Jsem ze staré školy, maturovala jsem v padesátých letech, ale pravopisná zvěrstva mi zvedají tlak. Zvláště u novinářů, těm neodpouštím.
Je to opravdová hrůza, hlavně ta interpunkce... Kdysi jsem i napsal na Seznam, zda by si to nemohli lépe pohlídat... samozřejmě mi odpověděli obvyklé kecy, že redaktoři jsou průběžně školeni atd. atd. atd.
Co se dá dělat... Tak si užijte krásné svátky a ať se Vám v příštím roce daří... Zdraví MJ
Jde jen o tupost EU politiků. Pokud by vystoupili ze své ulity a jeli se podívat komkoliv – nejen do Asie, ale i do USA, kde se do streč fólie balí každé jablko, každý 1 pomeranč .. vše je zabaleno ve fóliích (samozřejmě tam je to stále pod rouškou strachu z Covidu) ,, zažil jsem na vlastní kůži letos v létě jak v New Yorku, tak Miami.
Haldy plastových odpadků v zátocích moří v Thajsku, Zanzibaru..
A za to můžeme my? Ano, My tomu dokonce ještě přiléváme. Zakážeme pěstovat krávy u nás, aby u nás neprodukovaly svými prdy CO2,. A o to více se budou pěstovat v jižní Americe .. EU je asi uzavřená „kolonie“ a k nám se to CO2 vyprodukované jinde nedostane že? A to maso se k nám bude vozit tím nejvíce znečišťujícím způsobem tvořící 90% CO2 vzniklém v dopravě – zaoceánskými loděmi registrovanými v 3tích zemích, které jsou nepostižitelné a na ně se zákony EU nemohou vztahovat ale my jim nemůžeme zakázat sem neplout, protože jinak bychom neměli ani co jíst, ani čím topit .. zkapalněný plyn z USA k nám jede v čem? V naprosto čistotných tankerech ?
Představitelé EU jsou uplacení politici, kterým jde jen a pouze o své blaho““ Vít kolik miliónů musejí dostávat na úplatcích od těchto všech lodních společností, firem vyrábějících pseudoekologické výrobky, a pak stačí jen lehce zaplatit „erudovaným“ pracovištím za vydání zcela nereálných certifikátů….
O nic jiného než o prachy tady nejde!
A pár naprosto hloupých zelených bezmozků jsou jen hloupé ovce, které tito novodobí vládci využívají.
Jediná možnost je, že se svými tupými výmysly - neboť to jsou jinak lidé naprosto stupidní, zahubí sami
A ještě jedna technická: tvrzení o tom, že 90 % CO2 v dopravě tvoří zaoceánské lodě, je blábol. Jinak souhlas.
tak teď vynechme psí hovínka, neboť jsme u toho, zda jako národ nevymřeme .. ano, stát vytváří podmínky, o to jde a nemůžete nad tím jen tak mávnou rukou slovy o společnosti, která se samozřejmě různými vlivy mění .. hezký den
Dobrý den přeji. Jen doplním svou předchozí reakci - chtěl jsem říci, že když je něco špatně, tak mnoho lidi - alespoň zde na Seznamu - obviní stát. Příklad s psími exkrementy jsem použil proto, že tam je to jaksi zjevnější.
Ale znovu opakuji, stát jen vytváří podmínky. Konečné rozhodnutí je jen a jen na lidech. A nemyslím si, že u nás jsou podmínky v tomto směru nastaveny špatně. Dcera je aktuálně na mateřské a bere peníze, o jakých se nám s manželkou ani nesnilo. Ostatně je vidět, že v penězích to tak úplně nebude - nejvíce dětí mají tradičně spíše sociálně slabší skupiny (u nás Romové, v Německu Turci, jinde na Západě migranti). Mateřská je u nás 3-4 roky, třeba ve Francii jen půl roku. Atd. atd. atd.
Ono je vůbec otázkou, co by vlastně mělo být úkolem státu. U nás v Česku převládá pocit, že skoro všechno. Já si naopak myslíím, že jen to společné pro všechny - bezpečnost vnitřní i vnější (armáda), soudnictví, infrastruktura, školství, zdravotnictví... Ale proč se stát (prostřednictvím Lesů ČR) zajímá i o můj soukromý les, nechápu.
Ale to by bylo na delší diskusi. Takže radši jen popřeju pěkný den a krásné Vánoce. Mějte se!
Jsem poněkud rozpolcená. Po prvních prohrách jsem od Bolky nic nečekala, takže vlastně překvapili, že až do posledního kola hráli o postup. Na druhou stranu, zkušenější tým by si závěr pohlídal (i když to někdy neumí ani naše top týmy). Škoda.
Skončili ryze českým způsobem - tak dlouho špekulovali, až na to dojeli... kdyby Kušej (jako že hrál dobře a byl nejlepší) s těmi dalšími dvěma místo šachování u rohového praporku zkusili něco vymyslet a ohrozil branku soupeře, tak se třeba zadařilo... místo toho přišli o míč, rychlý protiútok, gól a vyřazení...
To samozřejmě nemění nic na tom, že obrana Bolky, včetně brankáře Trmala, je tragická... 3. a 4. gól jako přes kopírák... Jak může centrovaný míč proletět přes celé pokutové území, aniž ho někdo odhlavičkuje, a soupeř ho vrací nohou (3. gól)? Podobně při 4. gólu (míč projde přes celou šířku malého vápna zleva doprava a zasáhne ho až hráč soupeře úplně na pravém křídle)?
Jiná "klasická" situace: po našem autu několik přihrávek dozadu, nakonec až k brankáři, který to nakopne dopředu a tím předá soupeři.... to opravdu neumíme nic jiného než nakopávat míče dopředu...?
Ale hlavní bolest našich týmů je, že nechtěji vyhrávat... oni jen nechtějí prohrát, ale za výhrou si nejdou... V tom jsou Norové o parník před námi... Jak je možné, že naši začnou skvěle, dají krásný gól a místo, aby byli "na koni", přestanou hrát...? Nejsou schopni si přihrát, udržet míč, vyvézt jej, pokusit se o postupný a souvislejší útok... místo toho jen nakopávají balóny dopředu, ale ty stejně nezískávají, takže soupeř zase okamžitě útočí... Podle mne je hlavní problém v naší mentalitě... Nemáme mentalitu vítězů (což je vidět i zde v diskusích, kde všichni jen nadávají, místo aby se pokusili s tím něco udělat)...
Omlouvám se, že jsem se tak rozepsal. Pěkný večer.
"celospolečenská záležitost" a nemá na ni vliv stát? to zní stejně jako "neposkvrněné početí"
proč se toho státu zastáváte? ten má hlavní vliv na to, jak naše společnost vypadá!
jako žijeme ve státě, ale nežijeme ve státě? trochu schizofrenní uvažování, to vaše
Pardon, to, co říkáte, je s prominutím nesmysl. V podstatě tvrdíte, že společnost = stát. To zdaleka není pravda. To, jak vypadá společnost, určují především sami lidé. Například to, jestli budou lidé sbírat psí hovínka (viz diskuse k jinému článku), může stát ovlivnit jen velmi okrajově - závisí to především na zodpovědnosti a ochotě těch lidí. Ano, stát může přijmout určité zákony toto podporující (což u nás platí) a úsilí pejskařů usnadnit (např. rozmístěním dostatečného množství stojanů s pytlíky). Ale konečné rozhodnutí, zda to budou dělat, závisí jen a jen na těch lidech...
Neboli stát vytváří podmínky, ale konečné rozhodnutí je vždy na lidech (= společnosti).
no a není to tedy i vaše práce, kromě toho "blábolení", abyste předali potřebu se učit, ne jen splnit požadované body dle nějakých nových nesmyslných osnov
spíš poslání by to mělo být, nevím, proč si učitelé stěžují, dnes už rozhodně neživoří za minimální mzdu
prostě to odpovídá celkovému postoji ve společnosti, lidé mají strach říct o slovo víc, aby nebyli popotahovaní, někdy reprodukují i vyložené lži a zkreslené polopravdy, logika se ztrácí, hledání vlastních informací se potlačuje, pak co se divíte
Paní, promiňte, ale plkáte. Za hledání vlastních informací nikdo popotahován není. Zřejmě jste zastánce teze o "nastupující totalitě", protože se někdo vyjádřil kriticky k nějakým blábolům, co jste zde možná šířila (posoudit to nemohu, k Vašim příspěvkům není povolen přístup).
Podle mých zkušeností to je přesně naopak - největší lži šíří ti, kteří adorují minulý režim a kritizují současný. Myslet si, že minulý režim (socík) byl lepší, je jejich svaté právo - ale ať při argumentaci proboha nelžou!!! Jesliže například někdo tvrdí, že za socíku se postavily dvě jaderné elektrárny a po Listopadu ani jedna (moje konkrétní zkušenost) - proč si to proboha nenajde na Wikipedii (kde je o JE Dukovany i Temelín vše podstatné - zahájení/ukončení stavby atd.)? Nebo někdo hledání těchto informaci "potlačuje"? Když i já, internetový neználek, jsem to našel na dvě kliknutí?
Nevím, možná jsem Vašemu příspěvku špatně porozuměl. Pak budu rád, když mne poučíte, jak jste to myslela. Přeji pěkný den.
Dyť je to totální ostuda. U výstaviště to mělo být už před 20 lety a ne až teď,ale díky bohu. Na dopravní infrastrukturu se v Česku úplně kašle. Je to jedna velká katastrofa. Podívejte se do okolí Brna. Silnice jsou totálně zdemolované,už tam ani nedávají na mnohé pozor výmoly. Opravují se pouze cesty,kde jsou půlmetrové díry do hloubky a šířky,jak byla ta Syrovická,kterou už museli udělat novou,protože tam bylo mnoho žalob na provozovatele za zničena auta. Hlavní tah z Židlochovic přes Blučinu stále chybí obchvat. Cesta která vede na D2 je totálně zdemolovaná a oprava v nedohlednu. V Blučině umírají každoročně lidi na přechodech a nic se s tím nedělá. Stát a obce totálně selhávají v oblasti bezpečnosti!
Tak zatřeste kasičkou a zafinancujte, když na to stát nemá...
V době, kdy se dá kdejaký titul ,,koupit,, je to jen taková drobnost pro zasmání. Kdo má titul zaslouženě a skutečně něco umí, obvykle se tím nechlubí.
Dobrý den, už jsem to psal jednou výše... opravdu věříte tomu, že "se dá kdejaký titul ,,koupit,,"? Zkuste si koupit třeba titul inženýra strojaře...
I kdyby to šlo (ovšem nevím kde, na kterékoliv slušné VŠ technického zaměření - ČVUT Praha, VUT Brno, VŠB-TU Ostrava atd. je to naprosto nemožné, ale nemohu zcela vyloučit, že teoreticky to někde jde), nebylo by vám to k ničemu, protože by každý hned poznal, že jím nejste (neznalost pravidel technického kreslení atd.). Takže "drobnost pro zasmání"...?
Uvádíte, že naprostá většina držitelů akademických titulů má tento uvedený na zvonku. Pěkně prosím, můžete se podělit o zdroj statistických dat, který by tento stav dokumentovat?
Předem děkuji za informaci.
Zásah... musím se přiznat, že sám mám také na vchodových dveřích titul Ing... je tam tak už asi 35 let, ještě z doby socialismu (kdy jsme se přistěhovali)... Zatím jsem ho nestihl vyměnit (třebaže mi od té doby přibyly už dva další tituly)... ale pořád ještě je čitelný, tak se mi zdálo zbytečné jej předělávat... nebo myslíte, že bych měl (ať už tím či oním směrem)? 😄
Se záplavou titulů převážně nižších kategorií se roztrhl pytel po převratu v devadesátých letech, zvláště se záplavou vzniklých soukromých škol, a také se s tím začalo velice dobře kšeftovat. Proto dnes většina titulů nemá svoji hodnotu a je to důsledek úpadku středního a vysokého školství. Hodnota titulů jako Bc. či Dis. je zcela nulová, dříve to bývala obyčejná nástavba střední školy a žádný titul se za to neuděloval. Jen troubové si na to potrpí a jen stejní hlupáci to ocení!
... napsal někdo, kdo o tom nic neví 😄 sorry jako, ale třeba na technických VŠ odpovídá titul Bc. dřívějšímu tzv. prvnímu - obecnému - stupni studia. A každý absolvent vám řekne, že ten je těžší než následná specializace - že kdo absolvuje první 3 roky, už s více než 90% pravděpodobností i dostuduje. Je to proto, že v těch prvních 3 letech jsou obávané teoretické předměty - matiky (i více různých oblastí), fyziky, pružnost a pevnost (na strojárně), hydro-termo atd.
Takže s tou kritikou a dehonestací bych byl velice, velice opatrný. Zkuste si to sám - třeba na VUT, a garantuji Vám, že pokud zdárně absolvujete všechny tyto předměty, budete na sebe velice, ale velice hrdý... Čímž ovšem nijak nezpochybňuju, že dnes je řada obskurních oborů, hlavně humanitního zaměření... Navíc absovent úplného inženýrského studia (tedy Ing.) už titul Bc. neuvádí (třebaže jej absolvoval) - výjimkou je situace, kdy titul Bc. a Ing. získal v různých oborech (např. bakaláře na elektrofakultě a Ing. na strojní).
Takže tak. Pěkný večer.
No ono tohle může být těžší než denní studium, spoustu věcí si musíte dostudovat sama.
To JE mnohem těžší... a každý, kdo to zvládne, má moji nejhlubší úctu... zvláště kdysi, kdy se přednášky konaly v sobotu... tzn. týden v práci a v sobotu, místo zaslouženého odpočinku, hurá do školy... běžně třeba na 8-10 hodin + dojíždění (tam a zpět)... a pak ještě doma samostudium...
Jak říkám - podle toho, co vím (od manželky), to bylo to nejtěžší studium (a to jsem absolvoval druhou nejtěžší technickou školu v ČSSR - ovšem v denním studiu)... Takže tak...
No a to je princip našeho (nejen) vysokého školství. Naučit se věci nazpaměť (což je od dob encyklopedií na nic) a správně to odříkat před zkoušejícím.
Ovšem, když pak tací přijdou ke mě do firmy, tak jim zadávám praktické úkoly z oboru a všichni vyletí komínem. Vidím to tak, že za 10 let firmu zavřu, protože už tam nebude mít kdo dělat. Ale o své mzdové požadavky a benefity k tomu (auto, počítač, tablet, mobil...) se umí přihlásit velmi aktivně.
Miluju tyhle praktiky (myslím lidi prakticky založené)...
Jistě jste také řidičem. Zkuste odpovědět na následující otázku:
"Jestliže auto zabrzdí z rychlosti 60 km/h na dráze 30 m, na jaké dráze zabrzdí z rychlosti 120 km/h?"
A pokud odpovíte špatně, běžte vrátit řidičák, protože evidentně neovládáte základy automobilové dynamiky...
Mmch - na VŠ jsou tradičně za nejtěžší považovány ty zkoušky, u nichž zkoušející chce, aby tomu dotyčný student i rozuměl...
Pěkný den.
Mezinárodní titul je Dr., resp. Ph.D. nebo Sc.D.
Profesor je funkce a ten titul máte, dokud jste na nějaké univerzitě profesorem. Odejdete z univerzity, titul profesora tam získá místo vás někdo jiný.
U nás platí ta srandovní zvyklost, že je titul "profesor" přenosný a doživotní.
Ovšem nejvíc posedlí tituly jsou prý Němci.
Dobrý den. Když řeknete A, měl byste říci i B...
Rozdíl je v tom, že na Západě je profesor do funkce jmenován bez splnění nějakých formálních požadavků (přesný postup a kritéria neznám - ale třeba R. P. Feynman byl přijat na profesorské místo bezprostředně po skončení projektu Manhattan, pouze na základě svých schopností. Viz jeho autobiografie "To snad nemyslíte vážně").
U nás se člověk stane docentem (a posléze možná i profesorem) na základě poměrně přísných kvalifikačních kritérií - dostačující publikační a pedagogické činnosti, sepsání habilitační práce a jejího obhájení před vědeckou radou příslušné fakulty (a tomu ještě předchází poměrně dlouhé - cca 1 rok - a náročné habilitační řízení, kdy uchazeče předběžně "proklepne" ad hoc jmenovaná komise). Tedy není to žádná brnkačka... Výsledkem je - v kladném případě - tzv. habilitace dotyčného a na jejím základě jej pak rektor jmenuje docentem. Je to tedy výsledek dlouhého procesu, a nikoliv jednorázového jmenování... Proto mu také tento titul zůstává...
Proces jmenování profesorů na Západě je podle mne blíže našim středoškolským profesorům (je přijat na místo profesora, když z nějvodejde, už jím není). Což ovšem z žádném případě neznamená, že by "západní" profesoři byli méně kvalitní... Naopak - na těch nejlepších univerzitách jimi jmenují opravdu jen ty nejlepší z nejlepších... (viz už zmíněný R. P Feynman, budoucí nobelista za fyziku).
Přeji pěkný den.
Krásně jste to napsal,zvlášť ,že ,,titul není garancí inteligence " ,takový názor mám i já a několikrát v životě potvzený.
Pokud to myslíte přesně tak, jak říkáte, souhlasím. Pokud tím skrytě myslíte to, že většina titulovaných jsou - podle Vás - blbci, pak sorry... V tom případě máte asi nějaký komplex...
Nemyslím to urážlivě - doufám, že platí možnost A...
Pěkný den.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Nemáte pravdu,platy byly v minulosti daleko nižší než teď a od toho se odvíjel důchod,takže starodůchodci mají ve většině o mnoho nižší než by měli teď
2 odpovědi
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Vážená paní, asi nejste důchodce, protože jinak byste dostala důchodový výměr, z něhož je patrno, že starší platy se přepočítávaly inflačním koeficientem. Já jsem svůj důchod dostal na konci r. 2020 a pokud si pamatuji, nejstarší platy (z dob socialismu, tedy cca 1986) se přepočítávaly koeficientem 12. Tzn. například tehdejší plat 3000 Kčs se přepočítal na aktuální plat (v době stanovení důchodu - v mém případě 2020) 36.000,- Kč.
Problém je jen to, že skutečná výše odvodů do důchodového systému (tzn. skutečná výše platu dotyčného) se evidovala až tuším od r. 1986. Jak to bylo s těmi staršími platy, jestli se braly paušálně nebo jak, nevím - mne se to týkalo jen okrajově, tak jsem po tom nepátral. Ale je možné, že opravdu staří důchodci, tzn. ti, kteří značnou část pracovního života odpracovali před r. 1986, na tomto mohou být trochu biti. Ale jak říkám, konkrétně to nevím.
Je ovšem jasné, že pokud někdo dělal celý život třeba uklízečku (s minimálním platem), tak ten důchod nebude mít bůhvíjaký.
Přeji pěkný večer.
1 odpověď