Jinak k vlastnímu pořadu. Obezitolog Machytka i nutriční terapeut Šindelář tomu opravdu rozumí. Ale jejich role je redukovaná na běžnou zdravotní prohlídku, respektive na 1 zdravý tip v jídle. To je strašně málo - plýtvání jejich expertízou.
Ostatně poslechněte si podcast Institutu moderní výživy (kde se ptá právě i nutriční terapeut Šindelář) s doktorem Machytkou. Ten sám hubne zejména skrze léky na obezitu a pacientům mj. provádí endoskopické hubnoucí operace, což jsou šetrné výkony se solidním efektem.
Pořad trvá jen rok. Po roce na nějakém podobném komplexním programu klidně takhle zhubne 50% přihlášených. Ale po 5 letech má váhu nadále dostatečně dole jen 7%. Asi nikdo nezpochybňuje, že matematicky je to možné. Koncentrák nám to ukázal. Ale obezita je chronické onemocnění a výsledky je nutné hodnotit s delším časovým odstupem po návratu do běžného života. Ono totiž říct “zhubnout může každý, kdo chce” je jen začarovaný kruh shamingu. Protože komu se to třeba kvůli silnému hladu nepovede dlouhodobě udržet (genetika), je označen za toho, kdo nechtěl. Ostatně nabírání hmotnosti po skončení pořadu “The Biggest Loser” je legendární.
Obecně je naše plánované rozhodnutí z mozkové kůry typu “letos zhubnu do plavek” vydáno napospas vývojově starším oblastem mozku, které nemáme pod kontrolou, jsou funkčně nadřazené a sledují vlastní agendu točící se kolem přežití člověka na podkladě různých senzorických vstupů z prostředí. A když tyto systémy (objektivně chybně, protože nejsou adaptované na současnost) vyhodnotí jako otázku přežití to, že vy si udržíte “bezpečnou” jateční váhu, tak si ji udržíte nebo se k ní vrátíte.
2
Sledujících
0
Sleduje
2
Sledujících
0
Sleduje
Pokud vzácně vypadne elektronika, mohli by mít k dispozici VAR.
2 odpovědi