Ale oni nízkopříjmoví skutečně méně využívají silnice a celkově infrastrukturu státu, dokonce v takové míře, že ve finále dotují tuto infrastrukturu pro ty, kdo ji využívají více.
Něco na tom bude, je sice pravda, že nevyužívají silnice při cestě do práce, protože nepracují ale z druhé strany náklaďáky co vozí jídlo do supermarketů potřebují i oni.
Měl jsem za to, že běžný solarní panel je křemík/sklo/uhlík/měď + rám a kabeláž. Žadný kobalt, platina, lithium, zlato, či kdo ví co - jen základní věci. Důvod "drahosti" panelu je technologie vrstvení a tištění "diodových" polí je zatraceně naročná a různé techniky mají diametrálně jiné výsledky.
Solární panel je v podstatě placka z obrovské hromady plochých LED diod. (Vím to z pokusu, kdy se pustí do panelu proud. Začne pak naopak svítit na stejném principu jako LED žárovka, jen to je IR spektru, tudíž nejde vidět okem, ale třeba kamerou telefonu ano).
Recyklace stejně jako u LI-on baterií možná je, jen není rentabilní v malém počtu, což se samo vyřeší samo, tím jak sam říkáte že se bude vyřazovat celá generace solárních polí. Samozřejmě v závislosti na % efektivity co si solarnicí urcí jako hranici pro výměnu -jelikož ty panely jsou de-faco stále funkční a budou funkční další dekády.
A zálohovaní je samozřejmost. Jde mi o to, že přes den elektrárny utlumují díky solárům výkon, a taky se plní "baterie" typu Dlouhé stráně.
Což v dlouhodobém měřítku půjde citelně poznat.
Uložiště mají smysl dle mého jen fyzikálně (dlouhé stráně) a nebo v malém měřítku domů, či menších firem. Zbytek souhlasím s vámi, že je to utopie.
Vidíte a opět se pletete. Napsal jsem "prvky vzácných zemin" a vy jste vyjmenoval prvky, které nepatří mezi prvky vzácných zemin (neříkám, že vámi jmenované prvky nejsou použity). To je právě celkově problém - obávám se, že v Bruselu o tom rozhodují právě takoví politruci s nulovými znalostmi fyziky a chemie.
To co píšete o recyklaci - snad postačí tento článek:
Ohledně úložišť - ale kolik se jich v EU/ČR za posledních 30 let postavilo? A kolik by jich bylo potřeba na zálohování tzv. náhodných zdrojů elektřiny?
Doma se baterie nevyplatí - resp. jedině s dotacemi... Kdyby se to vyplatilo doma v malém, tak ve velkém by se to vyplatilo ještě více - tzv. úspora z rozsahu.
Inženýr nejsem, ale pokud solární panel z absolutně základních prvků lehkých na zpracování "vyrábí" elektrickou energii jednu-dvě dekády, tak za svou životnost dodá několikanásobně více energie, než kolik bylo na něj spotřebováno. Energie, která by jinak by byla vyrobena v naších podmínkách převážně uhlím, plynem či odpadem.
V čem je tato teorie špatná ?
Nevím, kde začít. Lehké prvky na zpracování to nejsou. Ba naopak, jsou to často vysoce toxické prvky, kdy musíte zpracovat tuny zeminy, aby jste získala jen malé množství tzv. "prvků vzácných zemin". Jak již název napovídá, nejedná se o "základní" prvky. Ten proces mimo jiné zahrnuje louhování těch tun zemin v chemickém koktejlu.
Recyklace panelů je také velmi problematická, jedná se o nebezpečný odpad. Je to kompozitní materiál, což je vždy velmi nákladné recyklovat. Bude jistě zajímavé sledovat, co se bude dít za 10let s první velkou dávkou vysloužilých pnaelů z tzv. 1. soláního tunelu (boomu) - obávám se, že se ten tunel prodlouží a opět to zaplatí daňový poplatník.
Samotné ušetření fosilních paliv - stejnak musíte mít zálohu v plynové či uhelné elektrárně, v noci nesvítí. Protože ta elektrárna běží jen v noci, zimě tak za svou životnost vyrobí méně MWh jak by mohla a její stavební náklady se musí rozpočítat do ceny elektřiny --> Tato elektřina je pak dražší než by mohla být.
Pohádky o bateriových úložištích z kobaltu nebudu ani rozebírat - ale aspoň se děti v Kongu naučí házet lopatou v kobaltových dolech.
Je to princip solidarity. Kdybychom nepotřebovali solidaritu, je stát jako instituce úplně k ničemu, protože ho na nic nepotřebujeme.
Solidarita to rozhodně není, podívejte si co to slovo znamená.
Jsem si vědom, že to politici použivají jinak, nicméně jsem myslel, že by to mělo být směrem k chudým, ne směrem k bohatým.
Že snižování spotřeby je ekologické je lež? Jó tak to nemá smysl pokračovat v diskuzi 🙂
Vážená paní, jakožto inženýr elektroenergetik bych řekl, že tomu rozumím. Vaši neznalost vám nemám za zlé, jste obětí propagandy. To, že tématu nerozumíte, je zjevné již jen z toho, že mluvíte o "snižování spotřeby". Spotřeby čeho? Přírodních zdrojů? Nebo snad elektřiny? To, že si elektřinu občas s FVE vyrobíte doma, nesnížíte spotřebu, tu snížíte např. zateplením.
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Kdyby ČT radši natočila jednu kvalitní pohádku za 3-5 let, než 3-5 pohádek za rok, tak by udělala lépe. Kvalita nad kvantitu. Ono s tím rozpočtem co na jednou pohádku mají, nejde očekávat zázraky. Stačí se jen podívat, kolik herců hraje např. v Pyšné princezně, Princezně se zlatou hvězdou apod. - jsou to stovky herců, velká část sice jen komparz, ale i spoustu profesionálů, baletky apod... Kvalitní pohádka si opravdu s 10-20 herci nevystačí...
1 odpověď