Rusko nemůže diktovat co má a nemá dělat Ukrajina.
Rusko samozřejmě diktovat samozřejmě nemůže vůbec nic. Může jenom sdělit podmínky, za kterých je ochotno jednat. V zásadě se dá předpokládat, že to bude něco ve stylu těch z prosince 2021 doplněné o přijetí nových skutečností, jež od té doby nastaly. Odkaz 1
Pokud TASS píše o Sudže, jsou to pravidelné reporty o objemech plynu, který přes tento předávací uzel putuje z Ruska do Evropy. Viz. 17.11. : "Gas supply by Gazprom for Europe through Ukraine to Sudzha totals 42.4 mcm" Odkaz 1 .
Autor píše: "Orešnik je pouze odvozenina odvozeniny, jejíž vývoj sahá až do hloubi brežněvovských dob." To je chytré a uklidňující.
Ovšem jen do té chvíle, než si uvědomím, že to možná umí nosit odvozeninu odvozeniny odvozeniny výsledku projektu Manhatan z éra Franklina Delano Roosewelta, a to ani po připomínce, že si při konstrukci té první odvozeniny Sověti trochu vypomohli kradenou dokumentací..
Čeho chce dosáhnout Ukrajina a myslí si, že to půjde touto cestou, není zcela jasné.
Příměří na čáře dotyku je konstrukce, kterou Rusko mnohokrát odmítlo. Má zájem o záruky, že už nikdy nebude Ukrajina sloužit jako nástroj k jeho zatlačení, jako hrozba, jako místo odpalu západních raket. Odkaz ;
Rusko ale sotva zlomí pár západních raket s delším doletem.
Viz. Vasilij Něbenzja v RB OSN 13.9.2024 Odkaz :
"Jak víte, použití takových zbraní je možné jen v případě, že máte přístup ke zpravodajským údajům shromážděným ze satelitů USA a EU. ..... V podstatě nejde o to, povolit Kyjevu používat zbraně dlouhého doletu k zasažení celého území Ruska, ale spíše o řízení úderů Západem. Je to ukrajinský nacionalista, kdo formálně stiskne tlačítko. Ale je vlastně jedno, kdo to dělá. Pokud by došlo k nějakým útokům na Rusko, NATO se stane stranou vojenské akce proti jaderné mocnosti. Myslím, že nemusím vysvětlovat, jaké důsledky to může mít."
Proč strategickou hrozbou? To je čistě ruský blábol.
S Ruskem nikdo bojovat nechtěl, nechce a pokud se stáhne za svoje hranice, tak ani nebude.
Pro Západ bylo po všech stránkách výhodnější si z Ruska levně koupit všechno, co stálo za koupení. Je to zřejmé i z toho, jak tragicky je Západ na případnou válku nepřipraven, sklady zbraní prázdné, továrny na výrobu zbraní a munice buď zrušené nebo zakonzervované, v ideálním případě sice fungující, ale v naprosto nedostatečných kapacitách, západní firmy dodávající strategické komponenty ruské armádě. Je to zřejmé i z toho, jak Západ v Rusku intenzivně investoval, aby tam pak měl co koupit. Rusko samotné na tom neuvěřitelně profitovalo.
Nějaké vnější ohrožení Ruska je neuvěřitelně průhledná záminka k agresi, kterou berou vážně -možná, ne všichni- tak leda mužici ze zemljanky.
Svět to vidí jinak. Ve své době vzbudila velkou pozornost kniha Zbygniewa Brzezinského The Grand Chessboard, kde je taková vize dost srozumitelně vysvětlena. Odkaz 1 Nelze se Rusku divit, že se roli, kterou mu velký stratég předpověděl v kapitole Dilema jediné alternativy, nehodlalo trpně podvolit. Pro doplnění náhledu z jiných úhlů, než jaké poskytuje zdejší server, doporučuji pořad indické agentury WION Odkaz a knihu Tima Marshalla V zajetí geografie Odkaz 2 .
O tom, že Brzezinského spis ve světě četli a nebrali na lehkou váhu svědčí, že jej dodnes citují zejména čínští autoři. Odkaz
Přání otcem myšlenky.
USA odchod z Vietnamu nijak přímo neohrozil, utrpěla jen jejich reputace. Pro Rusko je strategickou hrozbou jakákoli varianta, která neskončí demilitarizací Ukrajiny a zárukami toho, že tak tomu bude napořád.
Takže nakonec na stůl přijdou aktualizace těch požadavků, které Západ halasně odmítnul v roce 2021 Odkaz doplněné o požadavek uznat územní změny, které nastaly v posledních třech letech (tzv. realitu na zemi Odkaz 1 ).
Myšlenka dovedení Ruska k bankrotu zmíněná expertem jeví se průlomová - pokud USA a ropní spojenci vydrží dodávat světu dva či tři roky ropu zdarma Rus klekne - ztráta odbytišť a následné hladové bouře lidu svrhnou moskevskou kliku.
Ropu, plyn, hnojiva, pšenici... a ještě se dlouhodobými kontrakty zavázat k tomu, že to tak bude i nadále.
Až by Rus za takových okolností přišel na buben, prodal by sám sebe Číňanovi a je zameteno.
Jak chcete, ale oficiálně v 62 byla válka a v roce 2022 potyčka.
Konflikt trval jeden měsíc a padlo při něm okolo 2000 vojáků. Dnes by se to nazvalo "vojenská operace" či tak nějak. V rozměrech dvou miliardových zemí a odstupu 62 let je to opravdu krátká potyčka. To podstatné je ale zpráva z roku 2024 Odkaz
Neztratilo se něco v překladu?
Podle anglické verze agentury TASS Elvira Nabiulina řekla Odkaz :
Russia is for the first time in the situation "when almost all resources are utilized in the economy."
Převedeno do češtiny s kontrolou překladače Google:
"Rusko je poprvé v situaci, „kdy jsou téměř všechny zdroje využity v ekonomice“.
"Utilized" může znamenat i nedokonavé "využívány". Odkaz
"Využity" nebo "využívány". Vyčerpání zdrojů ("exhausted") paní guvernérka nezmiňuje.
".....závazek Kyjeva neomezovat používání ruského jazyka...."
Mimochodem, je ukrajinština v Rusku považována za další úřední jazyk? Jsou v Rusku školy ve kterých vyučování probíhá v ukrajinštině?
A co jazyky ostatních minoritních národů žijících v Rusku? Jsou také i jazyky těchto minorit akceptovány jako jazyky úřední? Probíhá v Rusku v těchto jazycích školní výuka?
Pokud jde o jazyky ostatních národů v Rusku a jejich úřední status, základní informaci najdete v ruské Wikipedii Odkaz
Senzační novina od zdrojů agentury Reuters od jejích zdrojů v Kremlu. Zvlášť, když ji porovnáme se zprávou agentury TASS ze 7.10.2024 Odkaz 1 :
"Lavrov připomněl, že ruský prezident Vladimir Putin 14. června jmenoval následující předpoklady pro urovnání: úplné stažení ukrajinských ozbrojených sil z DLR, LLR a Záporožské a Chersonské oblasti a uznání územní reality zakotvené v ruské ústavě , neutrální nezařazený nejaderný status Ukrajiny, její demilitarizace a denacifikace, záruky práv, svobod a zájmů rusky mluvících občanů, jakož i jako zrušení všech protiruských sankcí."
Není to náhodou víceméně totéž?
Problematikou zamoření zemí minami a kezetovou municí se v globálním měřítku zabývá The International Campaign to Ban Landmines - Cluster Munition Coalition (ICBL-CMC). Doporučuji návštěvu jejich webových stránek Odkaz . Krásné interaktivní mapy s indikací zamoření jednotlivých zemí Odkaz ; Ještě desítky let po posledních válkách jsou jako masivně zamořené hodnoceny Chorvatsko a Bosna.
V roce 1962 mezi nimi proběhla válka. Čína s Indií mají sporné území a nedávno se tam pozabíjelo několik vojáků Odkaz Odkaz 1
Ještě jednou, nijak nerozporuju, že Rusko staví jaderné elektrárny, to o čem píšu je, že přínos Vámi vychvalovaného Putina je v této oblasti negativní, protože jak správně píšete z politických důvodů (Putin rozpoutal válku) Finsko stavbu zrušilo a my je ani nevzali do tendru stejně jako řada dalších států.
Krátká pohraniční potyčka, která se odehrála před 62 lety, dnešní vztahy mezi zeměmi neurčuje.
Jak možná víte z dějepisu, Německo se stalo členem NATO už deset let let poté, co bylo pro ostatní země aliance nepřítelem na život a na smrt.
Pokud jde Indii a Čínu. Díky společným zájmům a státnické moudrosti současného vedení obou zemí se dlouhá léta trvající rozepři o průběhu hranice podařilo urovnat Viz: "China, India agree to resolve issues, boost ties" Odkaz 2 . U nás se dokonce našli hlupáci, kteří v tom vidí Putinovy rejdy a ponížení Západu.
Viz: "Číňané uzavřeli klíčovou dohodu a ponížili Západ. Prsty v tom má i Putin"
Ona ta celosvětová bublina je založena na volném trhu. Na trh se vždy dostane kvalita/cena.. pokud rusák nedokáže prorazit se svými výrobky a spotřebiči na trh, tak to není o žádné mé bublině...
Pokud máte doma ruský PC, ruskou TV, který je svou kvalitou a cenou konkurenceschopný ostatním výrobcům, tak to máte dobré. 😉 Já se s tím nikde nesetkal a věřte tomu, že kdyby to bylo konkurenceschopné, tak by jistě na našem trhu dávno byly.. Tolik jen..
Jasně, tak během srtudené války rusko investovalo nemalé prostředky do jádra a např. kosmického programu.. To nepopírám, ale to dnes zvládá i malá Jižní Korea.. takže to z rusáka nějakého premianta nedělá..
Volný trh je abstraktní ideologická konstrukce. Existence sankcí a obchodních bariér ji zcela neguje. Takže až Západ odstraní všech cca 18000 sankcí na Rusko a další tisíce na další země od Číny až po Severní Koreu a Irán, můžeme začít opatrně uvažovat o tom, že existují předpoklady pro vznik něčeho jako je volný trh.
Do té doby půjde vždy jen o dílčí bubliny.
Tak mezinarodní ekonomice nerozumím, ale přijde mi hodně zajímavé, že Ukrajina jako samostaný stát by mohl dokázat ovládnout obrovské a mocné rusko. To mi napovídá, že rusko asi až tak mocné nebylo a ekonomické ukazatele tomu nasvědčují - výkon HDP jako Itálie (data před Covidem). Takže to vidím tak, že když na tom celé rusko bylo tak zle, stačilo by, aby se kdekoliv v okolí ruska cokoliv semlelo a rusko, podle této rétoriky, by padlo. 😄 Spíš to asi bude jinak - rusák zná jen dvě polohy života - buď útočí (třeba na neexistujícího nepřítele), nebo fňuká, jak je svět (na něj) nespravedlivý.
Přečtěte si Velkou šachovnici od Brzezinského. Hodně zjednodušeně. USA vládnou světu přímo nebo prostřednictvím svých vazalů. Rusko by bylo kořistí USA, vazal jménem Ukrajina by byl klíčovým nástrojem.
3
Sledujících
0
Sleduje
3
Sledujících
0
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
Tak Vy nevíte, že Al-Kaida sídlila v Afghánistánu? Dovzdělejte se. 😂
1 odpověď
5
Sledujících
0
Sleduje
5
Sledujících
0
Sleduje
Usáma byl Saud a bydlel v Pakistánu Odkaz 1
1 odpověď