Nechápu, proč si lidi zbytečně kazí náladu (nejen) na Vánoce s lidmi, se kterými v podstatě být nechtějí. I moji rodiče i moje následná rodina jsme se s příbuznými o svátcích nestýkali, a sice proto, že jsme bydleli opravdu daleko od sebe. Poslali jsme si (tehdy) balíčky, dopisy, pohledy, na což jsme jako děti radostně čekaly, a vlastní svátky byly jen s rodiči. A další dny jsme se chodili dívat na stromečky kamarádů a kamarádi k nám, rodiče si, myslím, od toho ročního shonu také odpočinuli, protože pokud byl sníh, tak nás celé dny ani neviděli. Na hory jsme nejezdili a ani zpětně nemám pocit, že bych tím strádala. Pod stromečkem čekala nějaká hračka, vždy knížka, stolní hra, něco oblečení a když se poprvé objevily první kousky do výbavy od babičky, vůbec jsem nechápala, k čemu to je 🙂 Každý si to má udělat jak mu vyhovuje a s dospělostí a partnerem vzniká nová jednotka, která není povinná sdílet a dodržovat zvyky původních rodin už jen proto, že jsou různé. Mladí si mají udělat své tradice a my se jim už do toho nemáme míchat. A pokud nás pozvou, tak musíme ty jejich nové zvyky bez keců přijmout a to samé, pokud mladí přijmou pozvání k nám. Ale vše je dobrovolné. Žádné - musím zas ke tchýni... ne, nemusím. Mám už svou rodinu. Takže pevné nervy a pohodu všem, kdo si ji dokážou uhájit. A ti, kteří spolu být chtějí, tak je všechno v pořádku, no ne? :-)
Určitě jsou různě pojaté Vánoce v různé části života. S dětmi jsou nejdražší, to je bez diskuze, ale i tak se nemusí zvrtnout do přehánění se nebo dokonce do dluhů... A tradice? Co je tradiční? To, co nám komunisti v 50.letech šikovně jako tradici podstrčili (kapr, salát), protože nabylo dost masa, nebo snad lidové pojetí Vánoc, jak je dnes už známe spíš ze skanzenů? Nebo ještě dál Vánoce pohanské, které pravděpodobně čerpaly jen z toho, co v tu dobu příroda dala? Sušené ovoce, houby, různé kaše... Např. Božena Němcová měla o Vánocích rajskou omáčku, jak sama ve svých dopisech zmiňuje. Já myslím, že jde hlavně o pohodu a o to, jak ji kdo vnímáme a také o to, co si necháme obchodníky nabulíkovat. A stačí, když se na ně v pohodě a s úsměvem duševně připravíme (na to máme Advent) a pak už jen to setkání s těmi, se kterými chceme. Tak jaképak tisíce a shon. :-)
Také jsem chtěla mít všechno dokonalé a tu reklamně superšťastnou rodinu pod stromečkem. Obyčejně se to vcelku povedlo, akorát já byla totálně uštvaná, ze stresu jsme se s mužem vždy pohádali a večer jsem se plazila ke stromku s houserem... Po 20 letech jsem se rozvedla a první svátky jsem se ptala syna: co chceš? Cukroví? Ne. Rybu? Ne... Takže jsme se domluvili na salátu, kuřecím řízku, každému 1 kousek Marlenky, štrúdl a ovocný salát. A od té doby, co jsem objevila předsmažené řízečky... No, co vám budu povídat, tolik pohádek jsem za celý život neviděla! V tom ušetřeném čase se těším vyzdobenými obchody, výstavami, koncerty, koledami v kostele a je to paráda. :-)
Já se vám divím... do 60.let min.st. žily 2 generace v 1 bytě a nikdo se nad tím nepozastavoval. A rozhodně to nebylo jednoduché. Termín mamánek není pro toho, kdo byt s rodiči sdílí, ale kdo na rodičích parazituje, a to je velký rozdíl. Spíš si současná mladá generace nechce slevit z navyklého standardu a kdo čuchne k Praze, nechce jinam. Přitom jsou kraje, kde jsou byty i domy v porovnání s Prahou velmi levné. Tak mudrujte.
Řeknu to jednoduše: viděli jste snad královské děti na společenských akcích lítat, vztekat se a pod?... Ne. Také "zlobí", ale umírněně a členové královské rodiny je ihned usměrňují. Jak je to možné, že to někde funguje a jinde ne? Je to pouze o výchově, příkladu a věčném, věčném opakování toho co je vhodné a co ne. A teprve až když dítě zvládne některé prvky, teprve potom je uvedeno do společnosti. A když neobstojí, znovu se trénuje. Dnes smí děti "všechno", však z toho vyrostou... Ne, nevyrostou. Ani jako dospělí pak neznají základy slušného chování a to předávají dál. "A vo tom to je".
Když porovnáváme a), je nutné porovnat i b). Dříve se děti rodily 20 letým matkám, babičce tedy bylo cca 40. To se jinak hlídá 2-3 leté dítě, je na něj ještě dost sil. Dnešní mladí si děti pořizují v době, kdy před lety měli spíš vnoučata. Nemohou pak očekávat, že ještě pracující babička (ve věku někdejší prababičky) bude hlídat. A ještě jedna věc: pohled na dnešní výchovu je velice rozdílný oproti minulosti. Stačí si přečíst pár článků o tom, co požadují dnešní matky po babičkách. Jsem z rodiny, kde několik generací babiček nehlídalo, protože prostě mladí žili jinde. Přesto jsme měli k babičkám vztah kladný a chápeme, co to znamená jim pomáhat. Myslím, že jen o tom hlídání vnoučat slušné chování není.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nepeču skoro 20 let a ještě se nám Vánoce nevyhnuly 🙂 Vždy máme vánočku, štrúdl, ovocný salát, banány se šlehačkou a čoko, zmrzlinové poháry a nějaké čoko pralinky dle chuti místo kolekcí. Sladkého až až. Salát a řízky jako klasika, polévka podle domluvy, pár chlebíčků nebo jednohubek. Další dny je něco, co se hodí k tomu, co zbylo z 24., sní se všechno. Rozhodně na to nemělo vliv ani zdražení energií, ani zdražení másla, cukru, mouky, masa... Z okolí opravdu neznám nikoho, kdo by měl hladové Vánoce. :-)