Módí objímá každého politika a pár generických diplomatických větiček říká na všech summitech. Nelze to brát jako důkaz přátelství. V Indii docela velká část lidí objímá i lidi co moc neznají/nemají rádi. Komunikace a kulturní normy jsou v Indii prostě jiné než v Evropě a je chybou chování indů posuzovat Evropskou optikou.
Pravda je taková, že Indické soukromé i státní zbrojovky dodávají na Ukrajinu velké množství munice a Indická vláda o tom zcela jistě ví a nijak zasáhnout nechce.
Spousta soukromých zbrojních firem v Indii dokonce mohutně navyšuje výrobu munice. Jsou mezi nimi i Gautam Adani a Anil Ambani, kteří mají velmi blízko k současné vládě, takže nelze očekávat jakýkolik zákaz exportu munice přes Česko nebo jinou Evropskou zemi. Odkaz Odkaz
Indie rozhodně není na straně Ruska, ale potřebuje od Rusů pár komponentů pro zbraně (motory pro SU 30 atp.), nějaké suroviny a nechce aby se z Ruska stal 100 % satelit Číny.
Navíc nějaké výrazné sblížení s Ruskem není v zájmu vlastníků největších konglomerátů, kteří mají v Indii značnou moc. Rusko pro ně není moc perspektivní trh a navíc se nechtějí paktovat se státem kde bohatí podnikatelé padají z oken každý druhý den. Ještě by to někdo chtěl kopírovat.
Celý tenhle BRICS spolek je spíš výtvor Ruské propagandy a v Indii nikoho nezajímá a není považován za důležitý
Ratan Tata byl skutečně výjimečný člověk. Významně pozvedl Tatu na jeden z nejvýznamějších světových konglomerátů a ještě byl člověkem velmi skromným, který většinu svého majetku věnoval na zlepšení života svých krajanů. Dnes Tata trusts provozují v Indii několik špičkových nemocnic a státní nemocnice obdržely od Taty miliardy dolarů na nákup velmi drahého vybavení např. gama nožů nebo protonové centrum.
Podle listu Hurun Ratan a jeho rodina dali na charitu nejvíce peněz v moderní historii (od 19.st) a překonali tak např. Billa Gatese.
Právě pod jeho vedením Tata expandovala do potravinářského a zbrojního průmyslu nebo do výroby Iphonů, čipů, lithiových baterií, vybavení pro 4g a 5g sítě, solárních panelů aj. Nedávno Tata zprivatizovala i Air India a je jen škoda, že se nedožil toho, že se znovu stane významným a kvalitním leteckým dopravcem.
Každopádně řídit konglomerát, který má dnes přes milion zaměstnanců a skládá se z desítek různých firem je hodno velkého obdivu. Myslím, že Tata je svým záběrem nejdiverzifikovanější společností na světě.
Nutno podotknout, že Indická vlâda o tom ví, podporuje a těžko ten export zakáže.
Důkazem je, že před pár měsíci otevřela zbrojovka Adani defence, která patří Gautamu Adanimu, obrovskou továrnu na výrobu desítek typů munice. Odkaz 1
Adani je Indický podnikatel se zhruba stejným morálním kreditem jako Babiš o kterém je známo, že má velký vliv na současného premiéra Modího. Je těžké si představit, že by investoval poměrně značnou částku do výroby munice, kdyby nevěděl s jistotou, že stát proti exportu munice na Ukrajinu nijak nezasáhne a jeho tak čeká výrazný profit.
Je smutné, že Indie dodává Ukrajině humanitární pomoc a munici i přesto, že Ukrajina v minulosti masivnĕ vyzbrojovala Pakistán, a stejně je v médiích už 2.5 roku líčená jako strašně amorální země, která má na rukou krev. Docela nespravedlivý a nepravdivý mediální obraz.
Nikde jsem, ale v médiích neviděl třeba kritiku Německa a jeho obsese totalitními režimy. Nejprve Nĕmci outsourcovali dekády svoji energetiku do Ruska a následně svojí ekonomiku silně svázali s Čínou. A jejich závislost na Číně je bude brzy stát více než ta obsese Ruskem. A nás, jako stát závislý na Německu, také.
Začít by se mělo výměnou Francie za Evropskou unii a výměnou Británie za Indii. Není důvod, aby měla pouze Francie křeslo s právem veta. Její význam upadá a její neokoloniální říše v Africe se velmi rychle rozpadá. Pokud by měla křeslo EU, tak by byly zohledněny i zájmy Německa nebo Itálie, jako významných ekonomik.
Británie už dnes nemá relevanci a prakticky kopíruje politiku USA. Naopak Indie je dnes už nejlidnatější země a jako historická oběť kolonialismu by mohla více hájit zájmy zemí s podobnou historií v Asii nebo Africe.
Stálými členy bez práva veta by měly být minimálně Brazílie, Japonsko a Africká unie. Brazílie a Japonsko sice mají nějakou samostatnou politiku, ale hodně jsou pod vlivem USA, takže jsou to do budoucna spíše regionální mocnosti. Navíc Japonsko už bude ekonomicky vzhledem k populaci jen klesat. Ekonomika Brazílie na tom taky není příliš dobře a v budoucnosti se těžko bude dostávat z pasti země se středními příjmy a získávat tak větší relevanci na mezinárodní scéně.
Co se týče Africké unie, tak tam je otázka do jaké míry se dokáží africké země na něčem shodnout. Každopádně by se Afrika měla brát v potaz. To je i v zájmu Evropy.
Další otázkou je jestli i Rusko jako pravděpodobný budoucí satelit Číny nepřesunout do stálých členů bez práva veta, protože v budoucnosti asi moc nezávislou zahraniční politiku bez Čínského schválení dělat nebude.
Nikdy jsem nepochopil proč Intel chce stavět v Německu továrnu na výrobu čipů velkých cca 1.5nm. Tyto čipy se budou používat hlavně do nejnovějších mobilů a elektroniky, která se stejně v Evropě nedělá. Stejně tedy budeme závislí buď na balení a testování čipů nebo na výrobě elektroniky v Číně popř. Malajsii, Indii, Vietnamu atd.
Mnohem rozumější by bylo přilákat více výrobců starších čipů jako 40nm, 22nm, 14/12nm. Tedy něco jako plánované továrny TSMC v Německu nebo STMmicrolectronics/Globalfoundries ve Francii. Tyto čipy se hodí do aut nebo do některé spotřební elektroniky a našly by v Evropě větší využití.
Rusko není supervelmocí už pádu Sovětského svazu. Navíc bude hrát čím dál menšî roli, protože ropa a plyn bude čím dál méně potřeba. Důležitá bude hlavně energie z obnovitelná zdrojů a vybavení k její výrobě tj. baterky, solární panely, elektrolyzéry, větrné turbíny aj. Tam je Rusko slabé. Navíc Putin je jen kleptokrat bez nějaké výrazné vize. Je nemožné budovat ekonomiku založenou na obnovitelných zdrojích, pokud vede zemi polosenilní autokrat zamrzlý v v době studené války a většina místních podnikatelů neumí nic vybudovat.
Ostatně ani Evropa na tom není moc dobře a např. výrobu solárních panelů, vývoj baterek a zelený vodík by měla podpořit výrazněji. Bez toho to v budoucnosti nepůjde.
Jinak bude Evropa závislá na Číně a v případě zeleného vodíku na severní Africe, kde pochopitelně už od koloniálních dob nemá moc dobrou pověst.
Můžou se obrátit na Británii nebo USA, které tam chtěly islámistickou vládu. Bangladéšané ovšem budou velmi brzy litovat, že vyměnili demokracii, byť hodně nedokonalou, a ekonomický růst za možnost být islamistickým západním satelitem z rozvrácenou ekonomikou jako je Pakistán. Vůbec se nepoučili z historie.
No a Evropě tímto VB a USA nadělily dáreček v podobě milionů, často zradikalizovaných, muslimských migrantů.
To je zase propaganda. Rusko pašuje zboží přes x různých států, to nelze uhlídat. Vždy se najde nějaký soukromník, co si chce vydělat.
Každopádně je potvrzené, že Indie vědomĕ zásobuje přes Česko Ukrajinu značným množstvím munice. A to i státní zbrojovky. Bohužel vděčnosti se od arogantních Evropanů zřejmě nedočká. Odkaz
Bohužel Islámisté jsou podporovány USA a Británií. Vraždění hinduistů se USA hodí, oslabí to Indii kam uprchnou možná miliony lidí. Navíc loutková islamistická vláda povolí USA mít u nich vojenské základny.
Ještě horší je, že USA a Británie se intenzivně snaží úplně destabilizovat Indii. Chtějí z ní mít vazalský stát a kolonii. Jednak financují různé násilnosti v Indii např. v Manipuru a zároveň západní média jedou propaganda proti současné vládě. Údajně je autokratická, spojencem Ruska atd. Média jen vytváří základ pro pozdější sankce a snaží se vyvolat nenávist. Navíc USA podporuje Islamisty, Chalístánce a radikalizuje je.
Upřímně doufám, že Indie má silné instituce a lidé jsou většinově prodemokratičtí a Indii se nepodaří nikomu rozložit a zničit její demokracii. Ale bude to velký boj, protože ten tlak je opravdu obrovský a stoupá.
Indie už dávno munici Ukrajině dodává. Jen se to tolik nevytrubuje do světa. Nedávno se zjistilo, že Indie dodává do Česka přes 100 000 granátů. Je evidentnií, že to byla zásilkana Ukrajinu. Rusko nezmůže nic, protože je ve vztahu s Indií tím slabším.
A západní média můžou vylíčit Indii jako nepřítele a spojence Ruska, aby zakryly to, že zdaleka nejvíc peněz Rusku posílali a stále posílají Evropané. To oni financovali nákupem surovin modernizaci Ruské armády a Putinův režim.
No pokud se moci chopí Jamaat-e-Islami, který je podporován Čínou a USA místo vlády vojenské junty navazující na současnou sekulární vládu podporovanou Indií, tak se z Bangladéše stane druhý Islámský Pakistán a reálně bude hrozit genocida hinduistů a kolaps ekonomiky, která je i teď nad propastí. Evropa se tak může těsit na vlnu miliónů uprchlíků.
V Bangladéši se teď hraje o to jestli místo místo Indií podporované vlády Šajch Hasíny Vadžidové, která vládla do značné míry autokraticky, nicméně zachovávala alespoň některé zásady demokratického a hlavně sekulárního státu převezme otěže armadáda a vytvoří sekulární vojenskou juntu (lepší varianta) nebo Jaamat e Islami, který je podporovaný Čínou a v menším měřítku USA a Británii. Pokud by se tohle stalo, tak se Bangladéš stane druhým islámským státem a dojde k útokům na hinduistickou menšinu a ve dlouhodobějším horizontu možná i ke genocidě.
Z pohledu Evropy by to znamenalo velký příliv uprchlíků z důvodu represí a možném kolapsu ekonomiky. Už dnes si Bangladéš musel půjčit u MMF a má měnové rezervy na méně než 3 měsíce. Navíc spousta textilních továren zavřela kvůli nepokojům v minulém roce z důvodu navýšení minimální mzdy a spousta jich zavírá z důvody bezpečnosti teď.
Nechápu. Módí několikrát na Putina apeloval, aby zastavil válku. Při zmíněném setkání dokonce vpálil Putinovi do ksichtu, že "jeho srdce krvácí, když vidí zabíjet nevinné děti." Odkaz 1
Navíc Indie posílá Ukrajině humanitární pomoc a z největší pravděpodobností i munici přes Česko, jak nedávno Španělé odhalili. Odkaz
Myslím si, že Ukrajinci můžou být rádi, že je k nim Indie poměrně laskavá. Dokonce bych řekl, že mnohem laskavější než Ukrajina, Evropa nebo USA byly v minulosti k Indii. Protože kdyby nebyla, tak by mohla připomenout, že Ukrajina byla jedním z nejvétších exporterů zbraní do Pakistánu. Dodala Pakistánu mj. 320 tanků T80. A Evropské firmy také exportovali do Pakistánu značné množství zbraní. To, že je to islámská diktatura, která zbraně použije proti demokratické Indii vůbec nevadilo.
Takže trocha pokory a sebereflexe by Ukrajinskému vedení prospěla.
Měli bychom trestat všechny rasistické a nenávistné komentáře, a to nejen proti Ukrajincům. Stačí se podívat na jakoukoli diskusi o Palestině, libovolné Africké zemi nebo jiné rozvojové zemi např. Indii, válce v Jemenu, migrantech, muslimech atd.
Je nutno měřịt všem stejným metrem a tím tu diskusi racionalizovat a odplevelit.
Indie prostě potřebuje údržbu některých zbraní, levnou ropu a aby se Rusko ještě více nepřiblížilo k Číné. Takže je nutné udržovat s Ruskem alespoň základní vztahy. Není v tom přátelství.
Na druhou stranu západ neměl o spojenectví s Indií nikdy zájem. Vždy preferoval diktátorskou Čínu a Pakistán.
Teď sice západní novináři kritizují Indii, že podporuje Rusko, nicméně jde jen o snahu přesunout vinu. Tím viníkem, který zmodernizoval Ruskou armádu byla Evropa, hlavně Německo. Německo si založilo svojí prosperitu na levných surovinách z Ruska přes veškerá varování. Za ty dekády dalo Rusku mnohokrát více peněz než Indie. A situace se bude opakovat, protože Německo doteď zaujímá extrémně servilní postoj vůči Číně.
Možná by bylo lepší než svalování viny a šíření nenávisti proti Indii se zamyslet nad tím zda jsme jako západ pro Indii něco někdy udělali a jestli vůbec jsme schopni jednat s Indií jako rovný s rovným a ne ve vztahu nadřazenosti kdy můžeme neomezeně Indii rabovat a Indie musí poslouchat na slovo. Indie totiž kolonizaci zažila a rozhodně ji nechce opakovat.
Pán si za to může sám. Navíc si myslím, že musel ty policajti nějak vyprovokovat ať už tím, že jim řekl, že Pakistán/Čína jsou lepší anebo jim vyprávět, že v civilizované zemi by ho pustili a Indie je nekulturní. Protože to jsou typické věci, které pochopitelně na Indy působí jak červený hadr na býka.
Každopádně si myslím, že si minimálně upravil realitu nebo nám neříká vše. Těžko hodnotit dle názoru jedné strany.
1
Sledujících
1
Sleduje
1
Sledujících
1
Sleduje
Ze západem to nemá nic společného. Vůbec nechápu proč někdo do toho tahá Evropu a USA.
Každopádně Indie a Čína nikdy extra spojenci nebudou. I dál bude většinu Čínských investic Indie zakazovat a pokud už je povolí tak jen v nestrategických oborech pokud Čínská firma vytvoří společný podnik s Indy.
Největší škoda je, že západní státy pořád koukají na Indii koloniálníma očima jako na podřadnou zemi, která musí poslouchat a nechat se drancovat. Pokud by západ změnil přístup mohl by v Indii nalézt demokratického spojence a novou průmyslovou velmoc, která se narozdíl od Číny nemíchá do cizích záležitostí. Nicméně nejspíše zůstane Indie neutrální a rozkročená mezi východem a západem jako posledních 70 let.