Na Trumpově tvrzení, že kdyby on byl ve funkci před napadením Ukrajiny (vynechme Krym), k napadení by nedošlo, může být leccos pravdy. Už kvůli tomu, že Biden - pár dní před ruským vpádem prohlásil, že Amerika na případný vpád NEBUDE VOJENSKY REAGOVAT. Kdyby byl prezidentem Trump, možná by stačilo, kdyby jen mnohoznačně mlčel. Při jeho ráznosti a nevypočitatelnosti by to bývalo mohlo Putina od vpádu zadržet...
Na zmíněné příbuzné téma "Šaty dělaj člověka": Jezdíval jsem svého času opakovaně služebně do Rakouska. A protože jsme jednali s lidmi na úrovni náměstků až ředitele, vždy jsme se už na cestu oblékli do pěkných sak včetně kravat. Tou dobou ještě bývaly kontroly na hranicích. Ovšem jak naši, tak i rakouští celníci na nás vždy ještě před zastavením mávali gestem "Jeďte - nezastavujte - nezdržujte!".
Až jednou: To jsme chtěli být na jednání extra úhlední a nepomačkaní - a tak jsme si na cestu oblečky pověsili na ramínka, a na sebe oděli flanelky a džíny. U nás to ještě prošlo, ale na rakouské straně... Nekompromisní gesto "Odbočte do vedlejšího pruhu a zastavte!". Následoval půlhodinový "filcunk", kdy celníci prohledávali a proklepávali všechny dutiny auta a podsuvným zrcadlem kontrolovali i podhled vozu. Na prohlídku osobní - tělesnou tedy naštěstí nedošlo...
Tak to jen tak pro odlehčení... 🙂
"Povinnou školní docházku dost možná čeká osud povinné vojenské služby. Její zrušení bylo také dlouhá léta tabu, a pak se jednoho dne zjistilo, že se bez ní vlastně docela dobře obejdeme."
------------------------------------------------------------------------------------------
Ta nejnemožnější myšlenka na závěr - jako hřebík do rakve autorových myšlenek. Jak bychom byli v této době rádi za povinnou vojenskou službu! Jenže lid si odvykl, kasárna byla zrušena...
Stejnopohlavní páry by zpochybňovaly tzv. "heteronormativitu". Myslím, že naše současná společnost obecně stejnopohlavní páry respektuje. Ovšem - na Stardance se dívají i děti. Obávám se, že tímto je v tak ranném věku ponoukat zamýšlet se nad vlastní orientací - tedy v zásadě identitou, je může nadbytečně uvádět do vnitřních nejistot a zmatků, které mohou způsobit vážné psychické problémy.
Pokud je někdo opravdu od své přirozenosti orientován stejnopohlavně, soudím, že zodpovědně to může posoudit až pohlavně i osobnostně dozraje - tedy někdy okolo 15-18 let věku.
Vidím samé komentáře na téma "Svěrák a politika", ale zatím ani jeden k tématu článku - a to k filmu "Betlémské světlo".
Nejsem dalek věku pana Svěráka - a tak je mně jistě způsob jeho pojetí dobývání ženy blízký. Ale v tom soudím nebude příčina nevelkého úspěchu tohoto filmu. Nedokáži takhle narychlo zdůvodnit svůj dojem, ale prostě mě ten film také nijak nenadchnul. Snad že byl díky třem dílčím částem myšlenkově nesouvislý - nesoudržný - roztříštěný... Nevím jak to přesněji pojmenovat.
Ale jinak panu Svěrákovi salutuji za jeho celkovou tvorbu - především filmovou. "Obecná škola", "Kolja" a "Vratné lahve" - to je famózní trojhvězdí.
Obávám se, že možná právě zpochybňování heteronormativity může dětem a mládeži do myslí vloudit velmi znepokojivý nadbytečný problém a znejišťování o vlastní identitě v takové míře, že to může vést k těžkým psychickým problémům.
(Pokud je někdo opravdu silně vnitřně orientován jinak - dospěje k tomu sám a společnost to již toleruje. Ale posouvat k takovým zamýšlením už děti?)
"Bratříčku, zavírej vrátka" jako symbol boje? Nechci zpochybňovat Krylovu přímočarou bojovnost, ale zrovna tato píseň...? Až nedávno mne zaskočilo zamyšlení nad textem: "Bratříčku, zavírej vrátka, tato noc nebude krátká..." Vnímám to jako výzvu k vnitřní emigraci bez odporu, jen někde v koutku přečkat zlou dobu...
Opakuji - obdivuji Krylovu bojovnost a jeho tvorbu vůbec, ale zrovna tato píseň...?
V ČR vydávání takových informací není ze strany vedení státu asi není moc populární disciplína. Ono by to totiž připomínalo, slovy náčelníka hasičů, že "v uplynulých desetiletích SE PŘEŠLO na individuální způsob ochrany". Bylo to někdy komukoliv oznámeno? Prý že by stejně nikdo nestihl do nějakého hromadného krytu ani doběhnout.
Největší pesimisté si tento stav oslazují tvrzením, že v případě atomek stejně všichni zemřeme - ti z krytů jen o něco později. Proč pak tedy některé státy (Finsko, Švýcarsko,...) stále budují a udržují kryty pro veškerou veřejnost?
0
Sledujících
0
Sleduje
0
Sledujících
0
Sleduje
Já před x lety prošel tuto trasu s dvěma kamarády - ještě včetně Malého Rozsutce na závěr za jeden den - a to v zimě. Povrch sněhu byl naštěstí milosrdně přitvrdlý, takže se šlapalo docela dobře. Dodneška nechápu, jak jsem to zvládl a přežil. Pravda - trochu se teď tím vlastně chlubím, ale chci tím připomenout, že člověk vydrží mnohem víc než si sám myslí. I díky té intenzivní dřině na ten den vzpomínám dodnes - a už nikdy nezapomenu. Přeji všem spoustu krásných zážitků na horách!