Jako odpověd všem, kteří zde rozí motto “Co si domů přivedla, to má“ použiji přísloví “když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“. Lidé se umí skvěle přetvařovat i několik let, dokud spolu jen “chodí“ a pak, když přijdou děti a dojde na lámání chleba, se ten druhý nestačí divit. Můj bývalý šéf kdysi pronesl: Když jsem přišel z vojny, uměl jsem si vyprat, zašít, uvařit, ale jak jsem se oženil, všechno jsem to hned zapomněl. Ha ha, jak vtipné. A toto jsou ti muži, o kterých je článek.
Jestli to dobře chápu, tak autorka, která tady káže o zdravé výživě, nakupuje jídlo v online supermarketu, takže ani nezvedne zadek, aby si došla do krámu? Což takhle upozornit na jiné studie, které říkají, že za svýšeným výskytem cukrovky je zejména NEDOSTATEK pohybu?
Jinak tedy je jasné, že tato studie je cílena na ty, kteří se nenechali chytit na ony studie, které tvrdí, že planeta se otepluje kvůli kravským prdům, pročež je nutné nechovat krávy, nejíst hovězí, nepít mlíko atd.
Kdo nezažil, neuvěří. po prvním porodu jsem byla psychicky na dně 2 roky, vadila mi jakákoliv tématika mateřství, porodů nebo gynekologie všeobecně, vadilo mi vidět jiné matky s miminky, s kočárkem u hřiště nebo jen těhotné na ulici. Stále dokola se mi vracel můj porod. Začala jsem se toho pozvolna zbavovat až poté, co jsem druhé dítě porodila doma všem na truc, všem těm, co mě předtím zradili a nepomohli. Ale i dnes po 10 letech cítím tíseň, když je někde ve filmu porod nebo řeč o něm, případně na to téma začnou mluvit kamarádky apod.
Mně to trochu připomíná lyrické socialistické žvásty z československých týdeníků. Úplně k tomu slyším ještě hudební podbarvení a ilustrační záběry plné úsměvů a budovatelského nadšení, úplná agitka...
Jinak tedy jako úča bych to charakterizovala tak, že se v podstatě těším. Těším se na ty děti, které jsou fajn a rády spolupracují, totéž u kolegů. No a zároveň je někde za rohem takový ten pocit, že to nakonec nevyhnutelně zkazí někdo, kdo není fajn a bude dělat probélmy. Tací se najdou vždycky, i kolegové. Takže prostě normálka jako u všech ostatních pracujících.
Jen takový rýpanec k tomu nadpisu... z biologickho hlediska je nejen normální BÝT cítit, ale dokonce potřeba - proto to tak příroda vymyslela. Malá miminka poznají svoji matku nejprve podle pachu (který cítí z podpaží při kojení), pach je důležitý i při páření (feromony) a je jedno, že si o sobě myslíme, že jsme něco víc, než zvířata. Takto jsme se vyvinuli, ale nelíbí se nám to, tak se to snažíme pořád nějak oblafnout. Taky nemám ráda smraďochy a nechci být smraďochem, ale měli bychom mít na paměti, že přírodu nikdy stoprocentně neporazíme.
No a kdybychom odstranili z jídelníčku všechna jídla zmíněná v článku, zemřeme hlady a pak teprve by to byl opradu puch!!!
S článkem souhlasím, ale nemělo by se to brát plošně. Matky, které chtějí pracovat, ať mají tu možnost a nikdo ať je nesoudí, a ty, které naplňuje péče o děti, ať s nimi jsou.
Zahájení školky je individuální, některé děti to i ve 2 letech zvládnou v pohodě, jiné ne - to by měli zvážit rodiče. Ale (!!!) jakékoliv dítě, které dávají do školky, musí mít hygienické návyky (umět chodit na WC), umět adekvátně jíst atd.
V dřívějších dobách taky matky nelítaly kolem dětí 24/7. Ano, byly pořád doma, jako ženy v domácnosti, ale když šly na pole, dítě leželo na mezi, dohlížely starší děti; když šla krmit/dojit atd., položila dítě někam do sena apod. Běžně ženy doma šily, předly, tkaly, draly peří (v podstatě home office) a při tom rozhodně dítě nechovaly. Žádné velké vyvařování, žádné plavání s miminky. Už velmi malé děti měly své úkoly, odpovědnost a mnohdy i vydělávaly, aby vylepšily rodinný rozpočet. Větší hlídaly ty menší. Takže žádní oprašovaní spratečci jako dnes, to je třeba odlišit. A jací lidé z nich vyrostli? Samostaní, skromní, zruční.
Dokud jsem učila na gymlu, říkala jsem si, že druhý cizí jazyk na ZŠ by měl rozhodně být a co nejdřív. Od té doby, co učím na ZŠ a učím AJ, NJ (vystudováno), jsem radikálně změnila postoj. Mnohé děti opravdu nemají kapacitu na ten druhý jazyk. Smysluplnější by bylo dát 2.cizí jazyk dobrovolně, s tím, že si místo něj mohou vzít i ČJ nebo M.
Ten škodlivý “prach“ ale nevzniká jen spalováním fosilních paliv. A taky není znečištěn jen vzduch. Takže mám pro autora tak pár nápadů: zrušme všechny dopravní prostředky, které mají pneumatiky, protože ty se postupně odírají a jejich částečky pak dýcháme. Mějme oblečení z pouze přírodních materiálů, protože ošoupaná vlákna z něj také dýcháme a pijeme, a kdo by chtěl dýchat a pít nastrouhané petflašky? A sušme prádlo venku na šňůře, ušetříme elektřinu. Nekupujme nápoje v petflaškách, atˇse nemusí vyrábět tolik plastů, a koneckonců nekupujme nápoje vůbec, každý jejich obal je náročný na zdroje, energie i přepravu, při které vznikají exhalace a ošoupávají se pneumatiky... Jo, a ženy po celém světě ať přestanou brát hormonální antikoncepci, aby neplavaly ty hormony ve vodě. A dětem zakázat jednorázové pleny a vlhčené ubrousky atd.atd. A pak už jen samá pozitiva a sociální jistoty a bude ráj na Zemi!!!
7
Sledujících
0
Sleduje
7
Sledujících
0
Sleduje
Mně to předtím teda připadalo útulnější, teplé odstíny. To nové mi přijde chladné a sterilní. Asi nejsem dost moderní. Dobře vymysleli ta kamna a kuchyň.