.
Bylo to tak, dokonce se v Brně říkalo, že městský výbor KSČ má připravený plán, jak odstranit všechny televizní antény, nasměrované na Vídeň. A já jsem se naučil německy, protože jsem té vídeňské televizi chtěl rozumět, pro mé rodiče to problém nebyl, celou válku chodili do školy a německy se tehdy naučili. Svobodná Evropa byla v Brně rušena až do toho konce rušiček v roce 1988, ale na chalupě se dala dobře poslouchat, ostatní stanice rušeny nebyly. Takže sovětský radiobudík Signál mě v 6.00 vzbudil Hlasem Ameriky, v 6.15 jsem k snídani přeladil na BBC a jak v 6.30 skončilo vysílání jsem šel do práce, kde se při ranní kávě probralo, co bylo večer ve vídeňských zprávách v televizi. Naše televizní noviny jsem vůbec neznal, ty byly ve stejnou dobu, na ty jsem se povinně díval jen na vojně. A jelikož jsem byl v Sokolově, kde se dala chytat západoněmecká televize, všechny televizory v kasárnách musely mít zapečetěná dvířka od ladění předvoleb, aby si vojáci nemohli naladit nepřátelské vysílání.
Vždycky byl v pátek půst, ale komunisti se snažili vymýtit všechno církevní, tak půst v pátek zrušili. Ale maso nebyli schopni vyrobit, takže místo pátečního půstu se zavedly bezmasé čtvrtky. To byla jedna ideologie a dneska se nás ekoteroristi snaží přesvědčit, že tím zachráníme planetu. Jen nevím, jestli v pátek jsou povoleni cvrčci nebo ne. Když byl půst, tak bylo povoleno maso živočichů, kteří žijí ve vodě a nemusely to být jen ryby, ale klidně třeba kachna nebo bobr.
Před Vánoci jsem musel vždycky dovézt z NDR čočku - v naše široká rodina se na Štědrý den sešla a každý musel donést čočkovou polévku a vánočku. A čočka prostě u nás k dostání nebyla, stejně jako byl problém koupit hrozinky do vánočky. Toto zboží bylo přísně zakázáno vyvážet z NDR, takže ještě adrenalin na hranicích, aby to náhodou dederonský celník neobjevil a nezabavil. A ještě taky kakao se u nás prodávalo podivným způsobem, že jeden den řekli soudruhům na schůzi, že zítra se bude prodávat kakao, na osobu si člověk mohl koupit jeden balíček a vždycky se jich pak doma sešlo několik, protože každý, kdo se k němu dostal ho samozřejmě koupil. V NDR bylo kakao úplně běžně - značka Rotstern - Rudá hvězda, ale dodnes podle návodu na něm dělám čokoládovou polevu a je bezkonkurenčně tmavá a lesklá. Soudruzi STAČILO??? V takovém ráji jsme žili.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Matka mě (řeknu tě) naučila mnemotechnickou pomůcku, nad kterou češtinářka šílela (protože by neměla co učit - jakési pády a podobně) Když můžu říct ti - píše se mi, tě - mě, tebe - mne, tobě - mně a je to. Ale pak by opravdu všichni v páté třídě všichni uměli psát a na druhém stupni se za první republiky učila jen literatura. Pokud se blbne hlava s nějakými pády, tak se až do maturity v každé hodině češtiny musí dělat větné rozbory, přitom je to k ničemu.
3 odpovědi