Za mě jako tátu malého divocha je cestovní pojištění naprostá nutnost – a vlastně už součást balení jako plínky nebo vlhčený ubrousky. Je jedno, jestli jedeme do Rakouska nebo jen na pár dní k moři – s dítětem se prostě „nečekané situace“ mění na každodenní realitu. Jednou jsme řešili rozbitou bradu na hotelové dlažbě, jindy ztracený kufr s celou dětskou výbavou (ano, i s plyšákem, samozřejmě). Bez pojištění by to byla fakt drahá sranda. A co oceňuju nejvíc – asistenční služba, která mluví česky a fakt pomáhá. Za mě: lepší mít a nevyužít, než litovat, že jsem pár stovek ušetřil.
No tak tohle už je fakt vrchol té šílenosti, co si vláda zase vymyslela!
Celý život člověk šetří, opravuje svoje staré auto, co ho vozí, jak má, a najednou mu přihodí ještě takovou ekologickou daň? A to kvůli tomu, že má auto s nějakou „starou emisní třídou“? To je jak kdyby vás chtěli potrestat za to, že máte rozum a nekupujete každý rok nový plech! Za mých časů se auta dělala na pořád, ne na pár let, a sloužila desetiletí bez těchto moderních keců. Teď si koupíš starší Škodu nebo Fabii, a hned tě stát okrade o tisíce korun jen za to, že auto je trochu starší a nemá nejnovější ekologickou normu? To je přece nespravedlivé! A co ti lidé, co nemají na nový drahý vůz? Co ti, co si nemohou dovolit každý rok měnit auto, aby splnili nějaké nesmyslné emisní limity? Vláda místo toho, aby pomohla těm poctivým lidem s rozumem, jež nedělají žádné ekologické zázraky, na ně pořád přidává další daně a poplatky. Kde je tu rozumný přístup, kde je úcta k těm, co svoje auto udržují v pořádku? Místo toho nás tlačí do konzumu a ničí ty, co se snaží žít rozumně a šetřit. Tahle ekologická daň je prostě nespravedlivá byrokratická blbost, která víc škodí než pomáhá. Ať si radši vláda nechá svoje pokuty a poplatky, a začne se starat o opravdové problémy! Starší auta nejsou žádní zločinci!
Stávky dokážou pořádně zkomplikovat cestovní plány – bohužel jsem to zažil na vlastní kůži. Před pár lety mi kvůli protestům letištního personálu zrušili let, a i když se aerolinka tvářila, že pomůže, nakonec jsem si musel koupit novou letenku sám. Co mi pomohlo nejvíc? Nebylo to jen sledování oficiálních informací, ale hlavně komunikace přes sociální sítě – aerolinky tam často rychleji reagují než na přetížené telefonní lince. Navíc pokud je situace vážná, vyplatí se aktivně hledat alternativy, dokud ještě jsou. Kdo čeká, že problém za něj vyřeší dopravce, může být hodně nemile překvapen.
Cestování letadlem je plné drobných pravidel, na která se vyplatí myslet předem. Kromě klasických omezení na tekutiny a váhový limit zavazadel je dobré mít na paměti, že ostrými předměty mohou být různé letištní kontroly posedlé. Zatímco v Evropě není problém mít v příručním zavazadle malé nůžky na nehty, na některých asijských letištích je to nepřekonatelný problém a můžete se s nimi klidně rozloučit. Vždy se vyplatí ověřit pravidla daného letiště před cestou, aby vás nepřekvapilo, že vám bezpečnostní kontrola zabaví něco, co by jinde bylo naprosto běžné.
No, já bych k tomu dodala jen tolik – nikdy nevíte, jak rychle se z pračky může stát Niagarský vodopád. U mě to začalo nevinně: „Pustím si prádlo, než si udělám kafe.“ O deset minut později jsem místo kafe stála po kotníky ve vodě, hystericky hledal, kde je kohoutek, a přemýšlel, jestli má smysl se ještě stěhovat, nebo rovnou začít plavat. Poučení? Pračka pere, dokud nepřestane. A pak je to pěkně mokrý problém.
Riziko útoků žraloků beru vážně, zvlášť když cestuju s rodinou. A pokud k tomu přidám i hrozbu terorismu, není to zrovna kombinace, která by mě uklidnila. Je fajn, že egyptské úřady zpřísňují bezpečnostní opatření, ale zároveň to působí, jako by se situace opravdu zhoršovala. Cestování má být o odpočinku, ne o neustálém sledování bójek a plavčíků.
Letos to tedy vidím spíš na Chorvatsko nebo třeba Portugalsko. Raději si připlatím za klid, než riskovat problémy na jinak krásné dovolené.
Tak Direct prej roste jak houby po dešti, hlavně na autech a teď to zkoušej i v Polsku. Hele, ať si klidně expandujou, ale doufám, že tím nepřijdeme tady o normální podmínky. Už teď se z těch pojistek člověk pomalu nedopočítá, co vlastně platí. Povinný ručko stojí majlant, havarijko jakbysmet, a ještě ti řeknou, že máš dům podpojištěnej, protože jsi to tři roky neupdatoval. Jinak ten tah do Polska chápu – větší trh, víc aut, víc klientů. Ale doufám, že si nejdřív ukliděj doma, než budou dobývat Německo a Rakousko.
Pěkných pár tipů. Nejproblematičtější většinou bývá pojištění auta, je tam takových podmínek/vyjímek, že se v tom člověk ztratí, a když si tím neprošel, tak i když tomu opravdu věnuje čas, prostuduje si vše tak, jak má, tak se mu reálně může stát, že když dojde k nehodě, tak mu pojišťovna škodu neproplatí, protože "pochybyl"... vím z vlastní zkušenosti. A dobrý tip na závěr, nespokojte se s nejlevnějším pojištěním, radši sjednejte něco "v prostřed", stojí to o pár stovek na rok víc (třeba tu: Odkaz ), a zachránit vám to může až statisíce.
Stačí mít havarijní pojištění a máte po problémech... Odkaz
Takže když to shrnu: mám žít v bytě, kde je 17 stupňů, sprchovat se na rychlost světla, pít kafe jen z termosky, sedět potmě, odmrazovat mrazák častěji než se holím, zrušit Netflix i Office, a ještě si zapisovat každou korunu jak účetní v důchodu. 😅 Super plán, jen ještě potřebuju tip, jak si levně pořídit kožešinovou vestu, až mi doma v těch 17 stupních začnou omrzat uši... Ok, sranda stranou - to hlavní, jak ušetřit v dlouhodobém horizontu vidím v zavedení solárních panelů.. Odkaz
Zdá se, že některé české silnice připomínají spíš muzeum dieselových relikvií než moderní dopravu. A ještě si ty exponáty drandí bez emisí, bez pojistky a občas i bez brzdy. Ale hlavně že rádio hraje a kola se točí, že jo?
A pak přijde facka v podobě pokuty, co by z fleku utáhla výměnu filtru, kompletní technickou a ještě slušné espresso v čekárně.
Jen tak pro info, na tyto auta si dejte u STK pozor:
Docela mě pobavilo, když jsem si chtěl do ameriky sjednat cestovní pojištění a pokud dám celý svět mimo USA, tak je cena poloviční toho, co stojí do USA... to je šílené, co si tam účtují? Docela se divím, že američané nelétají do Evropy za zdravotní péčí, vždyť letenka stojí pakatel oproti tomu, co tam vysolí za jeden jediný banální zákrok...
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Věřím, že v tom většina lidí neměla prsty, ale bohužel to vrhá opravdu špatné světlo na všechny stranicky i koaličně spřízněné, a naopak to nabíjí zbraň opozici, obvzlášť Burešovi, který ji použijě na kampaně teď před volbami.