Myslíte, že Číňané platí 90k dolarů za sáček železných pouzder? A to je jenom špička ledovce, která vyčnívá nad hladinu a někdo si jí všimnul.
Popravdě, nemám představu o detailech využití vojenských nákladů ani jedné země. Svět ale obvykle přeměřuje ekonomiky přes jejich výkon vyjádřený v dolarech. USA jsou podle tohoto kritéria nejsilnější ekonomikou světa a jejich armáda by měla být nejsilnější armádou světa.
Na Ukrajině jsou dvě velké menšiny. Ruská a Polská. Kdyby se to rodělilo podle menšin tak z Ukrajině zbude půlka území.
Nejde rovnou o dělení. Nejspíš by stačila úroveň dodržování práv národnostních menšin běžná v civilizovaném světě. Rusů bylo za posledního sčítání lidu 30 %, Ukrajinců 52 %. Představte si, že by v Československu zakázali slovenštinu zákonem. Nebo ve Finsku švédštinu. Odkaz 1
Válka na Ukrajině může skončit (1.) buď úplnou kapitulací Ruska na své bezpečnostní zájmy, nebo (2.) tím, že Západ přistoupí rámcově na požadavky bezpečnostních záruk pro Rusko obsažené v návrzích z prosince 2021 Odkaz 1 .
První možnost si lze těžko představit bez zhroucení režimu. I když politolog a strategický prognostik George Friedman předpověděl kolaps Ruska v dekádě 2020-2030 ve své knize příštích sto let (2008) Odkaz 2 , zatím to na brzké splnění jeho věštby nevypadá.
Druhá možnost - bezpečnostní záruky pro Rusko ve smyslu návrhů z prosince 2021 Odkaz ; Odkaz by zase po tolika vložených nákladech a halasné rétorice Odkaz 3 mohla být považována za ztrátu tváře Západu.
Tuší experti z MMF, která z cest je pravděpodobnější?
To už zacházite hodně do minulosti, berte nyní vyprofilovaný Tchaj-wan, jak jsem psal a Vy potvrdil, šlo i o zájmy a samozřejmě směřování politiky, dnes lze na situaci pohlížet tak jak by si občané přáli, i když jsou tam taky někteří nespokojení jako všude.
My dva to nevyřešíme. Takže se na sebe nemusíme zlobit kvůli Taiwanu.
V mezinárodní politice to ale rozhodně nefunguje tak, jak navrhujete - zvolíme si situaci v nějakém, nám vyhovujícím časovém okamžiku, tu označíme za směrodatnou a k historii se nepřihlíží.
Čína nuceně pronajala na 99 let Hong Kong Velké Británii. Bylo to poté, co prohrála tzv. Opiovou válku. Sama skutečnost, že evropská velmoc vyvolala válečný konflikt za prosazení svého práva obchodovat ve velkém s narkotiky, je hodně vlkou kaňkou na morálním štítu našeho civilizačního okruhu. Stalo se. Vynucená dohoda zněla na 99 let. Během této doby se leccos stalo, obě země se lišily od stavu, ve kterém dohodu uzavřely. Na skutečnosti, že Hong Kong měli Britové pouze v pronájmu, to ale nic nezměnilo.
Pokud jde o Taiwan, Čína důsledně trvá na tom, že je její součástí. Nikdy neuzavřela žádnou dohodu, která by tvrdila opak. A vždy protestovala proti jakémukoli náznaku, ze kterého by se dalo odvozovat mezinárodní uznání Taiwanu jako samostatného státu. Ale i Taiwan si nárokoval příslušnost k pevninské Číně a vystupoval jejím jménem na mezinárodních fórech, včetně RB OSN, po celou dobu, kdy se to mocensky hodilo.
Taiwan má dvě reálné možnosti. První - pokračovat v politice naznačené Konsensem 1992 - spolupráce, rozvíjení společných ekonomických zájmů a kulturních vazeb s pevninou. Tento směr reprezentuje někdejší prezident a předseda Kuomintangu pan Ma Ying-jeou.
Druhá - konfrontace s podstatně silnějším soupeřem v situaci, kdy dosavadní protektor (tj. USA) je vojensky i politicky ve slabší pozici.
Když uznají za samostatný stát (což by určitě chtěli), je Vám jasné co se stane, proto to takto funguje! Netotalitním a nediktátorským režimům a tam, kde jsou nějaké zájmy se nadržuje, nikdo rozumný nechce rozpínání těchto politik a Čina zbrojí dosti, tak se musí doručit Tchaj-wanu k obraně z části nějaký ekvivalent. Je to těžké ta představa, když máte tak dlouho jinou politiku než v pevninské Číně a je tu reálná hrozba, že o to můžete přijít, zajímavé je, když je to obráceně většina obyvatel tu změnu uvítá, proč, jinak máte pravdu, ale stojím za Tchaj-wanem.
O demokracii a totalitu v tom vztahu od začátku nešlo. Čankajšek byl diktátor a krutovládce, v nouzi se ovšem vyprofiloval proamericky. (Známé americké heslo "rascal, but our rascal").
V roce 1971 se užitek z tohoto diktátora dal ještě udržet a zároveň získat za spojence použitelného k vyvažování vliv SSSR v Asii Maovu Čínu. A tak došlo k rošádě, při které USA uznaly, že Čínu zastupuje vláda v Pekingu a Taiwan sice neopustily co se týče podpory, zrušily ale jeho uznání jako státu jménem Čínská republika. A přistoupily i na podmínku Pekingu, že se nepokusí prosadit nějakou jinou formu samostatné státnosti Taiwanu.
Demokracie na Taiwanu je dílem daleko mladším. Kuomintang byl jedinou povolenou stranou na Taiwanu až do roku 1986. Za konec totality na Taiwanu se pak dá označit až rok 1987, kdy byl zrušen Zákon o výjimečném stavu, který byl v platnosti celá čtyři desetiletí.
V roce 1992 se tehdejší představitelé Taiwanu dohodli s představiteli Pekingu, že budou spolupracovat klidu a míru, a že Taiwan se nebude snažit od Číny formálně odtrhnout. To ujednání je známé pod názvem Konsensus 1992 Odkaz .
Každý stát by asi vznášel námitky proti vyzbrojování svých separatistických regionů.
USA jsou vůči Číně ve schizofrenní pozici. Taiwan za samostatný stát neuznávají a přesto s ním udržují vztahy, které by u provincií jiných států asi nikomu neprošly.
Čína zatím s touto historickou anomálií nakládá celkem klidně. Zbrojní dodávky ovšem komentuje důsledně - viz Odkaz ; Odkaz ; Odkaz .
Tento stav, kdy USA vyzbrojují Taiwan, ačkoli jej neuznávají za samostatný stát, je historickou anomálií. Čína proti tomu protestuje vždy, když se jedná o další porci. Za velký konflikt jí ale tato skutečnost sama o sobě nestojí. Za červenou čarou je až vyhlášení samostatnosti Taiwanem, respektive její uznání, včetně všeho, co by uznání samostatnosti Taiwanu mohlo naznačovat Odkaz .
V uplynulém roce Čína proti dodávkám zbraní z USA protestovala několikrát Odkaz ; Odkaz ;
Odkaz . A také opět uspořádala vojenské cvičení okolo Taiwanu, aby dala najevo, že má odhodlání i prostředky k tomu, aby překročení oné červené čáry zabránila.
A můžete mi říct jak může být taiwan separatistická provincie již téměř 80 let?
Jste trochu mimo kontext. Do roku 1971 se mělo za to, že separatistickou provincií je to na pevnině. Pak se legitimita zastupovat Čínu přenesla z Taipeie na Peking. To, že pevnina a ostrov tvoří jeden celek, ale nikdy nebylo na odpovídající úrovni zpochybněno.
Prostě Čína má trpělivost. Ostatně, konsensus 1992 (tedy jen 21 let po přenesení legitimity na Peking) také vychází z teze, že jde o jednu zemi.
USA mají plnohodnotné diplomatické vztahy s Čínou, Taiwan za samostatnou zemi neuznávají. Formálně vzato je Taiwan čínský ostrov ovládaný separatisty.
Dodávky zbraní separatistům by byly důvodem k diplomatickým výhradám mezi jakýmikoli dvěma státy. Na těch čínských není nic neobvyklého. Čína se ozve při takové příležitosti ozývá pokaždé. USA by jinak mohly propadnout falešné iluzi, že už si zvykla.
1.12.2024 Approval of Arms Sales Worth US$385 Million to China’s Taiwan Region Odkaz
26.10. 2024 Foreign Ministry Spokesperson’s Remarks on the US Approving US$ 1.988 Billion in Arms Sales to China’s Taiwan Region Odkaz
7.1. 2024 Foreign Ministry Spokesperson’s Remarks on Countermeasures on US Arms Sales to China’s Taiwan Region and Sanctions on Chinese Entities Odkaz
Přes tyto tanečky existuje na obou březích Taiwanského průlivu dost lidí, kteří se snaží o mírovou spolupráci na základě Konsensu 1992 Odkaz . Někdejší prezident Taiwanu a předseda strany Kuomintang, pan Ma Ying-jeou navštěvuje pevninu poměrně často a organizuje výměnné pobyty studentů mezi pevninou a ostrovem. Právě teď jedna z takových návštěv probíhá Odkaz 2 ; Odkaz 1 ;
Ukrajina má tu smůlu, že je klíčem k ovládnutí Ruska. Přesně pro toto využití ji dedikoval Zbygniew Brzezinski v knize Velká šachovnice Odkaz 1 z roku 1997.
Rusko chtělo záruky, že Ukrajina nebude použita proti němu. Nedostalo je. Odkaz 2 . Výsledek vidíme. Až nastanou jednání, bude to nejprve o zárukách pro Rusko.
Doprava hnojiv z Ruska je nejspíš tou překážkou v lodní dopravě ovlivněna úplně stejně, jako u produktů z jiného zdroje. Takže v tomto ohledu nula od nuly pojde.
To, co hraje hlavní roli, nijak na překážce ve vodní dopravě nezávisí.
Na začátku výroby dusíkatých hnojiv je energeticky náročný postup fixace vzdušného dusíku do amoniaku, známý jako Haberova-Boschova syntéza. Jako zdroj energie i vodíku slouží methan - čili zemní plyn. Kdo jej má levnější, má komparativní výhodu. Dusíkatá hnojiva jsou de facto zemní plyn s přidanou hodnotou. Za kolik nakupuje zemní plyn ruský producent hnojiv ve srovnání s jinými? Tady bude jádro pudla.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Neboli: Nechci o problematice přemýšlet, tak vezmu nějaký povrchní ukazatel, který nic konkrétního neříká a tím se budu ohánět, protože mi to tak stačí.
1 odpověď
5
Sledujících
0
Sleduje
5
Sledujících
0
Sleduje
Pokud je HDP vyjádřený v dolarech povrchní údaj, který nic konkrétního neříká, proč se používá?