Ono když ze všech stran slyšíte, jak máte být zodpovědný a šetřit si na důchod a to nejlépe už od 20-30 let, tak se pak nemůžou divit, že šetříte a odkládáte se peníze....no na ten důchod. Navíc se přemýšlí o zavedení školného na vysokých, o zavedení plateb navíc ve zdravotnictví...o zubařích ani nemluvím. Kdo je zodpovědný, šetří, nemůžeme se spoléhat na to, že se o nás stát postará.
Za mě by stát měl vyřešit 2 základní problémy:
Když je "bezpečí dítěte na prvním místě", jak chcete řešit situace, kdy se nevychované dítě rozhání na mého psa na vodítku a maminka je ledově klidná, protože "chlapeček má přeci ADHD"??? Anebo když mi maminka oznámí, že "jí nevadí, že její dítě bez optání sahá na mého psa"? Milá maminko, mně to rozhodně vadí! Ne vážení, Vy máte dítě a já mám psa. Nikdo nemá navrch a je to o VZÁJEMNÉ slušnosti (vzájemná slušnost je bohužel něco, co se nám z našeho každodenního bytí postupně vytrácí 🙁 Nemusí se Vám to líbit, ale Vaše dítě není mojí prioritou. A téma důchodů bych zde vůbec neotevírala...
To se pletete, dítě jakožto lidská bytost má navrch a jeho bezpečí především. Ano, pokud budete mít psa na vodítku, budete varovat dítě a rodiče, že pes kouše a oni neposlechnou, tak si za pokousani můžou sami. Pokud dle dítě pokouse pes bez vodítka, tak psa utratit, majiteli napálit pokutu do statisíců až milionů a zákaz chovu zvířat navrch.
Doposud naseho psa obtezuji nevychovane deti. Ma dite pravo sahat na ciziho psa?? Ma vubec nekdo pravo bez dovoleni sahat na naseho psa, ktery to vubec nema rád???
Na procházkách se psem babičky jsem vždycky dítěti rázně řekla, že kouše...a koukal...a nikdy se mi nestalo, že by se dítě ke psovi přiblížilo a rodiče taky vždy rychle přiběhli a dite odvedli. No problem
Mám to naopak, s tchýní si rozumíme, snaží se i pomoct, my pak pomáháme jí. Je jí 60 chodí do práce, a je sama, takže jí manžel jako jedináček musí hodně pomáhat, jakmile si vyjede někam na výlet, tak krmíme slepice, zaléváme zahradu, krmíme psa, ona nám občas pomůže hlídáním, necítí se tedy na hlídání 6 měsíčního kluka, ale 3 letou dceru zvládá a má s ní hezký vztah. Moje máma chodí v 50 do práce, úklid doma. jednou za 14 dní se zastaví na kafe kouknout na vnoučata a asi 4-6 ročně si vezme starší dceru na půl dne. Po císaři jsem si musela poradit sama, při covidu 40 stupnu horečky a 2 děti do 3 let a taky bez pomoci. Kdyby alespon ale sama nic nechtěla, to je ale samé, že potřebuje nakoupit, jestli bych jí něco nedovezla, jsem přece na mateřský dovolený, takže mám čas. Paní koučka ze článku má pravdu, babičky nemají povinnost hlídat, ale bez pomoci je to občas těžké a hlavně by mě zajímalo, zda je to i naopak, co když děti nepomáhají ve stáří svým rodičům?? Přiznám se, že mi přijde nefér, že v pubertě jsem mámě furt hlídala o 15 let mladší ségru + každý den žehlení, úklid. Ted když bych potřebovala pomoct, tak mám smůlu, ale už ted a hlavně za pár let abych zase pomáhala rodičům ve stáří. V rodině by mělo být normální, že jednou pomůže jeden, podruhé zase druhý. podle toho, jak je potřeba.
souhlasím s autorkou, můj bratr nastoupil na učnák, měl z něj být instalatér. Byl trojkař, ale je takový pohodář, učit se mu nechce, navíc už ted tráví se strýcem zedníkem víkendy po stavbách, baví ho to a právě proto šel i na tento obor, že by do budoucna rozšířili podnikání. Jenže na škole narazil, on slušnák a přesně jak se píše v článku, většina třídy flákači z asociálních rodin, co ho začali i s jeho kamarádem (taky slušnějším) šikanovat. Pak tam svoje dítě pošlete. Nakonec brácha udělat na jaře přijímačky na střední školu, sice má 4 od zhora dolů, ale snaží se, na učnák už ho nikdo nedostane. Ne proto, že by nechtěl makat, at vyjde učnák nebo střední školu, tak chce dělat po stavbách. Strýc mu domluvil praxi u známého instalatéra, ten je nadšený, že si ho zaškolí sám, stejně prý z když mu tam přijde někdo z učnáku, tak nic neumí a ještě jak píšu, většinou jsou to asociálové, co jsou schopni šéfovi ukrást mobil a druhý den se neukázat. A zaučit ho mu bude prý trvat tak rok, max. 2, tak na co se trápit na učnáku s deb......
Hurá, jsem z Jihočeského kraje, kde je dostupnost zdravotnické péče hrozivá. Zubní pohotovost končí v 10 večer, čekáte tam 5 a více hodin, pokud Vám tedy neřeknou, že musíte přijít zítra, že už vás nevezmou. I při podezření na vážné onemocnění mají doktoři problém objednat Vás na magnetickou rezonanci, jako kdyby to platili ze svého, neříkám hypochondři, co by chtěli chodit na MR každý měsíc, ale když člověk platí zdravotní pojištění a kromě pár chřipek chodí k doktorům jen na preventivky, tak by s tím neměl být takový problém. Kamarádova máma se nedohádala na magnetickou rezonanci, 2 roky ji tam doktor nechtěl poslat, po 2 letech přišla diagnoza rakovina ve 4 stadiu, zemřela za 2 měsíce. Můj děda byl po operaci kýly zmatený a utíkal z oddělení až si natrhl stehy, tak ho přivázali, což by člověk i pochopil, ale jaksi ho zapomněli odvázat celý den, takže se nemohl ani napít a najíst, když to zjistila teta, tak se na ni ještě sestry utrhly, co si myslí, že nemají čas ho odvazovat na jídlo, pak zase přivazovat a ještě mu tam chodit dávat pít....tak si teta vzala v práci v neplacené volno a seděla celé dny u dědy....Byla jsem svědkem i hovoru lékařů o člověku s krvácením do mozku, zavolali do čb nemocnice, jestli ho tam mají převést, prý mají plno, tak at počkají do rána, jak se stav bude vyvíjet...takhle tam přijel i známý, čekalo se nakonec 5 dní, jestli to samo nepřestane, do čb ho nepřevezli až umřel.
Jasně, v ČR jsou stovky nevyužitých objektů, které by stačilo zrekonstruovat...ale to ne, levnější je stavba na zeleném poli a jestli jde o kvalitní zeminu developery nezajímá....a i kdyby to někoho zajímalo, tak se šoupne pár kaček do kapsy tam a onam a povolení bude i kdyby se mělo stavět v 1. zoně národního parku. Vše zničit, rozkrást, zdevastovat, nic jiného vláda neumí a to ani Fialovo, ani Babišovo, Sobotkovo, Nečasovo, atd.....
Hnus, hnus, hnus. Z tohohle státu se mi chce fakt brečet. Chudáci lidi, kteří takovou tragédii zažijí a stát jim ještě přidá na bedra další ránu,....Stát ušetří pakatel, hlavně že mají sami dotované mobily, oblečení, auto i obědy a kdyby tohle zredukovali, tak se ušetří víc jak 1-2 miliony. Chce se mi fakt brečet.chtělo by to, aby se tito lidé bránili, šli klidně i k soudu, tohle by na 100% vyhráli. Jenže na tohle stát spoléhá, že se tihle lidé bránit nebudou, protože to otvírá staré rány a tak holt budou o rok déle....Hnus, hnus, hnus. Styďte se, páni politici.
*pracovat
a jaké bude mít uplatnění na trhu práce, když v něm cca 20 let nebude? Už dnes maminky, které se vrací do práce po 5 - 6 letech po dvou dětech přiznávají, že jim v původní práci ujel vlak.
Samozřejmě záleží jaké má paní vzdělání, co dělala před dětmi a hlavně jestli se tomu bude chtít věnovat i později. Spousta maminek si na mateřské uvědomí, že do bývalé práce nastoupit nechtějí a začnou něco jiného. Například známá strávila 5 let na VŠ, aby se stala učitelkou a teď jde navrhovat interiéry, baví jí to. Pokud by tedy paní chtěla jít znovu na např. projektantku staveb nebo právníka, tak už jí vlak dávno ujel. Ale v obchodě za kasu jí vezmou i po 20 letech doma a peníze tam nemají špatné....
Překvapuje mě, kolik z Vás si myslí, že je článek smyšlený.
My máme odlišnou situaci od paní, jsem na mateřské s druhým dítětem, celkové příjmy 65 tisíc, ale platíme hypotéku 10 tisíc, 5 tisíc energie, voda vlastní, jídlo 15 tisíc, nafta 4 tisíce, telefony a internet 1 tisíc, školka 1 tisíc, kroužek 1 tisíc, pojištění 2 tisíce. Měsíčně průměrně ušetříme cca 15 tisíc, Někdy ušetříme 20 tisíc, naopak Vánoce, červenec a říjen (kdy děláme údržbu aut a platíme pojištění na dům i auta) jsme na nule nebo i v minusu. Co ušetříme, jde do baráku na údržbu, vybavení. Opravdu se ušetřit dá, nechodíme třeba do restaurací, plánuju jídelníček podle akcí v obchodě, nejsme nároční, nemusíme mít nový mobil od Apple, nemáme chytré hodinky.
Souhlasím ale, že časem si paní bude muset sehnat práci, jedno dítě na VŠ stojí cca 10 tisíc, pak samozřejmě kvůli důchodu. Ale i ona uvádí, že jí to vyhovuje hlavně teď, když jsou děti ještě menší a potřebují pomoc třeba s úkoly...až jim bude všem 15 a více, do práce půjde.
Ráda vzpomínám na svou učitelku chemie, chytrá, spravedlivá, přísná , ale vždy každého podržela u maturity a na přijímačky na VŠ připravila tak, že člověk uspěl mezi 3000 tisíci uchazečů. Měla jediný problém, říkala otevřeně svůj názor a to víte, to smí jen děti. Pamatuji, jak nám říkala, že je minimálně 2x měsíčně na koberečku, že si dovolila dát za 5 dítěti, které nedokázalo určit ani co je H2O. Nakonec ze školství odešla, jedna třída proti ní sepsala petici, že si dovolila posílat děti za dveře, rozdávat 5 za taháky a někoho prý nutila vzít si plášť na laborky. Za mně na 100% platí co říkala: Děti, co by potřebovali srovnat, mají doma rodiče, co si přijdou stěžovat do školy a hledají chybu všude, jen ne ve svém dítěti, potažmo výchově. Děti, co mají doma rodiče, co by je srovnali, tak ti to nepotřebují. Narovinu nešla bych učit dnešní děti ani za nic.
Největší hloupost je inkluze. To vám potvrdí každá učitelka. Proč se pořád snažíme aby každý byl chytrý? Ty děti jsou chudáci. Z hloupého stejně inženýra neuděláte a spokojený život lze mít, i když budu třeba zahradník.
Souhlas. Navíc tím trpí nejvíc ostatní děti, které jsou vyrušovány při výuce zástupem asistentek pro děti, co nemají v běžných třídách co dělat. Za mně, jedna asistentka pro těch pár pomalejších, pokud dítě potřebuje asistentku jen samo pro sebe, jinak nezvládá, tak nemá v normální škole co dělat.
V článku se píše o nezvladatelných prvňáčcích, a následně se hledá příčina v době covidu. Ten ale tyto děti tolik nepostihl, v té době byli s matkou na rodičáku a ani lockdown se jich tolik nedotkl jako těch starších... Nehledá se příčina tam, kde není?
Jako máma 6tiletého kluka vidím příčiny trochu jinde. Když chodím na hřiště se synem, tak pozoruji i ostatní děti.
Zaprvé přibývá dětí, které dostanou do ruky tablet a telefon už v batolecím věku. Aby byl klid. Dítě se nevyběhá, nevyblbne, pak si to vybere naráz extrémním zlobením. Taky se s tím pojí poruchy řeči, často se stává, že dítě česky mluvících rodičů jde do školky a mluví anglicky, nikoliv česky. Protože celé dny kouká na youtube videa, které si samo pouští.
A pak je tu druhý extrém - matka věčný průvodce. Která hlídá na hřištích každý krok dítěte, jestli mu náhodou někdo neublíží nebo příliš nezaclání, zkrátka mu ometá cestičku. To dítě nemá dovoleno překonávat překážky, a tak běžné překážky, na které ve škole a školce narazí, ho doslova semelou. Musím říct, že setkání s takovými maminkami je vždy nepříjemné. Když vychováváte dítě normálně a neometáte cestičku, tato matka vnímá vaše dítě jako satana.
Navíc spousta rodičů vychovává bez hranic. Není hranice, kdy má jít dítě spát, kdy má jíst, když nechce jíst oběd, klidně pak dostane sušenku. Dokonce se řeší i to, jestli dítě chce chodit do školky. Když nechce, tak se to dítěti nevysvětlí, že rodič musí do práce, ale rodič hledá způsoby, jak být s dítětem doma... Tohle je prostě hodně špatné a dítě jednou narazí na to, že mu nelze vždy ve všem ustoupit.
Souhlasím s Vámi, kromě jedné věci....naopak bych řekla, že dnešní prvňáčky a děti do 10 let zasáhla pandemie nejvíc. Mám doma 2,5 letou holčičku a musím říct, že kolektiv kolem sebe potřebuje. Stejně jako si v tomto věku musí určit hranice chování vůči rodičům (např. období vzdoru), tak se učí i jak se chovat k ostatním dětem. Mít ji jen zavřenou doma, tak jí v tomto věku opravdu uškodím. Někde jsem četla, že pro normální život je nejdůležitější to, co se naučíme ve školce a je to naprostá pravda.
Obdivuji samoživitelky a nechápu, jak dokážou v dnešní době uživit sebe i dítě. Já porodila teď v prosinci, mateřskou si dám na 3 roky a dostanu 10 tisíc....Z toho zaplatím nájem a zbude mi pár stovek, na zaplacení elektřiny už nemám. Ještě že mám manžela, co má dostatečný příjem, abychom ještě ušetřili. Do školky dítě dřív nedostanu nejsou místa. Za mě nejrozumnější by byla nějaká valorizace rodičovské, jako je u důchodů, nemusí být ani tak vysoká, ale alespoň by tím odpadly tahle nahodilá zvyšování od určitého data, kdy kvůli 14 dnům přijdete o 50 tisíc.
doktoři se bouří proti přesčasům. Dobře tato věc je jasná a byla by i správná, kdyby.... Kdyby spousta lékařů kromě své práce neměla ještě 1, 2 vedlejšáky. A tady je asi jádro pudla - víc přesčasů - málo času na vedlejší aktivity.
Zkuste se na to podívat i jinak. Moje doktorka dělá 2 dny v týdnu ve své praxi, pak 2 dny v jiném městě, kde neměli doktora a lidé by jinak musely cestovat za doktorem přes 40 km, protože v okruhu 25 km mají jinak plno...A pak ji člověk potká v okresní nemocnici v neděli, v týdnu při noční. Myslíte, že by si nevystačila s penězi ze dvou klinik a že jí tak almužna, co já dají v nemocnici spasí?? Prostě dělá naplno a snaží se poskytnout péči co nejvíce pacientům a nenechat své kolegy na holičkách, protože pokud by v nemocnicích ty noční atd. nesloužila ona, tak by je někdo vzít musel...a posledního lékaře, co v nemocnici hledali našli asi až po 2 letech...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Já ještě mám úrok 1.89. za rok konec fixace. Šetřím co to jde, abych splatila co nejvíc a zkrátím si zbytek placení z 12 let na pět. To pár set tisíc ušetří
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
My máme také 1.89 a konec fixace za 2 a půl roku...manžel taky šílí, chtěl by také z hypotéky co nejvíce splatit, protože po konci fixace by nám měly splátky vzrůst o cca 5-7 tisíc měsíčně, Jenže ještě nemáme hotovo, budeme dělat dětský pokoj + dnešní ceny....myslím, že nestihneme umořit nic.