Byl jsem tam dvakrát a ještě jednou bych se tam rád vrátil. Je to pro mě jedna z nejpůsobivějších památek, která na Vás dýchne svou historií. Když hodně zjednoduším, tak u nás a v ostatní Evropě máme kupu krásných historických památek převážně z druhého tisíciletí po Kristu. Ale v podstatě to je často krásně provedená stavba s nějakou výbavou uvnitř. Obdivohodné práce řemeslníků. Ale v Pompejích na Vás dýchne historie 2000 let stará, ale v autentickém provedení každodenního života. Odlitky mrtvých, vyspělolost civilizace v době, kdy u nás končila doba železná. Amfiteátry, společné lázně, pekárny, dlážděné chodníky s přechody u křižovatek, mozajky apod. Nejsou to jen zbytky nějakých chrámů.
Příklad s ledničkou byl jen pro srovnání potřeby toho média ne principu. Jinak je funkce ledničky a evapotranspirace zcela odlišné. Tedy na efekt mikroklimatu prostředí.
To je jasné. Medium má lednice uplně jiné, ale to není podstatné. Já ji jen použil k zákonu o zachování energie, který funguje i u těch izolací.
Letošní zážitek. Cesta do Katalánska letecky. Cesta z domova na letiště, časová rezerva na odbavení (doporučená), let, transfer z letiště do cílové destinace. Na cestě od 12.30 do 22.30, tedy zhruba 10 hodin. Mezi tím stálé přesuny zavazadel, nutnost dodržet časový plán. Autem Chorvatsko také zhruba 10 hodin, doma naložit, v cíli vyložit. Navíc možnost volného cestování, bez složitého půjčování vozu (opět časově náročnější). Takže letadlem ano, ale do vzdálených destinací, jinak se to moc časově ani pohodlím nevyplatí.
Existují i vagony pro osobáky, jen jich moc není, ale tady by byly optimální.
Zespod střechy není žádný ohřev. Je tam přece izolace, tedy z interieru neprochází žádné teplo.
Tyto střechy mají specifický substrát. Jedná se o směs hrubších a jemnějších materiálů, a jednou z hlavních složek je keramzit. Když se střecha založí, na povrchu krom rostlin zůstane především ten keramzit a ten jak jistě víte, funguje jako izolace. Což také přispívá k menšímu ohřevu. Ve srovnání s taškou nebo i jinou krytinou je to neskutečný rozdíl. A to nejen v okamžité teplotě, ale i její akumulaci.
Co se týče půdy, tak ta se klidně ohřeje na 60 °C. I s trávníkem, obzvláště sečeným na 2 cm. Přeměřování teplot povrchů termokamerama je plný internet.
Tam, kde je málo vody, vždy se to rozpálí. Protože stejně jako ledničky pro svoje fungování mají nějaké medium, tak stejně tak to medium má i příroda. A tím médiem je voda.
Voda by se neměla kumulovat jen pro zálivku, ale právě i na těch střechách. Ty střechy se do podmínek stavebníků zavádí z toho důvodu, že drtivá většina jich dešťovou vodu v zahradě nevyužívá a svedou ji do zasakovacích objektů někde v rohu. Sice voda neteče do kanálu, ale v podstatě ani tak ji pozemek nijak nevyužije. Nové zástavby jsou velký problém a klasické střechy (a k tomu připočtěte ty černé 2x) obzvlášť. Proto ty střechy zelené.
Vypadalo to, že moje odpověď neodešla, tak jsem Vám před chvílí odpovídal ještě jednou. Je tam doplněno ještě několik argumentů.
K průchodu teplot stropem. Proto jsem kombinoval i pojem ochlazování. Izolace pouze zpomaluje průchod působícího tepla, nijak ho neničí, nefunguje jako lednička. Když bude shora šedesát a pod stropem 25, tak nikdy nebude v substrátu 15. Navíc ani lednička nezruší objem tepla - jen ho jinak umístí. Uvnitř mrazí a zezadu na chladiči ohřívá. U střechy je co naprší, ale na rostlé zemině je doplňována vlhkost ještě z podloží. Dělám technika na správě nemovitostí a tak vidím, že nikdo nechce žlutý trávník a že poctivě zalévají a to nejen u trávy. Pokud ještě něco pěstují, tak zalévají o to víc. Nevím o tom, že bych měl za předchozí léta problém jít v létě po zeleném trávníku, takže dost pochybuji o Vámi uváděných teplotách.
Jde o to, co bude nařízeno, jestli zelená střecha nebo svod do nádrží - ne zasakování. Dnes už není důvod, proč by ploché střechy museli být černé, existuje více nátěrů s vysokým odrazem slunečního záření.
Tak ono to tak bohužel není. Sice moc nerozumím vaší větě o ohřívání zespod a že vrstva na zemi je ohřívána (chlazená) zespod, ale střecha může mít klidně i 60 °C a to ne jen za těch největších veder, což u zelené střechy nehrozí.
To jak se chladí nebo nechladí je věcí obsahu vody v substrátu. A odpařování má pro lokalitu význam jako celku.
Jde o to, že čím větší teplota, tím rychlejší odpařování. Porovnávám odpar na střeše s odparem v přízemí v rostlém terénu (voda použita na zalévání rostlin. Velmi zjednodušený příklad s čísly dle odborného odhadu, ale pro pochopení doufám postačí. Shora v obou případech ohřívá slunce. Zespod na střeše prostup teplot z místností pod nimi. Na zemi chlazeno z podloží. Ať je léto nebo zima, tak ze studně čerpeme vodu cca 7 - 9 stupňů.
Střecha 60 stupňů shora, zespod 25 - průměr 42,5. Na zemi shora max 40, zespod cca 15 - průměr 27,5 stupně, tj. rozdíl velikých 15 stupňů. Samozřejmě, že odpar jde i do okolí, ale pokud je v úrovni terénu, tak ještě ovlivní intenzivněji uživatele v přízemí a až pak jdou páry do okolí. Je tu další podstatný časový vliv. Odpar ze střechy bude největší přes poledne, kdy jsou lidé v práci a tak ho "všichni" využijí podstatně méně než když se zalévá navečer, kdy jsou lidé častěji venku než v poledních žárech na prudkém slunci. Samozřejme, že se jedná o porovnání, kdy se v obou případech vody využije k zalévání. U zalévání v přízemí to bude pravděpodobněji mohutnější zeleň, která bude více ovlivňovat mikroklima. Jiný pohled by byl u obytné zelené střechy a naprosto jiný pohled ve srovnání zelená střecha - odtok do kanalizace. Vím, že se bavíme o mikroklimatu a vodě, ale pokud bych zabrousil i k vysokým teplotám na střeše, tak tam na plochých střechách jde velmi podstatně srazit teplotu střechy nátěry s vysokým odrazem slunečního záření. Nevím jestli jste nějak místně zainteresovaná a máte bližší informace, já vycházím z informací v článku.
Tak ono to tak bohužel není. Sice moc nerozumím vaší větě o ohřívání zespod a že vrstva na zemi je ohřívána (chlazená) zespod, ale střecha může mít klidně i 60 °C a to ne jen za těch největších veder, což u zelené střechy nehrozí.
To jak se chladí nebo nechladí je věcí obsahu vody v substrátu. A odpařování má pro lokalitu význam jako celku.
Horní vrstva substrátu má nějakou teplotu a podle toho se z něho vypařuje voda.
Tuto horní odparnou vrstvu ohřívá (nebo s ohledem na okolní teploty chladí) teplo shora a zespod. Shora v obou případech je slunce, zespod teplota pod stropem nebo v terénu prostup chladných vrstev v podloží. Vidím to třeba doma na studni. Celoročně čerpeme vodu mezi 9 - 7 stupni. Když to hodně zjednoduším a zprůměruji, tak u střechy shora 60 zespod 25, tak průměr 42,5. Když vezmu rostlou zeminu, tak ta se nikdy na 60 nezozpálí. Takže shora 40 zespod 15, průměr v odparné vrstvě cca 27,5. Vím, že to je zjednodušené a čísla odborným odhadem, ale snad to pro pochopení, jak to myslím bude stačit.
Celkový objem odpařené vody bude dán objemem vody v odparných vrstvách a jejím přísunem.
Ano, samozřejmě, že z pohledu i celku, ale rozdíl je v tom, že odpar v úrovni terénu vytvoří bohatší zelenou vrstvu, protože je tam větší vrstva substrátu, podporovaná i vlhkostí zespod, což vede k delší době působení v daném místě. Ve velkých vedrech působí déle a není při 60 stupních na střeše "okamžitě" odpařena, ale rozprostě se třeba i do podvečeru, kdy lidé ve vedrech tráví venku více času. A okamžitě při svém "průchudu odparem" zasáhne bydlící v přízemí a až pak je odvanuta i k ostatním. Jinak vítám debatu s Vámi, protože si přitom člověk třídí myšlenky.
Prouza, jak otevře hubu, tak lže. Jak chce obhájit, že když výrobci zvedli cenu másla o 15,80 koruny za kilogram, tak prodejci zvedli cenu o 26,93 koruny za kilogram. To je totiž od prodejců nepředstavitelná drzost, protože to, že se od výrobců zvýšila cena másla nijak neovlivnilo náklady prodejce na jeho distribuci. Tudíž k navýšení ceny o 11,13 Kč nelze odůvodnit jinak než jejich nenažraností.
Standardem bývá, že se cena počítá procentem. Z vyššího základu i při stejném procentu bude vyšší cena, marže..
Mám pocit, že se trochu zapomíná na masivní domácí (EU) "výrobní prostředky" střeliva, tzn. i raket. Pro aktivní boj do určité míry není podstatný počet systémů, ale kolikrát se z nich denně může vystřelit, na jak dlouho mají střelivo. Obrovské skladové zásoby střeliva nikdo nemá, tak alespoň, aby se dali rychle vyrobit a průběžně masívně vyrábět. Také mě u velkých skladových zásob napadla myšlenka - co Toropec.
Při obrovských cenách střel by mě zajímalo, kolik by tak mohla stát zakonzervovaná fabrika na rakety v poměru k ceně raket.
4
Sledujících
0
Sleduje
4
Sledujících
0
Sleduje
Nějak zapoměl na divočáka, ale po 1/2 hodině dušení hovězího v 2:53 mu zmizel z talíře.