Zbrojní výdaje Ruska jsou dlouhodobě cca 12 x nižší, než zbrojní výdaje NATO. Odkaz 1
Jedna z manter naší propagandy tvrdí, že ruská ekonomika je slabá a Rusko zaostalé. ( Server Statista řadí výkon ruské ekonomiky podle GDP až za země, jako jsou Francie, Itálie, Kanada Odkaz 2 ; proti samotným USA je GDP Ruska 14 x nižší.)
Mohl by někdo konzistentně vysvětlit, proč společenství zemí, jejichž ekonomiky i zbrojní náklady řádově převyšují ekonomiku a zbrojní náklady technologicky zaostalého Ruska, musí kvůli němu bezprecedentně zbrojit?
Problém může být jinde. Alkoholtester je kalibrovaný na páry v dechu, které odpovídají tomu, co je v krvi. 4 promile je obvykle už na bezvědomí, pro někoho ohrožení života.
Pokud je ale na sliznicích přítomen alkohol z nedávného doušku nebo ze zvratků, koncentrace ve výparech bude odpovídat podstatně vyšší hodnotě, než je v krvi. Něco nafoukáte i po doušku birelu. U takového případu, jako je ten popisovaný, to holt pro spolehlivý údaj chce rozbor krve.
TASS v březnu tohoto roku uvedl, že na Ukrajině působí přes bojovníků z cizích zemí. Nejvíce z Polska, Gruzie, USA, Kanady a UK. A že jich Rusové skoro 6000 už zlikvidovali. Odkaz 1
Takže pokud Korea dodá další "dobrovolníky", nebude na tom nic výjimečného. Nebo ty vojáky dočasně "převelí" a oni dostanou ruské uniformy. Piloti ruštinu v potřebné míře určitě ovládají, podléhali by ruskému velení, pilotovali by letadla s ruskými výsostnými znaky, která ostatně, při charakteru současných bojů často ani neopustí ruský vzdušný prostor.
---
Při hodnocení schopností armád různých zemí se často zdůrazňuje, jaké mají bojové zkušenosti. Naprosto bezkonkurenčně vede US Army, jejíž země z vojenských operací "projekce síly" v globálním rozsahu nevyjde. Také další země NATO si v operacích od Jugoslávie přes Írák, Lybii, Afghánistán atd. v době, kterou již většina z nás pamatuje, leccos vyzkoušely . Naproti tomu největší strašák Západu, čínská PLA, neválčila už 45 let.
Pokud je nasazení Korejců na Ukrajině skutečnost a ne další fáma, může to z jejich pohledu být také snaha získat nějaké zkušenosti z praxe.
Americký velvyslanec má samozřejmě pravdu, že role bojovníka v tom konfliktu je riskantní povolání. Na druhou stranu jde o věc tak samozřejmou, že snad ani nemá význam kolem toho dělat humbuk v RB OSN a poté v médiích.
Podle agentury TASS se Rusům podařilo zlikvidovat okolo 6000 zahraničních bojovníků. Velvyslance jejich zemí původu s občas pozvou ke slyšení a sdělí mu, že v tomto případě má jeho země zodpovědnost za úmrtí svých občanů hledat sama u sebe. Pak se vzájemně pozdraví zcela dle diplomatického protokolu - a jede se dál. Odkaz 1
Vladimiru Vladimiroviči je něco přes sedmdesát. Často velmi těžce churaví - alespoň podle našich médií Odkaz .
Takže se nedá předpokládat, že by mohl chtít uskutečnit nějaký zdlouhavý a náročný projekt.
Ambicí, které Putin naopak vůbec nezastírá, se paní Sabine Fischer nedotkla ani náznakem.
V devadesátých letech mnozí západní autoři vyhlašovali "konec dějin" a nástup hegemonie USA navěky věků. Zbygniew Brzezinski Odkaz 1 uveřejnil vizi strategického obklíčení Ruska, jež povede k jeho podmanění Západem (The Big Chessboard, 1997, Odkaz 2 ). Nástrojem mělo být několik vln rozšíření NATO, instalace vojenských struktur, kontrola cest. Ukrajina měla být završujícím krokem. Brzezinski to viděl jako uskutečnitelné někdy v letech 2005-10.
Putin nastoupil po Jelcinovi v zemi s rozvrácenou ekonomikou. Začal to řešit. A také se snažil předejít uskutečnění té Brzezinského vize o "rozporcování medvěda".
Tento cíl deklaroval už v roce 2008 (ne-li dřív). Odkaz ; Odkaz 3 . Nejprve se snažil o dohodu.
Ještě v prosinci 2021 Rusko předložilo návrhy dohod o vzájemných bezpečnostních zárukách mezi RF a NATO/USA Odkaz .
Až dozraje situace k vyjednávání, předloží je v nějaké podobě zas. Odkaz
Vypadá to na slohovku nějakého mladého hošíka, nezatíženého vlastní zkušeností.
Ta moje (ročník 1960) je taková. Maso nebylo každý den a v libovolném sortimentu. V šedesátkách se i stály fronty u řezníka. Čím dál tím míň. Pan Z. občas podmiňoval prodej žádaného druhu tím, aby si zákazník koupil něco, co mu nnešlo na odbyt (když chcete jatýrka, tak si vemte taky nožičky, ty má prase taky).
V sedmdesátkách a dále už fronty téměř vůbec nebyly. Otec pocházel z vesnice - zabijačka byla jednou za rok velkou rodinnou slavností. Babička měla ještě králíky, slepice, kachny, kozu, strýc nějaký čas i ovce.
Pokud jde o uzeniny. V době, kdy mě to začalo zajímat (cca. 1972 a dále), už byly kvalitní a spolehlivé. Jsme turistická rodina, a naše malá chata nemá elektrický proud dodnes. Salám musel i v létě vydržet - turistický, vysočina, nebo koňský za 15 Kčs kilo s tím neměly problém. Ostatně - Bohumil Hrabal si pasáž o školení salámů pro své Slavnosti sněženek nevycucal z prstu Odkaz .
Článek patří mezi tzv. "vlhké sny" zdejších novinářů. Jižní Korea je sice velmi výkonná země se skvělým průmyslem a řadou skvělých lidí (např. Odkaz ). De facto ale jde o protektorát USA, který je dosud ve válečném stavu s protektorátem Číny, který má dobré vztahy i s Ruskem.
Korea si své delikátní situace určitě je vědoma, včetně faktu, že dominance USA ve světové politice už není co bývala.
Jižní Korea sotva mohla přehlédnout vystoupení zástupce RF Vasilije Něbenzji v Radě bezpečnosti OSN Odkaz , ve kterém sdělil, že od určité úrovně bude jeho země považovat užití zbraní s dlouhým doletem za přímé zapojení státu, který je poskytl.
V. Něbenzja, 13.9.2024:
"...Jak víte, použití takových zbraní je možné jen v případě, že máte přístup ke zpravodajským údajům shromážděným ze satelitů USA a EU. ..... V podstatě nejde o to, povolit Kyjevu používat zbraně dlouhého doletu k zasažení celého území Ruska, ale spíše o řízení úderů Západem. ... Pokud by došlo k nějakým útokům na Rusko, NATO se stane stranou vojenské akce proti jaderné mocnosti. Myslím, že nemusím vysvětlovat, jaké důsledky to může mít."
Titulek článku vypadá jako halasné potvrzení veřejného tajemství, že Západ stále spoléhá na heslo antického Říma "Divide et impera". Co jinak by mělo být ponižujícího na skutečnosti, že se Indie a Čína dohodly zlepšit své vztahy?
--
Významný strategický prognostik a komentátor George Friedman píše v knize Bouře před klidem (str.228) Odkaz 1 :
"S výjimkou Operace pouštní bouře Spojeným státům se po druhé světové válce nepodařilo vyhrát žádnou válku. Úspěšná impéria používají pokud možno co nejmenší vojenské síly a k udržení svých zájmů jsou závislá na regionálních napětích mezi národy. Británie nevyslala statisíce vojáků, aby ovládla Indii. Využívala rovnováhy sil v Indii."
Stejný autor, kniha Příštích sto let (str. 68) Odkaz 2 :
"Když pomineme veškerou rétoriku, prvořadým cílem Spojených států vůbec není dosažení míru v Eurasii. Spojené státy také nemají zájem, aby naprosto jednoznačně vyhrály válku. Stejně jako ve Vietnamu nebo v Koreji je účelem těchto konfliktů prostě blokovat moc nebo destabilizovat region, nikoliv nastolit pořádek. V příhodnou dobu je dokonce přijatelná i přímá porážka. Princip využití minimální vojenské síly, když je to absolutně nezbytné pro udržení eurasijské rovnováhy sil, je – a zůstane i nadále – hlavní hnací silou americké zahraniční politiky i během jedenadvacátého století."
--
To, že Západ těží z neshod mezi národy a nemá zájem na jejich urovnání, tvrdí i Sergej Lavrov Odkaz 3 . I jemu dává článek za pravdu.
Útoky na infrastrukturu používalo i NATO při své "humanitární" misi v Jugoslávii 1999.
Viz: "Yugoslavia: NATO Defends Bombing Of Electrical Power Sources" Odkaz 1
"Ohledně výpadků elektřiny dnes mluvčí Jamie Shea v Bruselu řekl, že NATO lituje jakýchkoli civilních nepříjemností. Ale trval na tom, že cílem aliance je narušit „jugoslávskou válečnou mašinérii“.
Když existuje takový precedens, bylo by asi dost pokrytecké očekávat, že ti, nad které se morálně vyvyšujeme, se budou chovat odlišně. Z logiky věci je jasné, že i Rusko chce narušit válečnou mašinerii.
Rozhodně nehodlám zpochybňovat rozhodnutí zastupitelstva Vologdské oblasti omezit prodejní dobu pro alkoholické nápoje. Znám podobná opatření ze skandinávských států, fungují tam už desítky let.
Ty, kdo četli článek celý, si ale dovolím upozornit na stránky WHO věnované konzumaci alkoholu ve světě. Odkaz , případně na obdobné souhrny webu Statista Odkaz 1
Rozhodně z nich nejde vyčíst potvrzení toho, co se píše v tomto článku:
"Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří Rusko tradičně k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu v Evropě."
Je možné, že ve Vologdě nasávají na poměry Ruska nadprůměrně. Pokud ale jde o celou zemi, je tamní konzumace v přepočtu na osobu srovnatelná s tou naší, polskou a rumunskou. Nejvíc alkoholu z celé Evropy podle WHO konzumují obyvatelé Lotyšska.
Ono to s tím lámáním bude složitější.
Koncept využití Ukrajiny jako nástroje Západu (resp. hegemona - USA) proti Rusku popsal dost srozumitelně Zbygniew Brzezinski v knize The Grand Chessboard (česky Velká šachovnice Odkaz 1 ).
Jde o geopolitickou vizi, autor tudíž nutně musel zjednodušovat. Ukrajinu charakterizuje jako zemi, jejíž mentalita je prozápadní. Zcela přehlíží fakt, že šlo (rok 1997) o stát mnohonárodnostní, ve kterém, etničtí Rusové tvořili cca 30 % veškeré populace, zatímco Ukrajinci cca 52 %. Zbytek připadal na další národnostní menšiny. Zdaleka ne všichni sdíleli ten vypjatý ukrajinský nacionalismus, který bylo snadné obrátit proti Rusku. Doporučuji k přečtení a zamyšlení článek ukrajinistky Larysy Maslenko "Suržyk", který obsahuje data z oficiálních výzkumů národnostního složení a politických postojů obyvatel Ukrajiny v první dekádě 21 století. Odkaz 2 .
Až válka skončí, bude to nejspíš nějaký kompromis, který ponechá v držení Ruska území, která do té doby obsadilo. Pak nastane nová soutěž. O to, kdo vyhraje mír. Bude to ta strana, které se podaří vybudovat lepší životní podmínky pro své obyvatele.
Ukrajina v nově definovaném prostoru nejspíš přijde o část ruskojazyčné populace. Bude schopna s podporou svých dosavadních západních spojenců rychle zregenerovat svoji ekonomiku tak, aby ti Ukrajinci, kteří odešli do zahraničí, vůbec cítili potřebu se vrátit domů? A aby ti, kdo zůstali, na tom byli líp, než jejich bývalí spoluobčané v Rusku?
Čína, stejně jako USA, Rusko a další země, je signatářem Smlouvy o zásadách, jimiž se řídí činnost států při průzkumu a využívání vesmíru, včetně Měsíce a dalších nebeských těles Odkaz (Treaty on Principles Governing the Activities of States in the Exploration and Use of Outer Space, including the Moon and Other Celestial Bodies).
Článek I
Průzkum a využívání Vesmíru, včetně Měsíce a jiných nebeských těles, bude prováděno ve prospěch a v zájmu všech zemí, bez ohledu na jejich stupeň hospodářského nebo vědeckého rozvoje, a bude záležitostí celého lidstva.
Vesmír, včetně Měsíce a jiných nebeských těles, budou volně přístupný pro výzkum a využití všem státům bez jakékoli diskriminace, na základě rovnosti a v souladu s mezinárodním právem a bude zde volný přístup do všech oblastí nebeského prostoru.
Ve Vesmíru, včetně Měsíce a jiných nebeských těles, bude svoboda vědeckého bádání a státy usnadní a podpoří mezinárodní spolupráci při takovém bádání.
---
Čína má doposud na oběžné dráze jenom zlomek toho, co USA. Proč by tedy měly být z něčeho nervózní? (Snad kromě možného trendu ke ztrátě absolutní dominance).
Sdělení velvyslance Ruska v RB OSN: Odkaz
"Jak víte, použití takových zbraní je možné jen v případě, že máte přístup ke zpravodajským údajům shromážděným ze satelitů USA a EU. ..... V podstatě nejde o to, povolit Kyjevu používat zbraně dlouhého doletu k zasažení celého území Ruska, ale spíše o řízení úderů Západem. ... Pokud by došlo k nějakým útokům na Rusko, NATO se stane stranou vojenské akce proti jaderné mocnosti. Myslím, že nemusím vysvětlovat, jaké důsledky to může mít."
---
Dále
Rusko oznámilo aktualizaci své jaderné doktríny: Odkaz
" Agrese proti Rusku ze strany nejaderné země, ale s účastí nebo podporou jaderné země, bude vnímána jako jejich společný útok na Rusko."
---
Dále
Střely Tomahawk mohou nést jaderné hlavice Odkaz 2 , Odkaz .
Princip předběžné opatrnosti velí tam, kde hrozí nebezpečí z prodlení, přistupovat ke každému útoku tak, jako by šlo o tu nejhorší možnou variantu. První Tomahawk vypálený z Ukrajiny na Rusko by tedy mohl být dostatečným důvodem k masivní odpovědi.
---
Pokud nebereme na lehkou váhu citované prohlášení V. Něbenzji v RB OSN a výklad aktualizace jaderné doktríny RF, je na místě otázka, zda se pořád můžeme spoléhat na to, že by se reakce na takový útok omezila pouze na Ukrajinu. A zda by byla vedena výhradně konvenčními zbraněmi.
Před nedávnem publikoval analytik významného US think-tanku CEPA Timothy Ash článek s titulem:
"It’s (Still) Costing Peanuts for the US to Defeat Russia" Odkaz 1
Česky: "Porazit Rusko je pro USA stále za pár buráků" (my bychom spíš napsali "za hubičku", "za pár drobáků", nebo tak něco).
ve kterém navazuje na předchozí článek s podobným titulem Odkaz 2 v prosazování teze, že USA a spol. výhodně pořídí strategickou porážku Ruska za investici řádu dvacetiny svého vojenského rozpočtu a bez potřeby jakéhokoli angažmá vlastních armád (doslova: "...this war provides a prime opportunity for the US to erode and degrade Russia’s conventional defense capability, with no boots on the ground and little risk to US lives." )
Pro takový přístup se už v roce 2022 ujala drsná metafora, že Západ je odhodlán bojovat proti Rusku do posledního Ukrajince.
To, že i média, jako je Novinky.cz, nyní připouštějí značné problémy pramenící z vyčerpání ukrajinské armády, naznačuje přiznání, že ono americké "za pár buráků" je pro někoho nesnesitelně drahé.
Komentátor rovněž amerického think-tanku "CATO Institute" situaci před dvěma lety popsal slovy:
"Kyjev stojí před volbou: uzavřít mír pro svůj lid nebo válčit pro své domnělé přátele?" Odkaz 3
Je smutné vědět, jaká byla volba, a sledovat den za dnem, kam to vede.
Geopolitický analytik a prognostik George Friedman v knize "Příštích sto let" Odkaz 1 (The Next 100 Years, 2008, česky 2010) píše:
str 66
"…Nikdo se nikam nevydá po moři, pokud s tím nebudou souhlasit Spojené státy. Geopoliticky mají Spojené státy koneckonců jeden nevýznamnější cíl: udržet si kontrolu nad světovými oceány."
str 68
Zabránit jinému státu, aby ohrozil americké globální námořní síly
"Jakmile Spojené státy dosáhly bezprecedentní nadvlády nad všemi světovými oceány, pochopitelně si chtějí tuto pozici udržet. Nejjednodušší způsob je zabránit jiným státům, aby vybudovaly vlastní námořnictvo, což se dá provést tak, že žádný stát nebude mít motivaci námořnictvo budovat – nebo nebude mít zdroje, aby tak učinil. Jednou strategií je návnada: Spojené státy zajišťují všem přístup k moři, aniž by si museli budovat silné námořnictvo. Další strategií je hůl: Spojené státy zaměstnají potenciální nepřátele v pozemních konfrontacích, takže tyto státy musí vydávat vojenské dolary na budování pěchoty a tanků a na námořnictvo jim už nezbývají finanční prostředky."
---
Roli nadvlády nad moři jako klíče ke globální hegemonii zdůrazňuje i Z. Brzezinski Odkaz 2 a další klasikové USA.
---
Čína se ovšem v uplynulých 45 letech nenechala zatáhnout do jediného válečného konfliktu. Celou dobu nerušeně budovala svoji ekonomiku a přiměřeně jejímu výkonu i armádu, včetně námořních sil. Dnes už ve svém okolí nejspíš je rovnocenným partnerem USA.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
V roce 1997 si NATO a Rusko smlouvou stvrdily, že se nepovažují za nepřítele.
V roce 1999 NATO napadlo Jugoslávii a posléze si v jedné její části vybudovalo další základnu (Camp Bondsteel) Odkaz 1
V letech 1999 až 2004 se NATO rozšířilo o řadu zemí a posunulo svoje vojenské struktury blíže citlivým oblastem Ruska.
V roce 2008 Rusko sdělilo svým partnerům v NATO, že jeho další rozšiřování by považovalo za existenční hrozbu, kterou nemůže nechat bez odezvy Odkaz
V roce 2021 Rusko předložilo návrhy bezpečnostních dohod, ve kterých požadovalo záruky dalšího nešíření vojenských struktur USA a NATO. Výsledkem bylo ze strany Západu odmítnutí se tím vůbec zabývat Odkaz 2
V roce 2023 vstoupily do NATO Finsko a Švédsko.
Je něco překvapivého nebo pohoršujícího na tom, že Rusko reaguje na kroky NATO a USA. Čekal snad někdo něco jiného?
4 odpovědi