A taky šlo volat "na účet volaného", třeba když jste potřebovali dát domů vědět, že se vandr protahuje. Z jakéhokoliv telefonu , třeba v hospodě, jste požádali o hovor na účet volaného, paní "hovoříte?" oznámila: přijímáte hovor na účet volaného z čísla.....a naši vždycky přijali, a byli rádi, že jsme v pořádku a navíc se dmuli pýchou, jak zodpovědné děti vychovali. Moc krásné vzpomínky ....
Dnes jsem viděla maturitní práce oboru průmyslový design na UMPRUM v UH a byly to použitelné věci, např. úl ( na dvoře školy ukázka i se včelami), monstrance, návrh karoserie auta, dětský rozkládací venkovní koutek, dřevěný houpací kůň, klec na přenášení kočky, nůž pro děti pro bezpečné krájení, sada na vaření kávy..... omlouvám se těm, na jejichž práci si teď nevzpomenu nebo jsem ji označila nepřesně - nicméně funkční i pohledově hezké výrobky. Rozhodně bych neřekla, že šlo i designové úlety s nulovou využitelností.
Chcete-li legálně poskytovat pobytovou sociální službu, což domov pro seniory jistě je, musíte splnit řadu náročných povinností stanovených zákonem - od zajištění vhodného prostředí, pojištění, vzdělání pracovníků, naplnění standardů kvality, což je obrovská administrativní zátěž. Nebo můžete uzavřít s klientem smlouvu o pronájmu pokoje, kdy pečovatelské služby poskytuje asistent soc. péče, což může být kdokoliv, třeba sousedka, bez nároků na vzdělání, dodržování zákoníku práce v rozpise směn apod. Tím se vyhnete celé řadě povinností, kontrol, ale také nemáte nárok na žádné finance od státu jako registrovaný poskytovatel. V tom případě opravdu může jít o nedovolené podnikání a v praxi nejde postupovat tak, abyste neporušili nebo neobcházeli nejrůznější právní normy. Přesto se i lidi se zkušeností z poskytováním sociálních služeb někdy rozhodnou jít touto cestou. Argumentují tím, že se raději budou věnovat klientům, než administrativě a nejrůznějším kontrolám. Se zanedbáním péče a nedůstojnými podmínkami pro život se můžete setkat jak v registrovaných, tak "černých" sociálních službách.
Je ale kriminalizace solidních neregistrovaných poskytovatelů cesta? Co spíš rozumná úprava pravidel, aby nebylo třeba je obcházet?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Milí diskutující, přečetli jste si fejeton, tedy literární útvar, který vtipně zpracovává běžné téma z nového pohledu, spojuje skutečnost s fantazií, osobní zkušeností, má pobavit, využívá nadsázku, ironii, sarkazmus, dvojsmysly apod. Očima šedesátky: Hurá, když mne nebaví fejetony, nemusím je číst.
1 odpověď