Každý stát by asi vznášel námitky proti vyzbrojování svých separatistických regionů.
USA jsou vůči Číně ve schizofrenní pozici. Taiwan za samostatný stát neuznávají a přesto s ním udržují vztahy, které by u provincií jiných států asi nikomu neprošly.
Čína zatím s touto historickou anomálií nakládá celkem klidně. Zbrojní dodávky ovšem komentuje důsledně - viz Odkaz ; Odkaz ; Odkaz .
Tento stav, kdy USA vyzbrojují Taiwan, ačkoli jej neuznávají za samostatný stát, je historickou anomálií. Čína proti tomu protestuje vždy, když se jedná o další porci. Za velký konflikt jí ale tato skutečnost sama o sobě nestojí. Za červenou čarou je až vyhlášení samostatnosti Taiwanem, respektive její uznání, včetně všeho, co by uznání samostatnosti Taiwanu mohlo naznačovat Odkaz .
V uplynulém roce Čína proti dodávkám zbraní z USA protestovala několikrát Odkaz ; Odkaz ;
Odkaz . A také opět uspořádala vojenské cvičení okolo Taiwanu, aby dala najevo, že má odhodlání i prostředky k tomu, aby překročení oné červené čáry zabránila.
USA mají plnohodnotné diplomatické vztahy s Čínou, Taiwan za samostatnou zemi neuznávají. Formálně vzato je Taiwan čínský ostrov ovládaný separatisty.
Dodávky zbraní separatistům by byly důvodem k diplomatickým výhradám mezi jakýmikoli dvěma státy. Na těch čínských není nic neobvyklého. Čína se ozve při takové příležitosti ozývá pokaždé. USA by jinak mohly propadnout falešné iluzi, že už si zvykla.
1.12.2024 Approval of Arms Sales Worth US$385 Million to China’s Taiwan Region Odkaz
26.10. 2024 Foreign Ministry Spokesperson’s Remarks on the US Approving US$ 1.988 Billion in Arms Sales to China’s Taiwan Region Odkaz
7.1. 2024 Foreign Ministry Spokesperson’s Remarks on Countermeasures on US Arms Sales to China’s Taiwan Region and Sanctions on Chinese Entities Odkaz
Přes tyto tanečky existuje na obou březích Taiwanského průlivu dost lidí, kteří se snaží o mírovou spolupráci na základě Konsensu 1992 Odkaz . Někdejší prezident Taiwanu a předseda strany Kuomintang, pan Ma Ying-jeou navštěvuje pevninu poměrně často a organizuje výměnné pobyty studentů mezi pevninou a ostrovem. Právě teď jedna z takových návštěv probíhá Odkaz 2 ; Odkaz 1 ;
Ukrajina má tu smůlu, že je klíčem k ovládnutí Ruska. Přesně pro toto využití ji dedikoval Zbygniew Brzezinski v knize Velká šachovnice Odkaz 1 z roku 1997.
Rusko chtělo záruky, že Ukrajina nebude použita proti němu. Nedostalo je. Odkaz 2 . Výsledek vidíme. Až nastanou jednání, bude to nejprve o zárukách pro Rusko.
Doprava hnojiv z Ruska je nejspíš tou překážkou v lodní dopravě ovlivněna úplně stejně, jako u produktů z jiného zdroje. Takže v tomto ohledu nula od nuly pojde.
To, co hraje hlavní roli, nijak na překážce ve vodní dopravě nezávisí.
Na začátku výroby dusíkatých hnojiv je energeticky náročný postup fixace vzdušného dusíku do amoniaku, známý jako Haberova-Boschova syntéza. Jako zdroj energie i vodíku slouží methan - čili zemní plyn. Kdo jej má levnější, má komparativní výhodu. Dusíkatá hnojiva jsou de facto zemní plyn s přidanou hodnotou. Za kolik nakupuje zemní plyn ruský producent hnojiv ve srovnání s jinými? Tady bude jádro pudla.
"Nikdo se nikam nevydá po moři, pokud s tím nebudou souhlasit Spojené státy", píše známý politolog a strategický analytik George Friedman Odkaz 1 ještě v roce 2008 a dodává: "Geopoliticky mají Spojené státy koneckonců jeden nevýznamnější cíl: udržet si kontrolu nad světovými oceány." (Příštích sto let, Odkaz 2 , str 66) .
Tim Marshall o sedm let později v bestselleru V zajetí geografie (Odkaz již píše o nervozitě, kterou na Západě vyvolává vliv globálního oteplování na rostoucí potenciál arktické oblasti Ruska.
Severní cesta, kterou Rusko rozvíjí i ve spolupráci s Čínou, představuje dopravní spojení, které na trase od čínských přístavů až po Murmansk USA nekontrolují. Valná část probíhá výsostnými vodami Ruska a vyžaduje jeho technickou asistenci (ledoborce, navigace, přístavy). Cesta z Asie do Evropy tudy je kratší téměř o polovinu, což ji činí značně atraktivní. Odkaz 3 Během uplynulých deseti let přepravený náklad vzrostl ze 4 na 36 milionů tun. Odkaz
Už od dob antického Řecka je významným zdrojem síly velmocí kontrola dopravy po moři. Dle potřeby umožňuje nasadit ohlávku ekonomice potenciálních soupeřů a nedovolit jim vyrůst. Severní cesta musí být vnímána jako velká výzva - monopol Západu na kontrolu námořní dopravy taje spolu s arktickým ledem.
Možná stojí za připomenutí, jak se Macao v 19. století dostalo pod správu Portugalska Odkaz 1 .
"V období po l. opiové válce roku 1840 Portugalci využili slabosti vlády dynastie Čching a zmocnili se sousedních ostrovů Taipa a Coloane. V roce 1887 donutila portugalská vláda dynastii Čchingů, aby podepsali návrh smlouvy o čínsko-portugalském setkání a následně poté v Pekingu čínsko-portugalskou smlouvu, která ustanovovala, že „Portugalsko bude spravovat Macao a přilehlé oblasti na věky jako kterékoliv jiné jim ovládané území“. Od té doby Portugalsko spravovalo Macao."
Také Hong Kong se pod britskou správu dostal následkem Opiových válek. Odkaz 2 , Odkaz Formálně šlo o pronájem na 99 let. Doba pronájmu vypršela 1. července 1997, nájemce vrátil Hong Kong pronajímateli.
Fakt, že obě evropské země přišly ke svým čínským državám následkem válek za právo Velké Británie vylepšovat si obchodní bilanci v Číně dovozem opia (kam se hrabe Medellínský kartel na praktiky Windsorského paláce v 19. století), by neměl být zapomenut. Mluvit o Makau jako o někdejším portugalském území a o Hong Kongu jako o britské kolonii, které se sklonily před Čínou, je tak trochu chucpe.
Po roce 1990 hovořily USA zcela otevřeně o své definitivní pozici světového hegemona. Dobře to popisuje Zbygniew Brzezinski v knize THE GRAND CHESSBOARD American Primacy and Its Geostrategic Imperatives Odkaz z roku 1997. Ostatní státy podléhající nadřazenosti USA metaforicky označoval za vazaly nebo poplatníky, případně za barbary.
Číně Brzezinski přisoudil potenciál být lokální mocností, kterou budou USA užívat k vyvažování vlivu jiných aktérů na eurasijském kontinentu.
Za uplynulých třicet let Čína evidentně vyrostla nejen ekonomicky a chce s USA jednat jako rovný s rovným. Pro USA nová, nezvyklá pozice. Přitom Čína za zbraně utrácí sotva třetinu toho co samotné USA a v přepočtu na obyvatele by to byla necelá devítina.
Pan Blinken se před svým publikem na poslední chvíli vyvléká ze zodpovědnosti. Ukrajina sama o sobě těžko může učinit ta základní rozhodnutí, o která půjde.
Současná představa Ruska o základních předpokladech k urovnání konfliktu Odkaz :
---
Něco z toho není v dosahu pravomocí Ukrajiny samotné. Jsou to USA, kdo vytvořil projekt strategického uzavření Ruska prostřednictvím NATO a řadu let podle něj postupoval (viz Z. Brzezinski: Velká šachovnice, 1997 Odkaz 1 ) a kdo vyhlašuje sankce proti Rusku a nutí ostatní národy světa, aby se k nim připojily.
Jsou to USA, kdo organizuje a z poloviny financuje podporu Ukrajiny vojenským materiálem a netají se tím, že je motivována snahou o strategickou prážku Ruska. Odkaz 2
To hlavní jednání nejspíš bude mezi Ruskem a USA.
Pan Pojar je profesionál, takže zajisté ví, že Rusko už řadu let požaduje, aby NATO zůstalo tam, kde je a nesunulo se blíž k jeho citlivým místům. Také mu je známo, že Rusko opakovaně odmítlo představu příměří, které by jen mohlo posloužit k doplnění materiálu a regeneraci sil protivníka. To, o čem je ochotno jednat, je mír. Podmínky, které uvádí jsou pořád stejné. Demilitarizace a neutralita Ukrajiny, respektování situace na zemi, respektování práv menšin na Ukrajině a zrušení sankcí. Odkaz 1
Co s tím budeme dělat?
Timothy Ash, analytik think-tanku CEPA, který má velmi blízko k NATO (Odkaz ) uveřejnil článek, který vzbudil dost velkou pozornost:
It’s Costing Peanuts for the US to Defeat Russia Odkaz 1
s podtitulem
The cost-benefit analysis of US support for Ukraine is incontrovertible. It’s producing wins at almost every level.
O něco později přidal druhý:
It’s (Still) Costing Peanuts for the US to Defeat Russia Odkaz 2 ,
ve kterém dokládá výhodnost konfliktu na Ukrajině zejména pro USA a jejich vojensko-průmyslový komplex. Okolo 55 % evropského dovozu zbraní (za cca 200 miliard dolarů ročně) pochází z USA.
Na tom tvrzení, že proti Rusku stojí celé NATO, něco bude.
Asi nic nového. Rusové už o působení instruktorů ze zemí NATO na Ukrajině píšou a považují je za legitimní cíl, stejně jako zahraniční žoldnéře.
Viz: Russian forces wipe out Ukrainian training center with NATO instructors in Poltava Odkaz 1
Foreign instructors training Ukrainian troops not immune to Russian strikes — Kremlin Odkaz 2
V polovině dubna 2022 uveřejnil American Conservative článek Douga Bandowa:
"Washington Will Fight Russia to the Last Ukrainian" Odkaz 1
s podtitulem:
"Kiev faces a choice: make peace for its people or war for its supposed friends?"
česky:
„Washington bude bojovat proti Rusku do posledního Ukrajince“
podtitul
"Kyjev stojí před volbou: uzavřít mír pro svůj lid nebo válčit pro své domnělé přátele?"
Dva a půl roku s hrůzou sledujeme den za dnem, jaká je volba a její výsledky.
A ve stejné době si analytik NATO blízkého think-tanku CEPA Odkaz Timothy Ash pochvaluje, že USA na Ukrajině pořídí strategickou porážku Ruska velmi levně a bez potřeby nasadit své vlastní vojáky.
November 18, 2022 :"It’s Costing Peanuts for the US to Defeat Russia" Odkaz 2
podtitul
"The cost-benefit analysis of US support for Ukraine is incontrovertible. It’s producing wins at almost every level."
"...this war provides a prime opportunity for the US to erode and degrade Russia’s conventional defense capability, with no boots on the ground and little risk to US lives."
September 17, 2024: "It’s (Still) Costing Peanuts for the US to Defeat Russia" Odkaz 3
"A zatímco podniky obranného průmyslu jsou velkými vítězi války, americký obranný sektor je nepoměrně největším vítězem ze zvýšeného prodeje zbraní Ukrajině a zemím Západu."
Rusko by se muselo úplně zbláznit, aby souhlasilo s takovým nápadem.
Conditio sine qua non (volně česky "přes to nejede vlak") je demilitarizace a vojenská neutralita Ukrajiny. Přinejmenším "žádné NATO".
Rusko nejspíš neuzavře ani příměří, dokud nedostane záruky v tomto smyslu.
Pro připomenutí:
2008 - Odkaz
2021 - Návrh dohody k projednání, obsahuje požadavek bezpečnostních záruk pro RF a klauzuli, že státy NATO nebudou rozšiřovat svou vojenskou infrastrukturu v Evropě nad rozsah z roku 1997 Odkaz
2024 - Realities for settlement in Ukraine have changed significantly — Lavrov Odkaz 1 . Základem požadavku pro zahájení jednání je opět demilitarizace a vojenská neutralita Ukrajiny.
2024 - Russia to continue its military operation, as West only offers fake peace plans — UN envoy Odkaz
---
Nejde o to, jestli NATO nebo EU při promýšlení takových plánů jásá nebo skřípe zuby. Jde o to, promýšlet plány, které budou mít šanci na uskutečnění.
USA: 341 milionů obyvatel, 916 miliard dolarů ročně na zbrojení, 5044 jaderných hlavic Odkaz ; Odkaz 1
Čína: 1409 milionů obyvatel, 296 miliard dolarů ročně na zbrojení, 500 jaderných hlavic
Rusko: 146 milionů obyvatel, 109 miliard dolarů ročně na zbrojení, 5580 jaderných hlavic.
Čína jak známo už 45 nebyla účastníkem válečného konfliktu. Což se nedá říci ani o USA, ani o Rusku. Ve srovnání s USA Čína vydává na zbrojení 3x méně, v přepočtu na obyvatele ovšem 9x méně. Jaderných hlavic má 10x méně, v přepočtu na obyvatele 30x méně než USA.
Pokud by se Čína chtěla vyrovnat USA, musela by podstatně přidat ve všech zmiňovaných parametrech (zbrojení, počet jaderných hlavic, angažmá ve válečných konfliktech pro získání praktických bojových zkušeností). Doufejme, že to nebude nutné.
Něco, o čem Novinky nikdy nenapíšou.
Ma Ying-jeou, bývalý předseda čínské strany Kuomintang, odletěl ve středu ráno z Tchaj-wanu, aby se vydal na svou třetí návštěvu čínské pevniny za poslední dva roky s cílem podpořit výměny přes úžinu uprostřed napjatých vztahů.
Ma vede skupinu tchajwanské mládeže do severovýchodní provincie Heilongjiang, aby se zúčastnila akce na téma ledu. Budou také cestovat do provincie Sichuan na jihozápadě, aby poznali tradiční čínskou kulturu, než se příští čtvrtek vrátí na Tchaj-wan.
Tato návštěva představuje Maovu druhou letošní cestu na pevninu a třetí za méně než dva roky, což podtrhuje jeho nepřetržité úsilí o podporu střetnutí přes úžinu.
Výlet navazuje na nedávné devítidenní turné po Tchaj-wanu, kterého se zúčastnilo 40 studentů a učitelů z pevniny, kteří byli pozváni nadací Ma Ying-jeou pro kulturu a vzdělávání.
"V současné době jsou takové výměny mládeže mezi oběma stranami obzvláště důležité, zejména s ohledem na probíhající globální konflikty a poměrně napjaté vztahy napříč úžinou ve srovnání s dobou, kdy jsem byl v úřadu," řekl Ma na letišti na Tchaj-wanu.
5
Sledujících
0
Sleduje
5
Sledujících
0
Sleduje
Válka na Ukrajině může skončit (1.) buď úplnou kapitulací Ruska na své bezpečnostní zájmy, nebo (2.) tím, že Západ přistoupí rámcově na požadavky bezpečnostních záruk pro Rusko obsažené v návrzích z prosince 2021 Odkaz 1 .
První možnost si lze těžko představit bez zhroucení režimu. I když politolog a strategický prognostik George Friedman předpověděl kolaps Ruska v dekádě 2020-2030 ve své knize příštích sto let (2008) Odkaz 2 , zatím to na brzké splnění jeho věštby nevypadá.
Druhá možnost - bezpečnostní záruky pro Rusko ve smyslu návrhů z prosince 2021 Odkaz ; Odkaz by zase po tolika vložených nákladech a halasné rétorice Odkaz 3 mohla být považována za ztrátu tváře Západu.
Tuší experti z MMF, která z cest je pravděpodobnější?