Asistenční služby jsem již několikrát využila, ale myslím že je to trochu podvod. Hodinová sazba, kterou si účtuje firma zlaté české ručičky, která pro asistenční služby zajišťuje techniky je tak 2-3x větší než sazba běžného instalatera. A zvlášť u Allianz má štěstí, že se jedná o závadu, kterou by pojišťovna “neplatila”. Takže cenu asistence vyčerpám na příjezd technika, voda teče dál a instalatéra sháním stejně.
Pointa článku mě nadzvedla ze židle, radit lidem, jak lépe “tahat” peníze ze sociálních dávek. Kdyby se stále neopakovalo, že mladí se musí osamostatnit, žit sami, odstěhovat se za prací….. neřešilo by se tak markantně, že staří lidé žijí v izolaci. Já jsem žila v domácnosti s babičkou celé dětství. Když jsem byla malá vodila mě do školky, když jsem dospívala, byla jsem rodiči vedena babičce pomoci. Udělaly jsme jí se sestrou nákup, donesly jídlo, když máma vařila, denně jsme s ní byly v kontaktu. Bylo to náročné, ale tátu by nikdy nenapadlo dát ji do ústavu, přesto, že vím, že s ní neměl jednoduché dětství. V jižních státech je normální soužití více generací, proto vidíte spokojené stařenky a stařečky sedět před domy. Pojďme si vzít příklad z minulosti a přestaňme žehrat na to, že péčí o rodiče, prarodiče ztrácíme svůj komfort, svůj konzumní život a vraťme jim lásku a péči, kterou dali oni nám. Oni se také museli uskromnit, když si pořídili děti a nedožadovali se po státu peněz a pomoci, protože najednou si nemohli koupit deset větrníků denně, ale jenom jeden.
Ano, všichni chápou, že je nutná revize systému. Jen je to nepopulární krok. Politici by museli do ulic, mezi lidi a zákony upravit tak, aby byla motivace. Jenže, jak to udělat spravedlivě, když někdo pracuje celý život, má 2 děti, aby je uživil. A důchod dostane, že nevyžije. A potom máme demokraticky zabezpečenou nikdy, či velmi málo pracující menšinu, často až s 10 dětmi, kterým se systém dávek dostane takových částek, že standardní důchodce na to v životě nedosáhne. Nechci chválit komunisty, ale podle mých rodičů, musela tato menšina pracovat. Jinak nedostala ani přídavky na děti. Nebudou to miliardy, ale desítky milionů, které stát rozdá zdravým, celý den doma sedícím lidem. Kdyby jim vytvořil pracovní místa, nedostávali by peníze za nic. Přispěli by do systému na zdravotní a sociální pojištění. A svým dětem by ukázali, že se musí pracovat a né ležet doma. Roste tu další generace, která ví, že dostane dávky, dostane důchod, pěstounskou péči na vlastní vnoučata. To nemá další generace opravdu, jak utáhnout.
Obyčejná pošťačka má plat na úrovni zaručené mzdy. Mladí, draví manažeři v jejich násobku. Nutí pracovníky za přepážkou prodávat pojištění a všechny serepetičky, co tam mají vystaven. Lidi pak na poště čekají ve frontách na vydání dopisu. Nevím proč se zdražuje SIPo, když chodi elektronicky e-mailem a generuje se automaticky. Stejně tak nerozumím zdražení dopisů v datové schránce. To se jim asi zdražili permoníci, co přenášejí dopisy elektronicky. Vyházet management, jejich plat rozdat doručovatelům, zrušit doplňkový prodej a hned by bylo líp. Já už i dopisy posílám zásilkovnou😉
Málokdy se zapojuji do diskuze, ale teď mi to nedá. Na Homolce jsem ani já, ani nikdo z rodiny neležel. Zato mám zkušenosti z jiných nemocnic. V okresních nemocnicích byla dostupnost sester, jakž takž. Ale ve fakultních nemocnicích čerpaly pauzy za směnu skoro kontinuálně. S dětmi jsem byla hospitalizovaná několikrát. Starala jsem se nejen o své, ale i o ostatní děti, někdy i na vedlejších pokojích. Sestry jsem pravidelně nacházela na pokoji sester s mobilem v ruce, nohami nahoře a hrnkem kafe. Děti viděly, tak 3x za směnu. Tátu nacévkovaly, aby s ním nemusely chodit na záchod. Zemřel za týden na infekci močových cest. Při platech, které dnes ve zdravotnictví jsou si myslím, že proplácení přestávek je nadstandardní
Při svých cestách po světě se hodně zajímám o to, jak lidé žijí, jaký mají sociální systém. V Thajsku se starají o své rodiče a prarodiče doma, v Itálii na ostrovech žijí také generace společně. Přijde mi naprosto normální, že se postarám o babičku, která mě vodila do školky a rodiče, kteří se starali o mě než jsem vyrostla a vystudovala. A že půjdu pracovat na kratší dobu? To přece nevadí. Navíc u nás existují příspěvky na péči, které mi malé nepřipadají. A pokud bych měla jít já sama do domova důchodců, tak ať si můj důchod vezmou, když se o mne budou starat! Přece nemá logiku, abych já byla v péči státu zadarmo a moje rodina za mnou chodila 1x měsíčně si jen vybrat důchod. Stejně když se lidé starají o nemohoucího rodiče, tak jeho důchod mu zůstává, tak může tím nahradit výpadek přijmu na zkrácený úvazek. Tedy pokud to není člen vlády, tomu by ten důchod výpadek v přijmu nepokryl.
Proč se zase objevuje tendenční článek proti Rusku? Proč stejně nejsou popisovány americké opice, které na oběžné dráze trpěly také? Bez pokusných letů do vesmíru, bychom dnes neměli v mobilech navigace, které nám usnadňují život, neměli bychom přehled o ozónových dírách. Je mnoho věcí, které dnes bereme jako samozřejmost, právě díky výzkumníkům, kteří byli pionýry a zkoušeli. Lajka by měla být uctívána opravdu jako hrdinka a né jako nejosamělejší a nejsmutnější pes v dějinách.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Nevím, jestli autor recenze film viděl, ale já ano. Je to vtipná, odlehčená komedie, film pro celou rodinu. Eliška rozhodně nehledá “urputně” macechu, je tam jeden telefonát a krátká scéna. Byla jsem na předpremiéře ve vyprodané pražské Lucerně a velmi často se publikum smálo!!!! Ženy, muži bez rozdílu. A pokud půjde recenzent do klasického kina, ne multiplexu, ani s rodinou za vstupné nevykrvácí
3 odpovědi